Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

holmesko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 23 Sep 2011, 09:24
Bydlisko: Hlohovec skoro
Vek: 52

Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa holmesko » 26 Nov 2019, 19:13

Ahojte.

Chcel by som Vás poprosiť o pomoc pri navrhnutí obvodu na vypnutie motorčeka s prevodovkou ovládajúceho hlavicu rozdelovača kúrenia.

Mám spravený termostat cez arduino na ovládanie ventilov rozdelovača kúrenia . Motorček s prevodovkou na hlavici nemá koncový spínač. Aby mi motorčeky nezhoreli chcel by som aby boli vypínané na základe zmeny pretekajúceho prúdu cez motorček.
Bez záťaže má motorček 15 mA pri max. zaťažení má 65 mA.
Moj 14 ročný syn má navrhnutý obvod ktorý funguje, ale nie na 100 %. Občas sa zabuguje. :-(

Ďakujem za pomoc.
Prílohy
obvod.jpg
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa nalimko33 » 26 Nov 2019, 19:22

v každom lepšom kazeťáku bol obvod automatického vypnutia posuvu pásky - snímal sa práve zvýšený prúd do motorčeka...
keď bola páska na konci motor mal zvýšený odber a to bolo vyhodnotené ako povel na odpojenie napájania motora
0
SHARP MZ-811

holmesko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 23 Sep 2011, 09:24
Bydlisko: Hlohovec skoro
Vek: 52

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa holmesko » 26 Nov 2019, 19:23

Presne to potrebujem, len ich potrebujem 9 kusov :-)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 26 Nov 2019, 19:48

v kazetakoch som videl len mechanicke. bud to reagovalo na navijacie koliesko - ak sa prestalo tocit, alebo ked sa napla paska.
ved daj schemu+ program a mozme doladit. ako poistku tam moze zaclenit max. pocet sekund a potom jednoducho vypne,tych par sekund to motorcek zvladne v pohode
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa peterple » 26 Nov 2019, 19:51

Keď tam máš adruino čo tak, rezistor do série s motorom (do GND) a druhý koniec na analógový komparátor arduina. Alebo len rovno na AD prevodník. Obvodovo je to len jeden rezistor plus sw.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

holmesko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 23 Sep 2011, 09:24
Bydlisko: Hlohovec skoro
Vek: 52

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa holmesko » 26 Nov 2019, 20:13

Nechcem to už riešiť cez arduino, chcem mať v každej izbe ternostat napojený na internet. Aj keď teraz to tak mám urobené cez blink a arduino, ale už to tak nechcem. Občas sa to arduino zasekne.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa peterple » 26 Nov 2019, 20:41

watch dog máš pustený? Keď sa zasekne tak ani motor nespustí, alebo áno? Tak potom komparátor s hysteréziou a vhodnou časovou konštantou. Ale to ti bude blbnúť viacej ako to arduíno. To je zase o EMI a to nieje ľahká vec
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 26 Nov 2019, 21:23

holmesko napísal:chcem mať v každej izbe ternostat napojený na internet.
Brrr, desi ma, ked vidim ako kazdy chce vsetko davat na internet. Nebude ti vadit, ked ti to niekto hackne a vypeckuje ti vsetky radiatory naplno?
Ak chces nieco spolahlive, tak jedine kupit hotovu hlavicu, lebo vymyslanim stravis niekolko mesiacov. Musis tam mysliet aj na hysterezu, kedze to chces na net, tak by bolo fajn to aj nejako zabezpecit, osetrit pripadne hranicne stavy, vyladit program...
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

holmesko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 23 Sep 2011, 09:24
Bydlisko: Hlohovec skoro
Vek: 52

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa holmesko » 26 Nov 2019, 22:05

Nemôžem to riešiť cez samostatné hlavice, je to rozdeľovač podlahového kúrenia.
Potrebujem len ten obvod ktorý dokáže zastaviť motorček pri prekročení určitého prúdu. Ostatné si môžem vyriešiť cez klasický termostat.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 26 Nov 2019, 22:06

OT: Súhlasím. Keď tak senzorika ešte. S meteo mi človek neublíži. Spotreba ani to nie je horor.
Akčné členy, napríklad by sa dalo led pásom zabiť epileptika. Vykurovacie systémy, ovládanie prívodu elektriny/vody/plynu to už je príprava na horor - ak sa do toho vybúra nejaký hacker.

K téme, tiež som za bočník v - pole motora. Keď napätie prekročí určitú hodnotu, viem že je motor preťažený.
0

holmesko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 23 Sep 2011, 09:24
Bydlisko: Hlohovec skoro
Vek: 52

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa holmesko » 26 Nov 2019, 22:24

Neriešte tu pripojenie na internet a hacknutie. Kľudne ma môžte potom hacknúť :-)
Potrebujem vyriešiť len ten motorček :-)

Kto by Vás chcel hacknúť? ...
0

Používateľov profilový obrázok
tanu1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Moldava nad Bodvou
Vek: 45

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa tanu1 » 26 Nov 2019, 22:46

A co tak pouzit termoelektricke hlavice ovladane napätim??
napr:
https://www.stavbaeu.sk/danfoss-twa-a-t ... h3112-7214
alebo:
https://eshop.giacomini.sk/eshop/r473%A ... p-21.xhtml

System by sa dal ovladat separatne pomocou termostatu umiestneneho v kazdej miestnosti, pripadne aj zakombinovat do toho ovladanie cez internet.

Pre Hackerov ani podla mna nie je zaujimave naburat sa niekomu do kurenia...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Nov 2019, 05:49

ak sa neda, tak bocnik+ fakt by som tam pridal druhu ochranu - max. cas behu motorceka. od min po max + par sekund navyse. je to par riadkov kodu, ale celkom efektivna ochrana.
Nejde o to, koho, aj tak su to automatizovane skripty. ale mozu ti narobit skodu a druha vec na zaklade udajov (tiez automat) vedia urcit tvoj den a aj to, kedy si a niesi doma.
taka mimo otazka, ty regulujes podlahovku? ja mam akurat vyregulovane aby bolo vsade rovnaka teplota a jedine co sa riesi je regulacia na zaciatku rozvodu
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa Victorio » 27 Nov 2019, 12:18

Teraz nemam cas to hladat ale zisti si ako to ma riesene centralne zamykanie auta, motorcek bezi a potom vypne ale neviem ci ide do skratu a vypne ho elekteonika alebo ma iba jednoduchy casovac.
Inak jedine pouzit nadprudovu ochranu ako je v regul. zdrojoch urcite to je jednoduchy obvod tranzistor alebo jeden oz mozno staci.
Ak nezabudnem vecer pozriem schemu stareho tesla reg. zdroja
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Nov 2019, 12:40

Victorio: central pouziva servo motorceky na zamykanie, mozno tak este stahovanie okien, tam je to riesene jednak na koncaky, ale u novsich to aj snima prud, a ked je nad urcitu hranicu, tak zastavi - ochrana, ak mas hlavu vystrcenu z okna, tak aby ti ju nerozdrtilo okno.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa Victorio » 27 Nov 2019, 15:45

ja mám na centrálne zamykanie v Renault Clio ("servo") riešené tak že je tam iba obyčajný motorček na 12V s prevodovkou, zamknem, začne točiť až na doraz a vypne, a opačne to isté, teda iba obyčajný reverz motora zapojený dvojvodičovo, žiadny krokový motor ani spätná väzba.
pred asi mesiacom som to opravoval, ale nenapadlo mi preskúmať či to elektronika auta iba jednoducho časuje, teda nechá bežať motor povedzme pol sekundy, alebo aj sníma prúd. Skôr si myslím, že to riešili prvým spôsobom, a preto sa opaľujú kontakty na tých motorčekoch.
Ak by tam dávali kontrolu prúdu tak by riskovali, že napr. v zime, alebo pri rozbehu by prúdová ochrana vypla motorček a nezamklo sa.
Ešte mi napadlo, že mám termostatické hlavice programovateľné, a tie po namontovaní treba nakalibrovať na ventil, Vtedy sa motorček točí celkom na doraz pre úplné zatvorenie a úplné otvorenie. Tam to určite je lepšie riešené, lebo to ide na tužkové baterky a motorček točí celkom dlho kým prejde medzi koncovými polohami.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa pablox » 27 Nov 2019, 21:45

U dvoch áut, VW a Škoda som cielene vopchal prst do zatvárajúceho okna a po pár desatinách sekundy sa okno automaticky naplno otvorí. Nebolelo to, prsty mám všetky.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 28 Nov 2019, 13:43

holmesko napísal:Nemôžem to riešiť cez samostatné hlavice, je to rozdeľovač podlahového kúrenia.
Potrebujem len ten obvod ktorý dokáže zastaviť motorček pri prekročení určitého prúdu. Ostatné si môžem vyriešiť cez klasický termostat.
relé?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Nov 2019, 15:15

On nechce rele. On chce nieco co detekuje ze motor sa zastavil (ventil naplno zatvoreny/naplno otvoreny). Potom to uz vypne cez rele alebo aj stykac na 400V :D

1. Moznost
Da sa to urobit jednoducho cez komparator. Das maly odpor do serie s motorcekom voci GND. Tak maly aby nezpomalil velmi motorcek (vzdy ho jemne spomali), ale tak velky aby sa na nom neake to napatie zrazilo pre komparator (aby to komparator detekoval). A kompratorom si nastavis pri akom napati (prude) sa ti ma motorcek vypnut. Je tu ale podmienka, ze rozbehovy prud nesmie prektrocit tvoj nastaveny prud. Ak prekroci, musis tam dat este casovas na napr 2 sekundy. Teda pretazenie do 2 sekund bude ignorovat a za ten cas sa ti motorcek urcite rozbehne. Na druhej strane motorcek sa vzdy bude ri otvarani/zatvaran ventilu pretazovat po dobu 2sekund.

2. Moznost

Druha moznost je ze to napatie na tom odpore budes sledovat MCU ci uz AD prevdonikom, alebo komparatorom v MCU a potom to mozes lubovone vyhodnocovat. Dokonca aj to ze sa casom uz tazsie otaca ventl (napatie pocas otvarania a zatvarania na tom odpore bude vacsie) a treba ho skontrolovat/opravit/premazat/vymenit. V programe MCU mozes robit kuzla a je okolo toho nevela bizuterie.

A potom napis ako to funguje.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

holmesko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 23 Sep 2011, 09:24
Bydlisko: Hlohovec skoro
Vek: 52

Re: Vypnutie 5V motorčeka pri prekročení pretekajúceho prúdu

Príspevok od používateľa holmesko » 28 Nov 2019, 21:23

Dieťa vyrobilo takýto obvod. Ale trošku blbne. Kde by mohla byť chyba
Vstup 1 a 2 je vstup s prepínacieho relé termostatu kde sa na vstupy prípaja VCC,
MOTOR je pripojenie motora.
Prílohy
schema.png
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok