2 najväčší VTTC s 6P45S

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa granat322 » 09 Aug 2013, 21:56

Ahojte pár dní do zadu som dotiahol svoj projekt konečne do finálnej verzie. Dorobil som krabicu a zohnal autotrafo na 10A. Je to teslov transformátor budený elektrónkami typu 6P45S. Sú to koncové pentódy. Do rúk sa mi dostalo nových 5 kusov tak som vybral 2 najlepšie a pustil som sa do môjho prvého veľkého projektu. Bolo to ešte na začiatku prázdnin. Môj prvý úspech bol keď sa mi podarilo na prvé zapnutie dosiahnuť 10cm výbojov, čo je na tie elektrónky fakt slušné. Keď si pozriete CZ/SK weby o VN tak zistíte, že s týmito elkami dosiahli ludia max 15cm okrem Jakuba ( medveda ) ktorý drží vedenie s 34cm. Po prezretí YT a ruských stránkach o VN môžem usúdiť, že drží prvé miesto, čo sa týka týchto elektrónok. Celé prázdniny som sa tomu venoval a všetky svoje usporené financie som do toho dal ( nebolo toho až tak veľa ). Skúšal rôzne typy kondenzátorov od tesláckych, VN , až po zahraničné ISKRY. Každý typ a značka sa lepšie sa hodí na niečo iné. Tak isto aj rezistory. Nakoniec som najlepšie výboje dostal s rezistorom na G2 s hodnotou 19,3kOhm. Môj teslák dosahuje až 31cm dlhé výboje, ktoré sa dajú o 1cm natiahnuť. Zaostávam iba o 2 cm za medvedom. To by sa dalo vyriešiť straccatom , ale už som sa rozhodol nechať tento projekt a pustiť sa do niečoho väčšieho. Dúfam, že sa tu nájdu aj taký ľudia, ktorým sa to páči a nebudú to odsudzovať rečami: aké to ma využite ? Sprav si radšej zosilňovač alebo laboratórny zdroj. Je to super vec na pochopenie elektriny a na rôzne predvádzanie. Keď som bol na elektrotechnickej výstave a videl som ako na podobný teslák pozerajú deti a aj starší ľudia s úžasom a nechápu ako je to možné a keď im človek povie, že vlastne 1mm je 1KV a potom 32cm = 320 000V a zistia, že si do toho môžu dať ruku tak je to fakt pecka. Robil som to hlavne aj ako atrakciu na DOD do školy, kde to určite nájde uplatnenie 8). Poprosil by som aby ste mi napísali váš názor na vec, čo mám vylepšiť alebo čo je zle.

Fotky a video
Obrázok
Obrázok
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa granat322 » 17 Sep 2013, 22:12

Upgrade môjho výrobku z 9.Augusta
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa Drummer » 17 Sep 2013, 22:52

Pozrime sa, elektronkáč :)
máš to dobré dlhé, aký je príkon na tých 32cm?

POVINNÁ KRITIKA :arrow: Už keď to bude aj trošku verejnosti na očiach, tak to chce nejaké estéti úpravy... Primárik nechceš kónický z holej medi? bez tých vedierok :D a toroid si skúšal? ináč pekná robota, a jednoznačne K+ za podstivé bastlenie :)

Divím sa že nikto nepochválil :D
0

pyskon1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 28 Jún 2012, 10:00
Vek: 30

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa pyskon1 » 18 Sep 2013, 08:28

pěkná práce, schéma nemáš?
0

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa Drummer » 18 Sep 2013, 15:03

Schéma
a rozoberalo sa to v téme "Žhavenie 6P45S", spomínal sa tam "celý technologický postup", nie len žhavenie :)
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa spin90 » 18 Sep 2013, 15:49

Paci sa mi to, presne ako pises, na vystavach a atrakciach to ma svoj vyznam :) Takze neni to uplna somarina. Okrem toho, kazda vec, ktoru clovek vlastnorucne vyraba ma nejaky vyznam. Teda zvacsa :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa granat322 » 18 Sep 2013, 19:30

Drummer napísal:Pozrime sa, elektronkáč :)
máš to dobré dlhé, aký je príkon na tých 32cm?

POVINNÁ KRITIKA :arrow: Už keď to bude aj trošku verejnosti na očiach, tak to chce nejaké estéti úpravy... Primárik nechceš kónický z holej medi? bez tých vedierok :D a toroid si skúšal? ináč pekná robota, a jednoznačne K+ za podstivé bastlenie :)

Divím sa že nikto nepochválil :D
Príkon je taký aký ma jeden MOT. Okolo 800W. SIce ho trocha preťažujem, ale zvláda to vpohode :). Kónický primár určite nie a na taký malý primár sa ani toroid nedáva. Už dosť tie výboje majú samy o sebe kapacitu a toroid by to len rozlaďoval. Takisto sa zmenilo zapojenie, takže tie súčiastky čo sú v schéme nepasujú. Je zbytočné dávať sem úplnú schému, pretože každý teslák sa správa individualne. Nikdy sa nepostaví presne rovnaký teslák. Na určité veci mi stačila literatúra, ale veľa vecí som musel robiť pokus/omyl, lenže pri VN sa omyli netolerujú. Takže tak. Ďakujem za pochvalu :) Hneď má človek chuť pustiť sa do niečoho väčšieho. :wink:
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa medved » 09 Nov 2013, 10:22

Konicky primar ako uz bolo spomenute sa na VTTC nepouziva kvoli nizkej vazbe, na VTTC musi byt valcovi primar, cize bohuzial chce to nejaku hajzel trubku, ale aj snou sa to da pekne spravit cize to ani neni problem. Toroid sa na VTTC nepouziva vobec len by sa cely obvod "posral".. toroid aj to zvycajne len taky maly sa pouziva na velke VTTC s velkymi sekundarmi a par kW elkami. Kde to uz ma vyznam. Len tak pre zaujimavost... neviem presne cim to bolo sposobene, ale ked som dal na VTTC s GU-81M velky toroid s SGTC len tak s hauze, ze ako to pojde, ked to vyladim. Skoncilo to tak, ze cely obvod zacal nejako divne kmitat.. boli velmi velke spicky. Vyboje skoro ziadne len male do uzemneneho vodica, niekolko krat vyrazilo istic bez toho aby nieco odislo.. az nakoniec odpalilo blokovaci kond na zdroji a to myslim doslova... bola to ruska keramika, ten diskovy kond a lietali s neho asi 10-12cm iskri naokolo co donho vytavilo dieru :lol: Ked som dal prec toroid uz odrazu vsetko v pohode aj pri zlom naladeni. Kebyze dam toroid na tento tvoj VTTC s 6P45S by som sa bal ze roztrepem elky nejakym silnym vybojom vo vnutri.. cize pri takychto malych VTTC fakt neexperimentovat so ziadnymi toroidmy, jedine nieco fakt malicke aby to nemalo velky vplyv.

Jo a pekny VTTC, videl som aj nazivo, skoda ze rozobraty v skole a nie pusteny :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa granat322 » 09 Nov 2013, 19:06

Ďakujem ,ale v škole som na ňom veľa robil, až to schytali poriadne elky teraz dáva max do 20cm. A celý je akýsi dokazený.
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Tomik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 31 Okt 2011, 07:55
Bydlisko: Prešov

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa Tomik » 20 Nov 2013, 14:09

Vydel som ho na DoD bol perfektny kazdy nanho pozeral ze vau :D
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 20 Nov 2013, 14:22

Nic len bohapuste dristy, a nezmysli, nehnevajte sa na mna.. ked citam ten clanok, a "fundovane" odpovede laikom, tak mam oci ako tenisaky.
0

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa granat322 » 20 Nov 2013, 19:29

Tomik napísal:Vydel som ho na DoD bol perfektny kazdy nanho pozeral ze vau :D
Tomik ďakujem , ale ako si mohol vidieť tak ten teslák nedával už ani 50% výkon , pretože už má značne opotrebované katódy.

Zdenko : Ake dristy prosím ťa ? Môžeš sa trochu viac rozpísať?
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

MT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 14 Aug 2013, 21:34

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa MT » 20 Nov 2013, 19:35

Je to super vec na pochopenie elektriny
Takze Paschenov zakon a maxwellky uz ovladas?
že vlastne 1mm je 1KV a potom 32cm = 320 000V
tak od brucha az to boli... apropo jak viete ze ten Jakub nemal vyssiu vlhkost vzduchu v priestore kde boli jeho vyboje?
0

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa granat322 » 20 Nov 2013, 19:53

Tak sa to udáva, že 1mm je +- 1KV a mal normálne prostredie. Robil to v izbe kde je normálna vlhkosť. Na čo akože narážaš ? Tak sa pochváľ čo si spravil ty.
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

MT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 14 Aug 2013, 21:34

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa MT » 20 Nov 2013, 20:04

ja pracujem v inom technickom obore , takze moc ti s tymto nepomozem ale o VN co to malo viem... ale zda sa ze asi ty nie... dobre, to ti uznam ze elektricka pevnost vzduchu na 1mm je priblizne 1kV, aj nas to tak ucili na strednej ale odkial mas to, ze so vzdialenostou je pevnost vzduchu konstantna? http://web.tuke.sk/fei-kee/predmety/TVN/nc_tvn_6.pdf pozri si Obr. 1 a nerozpravaj hluposti ze si sa nieco naucil... a neprezentuj technicke veci pred verejnostou pokial im plne nerozumies... co je to normalna vlhkost? Ako vies ci sa mu nepredlzi vyboj ked mu stupne vlhkost o 1% ? Alebo mu klesne tlak o 10 Pa? Vykur si izbu a poloz na radiatory vlhke utierky a potom pozeraj ake budes mat vyboje...

Ale sak hlavne ze to blika, svieti, bzuci...
0

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa retepko » 20 Nov 2013, 20:25

Pekný VTTC, len podla mna tie hodnoty že max. 15cm nie su velmi pravdivé. Ja mám VTTC s jednou 6P45S a vyžmýkal som z nej 18-20 cm, kamarát dokonca ešte trochu viac.
Prílohy
VTTC.jpg
VTTC2.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa spin90 » 20 Nov 2013, 20:45

MT napísal:http://web.tuke.sk/fei-kee/predmety/TVN/nc_tvn_6.pdf

Ale sak hlavne ze to blika, svieti, bzuci...
Jeej, ten labak som robil aj ja :D

Jasne, suhlasim ze asi ziaden "bezny" konstrukter TC tu neovlada presne paschenov zakon, maxwellove r. to ani nevravim a vobec dynamiku prierazu plynu, ionizaciu a vobec techniku VN. Taky odbornik ktory o tom ma predstavu pravdepodobne nebude vo volnom case stavat zariadenie, ktore nema ziadnu uzitkovu hodnotu. Teslaky stavaju skor ine skupiny studentov, ludia zvedavi atd. Lenze, aj napriek tomu, ze mozno maju z teoretickych znalosti "trocha" medzery, ja osobne by som to tak striktne neodsudzoval. Ved nijak tym nikomu neskodia a predsa len sa nieco naucia. Aj ked pravda niekedy mi je luto tych elektroniek, ktore padnu koli nevhodnej zatazi, roznym vyssim harmonickym atd.. Ale je tu na fore aj par kvalitnych TC, ktore su vyladene, stabilne a su v esteticky zvladnutom prevedeni, ktore je vhodne na vystavy a podobne podujatia.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa granat322 » 20 Nov 2013, 20:54

MT si to predstavuješ všetko ľahko. Hneď sa len obáraš do ľudí pretože neovládajú znalosti ktoré sa učia na VŠ . Ano, ale ty si hneď na strednej všetko vedel. A, že som sa nenaučil ? Pochopil som fungovanie elektrónok a celkovo fungovanie TC. Myslíš si , že keď v tej schéme je pár súčiastok, ponapájaš to a dostaneš 30cm výboje ? S trochou šťastia max 10. 5 Mesiacov som to staval a ladil. Dal som do toho veľa penazí a pozháňal si literatúru. Bolo to také nabudenie na to aby som sa niečo naučil, a naučil som sa veľa. A retepko, pekný teslák, áno dávajú s tým ľudia aj okolo 20cm , ale čo som tak hľadal, tak ja a Jakub máme najväčšie VTTC s 6P45S aj podľa yt. Máš tam filtráciu , alebo len blokovacie ?
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

MT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 14 Aug 2013, 21:34

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa MT » 20 Nov 2013, 21:19

Nie, obaram sa len do toho, ked niekto napise volovinu a zaroven ze "kto ma dlhsi vyboj"...na to nepotrebujes vysoku skolu aby si vedel povedat, ze niekto ked ma 31 cm vyboj ale 33 cm vyboj tak tie 2 cm ti mozu skakat hore-dole, takisto ako ten tvoj +- 1kV... Ja ti to neberem ked vies princip elektroniek alebo TC, preco nie, pokial mas doje mze tie znalosti niekedy vyuzijes... len ma vyslovene doziera pokial tu niekto hadze cisla od brucha a porovnava veci, ktore sa porovnat nedaju...preco rovno nezmeriate napatie na sekundari toho TC? po chvili googlenia som nasiel http://www.capturedlightning.org/hot-st ... eant3.html nevyzera to tak zlozite na poskladanie a viete potom s istotou povedat kto ma vykonnejsi TC...

edit: a este jednoduchsi sposob http://users.tm.net/lapointe/Tesla_Measure.html
0
Naposledy upravil/-a MT v 20 Nov 2013, 21:21, upravené celkom 1 krát.

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: 2 najväčší VTTC s 6P45S

Príspevok od používateľa retepko » 20 Nov 2013, 21:20

Mám tam blokovacie keramiky - pár nano na pár kV a filtracia je kond z mikrovlnky ten 1uF a na regúláciu je tam PWMka z vysávača :D ... tá osekáva sínus a MOT potom vraj dostáva vraj trochu vyššie pulzy. Jemu sa to síce nepáči, ale pridalo to nejaké 1-2 cm na výbojoch. Píšeš, že si dal do toho celé úspory - trebalo viac prehľadať zberné dvory. Ja som dal len 7€ za elektrónku a pár € za cín, toť vše :)
0

Napísať odpoveď