Elektronkáč EL84+ECC82

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Bobys
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 03 Mar 2013, 13:26
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa Bobys » 07 Máj 2015, 13:25

Zdravím! Tak konečne dozrel čas a teda pridávam môj prvý elkáč.

Na začiatok by som sa chcel poďakovať tubemanom tohto fóra ktorí mi radili a nazdielali svoje skúsenosti a to Wili, zdenoeddie, Riki, JanoP, Jirka84 a nalimko33 ktorý mi pomohol s fyziológiou, teda ešte raz vďaka páni!

Nechcem veľa písať, ale: v prvom rade mi išlo o vyrobenie elektrónkového zosilňovača do izby ktorý bude ako tak šetriť tie skvelé elektrónky. Čo sa týka zosilňovača, zvolil som známe zapojenie ktoré tu už bolo. Na vstupe mám ECC82 - zapojené sú obe triódy na kanál a koncová elka je EL84, ktorá by mala dávať ako sa hovorí 5W v Áčku... Požadoval som taktiež aspoň 2 rovnocenné vstupy, čiže pribudol prepínač. Fyziológia bola ako taká ozdôbka aby bolo o čom kecať na maturách ale teraz si ju vychvaľujem.

Anódové napätie usmerňujem EZ81, je pre oba kanály spoločné. Keďže usmerňujem elektrónkou, anódové napätie má taktiež postupný nábeh. Žeravenie EZ81 mám priamo z trafa. Žeravenie ostatných elektróniek je s postupným nábehom, na napätie 6,3VDC plynule stúpa cca 17 sekúnd.

Sieťový trafák je navíjaný v Toreleci, výstupáky sú INDELy. Konektory sú z eBay, kontrolka zo šuflíka a potenciometer z Ostravy. Všetky plošáky som si navrhoval sám, je to tretia verzia reálne postavených DPS ktorá sa zdala byť najvychytanejšia. Najväčšie prekvapenie pri konštrukcii mi spravil trafák, kedy som nejak zle vymeral jeho úchytný závit a keď som ho osadil tak som len čumel. Preto je upevnený ako je. Konštrukciu šasi som robil u otca v dielni ale moje brúsenie, vŕtanie a pílenie stojí za 2 veci ako môžete vidieť na hranách zosilňovača :lol: :lol: :lol: . Zváral mi to otec, plech ohýbal sused plechár. Streknuté je to autolakom, mal som tesne pred maturami a práškovňu to žiaľ nevidelo. Taký stručný priebeh skladania je vidno na fotkách. Detailnejší priebeh si môžte pozrieť na tomto odkaze.

Zvuk je oproti integráčom alebo aj transiwattu čo som mal niekde úplne inde. Vôbec mi to nešumí ani nebrumí, u transiwatta som zo šumu išiel už zošalieť. Zvuk je naozaj plný a ako sa o elektronkáčoch hovorí,nič mu nechýba, je zábavný a baví človeka počúvať. Keď pustím nejaký klavír alebo gitaru, to akoby dotyčný hral vedľa mňa naživo. A to mám len slabé Tesla repráky...

Mám aj nejaké školské merania:
výkon 4,1W /kanál, tesne pod limitáciou
citlivosť: 471mV
amplitúdovo frekvenčnú charakteristiku si pozrite nižšie v obrázkoch, išlo to až niekam do 200kHz ale to už som nechcel veriť školským prístrojom tak preto je taká "nedokončená". Išlo mi hlavne o zistenie kedy začínajú trafáky s basmi.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
amplitúdovo frekvenčná charakteristika

Obrázok
schéma zoslňovača

Obrázok
schéma zdroja anódového napätia

Obrázok
schéma žeravenia - stabilizované s postupným nábehom
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa zipaj » 07 Máj 2015, 15:02

Odomňa K+
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Qwerty2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 19 Feb 2014, 08:51
Vek: 24

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa Qwerty2 » 07 Máj 2015, 15:52

Je nejaký zásadný rozdiel medzi doma vyrobenými zosilňovačmi a komerčne predávanými (mám na mysli tie kvalitné nie tie lacné šmejdy)?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa Milos66 » 07 Máj 2015, 16:41

Určite tam rozdiel je. Už len z pohľadu vývoja. Doma na to nikto nemá prostriedky. Myslím niečo 100x postaviť a odskúšať niekde v mŕtvej komore.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa polo » 07 Máj 2015, 19:50

Indel trafa niesu nic moc ale na zaciato postacia, inac krasna praca mechanicky moja prva bola des a hroza.

Slusnejsie trafo by bolo napr. http://www.transcendar.com/2.html

Podobne jednoduche zapojenia je zbytocne zeravit jednosmernym k tomu ked tam mas este SV, na obmedzenie nabehu posluzi aj odpor v obvode zeravenia+ termistor v primare trafa. TESLA bezne zeravila striedavym aj mV metre ci merace skreslenia/pozadia len tam je to uz trosku zlozitejsie.

Ake tienene kabliky si pouzil na vstupoch? niekedy sa hodi aby prepinac vstupov prepinal aj zem nie len signalove.

Frekvencna charakteristika je merana zo zapojenou SV ci bez, taktiez pri akom vystupnom vykone?
0
'Cause life is like a game sometimes

Používateľov profilový obrázok
Bobys
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 03 Mar 2013, 13:26
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa Bobys » 07 Máj 2015, 20:10

Díky :) mal som tu naštudované a opozerané nejaké zosíky tak som sa aspoň snažil priblížiť k ich úrovni.

Tie trafá musia byť dobré, ale majú aj dvojnásobnú cenu. Ber to ako maturitnú prácu, teda čím viac vecí o čom sa dá kecať. Povedali nám že jednoduché zosíky sa uznávať nebudú, tak som tam dodal obvody ktoré mali zaujímavé vlastnosti a tiež boli takpovediac nezvyčajné. Ale ten postupný nábeh sa mi veľmi zapáčil. Na analógovom voltmetri to krásne lineárne stúpalo od cca 1,5V do 6,3V, bol to super pocit sledovať ako to funguje presne ako má, bol to prvý obvod do zosíku čo som zhotovil a oživil. Jednosmerne som chcel hlavne žhaviť kvôli odstráneniu brumu, čítal som o tom všelijaké story a tak som ako začiatočník bol dosť paranoidný, teda som chcel mať jednosmerné všade kde sa dalo. Aj keď toto má opodstatnenie skôr pri nejakých RIAA preampoch kde to má veľký zisk v danom pásme. Takisto pre niekoho je zbytočná fyziológia, mne sa ten nápad páči. Kábliky som použil obyčajné z elektroobchodu čo sa dajú kúpiť z kotúča na metre, ale sú dobre tienené. Vediem ich dosť blízko od trafa a predsa žiaden brum. Prepínač mi prepína iba signály, zem sa mi zdala zbytočná aj keď ma to tiež napadlo, k tomu by to chcelo zložitejší prepínač. AFCH je meraná pri 1/10 max. výkonu teda pri 0,4W, tak nás to učil profák na cvikách. Na krajskej SOČke mi tiež padla táto otázka od jedného z porotcov. Merané to bolo v poskladanom stave v akom to je aj teraz, čiže so zapojenou SV.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 07 Máj 2015, 21:04

Pekne, a nie je zac. Mal som to postavene s Tesla 1PN 676 40, hralo to uzasne. Asi si to postavim opat, s PCL co mam hraje sice dobre, ale tamto bolo o dost este lepsie. Prevedenie mas pekne, tak a teraz postavit nieco dalsie. Co tak EL84 PP? :thanks:
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa zipaj » 07 Máj 2015, 21:48

keby na EL84 PP boli slušné výstupáky v rozumnej cene, TGL 20/002 od Indelu je len do 15 KHz
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa elmoto » 07 Máj 2015, 22:01

hm ja uz od 13kHz nepocujem :biggrin:
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa Robio » 07 Máj 2015, 22:01

Zosilnovac moze hrat krasne ale tie hnusy co mas vedla nich to urcite nevedia zreprodukovat. a urcite to nehra tak ako by vedla teba sedel muzikant :wink: Ale to casom vymenis za ovela ovela ovela lepsie.

Vzadu umiestnenemu vypinacu celkom nerozumiem...to sa ma clovek nacahovat pokazde k vypinacu a rukou si tak zasahovat do nechraneneho priestoru medzi elektronkami ?

Chvalim netradicne prevedenie skrinky.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Bobys
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 03 Mar 2013, 13:26
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa Bobys » 07 Máj 2015, 23:53

zdenoeddie, najbližší projekt mám naplánovaný nejaký RIAA preamp pre gramec, keďže v transiwatte bol aj preamp, ten som predal, teda teraz preamp nemám. Chcem dodržať nepolovodičový zvuk teda samozrejme to bude niečo s triódkami. Keby som mal stavať niečo väčšie, tak asi zas nejaký SE ale so silnejšími pentódami, toto je predsalen slabota - výkonovo.

Robio, zosík teda krásne hrá. Aj s tými "hnusmi" to spraví divy :) teda oproti tomu čo ich poháňalo doteraz. Predtým som mal ešte väčšie šity s odpálenými výškáčmi a pod. tak mi môžeš veriť, že som aspoň dočasne spokojný. Dokonca majú aj výhybku a dokonca repasovanú :lol: :lol: :lol: ale viem že aj to odje*eš :lol: :lol: :lol: . Ten vypínač mi dozadu padol z viacerých dôvodov a to: dopredu sa mi už nehodil a bolo by tam priveľa vecí, za ďalšie - sieťové vodiče k nemu majú len pár cm čo je výhoda, za ďaľšie - dopredu by som ho musel ťahať v blízkosti zosilňovačov teda ďaľší potenciálny brum, za ďalšie - z tunajších konštrukcii som na to celkom zvyknutý a rýchlo sa na to dá zvyknúť. Keď si aspoň trochu pri zmysloch počas zapínania tak sa nič nestane. Ale máš pravdu, aj mne to vždy prišlo dosť čudné keď som to videl, ak by to nebol elektronkáč s takouto konštrukciou určite by ten spínač skončil vpredu.

Za kritiku aj pochvalu ďakuejm :)
0

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa polo » 08 Máj 2015, 16:49

Na tienene kabliky som sa pytal preto, ze lacne kusky v elektre maju casto velku kapacitu 100-200pF/m co splou s vstupnou impedanciou predstavuje filter pre vyssie kmitocty.

Nezaskodi aspon v G1 triod dat odpor , v triodach nieje milierov jav tak potlaceny ako v pentodach.

Pri 0.4W to nieje nic moc charakteristika, keby pri plnom vykone tak by uz bola docela pekna, ak budes mat moznost/cas mozes skusit pomerat pri plnom vykone a pri odpojenej SV (zvlast) mal som uz skusenost s polskymi vystupakmi a bola to docela hroza tak len pre zaujimavost ako su na tom tieto.
0
'Cause life is like a game sometimes

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa staffy » 08 Máj 2015, 18:12

Skvelá práca po elektrickej aj mechanickej práce, tá f-charakteristika mi tiež príde taká divná.
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Používateľov profilový obrázok
Bobys
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 03 Mar 2013, 13:26
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa Bobys » 08 Máj 2015, 21:51

staffy ďakujem

Na INDELáky som počul že za tú cenu je to dosť slušné, ale každý vraví inak... Uchometricky to je v poriadku, aj tá frekvenčná charakteristika sa zdá byť v pohode. Aj s fyziológiou, ktorú sme tiež ručne merali, kvôli zdĺhavosti merania len v troch polohách potenciometra, a profesor povedal že prekvapivo sa to správa ako má. Niekde ešte mám aj tú tabuľku odfotenú z tabule...

Čo sa vám nepozdáva na tej AFCH? Nieje dostatočne "rovná"? Ako je podľa vás správne merať AFCH? Oproti zosilňovačom MBA čo sme merali v škole to je pomerne vyrovnaná. MBAčka tam mali také himaláje, ale možno tam nebola SV? to ma teraz napadlo 8O
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa zipaj » 09 Máj 2015, 00:54

Nebude celá polemika o tom či sú trafa Indel dobré alebo nie skôr kôli tomu že nejaký "borec" chce veľký výkon, tak si kúpi výstupáky pre PushPull od Indelu, pretože sú za dobrú cenu, viac ho nezaujíma a potom niekde na fóre napíše že to nemá výšky (samozrejme trafo do 12 alebo 15KHz určené pre gitarový zosilňovač). Prispieva tomu aj samotný Indel, pretože komplexné informácie o ich výstupných transformátoroch sú asi tajné (ťažko sa hľadajú), schválne, skúste sa k tejto tabuľke http://www.indel.pl/e_tgl.htm preklikať na stránke Indelu :thumbup: a niektoré v zozname na svojej stránke ani nemá uvedené, hoci ich vyrába, konkrétne TGL20/004, prevod 3,5k/8 Ohm (zrejme ku EL34, KT88 a podobne v triede A), frekvenčný rozsah 20Hz - 20KHz http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1046 ... icle=50186 a tento transformátor je ozaj zodpovedný, váži 3,5Kg, rovnako ako TGL20/003 ktorý je rozmerovo rovnaký a určený k trióde 6S33S (6C33C) taktiež v triede A. Nehovoriac o tom že pri niektorých je napísané k akým elektrónkam je transformátor určený, pri niektorých nemám ani šajnu ako ho použiť.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa polo » 09 Máj 2015, 08:12

K tabulke som nemal nikdy problem sa dostat.

Presne ten kusok TGL 20/004 som mal a bolo to hrozne, 20Hz sa s toho dalo dostat tak pri 0.1W inac vyrazne skreslene, pri 5W utlm cca. 20dB na 20Hz, vysky ale problem neboli, 3dB pri 5W to malo utlm niekde okolo 40KHz. Nahradil som ho vystupakom od transcendar ten ma pri 20Hz a 5W utlm 0.2dB bez SV(pri 8W 0.4) a priebeh je prakticky uplne rovny niekde po 60KHz potom uz pozvolna klesa.
TGL20/004 je slusne velky a tazky transcendar ma tak 2/3 vahy :D

Preto by som bol docela zvedavy ako su na tom ine trafa indel mozno sa tam najde aj nieco pouzitelne.
0
'Cause life is like a game sometimes

MilanRV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 17 Dec 2011, 19:18
Bydlisko: Rožňava
Vek: 31

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa MilanRV » 09 Máj 2015, 22:57

mne sa paci, super :wink:
0
polo 1.6 AEE

Používateľov profilový obrázok
Bobys
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 03 Mar 2013, 13:26
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa Bobys » 10 Máj 2015, 02:01

díky :)

pri ďalšej konštrukcii by som veľa vecí zmenil, hlavne veci ktoré mi to terz komplikovali by som odstránil, poprípade nahradil niečím jednoduchším. Elektrickú konštrukciu by som nechal na DPS, avšak žeravenie by bolo striedavé, niečo na spôsob ako spomínal polo, fyziológiu by som zrejme zrušil, to sú hneď 2 plošné spoje. Sieťové trafo by som dal EI, s toroidom sa dosť zle robí keďže do každej strany vyžaruje v podstate rovnaké mag. pole, preto tá konštrukcia, aj vzdialenosť VT od sieťaku, bolo to kritické, :x taktiež vstupné elektrónky sú na toto mag. pole dosť náchylné. A všetko tieniť, aj niekoľko krát. taktiež by som sa snažil navrhnúť trafo aj všetky súčiastky hlavne v zdroji, aby nekúrili. Momentálne mi hlavné teplo robí modul na žeravenie keďže chladič je pod neustálym zaťažením. Ale dá sa to rukou držať. Vinutie pre tento modul mám 10V z trafa, čiže niečo cez 13VDC za usmerňovačom, čiže chladič je neustále zaťažený výkonom cca 13W [žhaviaci prúd je spolu 2A (2xECC82+2xEL84 = 2x0,3A+2x0,7A), výkon (13V-6,3V)*2A=13,4W]. Sieťové trafo tiež nezaostáva, aj keď je dimenzované na 130W, pomerne dosť sa zohrieva. Taktiež tlmivka a rezistory tiež niesú zrovna studené, a toto všetko keď je chvilku zapnuté tak to slušne kúri. Proste elektronkáč v Ačku. A vetranie tiež nemám dobre vyriešené aj keď zdola nemám žiadne krytovanie, vzduch tam skoro neprúdi. :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Riki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 11:36

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa Riki » 10 Máj 2015, 08:41

sikovne si to spravil, paci sa mi riesenie chassi ako pontovovy cln :applause:
uplne jedina malickost co mne vadi je zapinanie pristroja vsetky ovadacie prvky by mail byt na dostupnej strane.
- preco DPS a nie point 2 point ?
- preco fyziologiu nie ?
"A všetko tieniť, aj niekoľko krát" nieco nedoriesene sa skryva v tejto vete
0

Používateľov profilový obrázok
Bobys
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 03 Mar 2013, 13:26
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkáč EL84+ECC82

Príspevok od používateľa Bobys » 10 Máj 2015, 14:57

Pontonovy čln :lol: elektronkovy tank :lol:
k tej ele. konštrukcii...tak ako aj DPS má svoje výhody a nevýhody tak aj PtP. Ja keď vidím PtP tak mi vadí že súčiastky väčšinou nemajú pevnú polohu adá sa s nimi jemným dotykom manipulovať čim pri vačšine konštrucii hrozi skrat. Výhoda je že si odpojíš čo chceš kedy chceš a prepojíš, niesi obmedzovaný DPSkou. Robil som DPS 3x čo sa týka návrhu aj čo satýka osadenia aj odsadenia sučiastok tak viem o čom hovorim :lol: ale jak to vyladíš tak to ide bezchybne a všetko má svoje pevné miesto. 100ludí 100 chutí. taký ukažkový ptp je napriklad http://www.homebuilthifi.com/project/340 . Ak to nieje takto spravené tak je to pre mňa chaos a opravovať to po niekom druhom je hrôza.

Fyziologia je fajn, ale som zvedavý na rozdiel kedy frekvečná charakteristika nebude upravovaná

Riki čo sa skrýva v tom tienení? :D
0

Napísať odpoveď