Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa Tuf » 01 Apr 2020, 10:32

Pozrite
OxVent: could this prototype ventilator save thousands of lives? https://theface.com/life/oxvent-prototy ... s-covid-19

Oxford, King's College Team Collaborate on Arduino-Powered OxVent Ventilator for COVID-19 Patients
https://www.hackster.io/news/oxford-kin ... 5f415ee3b8

New inovation could help solve ventilator shortage - video: https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 01 Apr 2020, 10:56

Dnes ráno v teleráne boli týto naši chlapci. Je to také urob si sám riešenie ale mne sa to páči.https://app.tvnoviny.sk/koronavirus/199 ... tia-tisice
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa maher » 01 Apr 2020, 11:05

Tuf, skutočne chceš aby tvoj život závisel od arduina? žiaden súdny človek toto nepovolí nasadiť do nemocníc ani v čase pandémie.
Č som počúval prof. Krčméryho, problémom nieje ani tak nedostatok pľúcnych ventilácií, ako fakt, že nieje dostatok lekárov, ktorý by vedeli pripojiť pacienta naň, vraj na to treba zaškolenie, prax a zručnosť
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 01 Apr 2020, 11:12

Podla mňa žiadne riešenie nebude 100% testované proti zlyhaniu ani s pic,stm či iným procesorom. Tú 100% zaručia len tie 10K€ originál prístroje. Ja osobne keby si mám vybrať medzi originál prístrojom a arduinom beriem originál, ale keby si mám vybrať medzi arduinom a ničím beriem to arduino.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa peterple » 01 Apr 2020, 11:19

To je vtip alebo číre zúfalstvo a neschopnosť angličákov? To ani ako prototyp neobstojí. Kábliky napichané do kontaktného poľa? :rolleyes:
Tak to sú mi len odborníci. S tým to sa prezentovať v médiách? Otrasné. Dnes je snáď možné úplne všetko. A hlupáci to žerú. Tú univerzitu by mali okamžite zrušiť. Vychováva úplne zbytočných diletantov.
Na druhej strane také české ČVUT a ten ich respirátor je úplne iná liga. Vrátane toho že to doťahujú do sériovej výroby.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa Atlan » 01 Apr 2020, 14:37

Otazka znie smrt alebo arduino....
0

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa maher » 01 Apr 2020, 15:07

to arduino fakt robí z ľudí blbcov
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 986
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa budvar10 » 01 Apr 2020, 15:44

V poslednom čase sa roztrhlo vrece s podobnými nápadmi. Problém ani nie je, či tam je Arduino. Problém je, že zariadenie musí byť vytvorené, testované a certifikované ako každé iné medicínske zariadenie. Je to mnoho faktorov: spoľahlivosť, sterilita...
Má to aj právne aspekty. Čo ak zariadenie spôsobí újmu na zdraví alebo smrť? Pozostalí budú chcieť odškodné.

Takže: "Otazka znie smrt alebo arduino...." ...naozaj? Rovnako si ľudia môžu začať doma vyrábať kardiostimulátory a pod.

Ale ako projekt, pekné. :) ...a tiež, že už sa našli prípadní dobrovoľníci na testovanie.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa AEdison » 01 Apr 2020, 16:01

maher napísal:to arduino fakt robí z ľudí blbcov
Zase by som to tak čierne nevidel. Možno ťa arduino komunita ako študovaného človeka uráža, ale nie každý kto si chce urobiť blikajúci tentonons bude študovať pár rokov aby tomu úplne rozumel. Arduino je geniálny a jednoduchý spôsob ako priblížiť elektroniku ľudom ktorý ani netušia že by ich to mohlo vôbec baviť. Nadáva sa, že "tých mladých už nič nezaujíma" a už keď objavia možnosti a jednoduchosť arduina tak sa nadáva že s toho blbnú. Viem že je otravné vysvetľovať niekomu, prečo to nefunguje keď mu unikajú základné súvislosti, ale na druhú stranu by tento človek bez arduina ani nezakopol o krásu elektroniky.
Sám som sa na arduine veľa naučil a stále ho na prototypy a jednoúčelové zariadenia využívam. Časom som zistil že ma arduino ako sw/hw platforma obmedzuje a presedlal som na iné prostredie a mcu, ale to je prirodzený vývoj mojej záľuby.
Nezatracoval by som arduinistov len preto že na začiatku nevedia čo vlastne robia a prečo práve tak a nie inak. Nikdy nevieš kam sa ich nadšenie posunie.
0

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa maher » 01 Apr 2020, 17:33

ano máš pravdu arduino je edukatívna hračka a ako takú ju aj uznávam, ale zaráža ma fakt, že by bol niekto ochotný zveriť svoj život hračke
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Apr 2020, 18:40

Ja sa čim ďalej tým viac desím koľko kritického softwaru je napísané v jazyku C. Kritický software v C jazyku je ako skratka cez mínové pole. Síce efektívne,ale skryte nebezpečné.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 986
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa budvar10 » 01 Apr 2020, 18:50

Tomu nerozumiem, co je na Céčku zlé. Kritické OS sú písané v C/C++ a sú veľmi spoľahlivé. Máš nejaký návrh?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Apr 2020, 18:56

Ja osobne by som nemal problem sa napojit na mnou naprogramovany plucny ventilator (MCU PIC Microchip), keby som mal umriet a orignalnych pristrojov by nebolo dostatok. Ale musel by som vediet najprv kompletne, ze ako to pracuje. Bez tych informacii je to pre mna cirerna skrinka.
Ale pre inych by som to nevyrabal, bez skusok a testov, lebo to riziko zlyhania pristroja tam vzdy je.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 01 Apr 2020, 19:07, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa maher » 01 Apr 2020, 19:06

veď o to ide, oni zostrojili obyčajnú pumpu a vydávajú to za pľúcny ventilátor a senzaciechtivý novinári im na to skočili a tisícky ľudí tomu uverili. veľmi nebezpečné!
Romiadam ako programátor si moc veríš, ja by som si na to netrúfol, pokiaľ by to nebolo rokmi preverené
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Apr 2020, 20:13

nepozeral som tie odkazy, ale chcem pripomemut zakladnu vec. Arduino alo take je od zaciatku stavane ako hracka, nieco co ma ludi prilakat k programovaniu a nie ako system na ktorom postavim kriticke systemy.
doma, ked mi neodmeria teplotu v miestnosti, alebo prestane blikat ledka tak sa nic nedeje.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Apr 2020, 20:35

Viete, zase sa mi natískajú v tejto situácii Slovenské porekadlá a príslovia,ktoré v rôznych obdobách existujú aj v iných národoch.
-,,Topiaci sa aj slámky chytá,,
-,, účel svätí prostriedky,,
-,,za dobrotu na žobrotu,,
-,, urob somárovi dobre, oserie ti plot,,

-Keby ste sa topili v rozbúrenej rieke a okolo by plávala nafukovačka, ... pýtali by ste od nej certifikát či je zdravotne nezávadná alebo vydezinfikovaná?
-Ak niekto vynajde v rýchlosti niečo, čo dokáže zachrániť život a použije to aby zabránil úmrtiu,tak aj keby to bolo zasrané od hovna ,ale by to pomohlo, tak je to ,,ospravedlnitelné,, porušenie hygienyckých pravidiel.
-Ak niekto vymyslí niečo, čo by teoreticky mohlo niekomu zachrániť život, a v núdzi to použije,no nastanú nečakané komplikácie ,hoci aj nesúvisiace s použitým prostriedkom,ale pacient umrie, bude ten vynálezca ťahaný po súdoch,za ublíženie na zdraví ...aj keď s dobrým úmyslom a čaká ho problém.
-Ak niekto postihnutý najprv súhlasí s akýmkolvek riešením-liečením, len aby prežil a potom ak prežije ,rozhodne sa obviňovať všetkých dookola,že mu to spôsobili a dá ich na súd, že tomu nezabránili aj napriek tomu, že si to zapríčinil sám,-len aby sa nemusel poďakovať.
Takže treba si dobre rozmyslieť v tejto dobe ako sa správame,ak nechcem patriť do kategorie-,,postihnutý,, teda pristihnutý bez ochrany,aby sme nemuseli potom zvalovať vinu na iných,ktorí sú v tom nevinne.

Podla mňa, každý aj ten najprimitívnejší prístroj,aj keď dokáže v danej chvíli zachrániť jeden, dva či dvesto životov je lepší, ako ten desattísícový ak ho nemáme. Preto či je to mechanický mech poháňaný motorčekom s reguláciou otáčok, alebo Arduino na ,,pavúka,, alebo sofistikovaný plúcny ventilátor v správnej chvíli na správnom mieste je viac hodný, ako všetky certifikáty.
Veď aj obyčajné dýchanie - z úst do úst, je život zachraňujúce a záchranca nepotrebuje ,,zdravotný preukaz o nezávadnosti,,
Aj masáž srdca sa dá urobiť rukami a nepotrebujeme na to špeciálne zariadenie, alebo vyjadrenie od hygieny....
Skrátka zdravý rozum nastupuje až potom, keď sa obídu všetky byrokratické výmysly. :wink: Niet žalobcu-niet sudcu. :wink:

Možno je to len môj názor, a niektoré výskumné ústavy si neradi priznávajú, že v jednoduchosti je sila a ponúkajú extrémne predražené medicínske zariadenia,len aby si zaplatili svoj ,,vývoj,, aj keď ponúkajú len obyčajné koleso. :wink: Stačilo mi pozrieť do čriev BIOLAMPE za20tisíc SK s hodnotou súčiastok za 10€ aj s obalom. :wink: :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa peterple » 01 Apr 2020, 20:42

Tiež si dovolím vyjadriť názor.
Tak sa pozrime čo nám pán inžinier z Oxfordu postavil
ardionoVent2.jpg
Ak by to bol Jano z SOŠ z Hornej Dolnej vo veku 17 rokov tak paráda. Ak by to bol amatér čo sa sám naučil robiť veci s arduínom, tak paráda. Ale od absolventa Oxfordu ja by som teda čakal trochu viacej, než holé arduino + displej, predný panel s pár tlačítkami, poťakmi a kontaktné pole. Plus nejaká univerzálka na ktorej je asi 555 s výkonovým tranzistorom. Celé pospájané na štýl vrabčie hniezdo. Typujem pána na nejakého sw eng, ktorého len tak od boku radím medzi pojedača koláčov, či klobáskového inžiniera ako spieva o nich Lojzo.
Ak všetci čo končia túto univerzitu sú na takejto vzdelanostnej úrovni, tak tú univerzitu môžu rovno zrušiť. Nič tragického sa nestane.
Prílohy
ardionoVent1.jpg
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa E001 » 01 Apr 2020, 20:49

Primotám sa trocha do debaty, aj keď sa musím na začiatku priznať, že okolo Arduina som už raz utekal 8) . Všetci tu okiadzate Arduino, tak sa opýtam takto: Bavíme sa o origináli, alebo o číňankovom klone? Je teda tým problémom hardware, či soft? Samozrejme čosi upatlané na kontaktnom poli sa nedá porovnávať s poctivo odladeným PCB, ale myslím, že kdesi sa začať musí. No myslím že je potrebné a žiaduce, aby mladí šikovní ľudia pohli rozumom a postavili cenovú bariéru " starým osvedčeným " firmám, ktoré zarábajú nekresťanské peniaze, lebo majú " certifikát " a cenotvorbou si budujú Klondajk na chrbtoch pacientov. A je to jedno, či sú to liečivá, ci zdravotnícke prístroje.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Apr 2020, 20:51

Čiže jasný dôkaz- aj v Amerike sa topiaci /Americký superman/ aj zhnitej slámky chytá. :wink:
Nech to otestujú na Trumpovi. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Apr 2020, 20:55

to si robis srandu, ze s tymto sa prezentoval v telke. ved to vyzera ako moj pracovny stol, ked prvotne skusam, ci sa to vobec zapne. a prve prototypy s arduinom robim na tom plosaku s dierkami, kde mam konektory pre moduly a tie su pekne pozasuvane a urobene prepoje. lebo staci buchnut po stole a uz to pole nema dobry kontakt
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok