TESLA ARS810g

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa Coolbass » 26 Jún 2016, 22:28

Chcel by som Vám zas a znovu predstaviť nielen môj, trošku dlhší projektík. Jedná sa o známe staré "pidi,mini" bedničky s označením ARS810 a osadením ARV081 a ARZ369. Projekt nieje len môj nakoľko hlavnú vec a to výhybku odladil kolega zo susedného fóra Godz (http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=9&t=4061). Zvyšok už ostal na mne.
Takže v prvom rade som zohnal za celkom prijateľnú cenu (keďže som milovník TESLA výrobkov) už spomínané mini bedničky ARS810. Všade kde som o týchto "pokladoch" niečo počul tak to bolo len a len v dobrom slova zmysle, tak som si povedal, že práve takéto bedničky musím mať k PC, nakoľko mám izbu malých rozmerov a TM265 sú v tejto izbe až moc nehovoriac o TM380, rozhodol som sa práve pre tieto bedničky. Viem, že žijeme v 21. storočí, kde sa za ceny pohybujúce sa nákladov mojich bední, dajú zohnať pomerne kvalitnejšie, ( viď Penjo-vé výrobky http://svetelektro.com/modules.php?name ... 0a93afafa9) avšak chuť postaviť si niečo zo známeho matroša zvíťazila hehe :lol:

Ako prvé bolo treba vyhotoviť výhybku podľa schémy. Ďalej bolo treba upraviť bedničky a to : výmena prednej steny kôli zapusteniu, originál predná stena bola zapustená 1,2mm dovnútra bedničky, takže vznikali difrakcie a rôzne iné pazvuky z odrazov okolitch stien... Následne ďalšia úprava bola poriadne vytlmenie a vystuženie bedničky (ako tlmiaci materiál som použil prevažne vatu s vatelínom, vyplnil som oboma materiálmi celý objem bedničiek samozrejme primerane) ako výstuhy som použil malé hranolčeky umiestnené na stenách bedničiek. Všetko poriadne zlepené disperzným lepidlom aby aj najmenšia škulinka bola pekne zatlmená a aby nevznikali žiadne hnusné rezonancie.

Po vyhotovení výhybky a následne jej odskúšaní som ostal zarazený, zvuk sa mi moc nepozdával, basy krásne výrazne a razantné, ale výšky utlmené. Testoval som však, len mono (originál vs s výhybkou), nakoniec som sa, ale rozhodol ako mi aj ostatný poradili aby som výhybky zbáchal pre obe bedničky. Po vyhotovení oboch vyhybiek mi spadla sánka dolu, výsledný zvuk je presne taký ako popisujú chalani na fóre, ničím moc výrazný na prvý posluch avšak ak sa človek započúva lepšie neuverí vlastným ušiam, zvuk je proste neskutočný vzhľadom na rozmery reproduktorov a ich vek rovnako tak je zvuk z týchto bedničiek až návykový na dlhodobé počúvanie, samozrejme nie sú to žiadne výkonové bedne, takže ozvučenie baráku sa naozaj nekoná, práve naopak sú vhodné presne k PC na tiché, ale kvalitné počúvanie pohodovej muziky.

Po dokončení prednej steny z MDF, vytlmení bedničky a zhotovení a samozrejme upevnení výhybky prišlo na radu už len povrchová úprava + malé detaili k finishu (výstupné terminály a stojany pod reproduktory).. Na bedničkach som strávil asi týždeň práce, všetko som musel ručne brúsiť a samozrejme aj ručne striekať čiernym matným sprejom. Samostatnej dyhe na boxoch som venoval celý deň, kedy som voskoval a leštil až do zbláznenia hehe :rolleyes: .....

Na záver by som chcel len dodať toľko, že so zvukom som naozaj milo prekvapený, ten kto počul tieto bedničky, vie ako hrajú (bola možnosť si ich vypočuť aj v streženiciach samozrejme boli ešte pred úpravou, mali v sebe len výhybky) a ten kto nepočul tak neuverí, že aj takéto "pidi" bedničky dokážu zaujať veľkým zvukom...

Dúfam, že sa vám bude výsledok páčiť, tak ako sa páči aj mne, prípadné dotazy napíšte, veľmi rád uvítam každú kritiku...
Prílohy
Originál ARS810
Originál ARS810
2.jpg
3.jpg
Predná stena vyhotovená z MDF, pred touto bola vyhotovená ešte jedna z preglejky avšak tá sa rozpadávala a nebola ani tak tuhá !
Predná stena vyhotovená z MDF, pred touto bola vyhotovená ešte jedna z preglejky avšak tá sa rozpadávala a nebola ani tak tuhá !
5.jpg
Bednička ešte pred povrchovou úpravou. 1.nástrek čiernej farby a následne jej vybrúsenie.
Bednička ešte pred povrchovou úpravou. 1.nástrek čiernej farby a následne jej vybrúsenie.
Hotová bednička už aj s hotovou povrchovou úpravou.
Hotová bednička už aj s hotovou povrchovou úpravou.
8.jpg
9.jpg
Stojany pod reproduktory, základne sú z MDF a hranolček je masív.
Stojany pod reproduktory, základne sú z MDF a hranolček je masív.
11.jpg
13.jpg
12.jpg
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa tomel » 26 Jún 2016, 22:34

Super :thumbup: čo dodať .. vieš sa s takými to vecami pohrať
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa nalimko33 » 26 Jún 2016, 22:42

do kelu - a mne nemá kto zhlobiť bedničky k PC.... hehe
pekná práca Andy...
0
SHARP MZ-811

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa elmoto » 26 Jún 2016, 23:59

:potlesk: :potlesk: :thumbup: :thumbup: :potlesk: :potlesk:
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa platon.rado » 27 Jún 2016, 08:14

Ja neviem....Mne tam vadia tie šraubičky.Ináč je to pekné.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa Coolbass » 27 Jún 2016, 10:29

Radoš, tie šrúbky sú aj v originál, a keďže som nechcel predok lepiť alebo zatmelovať z dôvodu rozobierania bední lebo inak sa do nej naozaj nedá dostať, tak som to spravil ako to má originál :pain: ja viem nieje to to pravé orechové..
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa platon.rado » 27 Jún 2016, 12:29

Ved hej no...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 27 Jún 2016, 17:51

Originál měl vepředu rámeček s hadrem, takže šrouby nebylo vidět. Ale někomu se industriál líbí, nebo ten kryt ztratil...
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
jára
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 09 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: MT
Vek: 61

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa jára » 27 Jún 2016, 17:54

Pekne je to aj sie stojančeky,presne také by som potreboval.
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa Coolbass » 27 Jún 2016, 18:01

Nieje problém také stojančeky vyrobiť, ak máš záujem daj vedieť, napíš SS... Áno rámčeky mám doma, s nimi to už na totálku robí difrakcie, a ja osobne moc nemám rád krycie rámčeky... Viem, šróbky sa veľa ľuďom nepáčia dokonca ani mojej polovičke, heh dokonca to bola jej prvá pripomienka :thumbup: , ale ako som už povedal aj Radošovi, inak by sa do bedne viac dostať nedalo a to som nechcel...
A osobne sa mi to aj takto páči, možno naživo by sa vám to páčilo viac, najmä zvukom :)
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa Coolbass » 24 Feb 2020, 17:44

Tak po dlhom čase (necelých 4-rokov), som konečne dotiahol tento "projektík" do finálnej podoby. Nakoľko som zmenil prácu a do kancelárie som potreboval niečo, čo by slušne hralo, vyzeralo k svetu a malo kompaktné rozmery. Rozhodol som sa preto konečne dorobiť tieto bedničky do finálnej podoby so všetkými "serepetičkami", koniec koncov je to lepšie akoby mali byť odložené a nevyužité niekde pod postelou heh :ignore: .
Samostatné bedničky som mal už dávnejšie hotové, tak ako je na foto (cca 2 roky), mimochodom boli k počutiu aj na zimnej posluchovke v Streženiciach, avšak nebolo akosi času to sem pridať (robota, povinnosti, atď...), a keďže som aj tak nemal dorobené stojančeky a prepojovátka (káble), tak som sa rozhodol, že si na to konečne nájdem čas a popridávam sem pár projektov čo som dorobil, prípadne urobil ako nové heh :thanks: ....
Na prvých dvoch foto sú už spomenuté prepojovátka (káble).Samostatný kábel je ÖLFLEX CLASSIC 400 P 4G1,0. Dĺžka káblov je 1,5m,
ako koncovky na strane reproduktorov som použil NAKAMACHI ( https://www.aliexpress.com/item/3299444 ... 4c4ddmuEBb ), a ako koncovky na strane zosilňovača som použil vidličky (tak isto aliexpres, ale nejak sa mi ich nepodarilo už nájsť) :pain: .
Na ďalších foto je už vidieť samostatné reproduktory so stojančekmi, tie sú vyrobené pomerne jednoducho, narezaná DTD (drevo-trieska vo farbe orechu) a ako "výstuhy" sú použité PVC trúbky, výška stojanov je 75mm.
Nakoniec musím už len povedať, že ma nikdy tieto bedničky neprestanú prekvapovať zvukom :wink: , a výsledok už posúďte sami :agree:
Prílohy
20200224_160157.jpg
20200224_160231.jpg
20200224_160420.jpg
20200224_160647.jpg
20200224_160756.jpg
20200224_161445.jpg
20200224_161659.jpg
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 24 Feb 2020, 21:32

Ten facelift bedničkám naozaj dosť pomohol :)
Ale nedá sa mi nespýtať, tie skrutky na výškačoch sú nahrdzavené a s opadanou farbou? :(
Možno aj tie na basákoch by boli lepšie v čiernej, ale to je vec vkusu.
Inak pekná zostavička do kanclíku, aj bez popisov na zosíku ;)
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa cool-zool » 24 Feb 2020, 21:34

Teraz vyzeraju fakt lepsie , vidno ze sa rad hras s dizajnom a uspesne ....
Pripajam sa s nazorom na cierne skrutky (skus ich len jemne strieknut ciernym sprejom ) ...
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa Coolbass » 24 Feb 2020, 21:38

F-r-a-n-t-i-s-e-k napísal:Ten facelift bedničkám naozaj dosť pomohol :)
Ale nedá sa mi nespýtať, tie skrutky na výškačoch sú nahrdzavené a s opadanou farbou? :(
Možno aj tie na basákoch by boli lepšie v čiernej, ale to je vec vkusu.
Inak pekná zostavička do kanclíku, aj bez popisov na zosíku ;)
Perfektný postreh !!!! :thumbup: Ďakujem za upozornenie, naozaj som sa sústredil tak na design bední, až som zabudol na detaily, a naozaj teraz sa dívam na repro a oni sú naozaj hrdzavé hehe :biggrin: ... Takže to sa opraví, ešte raz ďakujem :agree: , posnažím sa zohnať práve zinkované skrutky aby krásne sedeli k basákovým :thanks:

-- Spojený príspevok 24 Feb 2020, 21:41 --
cool-zool napísal:Teraz vyzeraju fakt lepsie , vidno ze sa rad hras s dizajnom a uspesne ....
Pripajam sa s nazorom na cierne skrutky (skus ich len jemne strieknut ciernym sprejom ) ...
K čiernym skrutkám, mal som možnosť mať aj čierne, lenže tie niesu zinkované a časom hrdzavejú preto som ich nezvolil, ku samotnému striekaniu, nebol by to najlepší nápad, nakoľko sa skrutky prakticky nedajú vyskrutkovať bez demontáže celej bedničky, a keďže je bednička celá zlepená, nieje nijak možné ju rozobrať rozumne :pain: . Takže jedine zohnať zinkované aj k výškam :thumbup:
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 24 Feb 2020, 22:03

Môžeš okolie skrutky oblepiť papierovou páskou, možno ani nebude treba a malým štetcom "zababrať" čiernou "základovou" farbou.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa jenda23 » 24 Feb 2020, 22:06

A proč třeba komplexně nezvolit vyloženě kontrastní materiály, takže třeba nerezové imbusy.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa josek » 25 Feb 2020, 08:33

Coolbass napísal:
F-r-a-n-t-i-s-e-k napísal:Ten facelift bedničkám naozaj dosť pomohol :)
Ale nedá sa mi nespýtať, tie skrutky na výškačoch sú nahrdzavené a s opadanou farbou? :(
Možno aj tie na basákoch by boli lepšie v čiernej, ale to je vec vkusu.
Inak pekná zostavička do kanclíku, aj bez popisov na zosíku ;)
K čiernym skrutkám, mal som možnosť mať aj čierne, lenže tie niesu zinkované a časom hrdzavejú preto som ich nezvolil,... :thumbup:
Sú aj zinkované čierne, v tom problém nevidím. Čierne zinkovanie za babku ponúka aj každá lepšia zinkovňa.
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa Coolbass » 25 Feb 2020, 17:50

Tak ako som sľúbil, vymenil som "šraubíčky" a takto sa mi to páči viac. K čiernym skrutkám - nechcel som čierne, tak nejak mám rád keď je vo farbách kontrast tak ako to spomenul Jenda23, proste každému sa páči niečo inšie :agree:
A ešte raz, ďakujem za skvelú pripomienku :thanks:
Prílohy
20200225_174524.jpg
20200225_174558.jpg
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 557
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa Victorio » 26 Feb 2020, 09:54

najprv chválim dizajn aj tú prácu , detaily, hlavne to predné čelo sa mi páči.
ale nebolo by krajšie ten výškač trocha zapustiť, ? vyzerá to tak nesúrodo oproti spodnému repro kde si sa vyhral so zaoblením hrán ten výškový je tam akoby provizórne namontovaný,
bolo by to oveľa krajšie, ak by bol zapustený hoci by bol rámik viditeľný ale v úrovni predného čela a natretý tiež na čierno.
Skrutky samozrejme nechať ako sú .
podĺa mňa by to veĺa práce nebolo, zapustiť to cca 4-5mm a bolo by to profi, teraz napr.pri spodnom repro je to vizuálne profi, ale pri výškovom vidno že je to vsadené do otvoru a navyše možno sú tam aj nejaké netesnosti čo môže vadiť akustike, ak výškač pekne dosadne celou plochou na vyfrézované zapustenie, tak to bude ok.

ale je to len môj pohľad, mne by sa s tým asi nechcelo piplať :)
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: TESLA ARS810g

Príspevok od používateľa Coolbass » 26 Feb 2020, 10:20

Hehe, popravde to už by bolo moc piplania aj pre mňa. Za druhé viem si predstaviť ako strašne zle by sa robilo frezkou to zapustenie pre niečo tak titerné. A za tretie, celá bedne je práve tak počítaná ako to je rozvrhnuté, pri zapustení výškového reproduktora by mohlo dôjsť k rozladeniu fáz a bednička by hrala, no povedzme ,že možno nie zle, ale inak a to už by nebolo dobré. Tak ako to je, je to odladené, možno nie práve najkrajšie, ale takto to je správne. Dokonca by bolo na mieste, keby bedničky niesú položené tak, ako ich mám ja, ale práve položené na boku. Testovali sme to, a je to celkom počuteľné, že smerovosť toho ARV je taká... a k utesneniu, bednička je absolútne vzduchotesná, nikde nič nefučí ani nepíska ako fujara heh, koniec koncov pod ARV je ešte gumové tesnenie, ktoré je tam už od originálu... :applause:
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok