Alarm DoGa

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Alarm DoGa

Príspevok od používateľa retepko » 25 Nov 2013, 16:05

Keď som sa začal učiť programovať mikrokontroléry, tak som rozmýšľal spolu s kamarátom, aký projekt si zvolíme - keďže najlepšie sa učí pri riešení nejakých konkrétnych problémov. Voľba padla na alarm a jeho názov pochádza z objektov, ktoré sme chceli prioritne ochrániť (Do-dom GA-garáž). Postupne ako sme sa učili, tak sa prepracoval od jednoduchého zapojenia so 4 miestnym kódom po prepracované zariadenie z mnohými funkciami a ku dnešnému dňu má program písaný v ASM 2500 riadkov a stále rastie.

Medzi hlavné hardvérové prednosti patria:
• Znakový LCD dislpej
• Maticová klávesnica
• Záložný zdroj - UPS
• Siréna cca 110dB
• LED osvetlenie
• Nerezová škatuľa 1mm
• GSM zo starého telefónu

Medzi hlavné softvérové prednosti patria:
• 16 miestny kód
• Možnosť zmeny kódu
• Kontrola využitia záložného zdroja
• Nastavenie časov na príchod a odchod
• Zobrazovanie aktuálneho dňa a dátumu
• Zálohovanie dôležitých parametrov

Schéma, program a DPS - všetko bolo vyrobené a navrhnuté mnou doma, akurát škatuľa bola vypálená laserom v miestnej firme z brúseného nerezu. Síce je hrubá len "1mm", no jej pevnosť je viac než postačujúca, dokonca bol aj trochu problém s ohýbaním plechov. DPS je vyrobená fotocestou na domácej LED osvitke. Doposiaľ sa ukázal ako spoľahlivý, funguje tak ako má, "nemrzne" a taktiež som sa ho snažil urobiť "blbuvzdorný" napríklad aby sa alarm spustil vtedy keď má, nech je MCU v akejkoľvek časti programu alebo jeden vstupný kontakt z čidla je hárdverovo negovaný, aby fungoval ako rozopínací napr. pre magnetický senzor na dvere - teda ak by niekto preštikol prívodné káble alarmu tak ho tým spustí. Jednou z najjednoduchších, no zároveň aj z najlepších funkcií je využitie starej nokie ako "GSM modul (samozrejme, keďže ide o alarm, voľba padla na starú známu a nerozbitnú 3310 :D). Pri zvolení vhodného paušálu ( typu zaplatíš koľko prevoláš) po spustení sirény zopne cez relé rýchlu voľbu a zatelefonuje na vopred nastavené číslo. Kedže škatuľa je uzemnená, anténu telefónu je potrebné vyviesť mimo nej. Samozrejmosťou u alarmu musí byť záložný zdroj a na displeji je signalizovaný aj výpadok el. energie. V menu je potom možné si pozrieť, od kedy do kedy nastal výpadok prúdu. Tak isto je možné nastavovať počas chodu aj nový kód s dvojnásobným overením starého, deň a hodinky + časy na opustenie objektu a čas za ktorý sa spustí siréna. Všetko sa zálohuje aj do EEPROM v prípade zlyhania aj záložného zdroja.

Viac info na fotkách a v prezentačnom videu, ktoré bolo točené pre jedného kamaráta komentované spišským nárečím (dúfam, že neskončím ukameňovaný :D )

PS: chcel by som ešte poďakovať používateľovi mato3000 za neustálu ochotu pomôcť pri začiatkoch s programovaním MCU PIC :)

https://www.youtube.com/watch?v=9YRuFWn ... e=youtu.be
Prílohy
Komplet 1
Komplet 1
Vnútro
Vnútro
Schema
Schema
DPS
DPS
Strana sučiastok
Strana sučiastok
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa jenda23 » 25 Nov 2013, 16:31

Pěkné, jen ten ohyb krabičky...kdy už jsi to nechal pálit bylo vhodné to uhnout na ohranováku a rohy zavařit WIGem. Jinak pro zdokonalení bych zaved možnost osazení modulů vstupů a výstupů. Okruhy bych neřešil jako kontakty nýbrž jako proudové smyčky (jsou hůře napadnutelné). A máš nějak ošetřené odstřihnutí sirény? Popřípadě přerušení komunikace s telefonem. A na kryt se umistuje tzv. "tichý" spínací kontakt aby nebylo možné zařízení otevřít. A programovací konektor je taky hloupost vyvádět...jinak určitě pěkný projekt a jsem za další vývoj.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa retepko » 25 Nov 2013, 16:40

Tak momentálne je to ešte verzia vo vývoji, preto ten programovací konektor. Vo finále určite nebude. O tých prúdových sľučkách som nevedel, ale určite sa do nich pustím. Z tou škatuľou ešte nie som úplne spokojný, niečo by som aj zmenil a k zváračke som sa ešte nedostal. Siréna a telefón je vo vnútri takže sa veľmi nemá čo štiknúť a skrutky chcem tak isto bezpečnostné. Anténu a káble je vhodné pri inštalácií zastierkovať do steny, aby nebola vidieť. Momentálne pracujeme aj na externej siréne ovládanej cez 433MHz modul, takže sa môže aj niekam inam ukryť. Časom by som chcel dojsť aj k LAN pripojeniu.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa jenda23 » 25 Nov 2013, 16:44

Siréna se nikdy neumistuje do zařízení, protože zničením celého zařízení dojde i k destrukci toho co by mělo zůstat zachováno...proto siréna bývá zapojena na jiném místě u straších verzí proudovou smyčkou u novějších datově a při ztrátě signálu se automaticky spustí.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa retepko » 25 Nov 2013, 16:50

Vďaka za rady na ďalší vývoj a posunutie vpred. Snáď sa k tomu čoskoro dostanem :)
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa jenda23 » 25 Nov 2013, 17:01

Jestli ještě můžu poznámku, osvit klávesnice bych rapidně zeslabil, ve tmě stačí trochu, pak to oslepuje. Dal by se dodělat i soumrakový spínač. Nevím jestli ti alarm dává signál o stavu výpadku energie to je taky důleží, popřípadě by měl odesílat SMS při stavu baterie dejme tomu 20%, aby jsi byl schopen reagovat. Jsou to docela důležíté věci. Další možností by mělo bejt schopností nastavit jestli se jedná o smyčku tichou, nebo jestli spouští sirénu atd. Pro zápis dat bych nepoužil vnitřní paměť procesoru, ale skrytou vnější pamět která zaručí větší šanci uchování důležitých dat i po tom co někdo rozmlátí procesor. To samý i obvod RTC. Další by měl alarm zaznamenávat kdy došlo k zadání kodu a jestli byl chybný či ne, popřípdě počet pokusů. Stejně důležitou věcí je i počet šptaně zadaných kombinací. Další možností je že by se mělo dát nastavit jestli se jená o magnetický kontakt či pohybový, u pohybového je důležitý počet aktivací který spustí alarm atd.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa mato3000 » 25 Nov 2013, 19:46

pekné, teší ma ak sa pomoc zúrokuje a o to viac ak po čase vidno že nebola zbytočná .
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa dxr » 25 Nov 2013, 20:50

Ak mozem ktomu nieco sustred sa na GSM moduly a nie na GSM telefony
dovod je ze telefon je menej stabilny ako modul dokonca rozne verzie FW rozlisne blbnu/tuhnu.
Hral som sa E. R320T, Nokiami a pod nakoniec mi ostal lezat na stole Wavecom aj ten ma muchy
ale aspon ma na Canon9 HW reset :D a hlavne casom sa ti budu zle zhana tie telefony

PDU alebo TXT format? ak mozes rob PDU-cko budes mat to mat HW jednoduchsie
PDU nieje tazky a TXT +CMGF=1 stale nepodporuje kazdy modul

Ako pisal jenda ustredna ani nemusi mat sirenu ani LCD klavesnicova jednotka ju potebuje
tam oblokujes/armujes zony a centralna jednotka moze byt niekde schovana a ma chranene vstupy
sirena je potom taky samorast ked sa spusti musi hulakat aj ked snou utekaju (kamos take videl)
urvali ju a este hulakala tam daj MCU ked sa zapne nech knuci kym ju centralna jednotka nevypne

Kde to ma zaloznu baterku v tej skatuli ? cosik cierne tam je ale co to je?

Dorob ZONY a mozes to davat chatarom :) a este moznost zapnut vypnut RELE vystup autorizovanymi cislami
a samozrejme deaktivacia poplachu z povoleneho cisla. a mas slusny alarm.
0
Naposledy upravil/-a dxr v 25 Nov 2013, 20:58, upravené celkom 2 krát.
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa Mat77 » 25 Nov 2013, 20:52

Určite pekná práca, hlavne to že predtým ako si to robil si o tom nevedel nič. Mal by som si z teba brať príklad, keby som mal trochu času na to...

Ako už bolo spomínané, zabezpečil by som to proti rozbitiu krabičky, takto s 10kg kadivom by Ti asi zavolať nestihla :D
0

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa retepko » 25 Nov 2013, 20:55

Dorobím hrubšiu precharinu :D ... alebo rozdelím na dve časti s bezdrotovou komunikaciou a ta hlavna bude skryta a tu bude len LCD a klavesnica.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa pin » 25 Nov 2013, 21:00

Výrobok je to pekný, a pre mňa najkrajšie na ňom je jeho názov! retepko s kamarátom sú všestranne kreatívna dvojica. :supz:
0

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa retepko » 25 Nov 2013, 21:05

Pre: DXR
Baterka je pod DPS, ktorá je zdvihnutá na dištančných stĺpikoch. Jasné, že chcem prejsť do GSM modulu, no neprogramujem ani rok a Cčko sa učím len teraz. Prišlo mi to zložité zatial tak som to na rýchlo riešil takto. Uvidím, či sa mi to podarí do SOČky. A evidentne to budem musieť rozdeliť na dve časti a tu druhú spraviť skrytú a viac zabezpečenú. Dík všetkym za rady a pripomienky, len to je cesta ako sa pohnuť vpred :)
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa dxr » 25 Nov 2013, 21:08

Dorob nieco ako poslednych 10 udalosti LOG
aby obsluha vedela zistit kedy to posledne bolo aktivovany alarm
kedy znamena (DATUM/Hod:min) aky kod/osoba deaktivoval alarm
a 10 zaznamov asi bude aj malo.

inak je zvykom ze ked sa pusti alarm naprv posiela spravu a sirena huci ako posledna
to preto aby to stihol poslat a ked bude sirena v tej peknej krabicke tak je ponej
navigacia pre kladivo/srobovak :D

Tak vela zdaru hlavne si napis co chces doplnit a nedoplnaj postupne po-toto si zdrojak
dorabanie je vzdy najhorsie ;) vyber si z pripomienok co pridas a navrhni to znova :)

Este som zabudol pri zabespecovackach je zvykom NO/NC volba vstupov takze aj tuto logiku si pridaj
je to principe mozne robit NOT/XORom myslim tak nejako som to robil na jednom podobnom projekte
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa retepko » 25 Nov 2013, 21:12

Pre: PIN
Vdaka, ono je to aj dvojzmysel, lebo doga je dá sa povedať aj strážny pes :D
0

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa Ond3x » 25 Nov 2013, 21:32

Vypadá to super.

Ve finální verzi bych dal všechny střeva na nepřístupné místo a v krabičce nechal jen LCD a klávesnici. + ty proudové tentononce :wink: Takhle stačí šroubovákem trochu ohnout kryt a nalét tam vodu. Ani kladiva není třeba
0

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa retepko » 25 Nov 2013, 21:44

Aj toto sa ešte dorieši a utesní, ono sa nezdá, ale ten nerez je dosť pevný :) ... no každopádne budú aj ďalšie verzie vynovené
0

sewerman_cz
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 21:22
Bydlisko: Brno

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa sewerman_cz » 25 Nov 2013, 22:28

Jenom takový hloupý dotaz. Jak funguje proudová smyčka v okruhu čidla?
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa jaromir » 25 Nov 2013, 22:39

Da sa niekde najst program?
0

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa retepko » 25 Nov 2013, 22:41

Jaromír, zatial som ho nezverejňoval, prv to chcem dať aj do praktickej elektroniky. Ak si ho chceš pozrieť, môžem ti ho poslať:)
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Alarm DoGa

Príspevok od používateľa pin » 25 Nov 2013, 22:47

sewerman_cz napísal:... Jak funguje proudová smyčka v okruhu čidla?
Ako na obrázku.Minimálny odpor čidla je R1, maximálny R1+R2, a tým zodpovedajú aj prúdy v jednom alebo druhom stave. Ak je zistený prúd nižší alebo vyšší ako tie dve hodnoty (s toleranciou na odpor vedenia), vyhodnotí sa to ako narušenie - skrat alebo prerušenie vedenia k čidlu.
Prílohy
alarm-slučka.png
alarm-slučka.png (1.89 KiB) 11457 zobrazení
0

Napísať odpoveď