Sonoff / zapojenie prepínačov / skúsenosti

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

MartinSVK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 28 Dec 2019, 20:16

Sonoff / zapojenie prepínačov / skúsenosti

Príspevok od používateľa MartinSVK » 29 Dec 2019, 12:57

Ahojte,
som tu nováčik. Mám novostavbu domu pred elektroinštaláciou a plánujem nejaké SMART riešenia. Môj zámer je taký, že rozvody budú urobené ako pre DUMB riešenie, SMART by som chcel dosiahnuť len koncovými zariadeniami, v mojom prípade Sonoff prepínačmi a spínačmi. To znamená, že si chcem ponechať možnosť kedykoľvek sa vrátiť zo SMART prepínačov na DUMB s plnou funkčnosťou. Nechcel by som ísť do nejakých komplikovaných programovateľných riešení s vlastným serverom a pod. (Tasmota alebo ako sa to volá). Chcem to používať ako bežný užívateľ, nie ako domáci kutil. Chcel by som mať možnosť ovládať to cez Google Home. Dočítal som sa o relatívne častých výpadkoch eWeLink, preto ma aj zaujíma, aké mám možnosti v prípade výpadku servera. Mám teda niekoľko otázok:
1. Ak vypadne WiFi, zostanú všetky prepínače a spínače (napr. Sonoff Basic, Dual, 4CHR2) v polohe, akej boli pred výpadkom?
2. V prípade výpadku WiFi alebo eWeLink sa všetky spínače dajú manuálne prepnúť tlačítkom na párovanie a všetky prepínače manuálnym dotykovým senzorom?
3. Do všetkých SMART prepínačov musí byť dovedený aj nulák?
4. Dá sa zapojiť tzv. schodiskové prepínanie svetla aj z dvoch Sonoff TX0 prepínačov, keď budú prekáblované dostatočným počtom káblov? Alebo radšej Sonoff Mini do krabice pod prepínač? Nemám záujem o prepojenie SMART len bezdrôtovo, ale tak, aby fungovali aj po prípadnom výpadku Wifi, alebo eWeLinku.
5. Viete o nejakých zásadných obmedzeniach Sonoffu, kompatibilita, počet zariadení, alebo IFTTT, alebo iné obmedzenie, na ktoré ste praxou narazili?
6. Má niekto reálnu skúsenosť s riešením od Slovenského TAPHOME - https://taphome.com?
Ďakujem za všetky odpovede aj odporúčania.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Sonoff / zapojenie prepínačov / skúsenosti

Príspevok od používateľa marioo » 29 Dec 2019, 15:41

1./a ak vypadne wifi - rozumej nie je internet - zariadenia sa nemôžu pripojiť do cloudu vtedy sa prepnú do módu lokálnej siete a môžeš ich ovládať ďalej eWelinkom ak si pripojený na "svojej" wifi a zariadenia su v jednej siet a "vidia sa"
1./b ak nebudeš mať wifi - fyzicky ti nepôjde wifi router, niektoré zariadenia budeš môcť ovládať ďalej cez tlačidlá, budú plne funkčné

2. Odpovedal som v prvej otázke :) odpoveď je áno dajú sa ovládať aj bez siete - internetu a wifi .. fungujú ako bežné vypínače

3. Do niektorých ano do niektorých nie.. záleží od typu. je lepšie si urobiť komplet prívod aj s N kom

4. To sa dá spraviť "scénou" aj s normálnymi vypínačmi nadefinuješ si podmienky aké chceš a zapneš/vypneš si čo chceš

5. Mám doma asi 40-50 zariadení sonoff rôznych každé má svoje chyby ale dokáže sa s tým žiť :)

6. nie nemám


Ak niekto nemá rád dotykové vypínače, pri SonOff kde sú tri alebo dva vedla seba je tažšie trafiť.. ak je niekto naučený buchnúť po vypínači je lepšie si spraviť všade v dome hlboké krabice a na vrch si môžeš dať klasické vypínače a pod ne SonOff mini, je to super riešenie ktoré zachová pohodlie "old school" vypínačov


Zariadenia SonOff sa dajú napojiť na Alexu a ovládať hlasovými povelmi, prípadne na IFTTT a spraviť si takmer čokoľvek...
0

007ToMMaS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 17:59
Vek: 29

Re: Sonoff / zapojenie prepínačov / skúsenosti

Príspevok od používateľa 007ToMMaS » 28 Jún 2020, 13:07

MartinSVK napísal:Ahojte,
som tu nováčik. Mám novostavbu domu......

Ahoj, Skúsenosti s bezdrôtom nemám.
ale mám Taphome a som s tým spokojný. Riadím s tým svetlá, kúrenie, čoskoro vetranie, tienienie ,monitorujem FVE.
Zatiaľ mi to beží vyše roka bez poruchy.
Chalani vydávajú celkom často aktulizácie a pridávajú nové funkcie. Majú stmievače, vstupné moduly, relé atď... viac menej si vieš vymyslieť všetko čo ťa napadne.
Ak chceš vedieť viac info pýtaj sa ;)
0

kachnak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 05 Okt 2007, 00:00

Re: Sonoff / zapojenie prepínačov / skúsenosti

Príspevok od používateľa kachnak » 08 Júl 2020, 20:46

zdravim tiez rozmyslam nad elektrikou v novostavbe, ktora bude funkcna normalne cez vypinace + navyse cez nejaky WIFI modul by som to chcel ovladat paralelne. len nejak nerozumiem funkcii toho modulu:
https://www.najvypredaj.sk/Sonoff-4-KAN ... gtrans(sk)

priklad c.1:
Svietidlo je ovladane jednym vypinacom, modul sa pripoji paralelne k vypinacu a viem spinat svetlo cez mobil.
Lenze, ked vypinac necham zpanuty, tak svetlo bude svietit stale (neda sa vypnut mobilom).
rele2.png
priklad c.2:
Obyvacka kde je svetlo s dvoma vypinacmi ovladane cez impulzne rele. Stlacenim lubovolneho vypinaca sa svetlo zapne alebo vypne.
Paralelne k tomu dopojim kontakt wifi modulu. jeho vystupny kontakt sa da nastavit tiez impulzny (inching dlzka impulzu v sekundach). Tym padom by som vedel cez mobil ovladat osvetlenie, ale slo by ho ovladat aj cez vypinace. Toto riesenie sa mi paci, ale ako budem v mobile vidiet ci momentalne svetlo svieti alebo je zhasnute? Chcelo by to nejaky digitalny vstup ku kanalom ze ci su zapnute alebo nie. Mozno nejaky iny vyrobca ma aj taku funkciu?
rele1.png
vdaka za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Sonoff / zapojenie prepínačov / skúsenosti

Príspevok od používateľa marioo » 08 Júl 2020, 22:01

Použi na to SONOFF mini .. tam do neho pripojíš klasický vypínač ...

zapojenie 1/ pretože pri paralelnom zapojení je jasné, že by to nefungovalo... na to by si musel použit prepinacie relé a schodiskový vypínač...

zapojenie 2/ nebudeš vedieť v akom stave máš svetlo

preto použi zapojenie 3/

SONOFF mini (stojí okolo 7€) a klasický vypínač podla dizajnu ktorý chceš... môže to byť tlačítko ale aj vypínač ... vypínačom robíš klasické vypínanie/zapínanie .. cez APPKu vidíš stav, a možeš zapnúť, vypnúť... pripadne nastaviť napr zapínanie aj cez senzor pohybu atd... čokolvek..
Prílohy
sonoff-mini-schema.jpg
0

kachnak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 05 Okt 2007, 00:00

Re: Sonoff / zapojenie prepínačov / skúsenosti

Príspevok od používateľa kachnak » 10 Júl 2020, 09:00

vdaka tak som si pozrel ten mini spinac a mohlo by to fungovat. len vo funkcii s jednym standardnym vypinacom by mohla vzniknut situacia, ze sa zapne svetlo vypinacom a vypne mobilom, tak vypinac bude raz hore a raz dole. je to vidno v tomto videu: https://youtu.be/JzT5LqJsAAI?t=633
Myslis ze v tej aplikacii by sa dalo nastavit ze vypinac nieje standardny ale tlacitkovy? tym padom by mohli byt tri tlacitkove paralelne.
Alebo by vyriesilo to zapojenie s impulznym relatkom a impulznymi vypinacmi. nahodou nemaju takuto verziu aj na din listu do rozvadzaca?
rele1.png
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok