Veterná elektráreň

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Veterná elektráreň

Príspevok od používateľa rado » 06 Apr 2010, 14:14

Chcem sa Vám pochváliť s mojím horko ťažko dokončeným, ale funkčným výrobkom... celé to fuguje zatial dosť spolahlivo, len treba domyslieť nejakú el. záťaž, ktorá by obmedzovala otáčky pri silnejšom vetre. Som rozmýšlal nad nejakým obvodom, ktorý by plynule spínal napr. od 13,0V čo je približne začiatok dobíjania a plnú záťaž by mal napr pri 14,0 V. Takže akumulátor by sa udržiaval stále plne nabitý. Mám tam alternátor zo Škody 120, 55A , reťazový prevod 1 : 7, ale plánujem dať inú prevodovku, lebo reťaze sú hlučné. Vrtula má 2,6 m priemer, a celé to je vo výške asi 12 m nad zemou. Mám tam aj ochranu pred silným vetrom, ktorá odkloní vrtulu od vetra smerom nabok
Prílohy
DSC01546.JPG
DSC02489.JPG
bez_n?zvu.JPG
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 06 Apr 2010, 14:23

mam taky dojem ze S120 mali altiky na 35A...inac krasna konstrukcia K+...z coho su vyrobene kridla? Inak prevodovku by si mal skusit s klinovym remenom, altik od skodovky mal na hriadeli priamo uchytenie a hociaj vyroba dalsieho takeho s mensim alebo vacsim priemerom by nemal byt ziadny problem na nejakom sustruhu

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 06 Apr 2010, 14:27

Keď si spravil vrtuľu s PS,akú si volil povrchovú úpravu?
Neviem ako iným,ale mne sa zdá ta vrtuľa docela blízko toho stožiaru. Chcelo by to vysunúť aspoň na 30cm. Inak chválim,vyzerá to veľmi pekne.
Ešte by sa šiklo zmerať,aký výkon,pri akom vetre to dodá a bolo by to super! Kplus určite neminie!!!
0

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 06 Apr 2010, 14:28

Alternátory boli 35, 45 a 55A mal som prevod klinovým remenom, ale neni usposobený na taký malý priemer remenice. Vyrieši to nejaká malá prevodovka z ozubenými kolesami, len zohnať takú. Alebo ploché ozubené remene. Listy sú z polystyrénu, olaminované
0

Používateľov profilový obrázok
gonner
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 09 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 31

Príspevok od používateľa gonner » 06 Apr 2010, 14:29

Listy vrtule su z polystyrénu ? Ako si dosiahol požadovaný tvar?

Ste volaky rýchly otázky uz zodpovedane :D
0

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 06 Apr 2010, 14:31

Povrchová úprava je sklolaminátový tmel, dvojzložkový základ, a dvojzložková farba. A je naschvál blízko stožiaru, koli minimalizáci plochy kormidla
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 06 Apr 2010, 14:35

Pekná práca a užitočná. Čo tak urobiť ochranu proti silnému vetru sklopením vrtule z vertikálnej do horizontálnej polohy, ako skutočne núdzové riešenie, napríklad strižným kolíkom (čapom) z mäkkej oceli, alebo voľnobežným otáčaním bez záberu na osu alternátoru napríklad elektromagneticky... to sú iba také náhle výplody fantázie.. určite máš vymyslené vlastné riešenie.
A ako pisal mr.mio: listy vrtule sú príliš blízko stožiaru. Pri silnejšom vetru sa možu o stožiat poškodiť.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 06 Apr 2010, 14:39

Velmi pekne. Preberali sa tu take temy, ale si asi prvy, ktory to dotiahol do uspesneho konca. Potesilo by ma, keby sa s nami podelil o vysledky merani. K+
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 06 Apr 2010, 14:43

Je na tom vidieť robota...to áno...len nechápem prečo si volil práve takúto konštrukciu ktorá sa volí pri malých rýchlostiach vetra a pri obrovských priemerov rotoru... 2,6m je docela málo a s týmito rotormi to bude mať veľmi malú účinnosť a silu. To chce oveľa väčšiu plochu, do ktorej by sa vietor oprel...

Navyše uhol nábehu je dosť malý takže je účinnosť ešte viac zatlačovaná...A pri tomto tvare vrtule je moment sily priamo úmerný rýchlosti dopadu vetra...takže aby mal silu treba na to určitú rýchlosť...(pri záťaži, klesnú otáčky)

Čo sa týka prevodu, remeň určite nie, je síce tichý ale dosť veľký odpor, takže určite je lepšia reťaz alebo ešte lepšie zakrytovaný a dobre namazaný ozubený prevod.


Ale ako konštrukcia je to podarené... som rád že sú ešte takýto kutilovia ktorý sa tomu venujú... Tak veľa štastia

PS: Vitaj na fóre, a poprosím ťa, vyplň si celý profil

Robo :wink:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 06 Apr 2010, 15:04

Polystyrén som rezal doma na stole odporovým drôtom podla šablón, ktoré boli na koncoch stola. Tým som dosiahol že listy majú na začiatku nábehový uhol 15 a na konci 5 stupňov. Rýchlobežnosť by mala byť 6, ale nemeral som ju ešte. Odklon vrtule je vyriešený v horizontálnom smere tak, že os otáčania vrtule nie je nad osou otáčania stožiaru. Kormidlo je uložené výkyvne, a pracovná poloha je zaistená pružinou. Pri silnom vetre sa vrtula vplyvom silného tlaku vetra na rotor odkloní, zatial čo kormidlo ostane v smere vetra. Jednoduché a spolahlivé...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 18 minútach:

tento typ rotorov sa volí pre velké rýchlosti vetra, lebo vtedy má najlepšiu účinnosť. 3 listé vrtule majú najlepšiu účinnosť pri rýchlobežnosti 5,5 až 7, dvojlisté pri vyšších a 5 a viac listé pri nižších rýchlobežnostiach. Náhodou som našiel 3-listú vrtulu z priemerom 1,6m na internete s dopodrobna nakresleným profilom, takže aj nábehovými uhlami. Uhly som dodržal, ale konštrukciu trošku zvačšil.
tu je o tom omnoho viac http://ve.ic.cz/index.php?id=10
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 06 Apr 2010, 15:18

rado, presne tak... aj keď nežijem v šuranoch, tak dosť pochybujem že tam je priemerná rýchlosť vetra vhodná na stavbu veternej elektrárne (ďalej len VE).

Budem veľmi rád, keď časom priložíš nejaké merania...veľmi ma to zaujíma a veľa ľudí si z toho môže odniesť inšpiráciu...

Osobne čo som za roky vysledoval vietor, tak by som volil veľkú konštrukciu s čo najväčšou plochou... tak pre 6-20km/h. (u nás na západe, BA-okolie)
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 06 Apr 2010, 15:39

Mne skôr išlo o to že či som schopný niečo podobné postaviť a nemyslím si že s tým niečo ušetrím. Zatial som ju pustil keď bol primeraný vietor, nemal som možnosť odmerať rýchlosť ale podla SHMU bol 5-6 m/s. Vtedy som pri 13 V dosiahol kolísavo 5-8 A. Bolo to zatial prvé testovanie, pri silnejších nárazoch vetra dosahovala podľa mňa nebezpečné otáčky. Mám v pláne otestovať to niekde ďaleko od mesta pri výchrici, a potom sa uvidí že čo dalej. Z praktického využitia a bezpečnosti by bolo asi vhodné postaviť naozaj niečo menšie, alebo pomalobežné
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 06 Apr 2010, 17:06

Tak tých 50-80W je veľmi pekný výsledok...

Iste, je nám jasné že to máš viac menej ako hobby a nie docieliť energetickú samostatnosť.

Ja mám pri pomalobežných(relatívne malých do 50cm) stále strach že pri prevode do rýchla to nemá šancu utiahnuť...(samozrejme pri malých výkonoch) /také RC VE :) /
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 06 Apr 2010, 18:09

keby som sa mal do niečoho takého pustiť, tak aspoň 150 litrový sud rozrezaný na 2 polovice. Prípadne aj 2 sudy. Fungovať by to malo spolahlivo, ale vrtula je dekoratívnejšia :D
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 06 Apr 2010, 19:04

Sice to má asi mouchy jak sal Robio ale líbí se mi ta mechanická práce a že si to dotáhnul do konce. Esteticky to nevypadá zle a tak tu K+ dám.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

jozefko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Jún 2009, 00:00

Príspevok od používateľa jozefko » 06 Apr 2010, 19:32

mohol by si nafotit tie prevody ako su spravene
0

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Príspevok od používateľa LUI » 06 Apr 2010, 19:34

Perfektná práca,dúfam že nás budeš informovať aj o ďalších výsledkoch. :wink:

A rozhodne K+
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 06 Apr 2010, 21:22

Robio napísal: Ja mám pri pomalobežných(relatívne malých do 50cm) stále strach že pri prevode do rýchla to nemá šancu utiahnuť...(samozrejme pri malých výkonoch) /také RC VE :) /
Ja taky . Mam vrtuli 80cm a převod zhruba 1:5 . Jako dynamo působí stejnosměrný motorek z tiskárny . Při zatížení 0,5 A při 5V se už nechce rozbíhat.
0

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 06 Apr 2010, 21:42

mat100 napísal:
Robio napísal: Ja mám pri pomalobežných(relatívne malých do 50cm) stále strach že pri prevode do rýchla to nemá šancu utiahnuť...(samozrejme pri malých výkonoch) /také RC VE :) /
Ja taky . Mam vrtuli 80cm a převod zhruba 1:5 . Jako dynamo působí stejnosměrný motorek z tiskárny . Při zatížení 0,5 A při 5V se už nechce rozbíhat.
Pri záťaži by sa žiaden rychlobežný rotor nerozbehol. Silu začne naberať až pri otáčkach, takže budenie, alebo záťaž treba pripojiť až po rozbehnutí. A tých 80 cm je tiež niečo, ale ten prevod 1 : 5 je asi moc... počítal si to aspoň približne? kolko listová je vrtula? a koľko otáčok potrebuje ten motorček aby začal vyrábať?

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 7 minútach:

Takže tu sú prevody, ale neberte si z toho príklad. Nie vždy je v jednoduchosti sila... bolo to posledné núdzové riešenie, aby som to nemusel zas celé prerábať
Prílohy
tu je vidiet moje prv? rie?enie z kl. reme?om, bez ochrany proti vetru, len tak? sk??obn? poskladanie ktor? nefungovalo
tu je vidiet moje prv? rie?enie z kl. reme?om, bez ochrany proti vetru, len tak? sk??obn? poskladanie ktor? nefungovalo
Star? rozvodov? re?az zo skody 120, najv???? zdroj hluku na celej VE. Mo?no by sta?ilo vymeni?...
Star? rozvodov? re?az zo skody 120, najv???? zdroj hluku na celej VE. Mo?no by sta?ilo vymeni?...
Prevody
Prevody
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 06 Apr 2010, 21:51

rado napísal:
mat100 napísal:
Robio napísal: Ja mám pri pomalobežných(relatívne malých do 50cm) stále strach že pri prevode do rýchla to nemá šancu utiahnuť...(samozrejme pri malých výkonoch) /také RC VE :) /
Ja taky . Mam vrtuli 80cm a převod zhruba 1:5 . Jako dynamo působí stejnosměrný motorek z tiskárny . Při zatížení 0,5 A při 5V se už nechce rozbíhat.
Pri záťaži by sa žiaden rychlobežný rotor nerozbehol. Silu začne naberať až pri otáčkach, takže budenie, alebo záťaž treba pripojiť až po rozbehnutí. A tých 80 cm je tiež niečo, ale ten prevod 1 : 5 je asi moc... počítal si to aspoň približne? kolko listová je vrtula? a koľko otáčok potrebuje ten motorček aby začal vyrábať?

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 7 minútach:

Takže tu sú prevody, ale neberte si z toho príklad. Nie vždy je v jednoduchosti sila... bolo to posledné núdzové riešenie, aby som to nemusel zas celé prerábať
ten motůrek by měl být pomaloběžný. Při testu v soustruhu začíná vyrábět už při 200 ot/min. Vrtuli mám čtyřlistou - vlastního návrhu ( nemám žádné zkušenosti) mělo by to napájet blikač z 2 vysokosvítivých led.
0

Napísať odpoveď