Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

BOBOR
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Snina, Košice

Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa BOBOR » 13 Aug 2013, 19:02

tak som sa rozhodol hodiť sem nedávno dokončený projekt, ktorý som prezentoval už vo vlákne "Na čem zrovna pracujete". Ide o malý multifunkčný merací prístroj ktorý združuje funkciu jednoduchého 4-kanálového logického analyzátora, voltmetra a frekvenčného čítača.
Inšpiráciou k tejto hračke bol projekt od Vassilisa Serasidisa s Atmegou 8 – dá sa nájsť aj na pandatrone. Zaujalo ma to a rozhodol som sa vytvoriť niečo podobné, no s viacerými možnosťami a funkciami. V žiadnom prípade ale nejde o seriózny merací prístroj :-) .


Základ zapojenia tvorí 8-bitový mikrokontrolér PIC18F26K80. Ide o pomerne nový typ MCU schopný pracovať s taktom až 64MHz, 12b. A/D prevodníkom a relatívne veľkým pamäťovým priestorom. MCU je taktovaný podľa toho čo práve robí, ak je v menu tak beží z interného 4MHz oscilátora, pri meraní napätia a frekvencie beží zo 16MHz kryštálu a pri vzorkovaní (log. analyzátor) sa zapne PLL a fičí to na 64MHz.
Zobrazovanie je zabezpečené diplejom z nokie 3310 s radičom PCD8544 (kúpený z ebay). Ide o grafický displej s rozlíšením 84x48 a SPI rozhraním.

O stabilné napájanie sa stará LT1117 s pevným výstupným napätím 5V ktoré je ďalej filtrované a blokované tantalovými a keramickými kondenzátormi.

Stručný popis schémy:

Bižutéria okolo vstupov logického analyzátora je tvorená sériovými 100R rezistormi, Schottkyho diódami opretými o napájanie a GND a pull-down rezistormi ktoré nastavujú nulu v kľudovom stave. Rovnako je vybavený aj vstup merača frekvencie.

Analógové vstupy / voltmetre sú tvorené napaťovými deličmi (1:5) ktoré určujú vstupnú imepdanciu voltmerov (okolo 1M) za nimi nasleduje operačný zosilňovač s jednotkovým zosilnením ktorý slúži na impedančné oddelenie vstupov A/D prevodníka. Napájanie OZ je filtrované LC článkom.

Ovládanie je realizované pomocou piatich tlačidiel – pull-up rezistory sú v MCU.

Intenzitu podsvietenia je možné nastaviť v dvoch stupňoch. O to sa stará tranzistor Q2 (BSS123) ktorý je spínaný PWM signálom z MCU.

Stav prístroja je signalizovaný dvoma LEDkami.
To by bolo k schéme asi všetko.

Ako to funguje:

Nebudem podrobne popisovať ovládanie a menu, to je viditeľné z fotiek a videa, začnem radšej popisom funkcií a technickými parametrami:

Logický analyzátor – disponuje 4 kanálmi, nastaviteľnou podmienkou spustenia (Trigger) t.j. je možné zvoliť vzostupnú alebo zostupnú hranu a kanál na ktorom je zapnutý trigger, samozrejme je možné merať aj bez triggeru, ďalej je možné vybrať jednu zo štyroch vzorkovacích rýchlostí 25, 100, 400 ksps a 1 Msps. Vzorky sú ukladané do 3400 prvkového poľa charov v RAMke MCU, keďže šírka ukladaných vzoriek je len 4 bity, je možné do tohto poľa uložiť 7800 vzoriek čo znamená že pri max. vzorkovacej rýchlosti zachytíme úsek 7,8ms. Časť kódu ktorá sa stará o vzorkovanie a ukladanie je písaná v ASM a do poľa pristupuje pomocou nepriameho adresovania.
Zobrazený signál je možné pomocou pravého a ľavého tlačidla posúvať a pomocou horného a dolného tlačidla zväčšovať a zmenšovať.
Vzhľadom na veľkosť tohto displeja nie je veľmi možné urobiť presné odčítanie času a tak je v ľavom dolnom rohu zobrazovaný čas ktorý zobrazuje CELÝ displej.

Voltmeter: - má 2 kanály s rozsahom 0-20V, prekročenie rozsahu je signalizované zobrazením --,--V
a rýchlym blikaním červenej LED. Okrem klasického číselného zobrazenia napätia je použité aj zobrazenie prostredníctvom bargrafu a zobrazujú sa aj maximálne namerané hodnoty.
Frekvencia merania je 10 meraní v každom kanáli za sekundu. Jedno meranie pozostáva zo 16-tich vzoriek ktoré sú spriemerované.
Obrázok

Čítač: - ide o jednoduchý čitač s rozlíšením 1Hz a rozsahom 50kHz. Na počítanie využíva TIMER1, pin T1CKI. Časová základňa 1s je generovaná len softvérovo, ale s dostatočnou presnosťou.
Viac k tomu nemám čo dodať.

Ako som spomínal vyššie, je možné nastaviť (v Settings) dve úrovne podsvietenia a inverzné zobrazenie (toto je síce úplne zbytočné, ale dá sa to spraviť jednoduchým príkazom, tak prečo to tam nedať)

Celé je to napájané z 9V baterky, odber je cca. 10mA bez podsvietenia, 14mA pri log. analyzátore (beží na 64MHz)

Ešte pár viet k nedostatkom:
tlačítka skryté pod fóliou (fungujú ale spoľahlivo) a relatívne veľká krabička (vzhľadom na malé rozmery displeja) asi nepridávajú veľmi na vzhľade, no som rád že som sa dokopal aspoň k nejakej krabičke
nie príliš dobrý prístup k baterke a ICSP konektoru
aj keď zariadenie má voľbu Shutdown, je použitý mechanický vypínač pretože odber v stby je skoro 5mA čo je na batériové napájanie príliš veľa, je to spôsobené pažravým displejom ktorému by bolo dobre vypínať napájanie nejakým P-FETom

Tieto nedostatky snáď napravím v ďalšej verzii ktorú by som chcel spáchať s dsPICom, väčším displejom (resp. pripojenie k PC) a napájaním z Li-Ion baterky s možnosťou nabíjania (napr. s MAX1811).


Prílohy
menu.jpg
v-meter.jpg
counter.jpg
IMG068.jpg
IMG069.jpg
trigger.JPG
waiting.JPG
schema.png
0
Naposledy upravil/-a BOBOR v 12 Apr 2016, 18:42, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa boraicho » 13 Aug 2013, 20:31

júú parada, zaujima ked spominaš ten MAX to existuje baterka lion na 4,2V? nabijacie maju 1,2V to jest 3,6V alebo až 4,8V ??

a ako vykresľuješ dysplej? maš nejaku knižnicu?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

BOBOR
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Snina, Košice

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa BOBOR » 13 Aug 2013, 20:38

tak Li-Ion baterky sa označujú ako 3,7V, no nabíjajú sa na 4,1 alebo 4,2V, ten MAX to má nastaviteľné

obsluhu displeja som si napísal komplet vlastnú, komunikácia s týmto radičom je triviálna... akurát neodporúčam používať konkrétne tento displej, pretože občas nepríjemne preblikáva a mení kontrast
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Aug 2013, 21:16

pekne, len by ma zaujímalo kam sa pichá stereo Jack a koľko W to má ..... :D , prípadne či to uložíš do masívu, alebo použiješ drevotriesku .

ale nie, pekne si skokom pozdvihol latku medzi výrobkami
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa jaromir » 13 Aug 2013, 21:39

Upadam do mdlob!
Pristroj vlastnej konstrukcie, vymysleny vlastnou hlavou a dokonca su v nom pouzite pomerne moderne suciastky. A dotiahnuty do konca! Je tam par drobnosti, ktore by som urobil inak, ale tak ako tak mas odo mna pochvalu pred nastupenou jednotkou - teda pred rozvinutou zastavou!

Zajtra ti to este skritizujem :wink:
0

wwlado

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa wwlado » 13 Aug 2013, 22:11

Skoda, ze si tam dal PICko, to si asi doma nenapalim, ale velmi pekna praca.

Používateľov profilový obrázok
awen
Power user
Power user
Príspevky: 609
Dátum registrácie: 11 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa awen » 13 Aug 2013, 22:31

palec hore :rock:
0

BOBOR
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Snina, Košice

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa BOBOR » 13 Aug 2013, 22:45

Ďakujem všetkým :wink:
jaromir - do zajtra skúsim urobiť kvalitnejšie fotky alebo ešte jedno video, nech sa lepšie kritizuje :)
wwlado - PICko ti napálim keď chceš :) teda keď si ho zoženieš, alebo ti ho zoženie jaromir tak ako mne, za čo mu ďakujem :)
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa jaromir » 14 Aug 2013, 09:13

Takze... kde zacat? Zacnime pri napajani, to ja zaklad vsetkeho.

1, Mas tam LD1117, teda linearne LDO-cko, co je asi najhorsi sposob ako ziskat 3,3V z 9V baterie. Zariadeni ma spotrebu 15mA, pri 3,3V je to prikon 50mW, ale na LDO-cku je strata 86mW, teda viac nez jedenapol krat tolko - aby som to povedal inak, 63% energie z baterie sa spali na LDO-cku a zvysok napaja tvoje zariadenie. Aj keby si urobil menic s extremne primitivnym a starym obvodom MC34063 a ten by mal ucinnost povedzme 80% (co je na dnesne pomery extremne zla ucinnost, daju sa kupit obovody, s ktorymi dosiahnes 90-95% s prstom v nose) + vlastna spotreba asi 2mA (opat uplne naprd udaj, dnes sa daju kupit omnoho lepsie kusy), tak by si mal spotrebu z 9V baterie nie 15mA, ale asi 9mA. Ak by si si kupil nejaky lepsi step-down menic, tak by si sa spotrebou dostal na povedzme 6-7mA.

2, Spotreba 5mA v stadby je divna. Displej tolko nemoze zrat, najviac tak 500uA. Nieco robis zle - nieco z toho, co robis zle, popisem neskor.

3, MCP6V27 je zbytocne dobry OZ. Viem, ze si chcel nieco s malou napatovou nesymetriou, ale dal by sa pouzit nejaky lacnejsi s mensou spotrebou. Pri napajani 3,3V je 1LSB 12-bitoveho ADC 0,8mV. Teda napatova nesymetria mensia ako 0,8mV je zanebatelna.
Mojim favoritom pre lowpower aplikacie je MCP6041, ale jeho nesymetria 3mV sa hodi skor k 10-bitovemu ADC. Ale ma spotrebu 0,6uA, co je podstatne lepsie nez 0,6mA u MCP6V27. Pre tvoju apliakciu by bol lepsi MCP6061, resp. 6062 - ma spotrebu 60uA a offset 150uV. Zvazil by som este MCP617 alebo MCP6031
Vsimni si este raz, ze MCP6V27 ma spotrebu 0,6mA, mas tam dva, takze len operaky ti zeru 1,2mA. Pouzitim vhodnejsich typov by si mohol ist aspon o 1mA dolu (vratane stadby rezimu).

4, Citac do 50kHz? Z coho plynie obmedzenie? Citac sa da bez problemov urobit do jednotiek az desiatok MHz, povedzme ze do 10MHz bez problemov aj ked bezi z interneho oscilatora, nech aj 32kHz.

5, Vzorkovanie 1MSPS mi pride byt malo. Podla mna by sa dalo ist rychlejsie. Napriklad tento kod

Kód: Vybrať všetko

	swapf	 PORTA,W
	nop
	andlw	0xF0
	movff	PORTA,INDF0
	iorwf	POSTINC0,f
Zopakovany X krat linearne po sebe (bez cyklu) vykona 2X nasobne naspamplovanie dolnych styroch bitov portu A a ulozenie v spakovanom formate do X po sebe nasledujucich pamatovych oblasti. Trva to 6 instrukcnych cyklov, teda pri taktovacej frekvencii 64MHz bude dvojsamplovanie vykonane s frekvenciou 2,66MHz, teda efektivna samplovacia rychlost je 5,33MHz, resp. 5,33MSPS
Mozno by sa to dalo este zefektivnit, toto je len taky kod od brucha, ktory mi prisiel na rozum.

6, Taka formalitka - na tie digitalne vstupy by som dal nejaky buffer, trebars 74LVC244 alebo nieco podobne. Ked sa nieco poserie a na vstupe sa objavi napatie, ake tam nema byt, tak si to odnesie buffer, nie PICko :-)

7, Kde su zdrojaky?
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa Washu » 14 Aug 2013, 10:35

Pekne programatorske cvicenie, je pekne vidiet ze niekto pouziva aj vlastnu hlavu a vymysla aj vlastne konstrukcie.
PS: Nemaju tie PICky aj DMA? Na tuto aplikaciu sa to vyslovene ziada ;)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa jaromir » 14 Aug 2013, 10:42

washu: Nemaju. U 8-bitov to tak ako tak nie je uplne klasicka a bezna vec. Hoci - trebars take PIC18F46J11 ma DMA ale iba pre SPI modul.

U lepsich PICiek, trebars neajke bezne 16-bity v cene toho, co BOBOR pouzil v tejto konstrukcii, je PMP (paralell master port, prepnutelny do slave rezimu) a ten sa da zavesit na DMA, takze je z toho instantny zaznamnik rychlych dejov.
0

neznamy

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa neznamy » 14 Aug 2013, 10:58

je to pekná práca, možno by som to doplnil o datalogger


ja som rozmýšlal či sem dať môj DDS generátor, ale chcem ešte aby sem Jaromír prišiel takže vrámci zachovania jeho duševného zdravia nedám :D

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa jaromir » 14 Aug 2013, 11:03

right: aky datalogger/coho mas na mysli?
Neboj, ja toho znesiem vela. Pokojne sem daj to DDS-ko, prinajhorsom ti ho nevyberanym sposobom skritizujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa Washu » 14 Aug 2013, 11:15

jaromir: Mozno trochu OT ale mam otazku na PIC kedze ma zaujima co ponuka "konkurencia". Vseobecne z ponuky microchiou aky najrychlejsi timer je k dispozicii v MCU teda s akym rozlisenim je mozne merat periodu dajme tomu 1sekundy.

right13: LEn sa nehambi. Je to vlastna tvorba a to sa ceni.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa petersno » 14 Aug 2013, 11:18

jaromir napísal:4, Citac do 50kHz? Z coho plynie obmedzenie? Citac sa da bez problemov urobit do jednotiek az desiatok MHz, povedzme ze do 10MHz bez problemov aj ked bezi z interneho oscilatora, nech aj 32kHz.
jaromir, mozes toto trochu rozviest ? nech sa aj nam menej znalym zazne :D
0

BOBOR
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Snina, Košice

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa BOBOR » 14 Aug 2013, 11:26

jaromir:
1. prehliadol si jeden detail, stabilizujem to totiž na 5V nie na 3,3V, ale aj tak uznávam že je to dosť katastrofálny spôsob napájania
2. spotrebu skúsim ešte zmerať na podobných displejoch, uvidím kde je chyba
3,6. ďakujem za vhodné typy, nabudúce to spravím lepšie
4. obmedzenie je max. frekvencia pinu T1CKI - "FT1 T1CKI Oscillator Input Frequency Range DC - 50 kHz"
5. vyskúšam
7. zdroják je momentálne v dosť škaredej a zle čitateľnej forme (až sa za to hanbím), takže zverejnený bude až keď privediem do normálnej podoby :)

k DMA a 16-bitom - zaobstaral som si nejaké lepšie PICky a v blízkej budúcnosti niečo poskúšam

right13 - ďakujem
Prílohy
pics.png
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa jaromir » 14 Aug 2013, 11:36

washu: neviem, toto som este neskumal. Namatkovo trebars u PIC32MX moze ist timer na 80MHz (12,5ns rozlisenie). Treba si pockat na PIC32MZ, to bude vacsia zabava (200MHz MIPS14KEc jadro, 2MB FLASH, 512kB RAM, 28MSPS ADC).
Zda sa mi, ze som u niektoreho PICka videl lepsi udaj nez 12,5ns, ale neviem si spomenut u ktoreho.


petersno: citac moze citat nezavisle od systemoveho clocku, lebo sa da vypnut synchronizacia so systemovym clockom. Potom je vstupne frekvencia obmedzena iba maximlanou vstupnou frekvenciou citaca, ta byva v datasheete, typicky je to niekolko desiatok MHz.


BOBOR:
1, Ten displej napajas z 5V?
4, Podla datasheetu http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 39977f.pdf strana 568, udaj 47, TT1P - perioda vstupneych impuzlov do externej nohy timeru 1 je 60ns, teda 16,6MHz. FT1 je maximalna frekvancia oscilatora pripojeneho na vstup T1 (typicky ten oscilator obsahuje 32kHz krystal). Ak mas T1 oscilator disablovany, tak tam mozes pohnat tych 16,6MHz
7, vsetky zdrojaky su skarede

Odporucam na hranie dsPIC33FJ128GP802. 128kB FLASH, 16kB RAM, puzdro DIP28, kopec periferii
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa petersno » 14 Aug 2013, 11:59

vdaka. nenapadlo ma, ze bude stav citaca v internom registry :?
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Logický analyzátor + voltmeter + čítač

Príspevok od používateľa Washu » 14 Aug 2013, 13:19

jaromir: to mi pripomenulo ten stale slubovany STM32F333 s 300ps timerom. Ak sa ho niekedy dockam :D
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok