Úprava mgf Tesla B73

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 25 Mar 2015, 07:25

Dostala sa mi do rúk zachovalá, avšak nefunkčná B73-ka...neviem, či je nutné predstavovať jednu z legiend československého hifi. Nezasvätení si na nete info dohľadajú (je toho dosť), zasväteným netreba nič. Opravil a generálkoval som asi 15ks tohoto modelu a je to tak nejak moja srdcovka z detstva. Tentokrát som si ale povedal, že nebudem len opravovať, čistiť a nastavovať. B73 je zvukovo síce podarený stroj, no z konštrukčného hľadiska katastrofa a z toho vyplývala aj jej nízka spoľahlivosť. Šialené káblové zväzky, zlý prístup (kto niekedy menil výkonové tranzistory v koncáku vie, čo je to za "slasť"). Tak som si povedal, že elektroniku kompletne prerobím a jemne pomôžem aj mechanickej časti.
Magneťák som celý rozobral, všetku elektroniku vyhodil, mechaniku vyčistil, premazal ložiská a pohyblivé časti. Vymenil som predlohu s rázovou spojkou za predlohu z B115 (je tichšia), nainštaloval prídavné brzdy (opäť vychytávka B115) a tvrdené hlavy.
Potom nasledoval návrh a odladenie elektronickej časti. Chcel som, aby ostali zachované veškeré pôvodné funkcie. Signálová časť je osadená prevažne operákmi (momentálne OPA2134), mazací oscilátor je okopírovaný od B115, výkonové zosilňovače s LM1875T. Prepínanie funkcií je riešené pomocou malých relé Panasonic, čím sa obmedzila kabeláž na minimum - predovšetkým signálovej, čo má priaznivý vplyv odstup rušivých napätí. Magič som dovybavil aj automatickým zastavením pri dobehu pásu na koniec, jeho pretrhnutím a pri poruche navíjania.
Mašinku používam asi 3 roky, pričom zatiaľ nevykazuje žiadne závady.
Nejaké namerané parametre s pásom Maxell UD35-XLI:
Kmitočtový rozsah pre -3dB: 25 - 17 000 Hz / 9,53cm/s, 25 - 25 000 Hz / 19,05cm/s
Celkový odstup rušivých napätí : 64 dB/ 9,53cm/s / 250nWb/m pri 0VU/ k<1%
Výstupný výkon : 2x15W / 8ohm

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa miroja » 25 Mar 2015, 08:12

Nooo, pekne si sa s nim vyhral :potlesk: ...len... mne to predsa len volako nepasuje, lebo to uz vlastne nie je povodna B73-ka.
Aj ked plne chapem tvoje dovody, preco si menil hlavy, mazaci oscilator, doplnil mechanicke diely o diely z novsej typovej rady.
Aj ked uzitna hodnota sla hore, historicka hodnota tymito upravami utrpela, ale tebe slo zrejeme viac o uzitnu hodnotu, nez zachovat magnetak vo funkcnom a povodnom stave.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Mar 2015, 08:19

Pokial magnetak predtym vobec nefungoval, nevidim vobec ale vobec nic zle na takejto "drastickej" prerabke. Nez by mal skoncit v spalovni, takto bude hrat este mozno raz tak dlho ako doteraz. Je to proste paradne spravene 8O
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa miroja » 25 Mar 2015, 08:34

Nuz to je realtivne... keby si zobral radio z 30-tych rokov, ktore tiez nehralo, vykuchal ho a pichol don nejake HiFi stereo creva ... nuz neviem... mna by takto zachranene radio neohurilo.
Ako som pisal, uzitna hodnota :thumbup: , historicka hodnota :thumbdown:
Nechecm vsak znevazovat vykonanu pracu, za tu tiez davam :thumbup:
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa dan21 » 25 Mar 2015, 08:40

Podobny nazor ako miroja !
Vie ma celkom dobre vytocit. ked vidim v nejakom elektro obchode "retro" radio. Z vonku je to fakt retro. Pozries sa blizsie a ma to CD prehravac:-) no a o crevach ani nehovorim :-)
Za mojich pubertalnych cias som takto upravil aj moj stary B58 :-). Prerobeny na stereo :-)
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 25 Mar 2015, 09:46

Nooo, pekny upgrade, toto si K+ urcite zasluzi :thumbup: .

Miroja, dan21, ja by som to zas tak tragicky nebral. Napisal ze B73 je jeho srdcova zalezitost a predpokladam, ze takych strojov ma doma niekolko. To ze si jeden prerobil, no nic take tragicke sa nestalo. Keby z tych B73 bol na slovensku iba jeden kus, tak by som bol aj ja proti, ale takto to je v pohode.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 25 Mar 2015, 10:00

Chlapi ďakujem...a k tej strate hodnoty: zachránil a zrenovoval som okolo 200ks tesláckych kotúčakov. Často to bolo tak, že sa donieslo niekoľko vrakov zo zberného dvora a z toho som stvoril jeden alebo dva kúsky "TOP Zustand"...
Takže si myslím, že nie som tesle vôbec nič dlžný a jeden takýto výstrelok som si mohol dovoliť. Horeuvedená B73 samozrejme bola opraviteľná a pre mňa by to bola bývala hračka, keďže väčšinu tesláckych kotúčakov poznám naspamäť odpredu aj odzadu. Ale chcel som si skúsiť zase niečo nové.
Mal som dokonca rozpracovanú aj 3-motorovú verziu B115, ktorej už chýbal dokončiť len obvod počítadla a kryty...no bohužiaľ som ju dokončiť nemohol...
https://www.youtube.com/watch?v=v6xq7o3NXeU
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa mirosne » 25 Mar 2015, 11:49

Tiež sa mi to moc páči K+ . :potlesk: Myslím,že akákoľvek kritika je neopodstatnená. :wink:
0
Pozdravuje vás Miro.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa dan21 » 25 Mar 2015, 12:54

Ja som nekritizoval tuto renovaciu :-)
Len som povedal svoj nazor na "retro" vyrobky v obchodoch :-)
0

divnyjean
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Jan 2014, 09:40
Bydlisko: všudezdejší

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa divnyjean » 25 Mar 2015, 14:05

Kua a že načo je doma tá doska... :D Už mi je to jasné, že od koho a načo to je...
0

esh
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 20 Máj 2016, 14:44

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa esh » 20 Máj 2016, 14:46

Kupim od Vas tento stroj B 73,eshdeejay77@gmail.com
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Úprava mgf Tesla B73

Príspevok od používateľa oravan » 20 Máj 2016, 17:59

už to originál nie je ale úprava dobrá
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok