Gramofónik

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Gramofónik

Príspevok od používateľa Maek43 » 03 Júl 2017, 18:51

Zdravím, chcem vám predstaviť takú srandu, v podstate ide len o krabičku, no možno to niekoho inšpiruje, aj keď priznám sa že som pozabudol fotiť no myslím že to podstatné je odfotené, ostatok opíšem.
Po upratovaní som narazil na toto..
2.jpg
22.jpg
Tak ma napadlo že to využijem. Zobral som odrezky z 1cm hrubej a 6cm širokej latovky ktorá sa ideálne hodila tým že bola tenká no a spravil si taký štvorček o rozmeroch 24x44 cm. Na vrch som dal drevodtriesku z poličky v skrini, vyrezal diery na gramofón a potenciometre...
33.jpg
no a potom z vnútra úchyty na trafák a zosík... Mohol som to samozrejme celé spraviť na DPS ale som sa snažil vo všetkom držať pôvodnej tesly takže korekcie su vlastne našrôbované potenciometre a na nožičkách naspájkované súčiastky. Vychádzal som z gramofónu GZ711 no neviem teraz nájsť konkrétne jeho schému, v odkaze je dokument s tým istým zosíkom a korekciami s tým rozdielom, že tento môj je Mono, teda iba jeden koncák - http://www.radiojournal.cz/schemata/gzc710sd.pdf. samozrejme toto je len pri skušaní ako to pasuje, pred lepením som to celé rozobral a potom som aj káble upratal, neisu takto pohodené.
3.jpg
Samozrejme aj konektory sú klasiky tesly tak ako všetko.
Spodok som si spravil zo starého plexiskla, to som nasprejoval na čierno a ako nožičky som použil hmatníky z izostatov z nejakého vraku DPS z rádia, ako hmatníky boli hrozné ale ako nožičky sa m izdaju byť super :wink:
Celú krabičku som najprv prebehol karbobruskou so šmirgelkotúčom nech sa dorovnaju nedostatky aaa potom dorovnal všetko ručne šmirglom na penovej kocke. Nejaké malé fugi medzi spojmi som vyplnil lepidlom a po zaschnutí znova prešmirgloval
Aby to ale malo efekt že je to celé z jedného kusu dreva, kúpil som si v papiernictve fóliu s imitáciou dreva (2x1m stojí tuším 1,8E)... trošku zle sa lepila ale podarilo sa to bez njeakých podstatných chýb. Po nalepení folie som ju orezal nech nevidieť spoje. Na rohoch kde sa prekrývali dva kusi fólie sa to trošku odlepovalo, preto som rohy prebehol jemným šmirglom (netreba velmi tlačiť) čo získalo ešte krajší efekt. Potom som to celé prešiel štetcom s aqualakom -vodou rieditelný lak na drevo a chodil som po čiarach imitácie dreva aby to vyniklo... keď lak uschol zopakoval som to ešte 2 krát, so štetcom treba chodiť dovtedy kým necítiť že lak už schne lebo inak si neudrží tvar... Takto som teda chodil štetcom asi 5 min kým začal lak tuhnuť a nechal tak.... Po dokončení to má efekt pravého dreva aj na dotyk.
Gramofón som očistil a nasprejoval na čierno lebo stará farba už bola miestami ošúchaná. Potom už len zošrôbovať a je to...
4.jpg
44.jpg
Ospravedlňujem sa za nedetailné fotky, aj ak je to príliš mimo elektrikárčinu. Dúfam že som niekoho aspoň trochu inšpiroval, v základe som si chcel skúsiť či sa dá pekná drevenná krabička spraviť aj lahko a rýchlo doma no a pohrať sa s tou nálepkou... Všetko išlo super, celé mi to trvalo asi jeden a pol dňa, ešte bude treba spraviť popisky pod potenciometre a bude finito :)
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Gramofónik

Príspevok od používateľa hpeter » 03 Júl 2017, 19:38

kdo si hraje, ten nezlobi :)
robia sa z vrstiev dreva podstavce pre gramo sasi. cele to je silny kus dreva--citlivost na otrasy je mensia
len ta cena http://www.ebay.com/itm/Plinth-for-Garr ... SwjVVVisp7
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Gramofónik

Príspevok od používateľa cs001 » 03 Júl 2017, 21:53

...nieco podobne planujem s tymto kuskom:
Prílohy
DSC_0599a.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Gramofónik

Príspevok od používateľa elmoto » 04 Júl 2017, 08:46

cs001 neopováž sa s tým krásnym kúskom LENCO L75 niečo spraviť !!! Neopováž sa! Ďakujem.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Gramofónik

Príspevok od používateľa cs001 » 04 Júl 2017, 19:25

...nem boj... :)
Dnes mi dosiel originalny headshell, ktory ma stal 2x viac nez cely gramofon :x
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Napísať odpoveď