Elektrónkový zosilňovač [4x ECC82, 2x EL84, 2x EM84]

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Elektrónkový zosilňovač [4x ECC82, 2x EL84, 2x EM84]

Príspevok od používateľa AndiCibula » 16 Okt 2010, 16:44

Predstavujem vám môj ďalší lampový výrobok, je to jednoduchý zosík ktorý som si skonštruoval tesne pred mojim odchodom na VŠ do Brna, aby som mal cez čo počúvať :)

Celý je zostavený z troch hlavných častí:

Výkonový stupeň je podľa schémy zohnanej kdesi na Jogise, podľa googlu ju stavalo už nespočet veľa ľudí.
[EL84 + ECC82]

Predzosilňovač s korekciami:
Ktovie odkiaľ ju má Zdeno, ale ja ju mám od neho :)
Spoľahlivo fungujú.
[ECC82]

Indikátory EM84.
Všimol som si, že skoro každý vždy použije katalógové zapojenia z Tesla Musicov, takže ak je zosik na nízkej hlasitosti, pásiky sa nehýbu.
Toto som vyriešil jednoduchým tranzistorovým predzosilňovačom a signál doň odoberám ešte pred hlasitosťou predzosiku.
[EM84]
http://www.solderingpoint.com/projects/ ... r_tube.php

Zdroj je vlastného návrhu, pozostáva z C-R-C reťazca, menovite 330R, 1x330uF, 2x 220uF, Nippon a Nichicony - vďaka Tomáš ! :)

Napájací transformátor je náhodne nájdený sieťak z Music70 a výstupáky pochádzajú z akýchsi havarovaných zosikov Tesla Brno, priemer stĺpika je asi o rád väčší ako býva v starých tesla rádiach.

Zariadenie som chcel čo najpôsobivejšie zaplechovať a vyhúť sa klišé, takže žiaden zrkadlový plech ani nudné namorené lacné drevo, ale načierno nastriekané oceľové šasi a drevená podstava s obkladom ktorý som dýhoval orechovou dýhou.
Tu ma veľmi tlačil čas, takže v konečnom dôsledku vo mne vzhlad evokuje staré otrieskané BMW 7er :lol:

Cieľom tejto práce bolo zostrojiť čo najjednoduchší elektrónkový zosilňovač na ktorý sa počas mojich štúdií môžem okrem posluchu aj pozerať a obdivovať oranžový svit týchto krásnych skleneno-kovových el. prvkov. :D

Meranie prebehlo len uchometricky a vyhovelo medziam normy mojích uší. :D

Video magiók:
https://www.youtube.com/watch?v=bzpI9avhEJw
venované fandom Meliška:
https://www.youtube.com/watch?v=nWfES9ezB-Q

Na záver ešte Credits List:
Exekutor - promptná výroba plošného spoja - vďaka !
SarisHD - promptne vybavené dva nákupy dielov u EZK.cz - vďaka !
KillerX3 - nezištne poskytnuté filtračné kondenzátory Nippon a Nichicon - vďaka !
Zdenoeddie - poradenstvo a schvalovanie krokov a zdieľanie nadšenia - vďaka !
moja mama - tolerovanie búchania a vŕtania v čase nočného kľudu - vďaka !
Prílohy
výkonový stupeň
výkonový stupeň
100_7007.JPG
100_7006.JPG
100_7005.JPG
100_7004.JPG
100_7003.JPG
korekcie.jpg
0
Naposledy upravil/-a AndiCibula v 16 Okt 2010, 17:24, upravené celkom 2 krát.

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 16 Okt 2010, 16:47

KRÁSA !

Používateľov profilový obrázok
Buldozer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 794
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 29

Príspevok od používateľa Buldozer » 16 Okt 2010, 16:54

Pekna praca K+
0

BOBOR
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Snina, Košice

Príspevok od používateľa BOBOR » 16 Okt 2010, 16:55

:prayer:
0

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 16 Okt 2010, 17:05

Je to pekné. Jediné čo môžem tomu vytknuť je, že gombiky na potenciometroch nezakryvaju matice... Ako to hra ?? Ta schema sa mi zda byť dosť jednoducha :)

Inak chvalim hudbu v prvom videu :)
Pink Floyd - High Hopes
Metallica - Nothing Else Matters
a to tretie nepoznam... Iron Maiden ??

K+
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AndiCibula » 16 Okt 2010, 17:14

Napster050 napísal:Jediné čo môžem tomu vytknuť je, že gombiky na potenciometroch nezakryvaju matice...

Ako to hra ?? Ta schema sa mi zda byť dosť jednoducha :)

a to tretie nepoznam... Iron Maiden ??
Zle som si preštudoval datasheety a toto je následok :(

Hrá to celkom príjemne, ale nie je to vhodné na tuc tuc.
Skúšal som premostiť preamp kondom 2.2uF, ale veľký rozdiel som nepočul, hoc korekcie samozrejme tiež vnášajú nejaké to skreslenie.

Tretia skladba je Downfall od Children of Bodom :)
0

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 16 Okt 2010, 17:27

velmi ta chvalim...prevedenie na vybornu,konstrukcia skvela,som rad ze ti tie kondy posluzia viac ako mne...K ta neminie,dufam ze sa o rok stretneme v Brne:D

JanoP

Príspevok od používateľa JanoP » 16 Okt 2010, 17:28

Pekne. Schemu koncaku schvalujem, mam zos podla nej tiez :D Aj ked iba v zrkadlovom plechu a nudnom namorenom lacnom dreve :D K+

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 16 Okt 2010, 23:35

Pěkná práce ale nelíbí se mi na tom tři věci, z nichž dvě jsou čistě subjektivní.

Není divné že mřížka první flašky je spojená rovnou se zemí přes poťák? Myslím že to není zcela vhodné.

Vzhled - no zpracované je to pěkně, což o to, jen se mi to subjektivně nelíbí ale to nelze brát jako výtku protože je to otázka čistě vkusu. Pokud to tedy vyhovuje tobě a mechanické zpracování není ojeb tak je to OK.

No a závěrem se mi nelíbí že ta elektronka ve zdroji se hrozně mračí :lol:

Ne, dobrý to máš. K+ :wink:
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 17 Okt 2010, 00:23

ako parada , ale furt neviem odkial tie plechy beriete a ake su hrube? Ohybane? Zvarane?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 17 Okt 2010, 01:08

Ja si teda nemôžem pomôcť ale nepáči sa mi to...

Plech na ktorom sú elektrónky vyzerá ako keby tam bola položená...ten plech je na krajoch nejaký dobúchaný. Tie hmatníky to je tiež strašné..A čo teprv ten tenký panel (nedaj bože plastový...neviem to rozoznať) s dvoma červenými vypínačmi, ktoré dokonca vyčnievajú...Tiež si mohol použiť jeden a ten istý tip šróbiku, nie tam hodiť čo bolo po ruke...
A to drevo, no ja neviem... ofrezovať hrany by nebolo určite na škodu(to by sa asi potom moc dobre nedyhovalo). Ale pôsobí to na mňa ako nejakú stará skriňa u cigánov...

Naozaj sa na mňa nehnevaj je to len môj subjektívny názor a z väčšej miery iba vkusový...no myslím že by to šlo spraviť aj lepšie(nevravím že by som to ja spravil lepšie). Proste u mňa skôr vyhráva krajšie spracované drevo aj keď len namorené...a nerez.

Na prvý pohľad to vyzerá skvele a som rád že si si našiel čas a zavesil to sem...no po bližšom pozretí mi tam proste nejaké veci vadili...(to čo vadí mne nemusí vadiť druhému)

Neviem aké si mal možnosti pri práci a ako si zručný takže to nebudem riešiť nie každý má prístup k hornej frézke alebo k materiálu od výmyslu sveta...

Každopádne K+ ti určite dám.

EDIT: jo a dobrá muzika...rád by som si to na tom vypočul :)
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 17 Okt 2010, 01:53

K+ ťa určite neminie.
Je tam viacero ´´nedostatkov´´,ale na domáci amatérsky výrobok je to slušná práca. To kam si dal či nedal rovnaké skrutky ma netrápi,lebo na to si ani ja moc nepotrpím. Nebudem kvôli jednej či dvom skrutkám cestovať 20Km tam a späť. Tie knoby a vypínače mohli byť skutočne inak vyriešené,ale moc ma to tam neirituje.

Odkedy si založil toto vlákno,rozmýšľal som čo mi to tvarom pripomína. A až teraz som na to prišiel. Pripadá mi to ako nejaká staršia elektronická pokladňa či písací stroj. :)

Aj napriek výčitkám tento výrobok hodnotím viac pozitívne ako negatívne.
0
Naposledy upravil/-a mr.mio v 17 Okt 2010, 12:03, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
0thomass0
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 508
Dátum registrácie: 14 Jan 2008, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa 0thomass0 » 17 Okt 2010, 08:45

Robio napísal:Ja si teda nemôžem pomôcť ale nepáči sa mi to...

Plech na ktorom sú elektrónky vyzerá ako keby tam bola položená...ten plech je na krajoch nejaký dobúchaný. Tie hmatníky to je tiež strašné..A čo teprv ten tenký panel (nedaj bože plastový...neviem to rozoznať) s dvoma červenými vypínačmi, ktoré dokonca vyčnievajú...Tiež si mohol použiť jeden a ten istý tip šróbiku, nie tam hodiť čo bolo po ruke...
A to drevo, no ja neviem... ofrezovať hrany by nebolo určite na škodu(to by sa asi potom moc dobre nedyhovalo). Ale pôsobí to na mňa ako nejakú stará skriňa u cigánov...
robio mam rovnaky nazor. A nepaci sa mi ani vyber elektronok ani schemy mal som dojem ze tvoje moznosti co sa tyka elektronok su trosku väcsie...
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 17 Okt 2010, 09:55

0thomass0 napísal:"A nepaci sa mi ani vyber elektronok ani schemy mal som dojem ze tvoje moznosti co sa tyka elektronok su trosku väcsie..."
mozes rozvinut?
0

JanoP

Príspevok od používateľa JanoP » 17 Okt 2010, 10:49

Thales: ja som urobil malu upravu - mriezka prvej triody ide cez 1M na zem, rovnako ako druha trioda. Potenciometer mam 10k log a za nim este 100nF/250V do serie na mriezku - tiez rovnako ako u druhej triody.

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Príspevok od používateľa polo » 17 Okt 2010, 11:07

Mohol by si dat fotky ako to vyzera z vnutra.
Inac vyzera to celkom fajn.

Ten preamp s ECC82 ti je naco ? To ma dost velky zisk aby sa to dalo napajat napr. s PC vzukovy,CD prehravaca... ( Preamp ma zmysel iba pre mikrofon,gitaru atd. Inac musia stacit aj pasivne korekcie ale ani tie by som osobne nepouzil na hi-fi )

Schema sa mi nepaci uz viac. Naco 3 elky v ceste signalu, 2 oddelovaky, Nehovoriac ,ze chudatko usmernovacka(co sa tyka schemi) ale tu si nepouzil. S EL84 sa mi viac paci napr: EL84_SE_ECC81

alebo ak by niekto chcel budit pentodou : http://diyaudioprojects.com/Schematics/ ... be-Amp.png (zvodak na vstupnej elke dat mensi a oddelovak na vstupe kludne vynechat)
Prílohy
EL84_SE_ECC81.png
0
'Cause life is like a game sometimes

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 17 Okt 2010, 11:44

polo napísal: Ten preamp s ECC82 ti je naco ? To ma dost velky zisk aby sa to dalo napajat napr. s PC vzukovy,CD prehravaca... ( Preamp ma zmysel iba pre mikrofon,gitaru atd. Inac musia stacit aj pasivne korekcie ale ani tie by som osobne nepouzil na hi-fi )
HiFi trieda vyzera trochu inak, ako len zosilovac bez korekcii.
polo napísal: Schema sa mi nepaci uz viac. Naco 3 elky v ceste signalu, 2 oddelovaky, Nehovoriac ,ze chudatko usmernovacka(co sa tyka schemi) ale tu si nepouzil. S EL84 sa mi viac paci napr: EL84_SE_ECC81 alebo ak by niekto chcel budit pentodou : http://diyaudioprojects.com/Schematics/ ... be-Amp.png (zvodak na vstupnej elke dat mensi a oddelovak na vstupe kludne vynechat)
Takouto logikou je najlepsie priviest vstupny signal na vystupne trafo, alebo rovno do repro. Je pravda ze ten prvy stupen mohol byt priamo viazany, lenze tym by sa to znacne skomplikovalo, a nezarucovali sa parametre ktore by boli silne zavisle na pouzitej elektronke. Takto je to ucinne, jednoduche. Co sa tyka tej usmernovacky, co znamena slovne spojenie "Nehovoriac ,ze chudatko usmernovacka(co sa tyka schemi) ale tu si nepouzil." ? Ze chudatko co? EZ81 v pohode utiahne stereo EL84 SE. Kto neveri nech odskusa. Co sa tyka pouzitia vstupnej elky, treba vychadzat z niecoho ineho, ako len ze sa mi viacej paci ked je tam napisane 81 a nie 82. Apod. To co si dal za schemu je pekna, ale prave ak neni pouzity preamp, tuto straca vyznam.
Co sa tyka toho vstupu, treba si uvedomit, v urcitych pripadoch na tom vstupnom oddelovacom kondiku je vacsie skreslenie a bordel ako v tych kritizovanych 3 systemoch a 2 kondikoch medzi nimi. Ma to opodstatnenie, ale ma to svoje ale. Ale je vhodne ten vstup upravit samozrejme. Ak by niekto chcel vynechat ten medzistupen medzi preampom a ampom, tak kludne moze mriezku vstupnej triody spojit s vystupom preampu (za kondezator 1u5). Je irelevantne mat za sebou 2 oddelovacie kondiky. a Este viac ak prvy je 1u5, a druhy bude napr. 100n. Inak co sa tyka stavby ma to svoje muchy, ale tak na intak to musi byt dost.
Co sa tyka tych korekcii-preampu, neni to bezchybne, ale zatial nic take jednoduche a plne funckne som nenasiel, aby som toto mohol dat nabok. Schema ktoru tu dal Racius je v podstate uz zastarala, v novej verzii su oddelovacie kondiky 100n a 220n, vystupny kondik je mozne pouzit az 2u2, pripadne premosteny 10-47n foliakom. Samozrejme o zhaveni jednosmernym prudom atd nehovoriac.
K scheme koncaku snad len tolko, ze okrem uz spominaneho vstupu je vhodne pri pouziti usmernovacku doplnit ochranne odpory, doplnit poistky do anod. Pri doplneni ochrannych odporov, je mozne aj zvysit hodnotu kondezatora pri vystupnom trafe na 220u. Vazobne kondezatory pouzit minimalne 220n medzi stupnami. Rezistor 1k5 na mriezke EL84,posunut medzi zvodovy rezistor a samotnu mriezku.
0

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Príspevok od používateľa polo » 17 Okt 2010, 12:32

EZ81 som myslel chudatko pre kapacitu kondikov co je na tej scheme za nou, inac sa mi paci co najmensi pocet kondikov a eliek v ceste signalu to hadam pochopis.
0
Naposledy upravil/-a polo v 17 Okt 2010, 13:54, upravené celkom 1 krát.
'Cause life is like a game sometimes

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 17 Okt 2010, 12:48

ja viem :wink: ale stuchnut som si musel :P
0

JanoP

Príspevok od používateľa JanoP » 17 Okt 2010, 13:09

zdenoeddie napísal:Vazobne kondezatory pouzit minimalne 220n medzi stupnami. Rezistor 1k5 na mriezke EL84,posunut medzi zvodovy rezistor a samotnu mriezku.
mozes rozvinut?

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok