Moje vozítko

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Moje vozítko

Príspevok od používateľa Maek43 » 28 Jan 2017, 11:35

Čaute :wink:
Chcel by som tu predstaviť moje vozítko ktoré vzniklo tým, že kedže som školák, mal som v lete dosť volného času a tak ma napadlo spraviť nejaké vozítko, nestačil mi ale motor na kolesách, chcel som plnohodnotnejšie auto.
Vzhlad mal čiastočne vychádzať z nemeckého kubelwagenu, najprv som rátal so zadným náhonom a motorom v zadu, mal som nachystaný 600ccm 3valec 32Kw z Tica. Bol ale problém s prirábaním náprav a vtedy mi spolužiak ponukol Favorit a tak bolo rozhodnuté- náhon a aj motor budú v predu. Favorit sme teda doniesli s kamošom na vozíku (mamu to potešilo, hlavne keď jej auto muselo ísť von z garáže :lol: )
favo.jpg
Po demontovaní celého predku som začal vyberať to, čo som potreboval- motor a nápravy.
Motor som vybral tak, že som pod neho dal matrac, odpojil úchyty a motor spadol do mäkkého, následne som ho tackavo dotiahol do dielne kde čakal na kontrolu a čistenie.
Motor.jpg
Motor B.jpg
A potom farbenie.....
Motor C.jpg
V podstate všetko bolo zháňané po známostiach kedže ako som spomínal- som školák a teda vela peňazí som nato nemal.
Ako základ podvozku som použil dva T nosníky prepojované H profilom ktoré som našiel v kovošrote, zvárať to nebolo jednoduché, len zváranie nosníkov trvalo celý týždeň, zváral som asi 4 hodiny denne.
1.jpg
Potom som pripájal poloosky a primeriaval prevodovku.....
1B.jpg
A potom upevniť posilovač bŕzd....
1C.jpg
Od kamoša som doniesol staré sedačky z nejakého Forda, zatial som prirobil rám čelného okna a základ palubovky- na strane spolujazdca nesmela chýbať priehradka. Provizorne som si uchýtal tlmiče aby sa mi nehýbali keď k nim budem robiť hlavné úchyty.
2.jpg

Cez daždivé dni som pracoval v dielni na budúcich detailoch, budíky som chcel výhradne tie gulaté z embéčky, a bola uuplná náhoda že som šiel do kovošrotu pre uplne inu vec a na vrchu boli položené štyri budíky, a vyzerali velmi velmi zachovalo, tak som si primeral sololitovú dosku a osadil do nej budíky (ten škaredý v strede je voltmeter, ten dostal stupnicu až neskôr)
Budiky.jpg
Po nameraní a orezaní som pridal červenú kontrolku tlaku oleja, a smerovkové kontrolky. Potom nasledovalo pokrytie sololitu, najprv som chcel dávať kožu no nemal som jej dosť tak som použil maskáčovú látku zo starích gatí :lol:
BudikyB.jpg
Kožu na budíky som nemal preto, lebo som všetku minul na panel spínačov..... Prvý z lava z hora je na svetlá, dole=obrysovky, v strede=vypnuté, hore=Jednotky.... Druhý je dole=zhasnutie motora, v strde=chod, hore=štarér (v hornej polohe funguje ako tlačítko a je krytý klapkou). Tretí je ovládanie chladiča, dole=zapnutý, v strede=vypnutý, hore=automaticky. ďalšie dva su neobsadené, mali to byť stierače a ventilátor. Otočný je ovládanie vykurovania.. Prvý z ľava dolu je oranžový maják, druhý je lavý strešný svetlomet (dialkový) trtí sú dva stredné strešné svetlomety (rozptylové) štvrtý je pravý strešný svetlomet (dialkový) piaty je osvetlenie kabíny, šiesty je zadný dialkový svetlomet a siedmi sú výstražné smerovky.... + malá priehradka na mobil, kusok od nej je vstup zosilňovača, ten má 6W no pre mňa je dostatočne silný ...
Panel.jpg
Vyšlo slnko tak sa robili dvere....
3.jpg
Keď boli hotové úchyty tlmičov a motora spravil som rám a už to začínalo pripomínať auto.... Motor s prevodovkou som posadil tak, že som si nad autom natiahol hrubú trubku, motor uchytil na lano, a spolu s kamošom sme ťahaliiiii... Keď bol usadený zistil som že tečie olej, motor musel ísť von, opraviť tesnenie a znova hore... :lol:
4.jpg
Vtedy už bolo pojazdné a tak som na ňom prešiel do záhrady aby som mal viac miesta.... Prvé plechy prišli na dvere, použil som pozinkovaný plech 0,8mm používaný na strechy, zohnal som ho od suseda... Zadná náprava ešte nemala tlmiče, tie sa robili až v záhrade....
5.jpg
V zadu najprv mal byť priestor, niečo ako kufor, ale neskôr som zvolil taku menšiu vlečku, je vyššie pretože pod ňou sú tlmiče a nádrž. Nádrž som spravil z nádržky na vodu do ktorej som prirobil úchyt na plavák a hadičky... Nádrž je 24l tiež z kovošrotu...
6.jpg
Pokračovať budem večer, bohužial z nasledovných prác už nemám vela fotiek takže budem asi viac popisovať. Napríklad uplne chýbaju fotky interiéru, takže tie spravím neskôr a popíšem aj tie.... No dúfam že sa vám zatial páči môj príspevok :wink:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa martin knocik » 28 Jan 2017, 13:09

Niekto auta len opravuje, ty si aj nejaké postavil. Mne sa to páči. Len sa priprav na príspevky od normalizátorov ktorí ti budu vytýkať kolo zakonov/predpisov/noriem si porušil :) Osobne by som sa zbavil tych napisov Škoda na motore, nech to nekazí dojem z tvojho vytvoru.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Future
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 18 Mar 2015, 21:04
Bydlisko: Žilina
Vek: 23

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa Future » 28 Jan 2017, 13:29

Veľmi sa mi to páči :thumbup:
Plánuješ na ňom aj nejak pravidelnejšie jazdiť alebo bolo postavené len pre zábavu ?
Tiež som si chcel postaviť vlastné vozítko konkrétne motokáru ale nezohnal som na to správny motor
Nepatrím k tým normalizátorom ale myslím, že keby ma na tom chytili policajti tak by boli veľké problémy :D :D
0
Raz za tisíc rokov sa narodí náhodný človek, ktorý objaví všetko o čom ostatní ani netušili že existuje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jan 2017, 13:40

Kazdemu musi byt jasne, ze s doma vyrobenym vozitkom sa nesmie ist na cesty a ze s tym moze chodit iba po zahrade alebo po poli.

Tieto doma vyrabane vozitka su skor pre ziskanie skusenisti a poznatkov a vyuzitia volneho casuako nieco vyrobit a pouzivat to riadne na cestach...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa misocko » 28 Jan 2017, 13:45

chlapci, nepoznate Cečkove značky?
3 fotky, nejake to €, a aj poistka....
akurat sofer musi mat vodicak na traktor
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa Maek43 » 28 Jan 2017, 14:58

No s tým počítam že niekto bude vyťahovať normy atď atď.... rovnako tak keci "načo robiť keď môžeš kúpiť".... nie nie nezáujem :D

Ono ja s tým samozrejme nechcem ísť na cesty, aj nad tymi C značkami som rozmýšlal ale hovorím si že načo, ja to mám tak, keby to má byť len na dvore tak to asi určite nestavám, máme tu kúsok za dedinou Žitavu a po nej sa dostanem.. no kam len chcem a k ceste sa ani nemusím priblížiť... Ale hlavne to bolo stavané preto že som sa natom chcel niečo naučiť a naučil som sa vela... no a chcel som presne takéto vozitko :agree:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa oravan » 28 Jan 2017, 15:04

hehe ja by som do toho nevliezol ale je to ok :potlesk:
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa Maek43 » 28 Jan 2017, 15:38

Takže pokračovanie :thanks:

Po dokončení úchytov na plechy som si pripravil kryty s blatnikmi na zadne kolesa, dajú sa otvárať do hora aby bol prístup k nádrži či tlmičom, a tiež je tam poriadne vela miesta napríklad na náradie a podobne...
Asi najdlhšie trvalo spraviť plechovanie a interiér, dnu som podlahu robil z dreva, pokrytu linom a na lino prišiel tapacír- béžový koberec- ten som mal vybratý už dávno, iná farba mi tam proste nesedí :D Plechy som si najprv rozvrhol na papier tak, aby sa muselo kupovať čo najmenej tabúl, nakoniec stačili tri tabule rozmerov 2x1m z ktorých mi z jednej polovica ostala, tú som použil na plechy motorky ktorú tu snáď budem prezentovať tiež...
Plechy kupoval sused, tie tri tabule vyšli dokopy 40E , plechy blatníkov som uchýtal šrôbmi no a na miesta spojov plechov som použil čierny patex, velmi pevné a dobre pretieratelné lepidlo.. Svetlá som kúpil z bazoša zo starého traktora.
7.jpg
Ďalší problém bol z čoho bude strecha, chcel som sťahovatelnu strechu, mal som vybratú hrubú plachtu no zistil som že je potrhaná a tak som použil staré lino, na to som naťiahol lepidlo a nato koberec ktorý mi vystal.... takže z vnútra je celé pekne béžové. Nasledovalo dokončenie plechov a farbenie, farba bola tiež dávno dopredu vybratá...
8.jpg
Okná mali byť najprv sťahovacie ale nato som sa vykašlal, miesto toho som spravil menšie okienka na pánty a to funguje ako vetracie otvory... Dokončil som hornú lištu so svetlami ktoré mám tiež z kovošrotu no a doplnil oranžový maják spravený z motorčeka zo sťahovania okien, krytu železničného lampáša a smerovkovej žiarovky....
Nočná skúška svetiel... každé z nich má 55W celkovo je v predu 6 svetiel a jedno v zadu.
svetla.jpg
Čo sa elektriky týka, v motorovom priestore je plechová krabička, v nej je malá 5A poistka hlavných relátok ktoré spínaju vlastne baterku ku všetkému, sú z auta, kontakty na 70A tiež dve poistky 70A, alternátorová poistka 60A a relé štartéra. Na vodičovoj strane v lavo pod volantom je potom skrinka so samostatnými poistkami na každý okruh.
V nutri je teraz bordel kedže som umýval z vnútra okná a všetko postekalo kade mohlo no snáď budú stačiť fotky. Na fotke vidieť v tapacíre výrez, tam sú poistky, stredný panel fukára som tiež poťahoval už maskáčom. Prevodová páka a páka ručnej brzdy je poťiahnutá jemne chlpatou látkou tá je použitá aj na polovici volantu pre pohodlnejšie držanie. Samozrejme nechýba hasičák, základná autolekárnička a ešte jedna velká prídavná lekárnička.
volant1.jpg
zboku.jpg
No a zozadu vyzerá takto nejak, svetlá boli poškodené a nedávno som ich začal robiť, starý plast som vyrezal a dal som tam plexi, zatial ale len jedno svetlo, druhé spravím keď budem mať viac času. Tiež bočné kryty su uvolnené pretože som robil benzínové rozvody medennou trubičkou.
zadok.jpg
Z predu vidieť hornú lištu so svetlami a majákom (ten ale nevidno) a tiež uchytenie strechy, držia ju dve pružiny z postele, tie stačí dať jednoducho dolu a strecha ide pekne stiahnuť.
umyvanie.jpg
Jediný problém čo s ním bol boli benzínové hadičky ktoré som použil pretože podtlak čerpadla ich sťahoval a auto zdochlo, preto som kúpil medennu trubičku a použil tú, takže verím že už problém nebude. Celé to bolo postavené tak ako malo byť, presne takto som to od začiatku plánoval a vyzerá tak ako som chcel, ak by som ho mal robiť znovu, vôbec nič by som nemenil :thanks:

-- Spojený príspevok 28 Jan 2017, 16:43 --

Aaale prečo Oravan, myslím že sa nemá čo stať, kým tam nesadne hlupák (a postarám sa aby nesadol) tak sa nieje čoho báť, pravda, motor to je silný ale to nieje to čo by mňa bavilo, ja mám radšej pokojnu pomalu jazdu :D Brzdy sú pomerne silné, brzdí velmi dobre :thanks: Tiež posilovač riadenia mi tam absolútne nechýba, stačilo všetko popremazávať a nastaviť no a vybáča velmi lahúčko.
0
Naposledy upravil/-a Maek43 v 28 Jan 2017, 15:45, upravené celkom 1 krát.
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa enigma » 28 Jan 2017, 15:43

tá kopa spínačov a tlačítok .... je to ako na vesmírnom korábe .... el. inštalácia sa dá aj jednoduchšie a efektívnejšie postaviť .... zvlášť ked už máš aj káble z favorita . prečo na smerovky a prepínanie svetiel nepoužiješ páčku pod volantom ? je to elegantnejšie a jednoduchšie na použitie . nevyžaduje aby si sa rukou načahoval ..... na tvojom mieste by som pridal aj manometer na tlak oleja ..... ak chceš pomoc s niečím , kľudne napíš SS , pomôžem ti .....
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa Maek43 » 28 Jan 2017, 15:49

No na páčku pod volant som zapojil klaksón a smerovky, ostatok som dal na prepínače preto že to bola tiež jedna z mojích fantasmagórických predstáv- vela páčkových prepínačov, oni pôvodne ani nemali využitie, dal som ich tam preto že bola podmienka mať ich tam, aý neskôr som si určil že dám strešné svetlá a podobné veci, svetlá by som určite nedával na páčku pod volant, to je asi vec názoru....
To že sa netreba načahovať znie logicky, no po pár jazdách som sa nepotreboval ani pozrieť čo robím a automaticky som vedel kde dať ruku aby som niečo zapol, nevidím v tom žiadnu envýhodu ani nič, práveže mne osobne to príde krašie.
No vďaka, ak budem ešte robiť niečo podobné, viem kde hladať rady :agree:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa oravan » 28 Jan 2017, 15:58

je to fajn hlavne aby to tebe slúžilo
0

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa MAT555 » 28 Jan 2017, 16:08

Paráda :thumbup: :thumbup: pekna plecharina :) Tiez musim svoju buginu takto zadeklovat :)
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa Maek43 » 28 Jan 2017, 16:10

Vďaka, aj za to + :agree: noo jasnéé, vieš ono ak už robíš niečo podobné, je celkom škoda nezaplechovať to :D Hlavne ten plech nieje nejak extra drahý a robiť sa s ním robí v celku dobre :wink:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa MAT555 » 28 Jan 2017, 16:15

tak tak :) nutnost zaplechovat to pocitis az ked prides do tazkeho terenu 8) :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa lh » 28 Jan 2017, 16:15

No, držím palce, aby ste Ty, a aj ostatní účastníci jázd prežili v zdraví. Super, že si sa pustil do takejto stavby, ale pri jazde buď opatrný, konštrukcia nosného rámu zaváňa problémom. Vyzerá to, že si to staval systémom: pozvárame, a uvidíme :D Neber to ako znevažovanie Tvojej snahy, ale život a zdravie máš len jeden a ak nedajbože zmrzačíš niekoho iného, budeš si to nadosmrti vyčítať. Tak pozor!!!

Ale aby som nebol za negativistu, páči sa mi, že aj dnes sú mladí ľudia ako Ty, ktorí nesedia len s tabletmi v rukách a like na Fasbooku nie je pre nich najväčší životný úspech. Takže ešte raz: držím Ti palce. :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa Maek43 » 28 Jan 2017, 16:23

Ono sa to vlastne inak ani nedá, zabezpečiť teda proti nehodám... Ja som stavil na pevnosť a to hlavne podvozku ktorý je najťažší ale zároveň velmi velmi pevný, nárazník v predu som robil dvojitý tak, že v prípade že by som aj nabúral, prvý nárazník sa poskladá do druhého a ten je spevnený a za ním je ešte dalšie železo. Jediné proti čomu sa nedá brániť je prevrátenie ale dá sa mu rpedísť, jednak tým, že auto je síce vysoké, no hore nieje nič, dolu je celá váha a teda by to chcelo riadny uhol aby sa prekotilo, no a zabrániť sa tomu dá ešte tým že sa nebudu robiť blbosti :thumbup:

ďakujem pekne :agree: No ale pripomienky k tomu príjmam rád, som si vedomí toho že to nieje angličák a treba dávať pozor :thanks:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa MAT555 » 28 Jan 2017, 16:44

ja som sa uz raz prevratil :cry: bolo to na rozbytej lesnej ceste dole kopcom s naklonom mal som hladke gumy ,ked som schadzal dole stiahlo mi predok do diery motor skapal a uz ma bralo na budu :roll: potom som ju obul na sipaky 15-tky...a o kratku dobu som sa dostal omylom na strme ubocie(tamta cesta bola oproti tomu nic) ale tie sipi to uz nejako podrzali.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa Maek43 » 28 Jan 2017, 16:52

Vidím že ty to používaš ozaj v ťažkom teréne :D ja sa držím takýchto ciest :D
IMAG0498.jpg
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa MAT555 » 28 Jan 2017, 17:11

tiez mam radsej tieto suche polne cesty,ale ked s timi siparmi to ma taku silu 8) 8)
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Moje vozítko

Príspevok od používateľa Maek43 » 28 Jan 2017, 17:13

tiež som sa snažil zohnať ničo takee ale nenašiel som :confused:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Napísať odpoveď