Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

emilio7834
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 29 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Lučenec
Vek: 50

Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa emilio7834 » 01 Okt 2011, 23:27

Pozdravujem všetkých. Už dávno som sa pohrával s myšlienkou postaviť si malú domácu fotovoltanickú elektráreň. Keď si môj otec objednal tento panel aj s regulátorom http://kremik.sk/solarny-fotovoltaicky- ... -4341.html a k tomu kúpil 120Ah olovený akumulátor, 300W menič 12/230V do včelína kde nemal zdroj elektrickej energie, tak som sa rozhodol, že si niečo zriadim doma a takto získanú elektrinu použijem na chod PC, TV atď. Samozrejme že menič použijem výkonnejší, 2 uvedené panely, ktoré plánujem umiestniť nad balkón miesto krytiny, ktorá v súčasnosti potrebuje rekonštrukciu. Už som na tomto fóre videl fakt super zrealizovaný projekt, ale nechcem riešiť návratnosť a otázky týkajúce sa ekológie používania fotovoltanických panelov. Chcem poukázať na to, že keď som otcovi zapájal panel a otvoril som továrensky vyrobený regulátor, bol som zhrozený čo za 30 € sú schopný ponúkať zákazníkovi. Preto som si vyrobil regulátor podľa PE5/2007. Som generácia čo nevyrastala na PIC-kach a ani plošáky robené fotocestou neboli bežné, ale mali sme lievikové perá :D . V súčasnosti mi pomáha fixka. Na plošáku som len zosilnil cestičky oproti originálu.
Uvedený regulátor sa skladá z dvoch častí a to časť nabíjaciu, kde žltá LED-ka informuje napätí dostatočnom k nabíjaniu. Nabíjacie napätie je nastavené na 14,2 V. Druhá časť odpája akumulátor od záťaže v prípade keď napätie klesne pod 10,7V a toto signalizuje červená LED-ka. Svorkovnice som použil väčšie aby tam bolo možné použiť originálne káble k panelu. Regulátor pracuje na prvé zapojenie a ani pri nastavení neboli problémy.
Prílohy
DSCF8295.JPG
DSCF8296.JPG
DSCF8305.JPG
0

emilio7834
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 29 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Lučenec
Vek: 50

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltanickému panelu

Príspevok od používateľa emilio7834 » 05 Okt 2011, 22:13

Schéma zapojenia tu

Kód: Vybrať všetko

http://www.uloz.to/10515171/solar-reg-12v-pdf
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa Thales » 06 Okt 2011, 00:41

Tak nevypadá to zle (vizuálně), jen sis mohl dát víc záležet na popisech. Pod ty LED dej distanční sloupky pokud je nechceš mít co nejtěsněji k desce.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

emilio7834
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 29 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Lučenec
Vek: 50

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa emilio7834 » 06 Okt 2011, 08:22

No popis je tam len pomocný spravený fixkou, aby som si pri oživovaní nepomýlil svorkovnicu :D . Ten potom zmažem. S tými dinštančnými stĺpikmi na LED je dobrý nápad.
0

ORION

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa ORION » 06 Okt 2011, 12:23

Máš to moc hezké a jestli je popis fixou nebo strojově... to na funkci nepřidá ani neubere. Hlavně že to pracuje k tvé spokojenosti.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa breta1 » 06 Okt 2011, 12:44

Taky chválím provedení.
Ale zdá se mi, že bych z toho panelu dokázal vydolovat více a jednodušeji, např, takto, co říkáte?
Prílohy
solar.png
solar.png (2.42 KiB) 14471 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
yakotich
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 22 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: HC
Vek: 28

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa yakotich » 06 Okt 2011, 13:57

Len otázočku mimochodom v čom si to leptal ? V chloride či tej polskej "novinke" ? Vyzerá to hodne pekne na to že dps nie je robená fotocestou ani nažehlovaním K+ :)

EDIT: Ešte treba zvyknúť že tu karma nie je... :roll:
0
Hlúposť je choroba ktorou trpia všetci naokolo. - Jacques

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa Thales » 06 Okt 2011, 14:00

Karmu třeba urgovat
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Okt 2011, 14:27

breta1 napísal:Ale zdá se mi, že bych z toho panelu dokázal vydolovat více a jednodušeji, např, takto, co říkáte?
Dokonca pri "trochu vyššej" kapacite AKU aj úplne bez všetkého. (Viď. LUI, 48 V zostava, cez 1 000 Ah ... :-) ). S napätím chodí až k 60 V.

Podľa mňa, logiku by mohol mať DC-DC menič, ktorý by dokázal meniť vstupné napätie pri maxime výkonu panela na potrebný nabíjací prúd. Existujú také, no ich cena ! A k tomu ich účinnosť ...!

Možno je ekonomicky výhodnejšie oželieť časť výkonu a nechať ho "stratiť sa" na vnútornom odpore panelov ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

emilio7834
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 29 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Lučenec
Vek: 50

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa emilio7834 » 06 Okt 2011, 19:25

Plošák som leptal v chloride, niekedy dávno som používal kyselinu chlorovodíkovú a peroxid. Chlorid sa mi zdá OK. O tej poľskej novinke som zatiaľ nepočul :oops: .
0

Používateľov profilový obrázok
yakotich
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 22 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: HC
Vek: 28

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa yakotich » 06 Okt 2011, 19:43

To len aby som vedel na čo mám prejsť pretože ja som doteraz robil s kyselinou chlorovodikovou + peroxid vodíka ale neviem čím to kvalitne, efektívne a jednoducho kresliť. Farbou cez injekčnú ihlu sa mi to moc nedarilo, tak isto ani cez pero na technické kreslenie tak som to robil po bodkách fixou na CD. Raz to vyleptalo dobre, raz podleptalo a už mám toho plné zuby. Prosím ťa keď si robil s tou kyselinou čím si kreslil ?
0
Hlúposť je choroba ktorou trpia všetci naokolo. - Jacques

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa AEdison » 06 Okt 2011, 20:07

Predpokladám že týmto: Obrázok
Alebo inou edding fixkou.
0

emilio7834
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 29 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Lučenec
Vek: 50

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa emilio7834 » 06 Okt 2011, 20:50

A Edison presne si trafil,ale nemal som najlepšie skúsenosti, nakoniec tieto fixky sú drahé asi 2 € tak som skúsil klasické na popis DVD a je to asi o niečo lepšie. Keď som leptal kyselinou tak som vtedy kreslil lievikovým perom a acetónovou farbou :wink: . To ale bolo dosť dávno.
Yakotich ale prvý plošák keď som nakreslil fixkou tak mi ho podleptal aj chlorid. Preto si ho vždy pozerám proti svetlu a kde je to nie celkom dobré tak to tam dokresľujem. Ale používam aj 3 fixky, lebo pri obťahovaní cestičiek dosť vyschýnajú.
0

djkremik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 19 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Lucatin
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa djkremik » 15 Jún 2017, 17:56

Našiel so jednodukšiu schemu na solarny regulator schema zapojenia za par euro
http://solarny-regulator.sk/home/125-so ... jenia.html

alebo mate nieco jednoduksie ?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa breta1 » 15 Jún 2017, 18:05

To má ovšem jednu nevýhodu - solární panel musí mít asi o 4V větší napětí než baterka.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Jún 2017, 19:57

djkremik napísal:alebo mate nieco jednoduksie ?
Áno ! Jedna schottky dióda na oddelenie baterky a paralelný stabilizátor, (TL431 + výkonový tranzistor). Úbytok napätia bude len asi 0,5 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa martin knocik » 15 Jún 2017, 20:46

Nič v ylom, ale podla mna je solarny menič zdroj elektriny ktorá je príliš drahá (v porovnaní s distrib. sietou) na to aby sa plytvala v linearnom stabilizatore pri nevhodne zaťaženom paneli (s ohladom na aktualne dostupný výkon) bez MPPT regulatora.

Step down menič z 30-40V do 1000kHz nieje je až taký problém postaviť, Komplikovane to začína byť nad 90V. MPPT algoritmy vačšinou asi 10 krat za sekundu meraju odoberaný výkon. Potom skúsia zvýšiť vystupné napätia step down meniča a tym aj nabijaci prúd až kým nedosiahnu maximalny možný odoberany výkon z panela pri danom osvetlení panela. Ak pri pokuse o zvšenie nabíjacieho prúdu odoberaný výkon z panela klesne (panel sa preťaží a klesne na nom napatie), MPPT regulátor sa vrati k predchadzajúcej hodnote nabíjacieho prúdu.

Pokial už slnko svieti slabšie (napr o 16:00 poobede) tak som odmeral že bez MPPT regulatora necháte v paneli asi 30% vykonu ktory ste mohli odorať.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Jún 2017, 21:54

yakotich napísal:Farbou cez injekčnú ihlu sa mi to moc nedarilo, tak isto ani cez pero na technické kreslenie
Musis prist ako na to.
1. Farba musi byt dostatocne riedka aby ti pretiekla v pohode pri rychlosti prea asi 0,5- 1 cm za sek (za 1 sek urobis ciaru dlhu 0,5 az 1 cm), ale zase nie prilis riedka, aby sa ti nerozlievala po plosaku, alebo nevytvarali kvapky na konci pera. Hustotu farby treba otestovat pre kazdy priemer lievikoveho pera. Zacast od redsieho a zahustovat (prilievat hustu farbu). Ja som mal uz predriedenu farbu v malych flaskach pre kazde pero.
2. Lievikove pero (ihlu - zbruseny hrot uplne a ocisteny vnutrajsok) musis jenme naklonit do smeru tahania ciary - z 90° to naklonis asi na 70° a tahas ciaru v smere naklonenia rychlostou ako ti to vyhovuje v zhladom na hustotu farby.
Pre krasne rovne ciary mozes pouzit aj pravitko ale otocene, lebo ti to rozmaze ciaru.

Ono to ide pekne a daju sa stym robit pekne plosaky ale len pre klasicke rozmery suciastok. Pre SMD to uz je problem (ale tiez sa da, no stravis na tym cely den a to sa nevyplati)


emilio7834
Uz ma martin knocik predbehol. K panelu treba dat jednoznacne MPPT regulator, aby sa z panela vycucalo maximum. Ono to pojde aj s klasickym regulatorom, klobuk dole ze si to urobil a funguje to, len sa zbytocne straca vela energie. Pozri si I-V krivku panela.

http://www.greenrhinoenergy.com/solar/t ... ronics.php

Bohuzial MTTP regulator sa bez MCU asi neda urobit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa martin knocik » 15 Jún 2017, 22:13

MPPT bez MCU by sa možno dal spraviť s využitím sample a hold obvodu. Ak by sa využil fakt že MPPT prúd je 95% skratového, tak by stačilo pravidelne merať skratový prúd, uložiť jeho 95% hodnotu do sample and hold obvodu a pomocou P/PI/PID regulatora nastaviť nabíjací prúd na výstupe z MPPT regulatora do akumulatora bol taky aby súčasne vstupný prúd z panela do MPPT regulatora dosiahol 95% skratového prúdu - MPPT prúd.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Regulátor dobíjania k fotovoltaickému panelu

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Jún 2017, 22:34

Parametre PV clanku sa menia v zavislosti intenzity slnecneho ziarenia. Pozri si slide 23 a 26 alebo si to pozri od slide 15 az po koniec.

https://www.slideshare.net/josephylee/i ... ce-physics

Preto je velmi vyhodne pouzit MPPT regulator. On si vzdy vykalkuluje max vykon a podla toho panel "zatazi" aby odoberany U a I z panela mal max vykon.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok