Woofer k domacemu systemu 2.1

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Siggi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 01 Dec 2011, 11:58
Bydlisko: Bratislava
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa Siggi » 25 Apr 2014, 14:08

Z jednej davnej instalacie mi ostal 10" woofer JL Audio 10W3v3. Aby sa len tak nepovaloval, stolar mu urobil budku a teraz bude doma doplnat basovu zlozku. Material je 19mm MDF spajana lamelami. Box ma celkovy objem 45L, port ma plochu 85,44cm2 a strednu dlzku 72,7cm, F-3dB=31,7Hz. Vzhladom na malu citlivost som k nemu postavil zosilnovac JPA250, vykonu je az moc na bytovkovu obyvacku. Na samotne repro pred membranu pride krycia mriezka, ktora este nedorazila.
Prílohy
IMAG0091.jpg
IMAG0096.jpg
IMAG0097.jpg
IMAG0099.jpg
IMAG0100.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa muziker » 25 Apr 2014, 14:40

A prečo si vytlmil predný panel zvnútra? To sa nerobí. Tlmiaci materiál sa používa iba na bočné steny a zadný panel. Tiež použitý materiál neviem či bude dostatočný (hrúbka a druh). "Budku" si dúfam dal zhotoviť stolárovi nie od oka, ale podľa konkrétneho projektu pre tento typ reproduktora, alebo aspoň si ju prerátal. Inak by ti napr. ten basreflex mohol robiť viac šarapatu ako osoh. Tiež by nezaškodilo posilniť spoje jednotlivých strán malými drevenými hranolčekmi (lepiť a skrutkovať zároveň) aby sa zvýšila tuhosť boxu. Basy vyžadujú vyžiariť pomerne veľkú energiu a vo vnútri boxu pôsobia značné sily vplyvom akustického tlaku vo vnútri boxu. Ale treba uznať, že na obrázku to vyzerá pekne.
0
muziker

Siggi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 01 Dec 2011, 11:58
Bydlisko: Bratislava
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

Re: Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa Siggi » 25 Apr 2014, 14:51

Ano prerataval som ju, iked tie repra najlepsie hraju v bedni co doporucuje vyrobca, asi to maju odladene. http://intl.jlaudio.com/10w3v3-4-car-au ... vers-92151
Preco som tlmil aj prednu stenu?? neviem.... zvysil sa matros tak som ho tam dal...
Este som zabudol pripojenie na bedni je cez speakon Neutrik.
0

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa daniel1212 » 25 Apr 2014, 16:50

tej strbine by som dal racej vecsiu sirku a ubral na vyske pri zachovanom obsahu kvoli prudeniu vzduchu- je dost uzka vzhladom na taky reprak ktory ma pri lepsom zosiku dost velku vychylku. a dufam ze aspon vo vnutri bedne je zaoblena.. skusal si to aj bez toho tlmenia? moc mi nepasuje k ozvucnici s br, tlmia sa uzavrenky kvoli znizeniu qt faktoru, v br mozno tlmenie tak na prednu stenu kde je repro.. inak pekna praca
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa platon.rado » 25 Apr 2014, 17:16

Štrbina by mi mala zodpovedať priemeru bassreflexu.Tlmenie sa robí či máš bassreflex alebo nie.Stena kde je reproduktor sa tlmiť nemusí.Ale nie je to prúser.Ja kobercové nejako nemusí.Ale je to pekné.Super.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Siggi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 01 Dec 2011, 11:58
Bydlisko: Bratislava
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

Re: Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa Siggi » 25 Apr 2014, 21:39

Daniel: nie je problem ze by ta strbina funela, lebo doma sa to neda tak pustit aby mal ten reprak vacsiu vychylku Ta JPA250 ma nad reprom perfektnu kontrolu. Ked staviame sutazne auto bedna sa z vnutra vylieva epoxidovou zivicou, ale to su extremy. Toto je take "male" na doplnenie spodkov.

Rado: tiez som uvazoval aku povrchovu upravu na tu bednu, ale lenivost vyhrala
0

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa daniel1212 » 26 Apr 2014, 11:16

tiez som daval dokopy nieco na sutaz osvedcila sa mi ako br skor rura ako strbina samozrejme zaoblena na oboch koncoch., btw kvoli comu sa dava ta zivica? na "spevnenie" stien?
0

Siggi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 01 Dec 2011, 11:58
Bydlisko: Bratislava
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

Re: Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa Siggi » 26 Apr 2014, 20:01

Ano na celkove spevnenie stien, lebo MDF je len lysovany papier a perfektne nasaje zivicu a potom sa zmeni na super hladky a pevny material
0

Siggi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 01 Dec 2011, 11:58
Bydlisko: Bratislava
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

Re: Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa Siggi » 28 Apr 2014, 09:09

Prve dojmy z woofra su vyborne, presny uderny bass s velkym objemom nastrojov. Iked som zastancom uzavretych ozvucnic, nebol ziaden prekmit membrany. Zosik ma velmi dobru konrolu nad reprakom. Je to presne co som domov chcel.
0

Používateľov profilový obrázok
TomKocuR
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 20 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Stropkov, Košice
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa TomKocuR » 30 Apr 2014, 16:50

Keby som to mal zhodnotit: jednoduche prevedenie s este jednoduchsou povrchovkou (co nie je negativum), spracovanie vyzera byt na slusnej urovni, paci sa mi zapustenie basaka a samotny basak, nepaci sa mi absencia akejkolvek priecky vnutri (teda aspon tam ziadnu nevidim) a skrutky, ovela lepsie by to vyzeralo s ciernymi imbusmi, co sa myslim ze da povedat vseobecne :lol:

Tlmenie skodu rozhodne nespravi, k uzitku tam ale tiez velmi nebude (uz sa to riesilo myslim aj tu - v subwooferoch ked uz davat tlmenie, tak skor do stredu objemu ako po stenach, v bassreflexe to ale nie je vzdy tak celkom k dobru), takisto ako by k uzitku nebolo keby si steny k sebe skrutkoval ako radi muziker. Skrutky sluzia len na zlisovanie pri lepeni, po zaschnuti lepidla uz vyznam stracaju. Ked bednicku robil stolar, tak predpokladam pri lepeni pouzival stahovaky, takze ziadne skrutky = no harm done.
Takisto rozmery strbiny vyzeraju byt uplne v poriadku, teda aspon co sa prierezu tyka, ale tak samozrejme lepsie by bolo vidiet rychlost vzduchu na simulacii.
0

Používateľov profilový obrázok
Felix
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 568
Dátum registrácie: 09 Sep 2013, 13:36
Bydlisko: Košeca
Vek: 24

Woofer k domacemu systemu 2.1

Príspevok od používateľa Felix » 01 Máj 2014, 08:51

Ako je to s tou zivicou? Kde sa to da kupit?
0

Napísať odpoveď