Ako som si vyskomer zhlobil

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 17 Máj 2013, 09:23

Priatelia,
kedze sa blizi leto a cas vyletov, rozhodol som sa oprasit svoju staru konstrukciu vyskomeru. Je to mila vec. Loguje si vysku a s batohom (a v batohu vyskomer) na hory! Potom si clovek moze pozriet zaznam vysky, je vidno ako rychlo to slo do kopca a ako rychlo z kopca, ako vysoko clovek skutocne vysiel a ako sa meni stupavost cloveka po styroch pivach.
Sice funguje ako ma - teda meria barometricky tlak, z neho (a znameho referencneho tlaku pri nnulovej hladine mora) pocita vysku nad hladinou mora, udaje o vyske zaznamenava do pamate a neskor je schopny tieto udaje vyplut po seriovej linke - ale moje srdce zatuzilo po niecom mensom, skladnejsom a nech to tolko nezere.

Ta stara koncepcia je z roku - ak ma pamat neklame - 2004 ci 2005 a bol to moj prvy jednocipovy projekt v C-cku. A ten kod podla toho aj vyzera :) Hardwarovo to tiez nie je hodne dvadsiateho prveho storocia. Ako tlakovy senzor som pouzil MPX4115, napajany referencnym napatim 4,6V z nejakeho MAX883 alebo tak nejak. Za tym je nejaky 12-bitovy AD prevodnik (skutocne si nespomeniem na typ), za tym PIC18F258 (nepytajte sa ma na ky fras tam mam tym s CAN rozhranim, ktore sa na nic nevyuziva). Udaje sa logovali do IIC EEPROM, na IIC zbernici bol aj senzor DS1624, ktory meral teplotu. Uz len senzor sam o sebe cuca 8mA z 4,4V. Pre displej a ostatne suciastky generujem 5V step-up menicom, co znamena odber asi 30mA z dvoch AA baterii. Cele je to velke asi 9x6x3cm.

Pre teraz som sa rozhodol urobit to inak.
IMG_8533.png
Ako senzor som si zvolil MPL3115A2, ktory pekne funguje s minimalnym odberom pri 3,3V. K tomu som prisypal PIC18F25J50, ako MCU - ma to USB rozhranie, co znamena napriklad aj to, ze odpadnu dva pomerne velke konektory - komunikacny (CAN9) a nabijaci (klasicky 5,5/2,1) a nahradia sa jednym USB mini konektorom. Pouzil som Li-Pol akumulator, ktory sa da pomerne jednoducho (MCP73831) nabijat z USB rozhrania. Na sledovanie napatia baterie som pouzil delic z dvoch 3M3 odporov, za nim operak MCP6041 zapojeny ako sledovac napatia. Displej je MC0802A z farnell-u. Kedze na rozdiel od ostatnych suciastok sa neda zhodit do nejakeho power-down rezimu, je jeho napajanie odpajane cez PFET Si2333. Celkom chutny tranzistor s malym Rdson aj pri 3V. Ostatne suciastky su trvalo pod napatim - aby som mohol eliminovat mechanicky vypinac. Cely vyskomer sa dokaze sam uviest do "vypnuteho" stavu (ten sa da navodit bud tym, ze o to uzivatel zaziada alebo sa vyskomer vypne sam, ked sa napatie akumulatora znizi pod 3,5V), kedy ma spotrebu z baterie asi 8uA. Myslim, ze by sa dala dotiahnut aj nizsie (cca 4uA) - ale aj pri takejto spotrebe sa 150mAh akumulator vybije asi za dva roky. Inak tam nie je uz nic nejak extra zaujimave.
Porovnanie s DIP40 IO.
Porovnanie s DIP40 IO.
Ked sa pristroj pripoji k USB rozhraniu, enumeruje sa ako USB CDC zariadenie, pod windowsom si vytvori virtualny COM port (pod linuxom ttyACMxx) cez ktory moze poslat nalogovane data - tie sa daju ochytavat cez nejaky terminalovy program, napriklad. Zaroven si nabija akumulator.
Celkove rozmery vyskomera su 39x25x18mm. Spotreba v cinnosti kolise medzi 2 a 2,5mA (vsimnite si, ze cely vyskomer ma menej nez tretinovy odber voci samotnemu MXP4115 senzoru z predoslej konstrukcie), je napajany bateriou neznamej kapacity, odhadom pod 100mAh, s ktorou pristroj fungoval asi dva dni nepretrzite. Musim si zohnat nejaku lepsiu.

Inak k tomu nie je velmi co dodat. Treba sa pozriet na obrazky - https://picasaweb.google.com/1118907411 ... directlink, video http://youtu.be/GXvkeE4V-Bo a zdrojaky v prilohe.
Prílohy
mvm_pub.zip
Zdrojaky pre MPLAB8 alebo MPLABX, kompilator MCC18 3.40
(179.35 KiB) 134 stiahnutí
mvm1a.pdf
Schema v PDF
(14.96 KiB) 265 stiahnutí
mvm_eagle6.zip
Plosny spoj pre EAGLE 6
(58.36 KiB) 171 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a jaromir v 17 Máj 2013, 09:55, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si vyskomer na zhlobil

Príspevok od používateľa zawin » 17 Máj 2013, 09:33

Paradna konstrukcia, chvalim ten vyber baro senzora MPL3115A2, mi experimentujeme s podobnym ale od ST - LPS331AP.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Ako som si vyskomer na zhlobil

Príspevok od používateľa nfko » 17 Máj 2013, 09:39

Pekné len otázočka. Neviem aké existujú druhy tlaku a ani ako sa to normálne merá. Ale v letectve po preladení z oblasti na approach stanicu dostane pilot informáciu o aktuálnom tlaku na letisku a tú hodnotu musí nastaviť na výškomere. Myslím že od 18000ft vyšie je prevádzacia hodnota 1013hpa. Ty to máš teda ako vyriešené že nemusíš stále nastavovať tlak ? A keď sa to tak dá prečo sa to už nepoužíva v letectve ?
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si vyskomer na zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 17 Máj 2013, 09:43

nfko:
Nemusim nic riest, lebo sa pohybujem v nizkych vrstvach atmosfery, pouzivam standardnu teplotu 288K - http://en.wikipedia.org/wiki/Barometric_formula
18000ft je asi 5,5km, teda ak nepojdem zdolavat osemtisicovky, tak sa s tymto nestretnem. Moja sudovita telesna konstitucia mi dovoli zdolavat akurat tak lokalne kopce.

zawin: dik. Temto je tiez pekny senzor, ale moj je lacnejsi :) Ale inak by sa samozrejme tiez dal pouzit.
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Ako som si vyskomer na zhlobil

Príspevok od používateľa nfko » 17 Máj 2013, 09:55

no veď práve ak si pod 18000ft tak sa to nastavuje. Ale tie vzorce čo tam vidím mi nič nehovoria. To sa dá podla teploty vypočítať tlak ?
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 17 Máj 2013, 09:59

Aha toto myslis, uz chapem.
Samozrejme, treba zadat tlak pri nulovej hladine mora, inak sa neda zmerat nic rozumne. Ten si zadas bud priamo - alebo ma vyskomer taku funkciu, ze zo znamej vysky a znameho aktualneho tlaku v danej vyske (ten si sam zmeria) si to vypocita tlak pri nulovej hladine mora a dalej s nim pocita. To sa pouziva tak, ze prides niekde na zaciatku vyletu trebars niekde na rozcestnik s vyskovou kotou, zapnes vyskomer, nechas ho nech si vypocita tlak pri nulovej hlaidne mora, zapnes logovanie a hor sa na vylet.

Tie vzorce si pocita MCU vo vyskomeri.
0

neznamy

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa neznamy » 17 Máj 2013, 10:03

zaujmave, pači sa mi to , ja chcem skusiť ten modul z ebayu, či a jak to bude fungovať

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa nfko » 17 Máj 2013, 10:07

jaj tak a ako často budeš kalibrovať aktuálny tlak ?
0
Naposledy upravil/-a nfko v 17 Máj 2013, 10:07, upravené celkom 1 krát.
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa boraicho » 17 Máj 2013, 10:07

mňa zaujíma taka vec, pozrel som tie kody, a všetky tie srandy čo su tam si pisal ty? každu jednu?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 17 Máj 2013, 10:19

right: ktory modul?

nfko: pred kazdym vyletom - inak sa to neda

boraicho: nie, vacsina zdrojakov su Microchipacke USB kody. Hlavne tie, co to maju napisane v hlavicke :)
Moje su hw.c/h, main_taks.c/h, nieco v main-e a drobne zasahy takmer do kazdeho suboru (upravoval som umiestnenia h suborov aby sedeli pre moj projekt).
0

neznamy

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa neznamy » 17 Máj 2013, 10:27

toto
http://www.ebay.com/itm/BOSCH-BMP085-Di ... 4853cf23b2


je k tomu datasheet s presnym postupom prepoctu a kalibracie, tak som zvedavy ci sa mi to podari vobec rozbehat :)

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 17 Máj 2013, 11:20

Parádní výtvor ... :rolleyes: K+
Je vidět že sis s tím dal práci, všechno promyšlený, precisně zpracovaný, minimální rozměry a maximální výkon, smekám.
Myslím že kdybys dal udělat DPS (nebo i sestavil pár kousků), tak ti turisti utrhnout ruce.
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa lucky62 » 17 Máj 2013, 12:11

"K"-lobúk dole... (teda hore) :-)
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Používateľov profilový obrázok
guglielmo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 11:27

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa guglielmo » 17 Máj 2013, 12:14

Kurňa, a ja som dal 250Euro za hodinky s výškomerom/barometrom... :(
0

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa Napster050 » 17 Máj 2013, 15:10

ešte k tomu napísať soft pre Win a je to dokonalé :)

...no a ešte nejakú vodotesnú krabičku 8)
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa AndiCibula » 17 Máj 2013, 15:36

guglielmo napísal:Kurňa, a ja som dal 250Euro za hodinky s výškomerom/barometrom... :(
Ja som to kúpil otcovi na eBay za asi 17€ ak si dobre spomínam. :wink:

Jaro - pekné, čo dodať. Inak s tým CAN si to ako myslel ? Do áút sa to strká aj tam kde sa nemalo. :evil:
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 17 Máj 2013, 16:46

Napster - soft pre win existuje - akykolvek terminalovy program. Bray Terminal, Teraterm alebo aj Hyperterminal. V linuxe je to iba

Kód: Vybrať všetko

cat ttyACM01 > log.txt
Ale samozrejme, da sa urobit aj dedikovany software, bolo by to asi na 10 riadkov kodu.

andi: s tym CAN - ze som mal asi poruke len PICko s CAN rozhranim, tak som ho tam supol bez toho, aby sa CAN pouzil. Netreba v tom hladat nic viac :)
0

Používateľov profilový obrázok
čalfa
Power user
Power user
Príspevky: 383
Dátum registrácie: 30 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Rašov (pri Bytči)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa čalfa » 17 Máj 2013, 17:47

Tlak ak nemylim sa mení aj pri zmene pocasia, je tato zmena zanedbatelná pri meraní výšky týmto spôsobom alebo sa vnáša nepresnosť
0
programator AVR v jazyku C a asm, navrh HW

kubri
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 27 Aug 2012, 14:00
Bydlisko: Bánovce n/B
Vek: 41

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa kubri » 17 Máj 2013, 19:21

No, potrebujem si spravit variometer takze tato konstrukcia mi padla velmi vhod.
0

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si vyskomer zhlobil

Príspevok od používateľa Napster050 » 17 Máj 2013, 20:20

jaromir napísal:Napster - soft pre win existuje - akykolvek terminalovy program. Bray Terminal, Teraterm alebo aj Hyperterminal. V linuxe je to iba

Kód: Vybrať všetko

cat ttyACM01 > log.txt
Ale samozrejme, da sa urobit aj dedikovany software, bolo by to asi na 10 riadkov kodu.
ja viem že sa to dá pozerať cez terminal a spol... ale mal som na mysli nejaké príjemné grafické rozhranie, kde by to vykreslilo nejaké grafy :)
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok