Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa bibibo » 12 Jan 2020, 14:40

Ahojte,

chcem len vediet vas nazor. Som pred stavbou domu a planujem si spravit nejaku inteligenciu postavenu na Home Assistant-e. Spinanie svetiel je lepsie cez relatka alebo triaky ? Ovladali by ste aj zasuvky ?
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa martin knocik » 12 Jan 2020, 15:19

S triakom a obyčajnými vláknovými žiarovkam alebo LEDkami na 12V by bolo viacej "inteligencie".

Pomocou PWM by si mal stmievač, ak by si mal RGBW pasik tak možeš trochu meniť farebnu teplotu svetla. Alebo môžeš spínať žiarovky v nule a tým predlžiť životnosť vlákien žiaroviek.

Hlavne porozmýšľaj či budeš ochotný si to za 10 rokov sám opravit/najat niekoho na opravu.

Jeden človek ktorý predáva vybavenie pre smart domy ma v nasej dedine gýćovitý velký dom a drahé auto. Neviem ci ej to také výhodné aj pre toho kto si ten smart system kupi.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Jan 2020, 15:34

Na ovládanie žiaroviek dostaneš zariadenia čo vojdú do krabice pod vypínač, alebo ich priamo vypínače obsahujú. Pri neopraviteľnej závade sa vždy dajú nahradiť klasikou. Nízkovoltové LED RGBW žiarovky / pásy mávajú väčšinou svoje ovládače a napájače, stačí sieťový prívod...
Spínané zásuvky - tiež dostaneš rôzne smart-adaptéry - dáš len tam kde potrebuješ. Keď to budeš chceť mať v rozvádzači, počítaj so sólo káblom ku každej takej zásuvke :rolleyes:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa bibibo » 12 Jan 2020, 16:00

Tiez rozmyslam nad tym triakom a riadit intenzitu s PWM tam kde to budem chciet. Tiez som uvazoval, ze tie triaky by boli na nejakej patici a keby odisiel, tak ho jednoducho vymenim na pockanie. Vsetko chcem mat v rozvadzaci, takze pocitam kabelazou od kazdeho svetla a este uvidim ako to spravim s tymi zasuvkami. Samozrejme si spravim nejaky manual, aby to popripade niekto mohol servisovat, ak uz nebudem z nejakeho dovodu schopny.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa pablox » 12 Jan 2020, 22:30

Hlavne rátaj s dostatkom miesta v rozvádzači. Videl som takýto jeden Smart systém v stredne veľkom domčeku - rozvádzač ako serverovňa, ale chlap ti pomaly zapol aj splachovač na záchode :D dokonca aj o zapnutie zásuvky v garáži sme mu museli volať (bol mimo domu). Cítil som sa tam ako v base (každý krok sledoval na kamere).
A myslí na zadné vrátka, aby ak ti to dakedy celé zdochne, si mohol prejsť na klasické ovládanie.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa marioo » 12 Jan 2020, 23:15

.. spravíš si manuál ...
v prvom rade by si mal mať projekt a potom revíziu :)

Ale keďže to chceš "home made" potom musíš rátať s tým, že v pripade poistnej udalosti ti to nikto nezaplatí

Neoplatí sa robiť veci doma, pokiaľ ich číňan spraví lacnejšie a niekedy aj lepšie ... (mnohí budú nesúhlasiť)
Neuvažuj nad triakmi a blbosťami.. sú na to hotové moduly na DMX na stmievanie a ovladanie svetiel, intenzity, rgb atd...

Univerzálna rada...

všade najhlbšie krabice /zásuvky, vypínače/ všade aj N kový vodič, prípadne k vypínačom aj ďalší kabel na zbernicu pre inteligentné vypínače
a ak sa ti chce, tak všetko solo prívod až do rozvádzača.. ktorý bude mať 100 a viac pozícií...(potom zistíš prečo :))

proste kilometre káblov.. všade... aj na zem aby si mal v lištách svetlá keď pôjdeš v noci čúrať a senzory zistia, že je noc a kadiaľ ideš aby ti zasvietili len 10 percentami bežnej svietivosti...

a keď to urobíš aj tak zistíš, že ti niekde káble chýbajú a niekde prevyšujú

NAjlepšie by si urobil keby si začal od konca... t.j. rozmiestnenie spotrebičov, nábytku a podľa toho rozmýšľal kde bude zásuvka, vypínač, svetlá, senzory, kamery, klima/rekuperáciarepráky, ovládacie prvky, dymové hlásiče, uzávery vody, čidlá vlhkosti, tv, set top box, atd atd ... Tiež si rozmysli aký systém chceš používať... čím to chceš ovládať všetko a čo od toho očakávaš...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Jan 2020, 08:55

Poviem ti z vlastnej skusenosti, tiez som si chcel urobit smart home. Predstava, ze vsetko budem pekne ovladat na dialku, vsetko inteligentne, monitoring spotreby pomaly pre kazdu zasuvku, inteligentne svetla.... dopadlo to tak, ze som sa na to vykaslal, lebo jednak by to stalo dost penazi a druha vec, co ak sa pokazi. potom budem ako v jaskyni. Moje finale je: mam vsade svetla v sadrokartone, takze zapustene bodovky, z ciny, napojene na stmievac - vyhoda je, ze si viem kazdu ovladat nezavisle, a riadim len 15V pwm pre led. v izbe klasicke vypinace a funguje to tak, ze zapnem vypinac, svetla sa rozsvietia, a az potom si ich viem riadit cez apku. keby sa nieco stalo, tak vzdy si ich viem zapnut/vypnut vypinacom, a ked bude najhorsie, vyhodim inteligenciu (jedna krabicka medzi zdrojom a ledkami) a mam klasicke svetla. zasuvky su klasicke, a do nich si opat viem dat krabicku s rele. Komunikacia prebieha cez vlastnu wifi siet (ktora nema pristup na internet), takze nepotrebujem tahat dalsie kable. To iste kurenie, tak mi to riadi profi zariadenie, ale mam tam natahane teplotne snimace, ktore su len akasi doplnkova vybava pre monitoring a pripadne upozornenie nestardardnych stavov.
Nesnaz sa nahradit primitivne veci inteligenciou, skor ju ber ako doplnok. vzdy navrhuj tak, aby si v pripade problemu to vedel ovladat rucne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa milansprlak » 13 Jan 2020, 18:58

Súhlasím s pocitujlasku . Nemá zmysel inteligenciu všade dávať. Ďalšia vec, ktorá tu nebola spomenutá je bezpečnosť inteligentného systému. Ak ti niekto hackne smart systém a bude ti ovládať svetla, zásuvky aťď, tak budeš mať pekné divadlo. Rovnako ako tu bolo spomenuté ak nastane porucha v riadiacej jednotke tak si bez elektriny. Osobne by som to riešil podobne ako pocitujlasku a urobil by som to tak aby som vždy mohol vyradiť smart zariadenia a ovladať ich klasický manuálne.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa jezevec » 13 Jan 2020, 19:32

Vykašli se na takové blbinky co se hodí tak akorát na předvádění se před návštěvami, v praxi je stejně nebudeš používat, akorát za to utratíš majlant.
Co bych ti však doporučil, protáhni si do všech místností alespoň dva nebo tři "husí krky". Po pár letech se ti určitě budou hodit ať na datové nebo silové vodiče.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa medved » 13 Jan 2020, 19:46

No ako to tu čítam... osobne až takto lenivý nie som, aby som potreboval všetko takto smart mať doma.. ani nemám prehľad v tomto smere, čo už existuje a čo je všetko pod tým "smart". No prvá vec, čo ma napadla, ako som to tu čítal.... čo by sakra v takomto dome spravil niektorý z mojích pár kW teslákov.. veď všetka ta elektronika by bola totálne v prdeli na sračky :lol: .. v mojom budúcom dome, tieto inteligentné sprostosti veru nebudú :biggrin:

Osobne v tom ani nejako nevidím zmysel, len zbytočné navýšenie ceny za dom.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Jan 2020, 20:46

jezevec: napr. rozsvietenie a nastavenie intenzity svetla je super vec, ak mas male dieta a v noci musis vstavat. takto si pekne slabo posvietis a nemusis hladat vypinace. tiez je fajn mat prehlad o teplotach. alebo ked prichadzas s autom, tak sa ti sama otvori brana.
ja mam ledky na schodoch a snimace, tiez je to super vec, len musim este osetrit aby to ignorovalo kocurov :-)
napr. take hlasove ovladanie je fakt len o frajerine.
mna napr. system na svetla stal asi 20 eur, server je raspberry a vyvoj bol po veceroch par rokov s prestavkami.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa Atlan » 13 Jan 2020, 21:01

Senzor v kazdej izbe, a v nocnom rezime sa rozsvieti svetlo len s 10% intenzitou, po case za tebou same zhasne. Vecer sa same rozsvietiked prechadzas chodbou do izby. Ma to svoje vyhody, rychlo si zvyknes.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 13 Jan 2020, 21:02

Smart osvetlenie by som bral. Keď tam nebýva epileptik, hacker nemá veľa možností ako narobiť horor. Meteo ešte menej.

Ale bránu či kamerový systém by som si 1000x overil od koho beriem riešenie. Stačí napadnúť server a pozvem vám dnu zlodejov - ešte im aj poviem kedy nie ste doma.

Pozn.: Nebrať ako vyhrážanie, je to na demonštráciu aké to prináša riziká.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Smart Home - ovladanie zasuviek, osvetlenia ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Jan 2020, 21:16

maskrtnik: a na mna vsetci kolegovia pozeraju ako na blazna, ked im hovorim, ze cele ovladanie je lokalne a ziaden pristup zbonku. a uz vobec nie nejaky cloud, alebo server tretej strany
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok