Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 04 Feb 2013, 00:19

Podaktorí postrehli, že som chemik a tak sa na mňa obracajú s rôznymi problémami ohľadne chémie a dnes sa na mňa opäť obrátil človek, ktorý chcel vedieť ako si pripraví striebriaci roztok na postriebrenie DPS po vyvolaní, aby sa to dalo lepšie pájkovať. Tak to dám sem, možno to opäť niekoho bud zaujímať.

Takýchto zmesí je kopec, viac menej účinných a ja som vybral pre vás taký jednoduchý a bezpečný roztok, ktorý neni citlivý a svetlo, nečistoty a hlavne potom nesčerná pokožka, ako to býva po práci s Ag soľami. Na druhú stranu treba podotknúť , že aj postriebrenie neni úplná výhra nad oxidáciou, už aj pre to že v póroch ostávajú mikroskopické zvyšky použitých solí a kyseliny a tak časom aj toto pokovenie bude oxidovať a zle chytať cín. Ale tento problém potom riešia prípravky na letovnie ako kolofónia , gél ......


Ja osobne robím pokovenie v podstate pred tým ako idem letovať +/- deň a vtedy nemám problém a krásne sa to rozlieva.

Takže k tomu návodu, budem sem dávať najme fotky , nemusím toľko písať a je to jasnejšie.

Čo teda potrebujem na zarobenie toho to roztoku:

chemikálie:
900 ml (0,9l) demineralizovanej alebo destilovanej vody ( kúpite na pumpe )
100 g Thiomočoviny
10g AgNO3
10g kyseliny sírovej (93%) , alebo stechiometrické množstvo zriedenej kyseliny , napríklad akumulátorovej ( mala by byť39%)

Všetko toto sa dá ľahko kúpiť v obchodoch určených a predaj chemkálií a to aj bez nejakých špeci. dokladov.

Ďalej potrebujete nejaké sklenné kadičky, v najnutnejšom prípade plastové. Lenže v tom prípade sa nedá zahrievať a rozpúšťanie pôjde pomaly. Na riedenie kyseliny to neodporúčam, lebo uvoľňuje sa veľa tepla. Taktiež potrebujete nejaké váhy, stačia na 1g, netreba presnejšie a v zimnom období niečo na ohrev, či už domáci šporák, alebo nejaký varič. V lete netreba a samozrejme nesmie chýbať sklenená tyčinka na miešanie, dá sa použiť aj nerezová, ale iný kov nie. Čiže dohromady niečo ako na fotke.

Obrázok

Takže do kadičky dáme demineralizovanú vodu 900ml a podľa potreby ju začneme prihrievať aby sa nám ľahšie rozpustila thiomočovina.
Obrázok

Thiomočovinu si navážime do suchej kadičky, alebo nejakej misky

Obrázok

Naváženú thiomočovinu presypeme do kadičky s ohrievanou vodou a miešame kým sa thiomočovina nerozpustí a ostane mám taký kalný roztok

Obrázok

Obrázok

Do malej kadičky si odvážime kyselinu sírovú 10g 93% alebo stechiometrické množstvo inak zriedenej kyseliny

Obrázok

V prípade že použijete konc. kyselinu , tak ju treba zriediť demineralizovanou vodou aspoň na 3 násobok, ale bacha uvolňuje sa veľa tepla a tak tam treba pridávať riediacu vodu rýchlo aby roztok zároveň chladila. Ak by ste naliali koncentrovanú kyselinu do roztoku, tak sa thiomočovina rozloží, bude to smrdieť a celý roztok sa zakalí po vylúčenej síre. Takýto roztok je pre smrad nepoužiteľný

Obrázok

zriedená
Obrázok


Takto zriedenú kyselinu nalejeme do nášho roztoku thiomočoviny a miešame. Roztok sa rýchlo vyčíri

Obrázok


Potom odvážime 10g dusičnanu strieborného, ale v suchej kadičke. V suchej kadičke len z praktických dôvodov, jednak sa nám krásne vysype do roztoku a nič neostane prilepené, ale najme o to že roztok dusičnanu je číry a nevšimnete si ho a ak ho utriete a rozmažete po stole, ruke, oblečení ... proste po organických veciach , tak sa asi o 5 hodín vyredukuje vrstvička striebra a bude všetko čierne. Ja som na naváženie použil alobal . Ak máte roztok dusičnanu, nevadí, tak ho treba dať v stechiometrickom množstve ku Ag priamo do nášho roztoku thiomočoviny s kyselinou.

Obrázok


Navážený dusičnan vysypeme do roztoku thiomočoviny a budeme miešať až do rozpustenia síranu strieborného, ktorý vzniká a rozpúšťa sa v thiomočovie.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

a roztok je hotový, uskladníme ho a môžeme postriebrovať

Obrázok

Výhodou je že ho máme dostatok a že je za zlomok ceny ako keby ste ho kúpili v obchode. Potom sa dá pekne pokovovať ak hromadne a odporúčam robiť to postriebrenie kludne aj 15 min, nech je tá vrstva striebra dostatočne hrubá.

a aby som nezabudol, tak ak ten zarobený roztok neháte vonku, tak vám v tejto zime vykryštalizuje a preto ho treba pred použitím zahriať aspoň na +10°C , najlepšie nehať hodinku dve v miestnosti nech sa vyrovná teplota a kryštály sa pekne rozpustia
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 07 Feb 2013, 17:42, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa petersno » 04 Feb 2013, 00:27

K+ a ak podaktory nepostrehli, ze si chemik, teraz uz to vedia :D
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa nalimko33 » 04 Feb 2013, 00:42

super!
pre úplnosť by sa hodila fotka obalov tých chemikálií...
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa platon.rado » 04 Feb 2013, 07:20

Pekne..
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 04 Feb 2013, 09:15

Tento roztok som si robil kedysi, je asi najspoľahlivejší. Pre ešte lepšie pokovovanie sa doporučuje pridať prídavok nejakého tenzidu, ktorý zmenšuje povrchové napätie, stačí kvapka napr. saponátu Jar a podobne.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Feb 2013, 09:24

V Kosiciach to kde kupim ? Nevie niekto poradit ? :) Samozrejme K+ za takyto clanok :) Jaj a este ma zaujima, ako dlho sa da takyto roztok skladovat. Nevylucuje sa casom striebro ? Alebo nedochadza k inym rozkladom ?
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 04 Feb 2013, 09:28, upravené celkom 1 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

marek181818

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa marek181818 » 04 Feb 2013, 09:27

Ked u mna je chemia spanielska dedina a si by mi aj dom vybuchol pri tom :D

Mam napad:
Neviem ale ci sa to da.Nedalo by sa nieco take spravit ze by to napr ty alebo komu to este pojde, predal napr ako hotove?A v com sa to moze uskladnovat.Nemam paru kde najst ostane chemikalie co su spominane .A kolko to asi vide cenovo?
Diky

a tiez davam kapustu K+ :D :wink:

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Feb 2013, 09:33

Vies co, mne by uplne stacili tie chemikalie, podobne ako stavebnica :D AgNO3 a Tiomocovina, ostatne si zozeniem :) AJ som mal adresu na nejaky obchod v KE, ale tak neviem ci predavaju aj fyzickym osobam.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa Tuf » 04 Feb 2013, 09:35

mato3000 napísal: V prípade že použijete konc. kyselinu , tak ju treba zriediť ..., ale bacha uvolňuje sa veľa tepla a tak tam treba pridávať riediacu vodu rýchlo ...
Pekný návod. Iba nás v škole učili, že sa dáva kyselina do vody (koncentrácia sa postupne zvyšuje) a nie naopak, pretože búrlivo reaguje.
Prepokladám, že vyčerpaný roztok každý pozná, že už nepostriebruje. A ako s tým vyčerpaným? Ako sa bezpečne a ekológicky likviduje?
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa AndiCibula » 04 Feb 2013, 10:43

Velmi pekne a dobry navod, to si potom vyrobim ked mi bude bezat novy labak.
Kludne si mohol napisat aj rovnice, ale vies co ? Nepis ich, skusim si to ja a ked tak ma opravis, kus neskorej. :D

Vravis ze na ohrev tychto veci staci aj kuchynska platnicka ? Ono totiz nic ine k dispozicii nemam a varic s magnetickym miesatkom mi na mojom gympli nedaju, nedostatkovy sortiment.

Tuf - podla mna taketo male mnozstvo sa v pohode moze liat do kanalu, staci len velmi zriedit, rovnako ako chlorid zelezity prechadza do faze neskodnych soli.
0
Performance in nanospace.

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa Dali2 » 04 Feb 2013, 13:04

mato3000 napísal:V prípade že použijete konc. kyselinu , tak ju treba zriediť demineralizovanou vodou aspoň na 3 násobok, ale bacha uvolňuje sa veľa tepla a tak tam treba pridávať riediacu vodu rýchlo aby roztok zároveň chladila.
Dovolím si drobnú opravu, ak budete riediť kyselinu lejte VŽDY kyselinu do vody, nikdy nie naopak!

Ale inak K+. A ten nákup chemikálií v Košiciach by zaujímal aj mňa, minulý týždeň som si chcel pripraviľ alkalický leptací roztok, a už neviem nikde kúpiť ani len čpavok, nie to ešte salmiak :(
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa jaromir » 04 Feb 2013, 13:19

S tym riedenim - ja som to pochopil tak, ze lejes kyselinu do roztoku, kde je uz kopec vody a k tomu este prilievas dalsiu vodu na chladenie.
Liat vodu do kyseliny hadam nikto nebude, snad len kandidati na Darwinovu cenu. Casto take upozornenie byva na flasi s kyselinou a okrem toho si na to spominam aj z knizky chemie pre 8 rocnik ZS, ci ktora to bola.

Kazdopadne pekny navod. Som rad, ze na svetelektro su aj chemici - teda taki prakticki; nie ako ja, co v kedysi takmer o ruky prisiel :)
0

skromny
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 685
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: ...aj Bratislava

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa skromny » 04 Feb 2013, 13:20

ja som pochopil ze to ma mato prespekulovane "samochladenim" spominanej reakcie...
V prípade že použijete konc. kyselinu , tak ju treba zriediť demineralizovanou vodou aspoň na 3 násobok, ale bacha uvolňuje sa veľa tepla a tak tam treba pridávať riediacu vodu rýchlo aby roztok zároveň chladila.
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa Dali2 » 04 Feb 2013, 13:24

jaromir napísal:Kazdopadne pekny navod. Som rad, ze na svetelektro su aj chemici - teda taki prakticki; nie ako ja, co v kedysi takmer o ruky prisiel :)
Vitaj v klube, ľavá ruka, a to som študovaný chemik, SPŠCH M.C.Sklodowskej Svit :D
0
Naposledy upravil/-a Dali2 v 04 Feb 2013, 16:21, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa jaromir » 04 Feb 2013, 13:30

Ja som bol len "domaci chemik".
Ale vybusniny som mal najlepsie z celeho gympla.
0

Používateľov profilový obrázok
manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1044
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa manik » 04 Feb 2013, 13:41

k+
idem objednat chemikalie
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 04 Feb 2013, 14:39

Ivan_Ryger napísal:Pre ešte lepšie pokovovanie sa doporučuje pridať prídavok nejakého tenzidu, ktorý zmenšuje povrchové napätie, stačí kvapka napr. saponátu Jar a podobne.

viem , ale naschál som to tam nepísal, lebo nie všetky prostriedky sú na to vhodné, niektoré na zásaditej báze to celé vyzrážajú a aj iné podobé jari spravia zrazeninu. ja napríklad vyrábam na báze mastných kyselín a to sa nedá použiť. takže treba skúšať na malom množstve.

spin90 napísal: ....ako dlho sa da takyto roztok skladovat. Nevylucuje sa casom striebro ? Alebo nedochadza k inym rozkladom ?
môžeš skladovať v uzavretej flaši ako dlho chceš a striebro sa nevylučuje a ani to nečerná , lebo Ag je vo forme dosť stabilného síranu. ak vleľmi zriediš ten roztok, tak nastane hydrolýza toho Ag-komplexu a vylúči sa striebro a spraví ti to na nádobe zrkadlo.
marek181818 napísal:A v com sa to moze uskladnovat.
v skle a v plaste, nemá to nejaké agresívne účinky. je to v podstate slabá kyselina
Tuf napísal: Pekný návod. Iba nás v škole učili, že sa dáva kyselina do vody (koncentrácia sa postupne zvyšuje) a nie naopak, pretože búrlivo reaguje.
Prepokladám, že vyčerpaný roztok každý pozná, že už nepostriebruje. A ako s tým vyčerpaným? Ako sa bezpečne a ekológicky likviduje?

1. pridaním vody sa koncentrácia znižuje !!!!
2. hej má sa správne liať kyselina do vody, ale v tomto prípade sa jedná o malé množstvo kyseliny a ak tam nebudete pridávať vodu po kvapkách , tak sa nič nestane a preto som jasne napísal "V prípade že použijete konc. kyselinu , tak ju treba zriediť demineralizovanou vodou aspoň na 3 násobok, ale bacha uvolňuje sa veľa tepla a tak tam treba pridávať riediacu vodu rýchlo aby roztok zároveň chladila."
3. ja niesom ten správny človek, ktorý by ti mal na toto odpovedať, lebo sa dozvieš pravdu a tá sa ti nebude pozdávať.



S tou kyselinou ste to mnohý nepochopili, a tak ešte raz. najlepšie je to samozrejme kyselinu do vody, tak vás to učili. ale ak naleješ na malé množstvo kyseliny dostatok vody máš to zajedno a naschvál som tam dal fotku toho množstva . jedná sa o 5mll. takže ak si chcete špiniť dve nádoby prosím, je to vaša vec. ale ak ste normálny tak to spravte podla návodu
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 04 Feb 2013, 14:47, upravené celkom 3 krát.

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa Dali2 » 04 Feb 2013, 14:40

manik napísal:idem objednat chemikalie
A prezradis kde? Myslim ze by to zaujimalo viacerych...
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 04 Feb 2013, 14:43

jaromir napísal:S tym riedenim - ja som to pochopil tak, ze lejes kyselinu do roztoku, kde je uz kopec vody a k tomu este prilievas dalsiu vodu na chladenie.
ak by si to nalial do toho roztoku priamo, tak sa ti rozloží, lebo konc. kyselina sírová má viac oxidačné vlastnosti ako zriedená a roztok sa ti zakalí , vznikne sírovodík a vylúči sa molekulová síra, ktorá ti ostane v roztoku ako koloid. takže úplne zle a smradu bude všade.

Ten postup je dobre premyslený a spracovaný 25 ročnými skúsenosťami. Spravte ho presne podla návodu a nič sa nikomu nestane a budete spokojný.

ale aj tak je to sranda, som si myslel že si nik nepametá tú poučku čo nás učili už na základnej škole o kyseline a o vode. prdel je v tom že to platí len o kyseline sírovej. ostatné nevyvýjajú takmer žiadne teplo :D
je to pekné že si pametáte aspoň niečo z tej hnusnej chémie
0

marek181818

Re: Striebriaci roztok a striebrenie vyleptaných DPS

Príspevok od používateľa marek181818 » 04 Feb 2013, 15:09

a asi aka je cena vsetkeho dokopy ?

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok