DIY výroba nepájivé masky

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 10 Apr 2011, 00:07

MASKA

Obrázok

Pre neustále sa opakujúce otázky okolo „nepájivej masky“ som sa konečne dokopal napísať tento postup a moje skúsenosti sem, už ma nebaví to stále dookola vysvetľovať.

Takže ako na to.

Maska na DPS je vysoko odolná najčastejšie zelená vrstva ( možné aj iné farby), odolávajúca 30s teplote okolo 300°C a je odolná voči bežným a aj agresívnym rozpúšťadlám. Toto sem uvádzam, lebo si treba uvedomiť, že ak sa maska nepodarí tak to znamená väčšinou zničený vyleptaný DPS a treba začať všetko odznova.

Výhody masky sú najmä, profesionálnejší vzhľad, zamaskovanie drobných chýb, jednoduchšie pájkovanie, povrchová úprava ( cínovanie , striebrenie, Au) sa robí iba na potrebných miestach a najmä je to odolnosť hotového DPS voči agresívnemu prostrediu.

No v prvom rade si treba uvedomiť , že výroba masky neni úplne jednoduchá záležitosť a je potrebná dosť veľká presnosť pri meraniach teploty, času a hmotností a určitá zručnosť. Takže pre tých čo si myslia, že 10g je jedna lyžička je tvorba masky strata času a peňazí. Viem že sa to zle číta, ale do tejto skupiny patrí 95% ľudí z tohoto fóra. Ďalej, bez potrebného vybavenia a zručnosti neni takmer možné spraviť kvalitnú masku, prípadne opätovne zopakovať tvorbu masky z pozitívnym výsledkom.

Takže čo je treba na výrobu masky:
- Váhy na 0,01g !!!!! pokiaľ nebudete miešať 100g farby
- Laboratórny teplomer do 200°C
- Nejaké nádoby – najlepšie sklenené kadičky, veľkosti DPS a cca 25 -50 ml na namiešanie farby. Sklenené sú najvhodnejšie, lebo niekedy, najmä v zime treba jemne prihriať farbu alebo vyvolávací roztok a to sa najlepšie robí priamo na variči (roztok), alebo v teplovzdušnej peci (farba)a samozrejme sa dobre čistia, zatvrdnutá farba je neskutočne odolná a má silnú priľnavosť. Na fotkách je vidno zaschnutú stvrdnutú farbu na kadičke a aj ryhy po pokuse o čistenie.
Obrázok
- Teplovzdušná pec min 200°C, s dobrou reguláciou a meraním teploty- nesmie veľmi kmitať teplota, musí byť v rozmedzí +/- 5°C na DPS. Takže meranie niekde v rohu, hore, dole je nepostačujúce. Ešte jedna drobnosť pre chápavejších, teplovzdušná pec neni MIKROVLNKA !!!

- Silná osvitka s UV, neviem či halogénka a pod bude stačiť a ak áno tak osvit bude trvať aj 2hod a vytvrdzovací osvit aj deň.

- Tlačiarenske sito (sieťotlač)+ stierka (tvrdá, stredne tvrdá) ja mám od firmy Kasi - A5, 77/55Y, môže byť aj trošku hrubšie. Tuto chcem upozorniť, že toto je nutnosť a nie pomôcka, inak platí to čo som písal vyššie o tých čo tvrdia - 10g = lyžička

- pH meter - toto neni absolútna nutnosť, ale je to dobrá pomôcka, aká taká náhrada sú pH papieriky univerzálne

- acetón ( príp. Iné rozpúšťadlo) na čistenie, ale toto si nehajte pre seba a nevravte to firme, ktorá vám spravila sito, alebo si od nich kúpte rozpúšťadlo

- K2CO3 príp. Na2CO3 ale oba bezvodé !!! (Na2CO3 M.h. 105,99), pre tých čo si myslia že sóda na pranie je OK , tak ona obsahuje vodu, takže si to musíte prepočítať. Pre istotu ešte upresním - týmto som myslel kryštalickú vodu a nie že je suchý preto tá molekulová hmotnosť.

Ak máme takéto vybavenie, tak sa môžeme pustiť do práce.

Miešanie farby: základnú farbu a katalyzátor sa mieša v hmotnostnom pomere 3:1 , teda ak robím 4g farby (to stačí na jeden stredne veľký obojstranný DPS) dávam 3g základu a 1g katalyzátora ( presne navážené na 0,0x na mojich fotkách je robené 8g a sú tam jasne vidno aj hmotnosti).Obrázok

Túto zmes čo najrýchlejšie zmiešame, lebo vysoká koncentrácia katalyzátora na rozhraní s základom môže spustiť rýchlu reakciu a to najme v lete pri vysokej teplote. Po zmiešaní necháme chvíľku odstáť. Treba dbať najmä na dno a steny kadičky, aby tam neostala nepremiešaná farba. Obrázok
Miešanie neprevádzame na priamom slnku. V prípade nutnosti ( zima ) je možné použiť aj origoš. riedidlo na túto farbu ( nie acetón !!)

Príprava DPS:DPS vyleptáme klasickou fotocestou a priesvitnou fóliou, tak ako sme zvyknutý. Vyleptaný DPS očistíme acetónom, liehom od svetlocitlivej farby a mastnôt aby bola meď úplne čistá a nemala na sebe žiadne mastnoty, príp. iné nečistoty.

Nanesenie na čistý vyleptaný DPS: pripravený DPS položíme na čistú, bezprašnú, tvrdú podložku vyleptanými cestami hore a položíme na ňu sito.Obrázok
Do sita dáme potrebné množstvo farby a stierkou nanesieme na DPS. Netreba sa báť silnejšie pritlačiť, aby sa prebytočné množstvo farby strelo preč. Chce to trochu cviku.
Obrázok

Potom opatrne odlepíme DPS jedným pohybom od sita a necháme chvíľku roztiecť farbu, tí čo nemajú dostatočné veľké nechty majú problém. Farba musí byť rovnomerná, inak tento postup opakujeme. V prípade nerovnomerností sa nemusí farba správne osvetliť, prípadne vyvolať.
Obrázok

Sušenie: nadstavíme teplovzdušnú pec na
- v prípade jednostrannej masky je to 80-90°C doba sušenia 30-60min optimum 85°C pri 45 min
- v prípade obojstrannej masky je to:
1 strana 10-25 min pri 80 – 90 °C
2 strana 25-35 min pri 80 – 90 °C
Obrázok

Ak sa nespraví správne toto sušenie, tak neprebehne poriadne UV osvit, prípadne stvrdne farba a nebude sa to dať vyvolať. Po sušení a ochladení je farba na dotyk tvrdá .
Obrázok

Ak všetko prebehlo v poriadku môžeme pristúpiť k osvitu, ale ak máme podozrenie, že niečo neni podľa návodu je dobré v tomto bode prerušiť prácu a acetónom zmyť masku a začať odznova, lebo po UV bude farba už odolná.

Príprava DPS na osvit: postupujeme presne tak ako pri fotoceste s priesvitnou fóliou. Fóliou prekryjeme vysušený vyleptaný DPS, tak aby čierne miesta boli v rovine s miestami , ktoré chceme mať bez masky ( pady ...), maska je negatívna, takže to čo sa neosvetlí, to pôjde preč ( v prípade správneho postupu).
Obrázok


Osvit: takže všetko je OK a podľa návodu. Osvit sa prevádza UV o vlnovej dĺžke 300 -400nm, presne tak ako samotná fotocesta, len trvá trošku dlhšie. V mojom prípade trvalo v zostave podľa fotiek s Hg lampou 25min a pri novej osvitke cca 5-6 min ( ešte to nemám úplne doladené). DPS, by sa nemala prehrievať ( 30°C). V prípade obojstrannej masky treba toto previesť z oboch strán.
Obrázok

Vyvolanie:
zarobíme si roztok Na2CO3 príp K2CO3 a to 10g/l v rozsahu +/- 2g/l.
Obrázok
Tento roztok bude v prípade Na2CO3 trošku zakalený. Po rozmiešaní treba nahriať roztok na 30-40°C ( odporúčané je 35-38°C) ja ho nahrejem na 41°C a potom do neho vložím DPS, čiže sa trošku schladí a preto vyvolávanie robím vo väčšom množstve, aby si udržal dostatočnú teplotu vyvolávanie trvá 60- 80s. Avšak pred samotným vyvolaním treba skontrolovať pH. Pracovný rozsah je 11,3 - 10,8 pH nižšie pH prudko znižuje vyvolateľnosť masky. Test pH pomocou univerzálnych papierikov je čisto orientačný, lebo takýto rozsah sa nedá nimi určiť, preto ja používam digitálny pH meter.
Obrázok

Tento roztok je skladovateľný, len vždy ho treba pretrepať a zahriať na potrebnú teplotu a až potom zmerať pH a v prípade nízkej hodnoty treba pridať trošku uhličitanu, prípadne spraviť nový roztok.
Po vyvolaní treba DPS opláchnuť a odstrániť jemne neosvetlenú farbu štetcom, jemnou kefkou a pod. Odporúčam na koniec opláchnuť v destl. príp demineralizovanej vode.
Obrázok
V prípade, že sa nepodarí vyvolať masku a nepomôže ani dlhodobejšie vyvolanie to znamená že je DPS v pi*i a ak sa s tým zmierite , tak odporúčam na záchranu tento postup. Pridať trošku NaOH k vyvolávaciemu roztoku, zahriať roztok na 50°C a položiť do neho DPS na pár minúť. Treba však sledovať aby sa nezačali vyvíjať bublinky na maske. Potom vytiahnuť, umyť a osušiť. Acetón v dostatočnom množstve na handru a jene ním šúchať masku a pri troche šťastia sa zmyjú slabšie osvetlené miesta a maska sa tak vlastne vyvolá. Vyvolávací roztok vyliať, nedá sa v tomto prípade opätovne použiť. Tento postup môže sčasti narušiť kvalitu masky, ale iná možnosť asi nebude. Ak ani to nepomôže tak treba začať odznova a tento DPS šup do koša.

Konečný osvit:
vyleptaný, osvetlený, vyvolaný, opláchnutý a vysušený DPS vložím do osvitky a spravím konečný osvit, ktorý mne trval pri Hg lampe 60-90min, teraz ho robím len 60 min na každú stranu.

Konečné vytvrdnutie: takto spravený DPS s maskou vložíme do predhriatej pece na 140 - 150°C a pečieme 60- 90 min. Ja to robím na 150°C 60min.
Obrázok
Obrázok

Čistenie: schválne to sem píšem, lebo si treba uvedomiť, že tá farba je fakt bohovsky odolná po zatvrdnutí. Takže v tejto fáze výroby masky máme dostatok času a už vieme, že či sa nám podarila, a tak môžeme očistiť sito. Ak sa tento krok vynechá, tak sa zo sita stane jednorázové a opätovne nepoužiteľné sito. Takže dôkladné očistenie sita určuje jeho životnosť. Ja to robím tak že na dvojitú kuchynskú utierku položím sito a nalejem na neho acetón. Kúskom papiera šúcham až sa farma nevstrebe do utierky. Tento postup zopakujem ešte aspoň dva krát, až kým zmizne všetka farba zo sita.
Obrázok
Po uschnutí vyzerá ako nové.
Obrázok

Ak sme všetko spravili správne môžeme DPS ešte pokoviť podla potreby, bežne cínujem.
Obrázok

Potom vŕtam a osadzujem.
Obrázok
Obrázok

Na koniec uvediem, že to neni až také zložité ako to vyzerá a pokiaľ chápete, že 10g neni jedna lyžička a ste ochotný dodržať presne postup tak vám maska iste nebude robiť problém.

Masku som nekupoval z obchodu, ale od človeka z tohoto fóra, lebo 5kg balenie je pre mňa dosť veľa. Jeho meno neuvediem, lebo som sa ho nepýtal či môžem. Ak bude ochotný tak sa ozve sám. Tu je stránka kde sa dá maska kúpiť, samozrejme sú aj iné a ani tá moja neni presne táto (aspoň myslím).
http://www.britrade.sk/sk/50-1-1/materi ... jive-masky

ostatné fotky z výroby masky : https://picasaweb.google.com/1100948644 ... 658/942011#
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 26 Feb 2013, 22:00, upravené celkom 2 krát.

maximilianko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Júl 2010, 00:00

maska

Príspevok od používateľa maximilianko » 10 Apr 2011, 00:39

Nazdar Mato
rad pocujem ze vsetko nadalej bezi ako ma

ozyvam sa teda tu pritomnym ludom ze masku ma mato odo mna v kazdom pripade dakujem za diskretnost aj ked na teraz nepodstatnu.
V pripade zaujmu ma mozete kontaktovat sukromnou spravou najlepsie

este jednu drobnost doplnim. Odporucam pracovat v relativne cistom prostredi a sito chranit pred prachom, velmi rad sa chyta totiz na masku a vie to byt trochu neesteticke na hotovom pcb.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 10 Apr 2011, 00:47

Este aj ja doplnim:
V navode k maske sa pise ze nevytvrdenu mozno odstranit cca 5% zahriatym roztokom hydroxidu sodneho (draseneho). Kto by to chcel skusat upozornujem ze ram sita a drziak stierky je z eloxovaneho hlinika. Chemicky zdatnejsi uz tusia co to znamena ;) Hydroxid ten elox rozpusti a poskodi aj samotny Al (casom).
Preto toto cistenie NEODPORUCAM. Ako vyhodnejsi sa ukazal aceton ako pise mato3000. Takisto pripominam ze aceton NIEJE riedidlo C6000 ako si tu mnohy myslia.

mato3000: Neuvazujes o zverejneni-presunuti tohoto navodu ako clanok na hlavnu stranku. Tu na fore to zachvilu zapadne do zabudnutia.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Revenant112
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 22 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Fričkovce
Vek: 30

Re: maska

Príspevok od používateľa Revenant112 » 10 Apr 2011, 00:58

Vysledny efekt je posobivý, aj ked toľko babrania okolo toho, ale jednoznacne K+... uz len z principu :D Mne by sa to rozhodne robit nechcelo, ja len postriekam hotove plosaky lakom a necham vytvrdnut.. nezaoxiduju a je svaty pokoj...

BTW: Robis masku na DPS aj na objednavku? ak hej za aku pribliznu cenu?
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 10 Apr 2011, 01:03

Návod je pekný a prináša konečne trocha informatívnejšie čítanie a aj keď ho ja nevyužijem (v budúcno možno áno) tak ďakujem že si si na to našiel čas a ukázal ako sa to má robiť...(mne si tým aspoň zodpovedal pár teoretických otázok)

PS: Mňa by potešili makro fotky... :wink:

PS2: Upravil som názov...
0
Naposledy upravil/-a Robio v 22 Okt 2016, 11:56, upravené celkom 2 krát.
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Príspevok od používateľa nalimko33 » 10 Apr 2011, 08:15

A čo suchá metóda - nažehľovacia fólia (maska má zelenú farbu)? Osvit trvá 3x dlhšie ako suchý fotorezist, čo sa osvieti to zostáva. Vyvoláva sa v roztoku Na2CO3. Vypaluje sa 1hod. pri 150 st.
A4 by mala stáť 2,5€
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 10 Apr 2011, 10:10

Washu napísal: Takisto pripominam ze aceton NIEJE riedidlo C6000 ako si tu mnohy myslia.

mato3000: Neuvazujes o zverejneni-presunuti tohoto navodu ako clanok na hlavnu stranku. Tu na fore to zachvilu zapadne do zabudnutia.
acetón používam čistý

Obrázok

a kto to presunie na hlavnú stranu ? sž tteraz som si všimol , že sú tam Články a v nich návody.
maximilianko napísal: este jednu drobnost doplnim. Odporucam pracovat v relativne cistom prostredi a sito chranit pred prachom, velmi rad sa chyta totiz na masku a vie to byt trochu neesteticke na hotovom pcb.
bezprašné prostredie je základ na to som zabudol a bacha aj pri skladovaní sita, treba ho mať prikryté.

maximilianko ako pokračujú prekovy ? ja som sa uchýlil k nitom
Obrázok


robio: v tom albume ktorého adresu som zverejnil na konci sú všetky fotky a dajú sa aj zväčšiť

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 1 minúte:

nalimko33: ty máš nažehľovaciu masku ?
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Príspevok od používateľa Stefan31 » 10 Apr 2011, 10:17

Otázka k aplikácii masky na PCB: - nieje vhodnejšie pri aplikácii masky na PCB ponechať medzi sitom a samotnou doskou plošného spoja cca 2-3 mm medzeru, ktorá by zabezpečila to, že sa spolu "nezlepia", nakoľko je materiál sita dostatočne pružný, pri pohybe stierky sa "prehne" a zase vráti späť? Už som pracoval so sieťotlačou a robil som to tak, aj keď v mojom prípade šlo o nanášanie farieb, určených na steťotlač (nepamätám si na názov)...teiž by bolo vhodné pomenovať chemikálie plným názvom, teda
- uhličitan draselný (K2CO3)
- uhličitan sódny - sóda technická (Na2CO3) ... apod.

Predpokladám, že viacerím spadla sánka, pretože technicke vybavenie je skutočne potrebné, to nehovoriac o vhodných priestoroch...a vo veci osvitu sa prikláňam k názoru použiť osvitové telesá (spravidla v tvare trubíc), emitujúce požadované UV s vlnovou dĺžkou tak, ako to doporučuje výrobca fotocitlivých chemikálií. Rozhodne sa tým dosiahnu lepšie výsledky a neodradí to hneď pri prvom nezdare...ale rozhodne by to stálo za spracovanie postupu formou článku (gramaticky správne a bez vulgarizmov,však?)

Stefan31
0

Používateľov profilový obrázok
Buldozer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 794
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 29

Príspevok od používateľa Buldozer » 10 Apr 2011, 10:45

Zasluzis si velke K+.

Urcite to daj ako clanok. Ja by som si na to netrufol vyzera to dost zlozito.
0

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Príspevok od používateľa MacGyver » 10 Apr 2011, 11:05

A ta sieťka, je vlastne akej hustoty? Resp. kde sa to dá splašiť?
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 10 Apr 2011, 11:32

Stefan31, no písal som to včera od 22:30 do 00:00, tak ak sú tam gramatické chyby, tak sa ospravedlňujem.

s tým sitom máš asi pravdu, a určite to odskúšam

pomenovanie som nedal naschvál, ako som už písal, pri maske sa predpokladá určitá zručnosť a skúsenosť. pozri
Stefan31 napísal: - uhličitan sódny - sóda technická (Na2CO3) ... apod.
tak a technická sóda sa rozumie NaHCO3 alebo Na2CO3 s vodou(kryštalickou) a ak si si to poriadne prečítal, tak vieš že technickú sódu som nikde nespomínal. v pomenovaniach som jasne definoval o čo ide a to chemickým spôsobom a aj som naznačil čo neni správne.

istý spôsob mojej irónie v článku znamená, že sa snažím zbaviť prípadných otázok typu:
MacGyver napísal:A ta sieťka, je vlastne akej hustoty? Resp. kde sa to dá splašiť?
kukni sem, už som to písal
mato3000 napísal: - Tlačiarenske sito (sieťotlač)+ stierka (tvrdá, stredne tvrdá) ja mám od firmy Kasi - A5, 77/55Y, môže byť aj trošku hrubšie. Tuto chcem upozorniť, že toto je nutnosť a nie pomôcka, inak platí to čo som písal vyššie o tých čo tvrdia - 10g = lyžička

MacGyver nič v zlom ale dám ti ešte jednu radu ak nevieš použiť gooogl - www.kasi.sk
0

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 10 Apr 2011, 11:46

K+
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

kain444
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 08 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kain444 » 10 Apr 2011, 12:06

Urcite pekna praca. Otazne je len ci vynalozene usilie stoji za vysledny efekt. Ale to je individualna vec a kazdy si to musi zavzit sam pre seba. K+
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 10 Apr 2011, 12:07

nalimko33: Sucha maska je istotne velmi zaujimava ale je dost tazko dostupna a pomerne draha. Priemyselne sa tiez nepouziva tak casto ako sietotlacova.
mato3000: To s tym acetonom bolo urcene pre tebou spominanych 95% fora ;) Este jedna vec by ma zaujimala, ake sklo pouzivas na osvit. Na slusne vytvrdenie masky sa mi nedari dostat sa pod 15minut. Co sa tyka vykonu osvitky (tvoja nova) sme natom rovnako takze problem bude v priepustnosti skla. Idealne by bolo kremicite sklo (ciste SiO2) ale kde to zohnat...
0
Naposledy upravil/-a Washu v 10 Apr 2011, 12:26, upravené celkom 1 krát.
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Príspevok od používateľa nalimko33 » 10 Apr 2011, 12:25

Washu: presne to mi bolo povedané - pre kusovú výrobu je suchá metóda výhodná...
2,5€ za A4 je si myslím kúpiteľné a majú toho celý bal (šírka 300mm)...
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 10 Apr 2011, 12:27

nalimko33 napísal:Washu: presne to mi bolo povedané - pre kusovú výrobu je suchá metóda výhodná...
2,5€ za A4 je si myslím kúpiteľné a majú toho celý bal (šírka 300mm)...
Ak mozes napis firmu ktora je ochotna predat jeden kotucik a aj pribliznu cenu ak teda vies. Po A4kach sa to kupovat neoplati.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 10 Apr 2011, 12:31

no ja robím konečné vytvrdnutie 60min a sklo je to originálne zo skeneru. ale plánujem tam dať mliečne, lebo mám moc blízko trubice od DPS. asi tak 2-3cm a pri vyvolávaní DPS mi to robí trošku problém. ale možno to budem robiť pomocou nejakého matného filtra, ešte neviem.

kremičité sklo má ale v sebe bublinky a také šmuhy, lebo sa vyrába veľmi ťažko. teda ja som mal iba nádoby z kremičitého skla a ploché som ešte ani nevidel. inak je to bohovský materiál s nízkou rozťažnosťou. rozpálené ich kľudne môžeš vložiť do vody a nič sa im nestane, ale sú krehké.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 10 Apr 2011, 12:45

Hej a okrem ineho sa pouziva v optike aj pre svoju vybornu priepustnost kratkovlnneho UV ;)
A samozrejme ako pises tazko sa vyraba, tazko sa spracuva a je nechutne drahe...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Príspevok od používateľa Stefan31 » 10 Apr 2011, 12:59

...pomenovanie "technická sóda" som teda neuviedol správne pre Na2CO3, to by sedelo, práve preto by mali byť v technických popisoch a návodoch uvádzané úplné názvy a nie len chemické značky. Nie každý je chemik a článok je predkladaný širokej verejnosti! Myslím to v dobrom, článok takto nadobúda na odbornosti a jednoznačnosti.
mám otázku: - existuje nejaká sada (dostupná v SK), ktorou by bolo možné previesť chemické pokovenie "padov" po nanesení masky? Mýslím niečo také, ako napr. tu:-www.pauls-roehren.de, v "Tips und Tricks - Vergolden von Fassungen und Kontakten , alebo je možné niekde zakúpiť potrebné chemikálie? Nemyslím na vagónové množstvá... :D :D

Stefan31

P.S. - no ale nedá mi:- aké malé sú tie dierky v site? :D

Pri zhotovovaní svojej osvitky som pôvodne uvažoval o opieskovaní pôvodného skla zo skeneru. Predpokladám, že by bolo svojími vlastnosťami vhodnejšie ako bežné tabuľové sklo. Ale v mieste bydliska mi to reklamka nedokázala urobiť na tak "veľký" povrch rovnomerne.
0

Používateľov profilový obrázok
jojo9432
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 951
Dátum registrácie: 12 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 30

Príspevok od používateľa jojo9432 » 10 Apr 2011, 13:14

oceňujem veľkým K+
niekedy to musím vyskúšať
0

Napísať odpoveď