Stará rúra s novým duchom (termostat)

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa AEdison » 26 Aug 2017, 16:44

Update 8. 9. 2017:
Vyrobil som novú DPS, pretože tá prvá nebola dostatočne dimenzovaná. Bolo pridané LED indikovanie ohrevu, hrubšie cesty a osadené silnejšie relé. Drobnými zmenami prešli aj popisky. Spomenuté nedostatky v texte sú týmto opravené.

Konečne sa mi podarilo dokončiť projekt ktorý som započal pred rokom a do teraz som sa nevedel dokopať k tomu, aby som to dokončil. No ale je hotovo tak nech sa páči.

Obrázok

Tá rúra má už vyše 25 rokov a stále sa na nej pečie. Na pečenie starých receptov sa používali rokmi overené finty nastavenia, aby sa to správne upieklo. Problém nastal keď sme sa snažili upiecť niečo nové, kde je predpísaná teplota a čas. Na tom by nebolo nič neobvyklé keby pri nastavených 200°C nebolo v rúre 310. Rozhodol som sa preto, že tejto starej rúre vdýchnem nový život. Termostat je navrhnutý tak aby sa po zmene kódu dal použiť v inom zariadení, keďže neviem ako dlho tá rúra bude ešte fungovať. Taktiež je možné že čoskoro táto rúra skončí v dielni a do kuchyne sa kúpi nová, preto ten digitálny "raketový" termostat na starý šrot.

Plošný spoj prešiel od pôvodného návrhu pár zmenami. Pridal som signalizáciu ohrevu červenou ledkou, pretože je praktickejšie kontrolovať stav pripravenej rúry svetielkom ako sa dívať na displej. Ďalšia zmena prebehla len na návrhu a to odstránením masky z ciest 230V, aby ich bolo možné posilniť cínom. Počítal som stým že jedna špirála ma necelí kilowat, no aj napriek tomu sa mi DPS zahrievala na 70°C pri vyhrievaní oboch telies. Tento problém som vyriešil priletovaním hrubšieho drôtu zo strany ciest ale túto úpravu bohužiaľ nemám odfotenú. Káble som použil silikónové do vyšších teplôt, preto sú všetky iba červené. Pôvodná kabeláž ktorú som odtiaľ vykuchal, sa mi rozpadala v rukách. Program je písaný v Arduino IDE ale nahrával som ho cez USBasp a eXtreme Burner. Arduino IDE totiž neumožňuje úpravu hodnôt v integrovanej EEPROM čo malo za následok maximálnu hodnotu času a teploty pri zapnutí termostatu. Termostat ukladá nastavenia do EEPROM naraz po uplynutí štyroch sekúnd od posledného stlačenia hociktorého tlačidla.

Obrázok

Funkcie termostatu:
Riadok N: znamená Nastavená požadovaná teplota a nastavený čas pečenia.
Riadok A: znamená aktuálna teplota a čas do konca po spustení.
Stredové tlačidlo pri krátkom stlačení spustí časomieru alebo pozastaví.
Pri podržaní sa zastaví a zruší časovač.
Tento časový okruh nemá vplyv na riadenie ohrevu rúry. Kedže rúra chladne pomaly, nemalo by efekt zastavovať ohrev po uplynutí času. Takto je možné aspoň piecť jednu várku za druhov.
Termostat ma taktiež funkciu prepínania špirál a to po kombinácii tlačidla stop/start a tlačidiel tep. +, tep. -, čas. +.
Horný ohrev = iba horná špirála
Stredný ohrev = oba špirály
Spodný ohrev = iba spodná

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Kompletné fotky prvej verzie TU.
Dodatočné fotky k druhej verzii TU.

Prikladám aj kompletnú dokumentáciu.
Prvá verzia je stále funkčná ale neodporúčam ju zaťažiť na viac ako 3A.
Termostat ver. 1.rar
(589.11 KiB) 57 stiahnutí
Termostat ver. 2.rar
(593.42 KiB) 58 stiahnutí
Za každý komentár budem rád, či už bude kritický alebo pochvalný.
0
Naposledy upravil/-a AEdison v 08 Sep 2017, 12:34, upravené celkom 2 krát.

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa pin » 26 Aug 2017, 20:30

Treba ťa pochváliť, kedže je tá rúra staršia ako ty, tak pod tvojimi rukami parádne omladla. :wink:
Ešte prezraď, akým senzorom meriaš teplotu a kde je umiestnené.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa misocko » 26 Aug 2017, 20:37

vyzera to dobre až na to že ja som stara škola a tie maličke relatka by som asi na špiraly nedal.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa AEdison » 26 Aug 2017, 21:05

pin napísal:Treba ťa pochváliť, kedže je tá rúra staršia ako ty, tak pod tvojimi rukami parádne omladla. :wink:
Ešte prezraď, akým senzorom meriaš teplotu a kde je umiestnené.
Senzor je "obrnený" thermocouple. Vidno ho vľavo hore na tejto fotke:
Obrázok
Umiestnený je vzadu a v strede. Ospravedlňujem sa, zabudol som pridať fotky zo zadnej strany kde ho vidno. Už sú v albume.
misocko napísal:vyzera to dobre až na to že ja som stara škola a tie maličke relatka by som asi na špiraly nedal.
Úplne rovnaké otázky som mal keď som ich kupoval. Predavač tvrdil že sú do 5A. Nezahrievajú sa tak dúfam že mal pravdu.
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa Kado » 26 Aug 2017, 21:37

Krasne to mas, len uz spomenute rele su na spinanie spiral prislabe
kukni datashit
http://www.te.com/commerce/DocumentDeli ... DocLang=EN

tu dvojicu spinacich kontaktov mas na relatku spojene paralelne? ale aj tak je to malo, moze sa ti casom stat, ze sa ti prilepia kontakty
izolacna vzdialenost medzi cievkou a kontaktami je tiez mala, testovane napatim 1250Vrms, co je malo, zozen si rele, kt moze spinat sietove napatie aj prudovo nech je silnejsie a izolacna pevnost medzi cievkou a kontaktami je cez 4kV
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stará rúra z novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa AEdison » 26 Aug 2017, 22:12

Kontakty na relé sú spojené paralelne. Pri prvom teste sa ukázalo viacero spomenutých nedostatkov ktoré som pri návrhu prehliadol. Preto je možné že budem robiť nový DPS kde krajšie ošetrím cesty a vymením relátka. Každopádne ďakujem za upozornenie, pozrieť si datascheat ma nenapadlo.

EDIT:
Ako tak pozerám bude celkom ťažké dopasovať dostatočne dimenzované relátka. Sú celkom vysoké.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1370
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa Amaterr » 27 Aug 2017, 07:23

niekde celkom dole a vzadu je volny priestor pre stykace , najlepsie na listu ... a tie relatka by som tam nechal na spinanie cievok
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa troodon » 27 Aug 2017, 07:52

skus na spinanie pouzit SSR, niekam ich pripevni na kus hlinika a potom na oplechovanie alebo uprac tak aby boli v co najchladnejsom kute zariadenia.
Inak dobra praca, usetril si prirodu a verim ze ta masina este bude dlhe roky fungovat pokial na nu obcas dohliadnes.
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa Kado » 27 Aug 2017, 09:09

ano, mozes to spravit aj tak ako pisu kolegovia, tie male rele nechaj na doske a budes nimi spinat vykonove rele umiestnene niekde v krabici
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa AEdison » 27 Aug 2017, 20:52

Ideálny stav by bol keby som našiel stykače rozumných veľkostí no bohužiaľ všetko je zbytočne veľké. Doma som ale našiel tieto relátka:
Obrázok
Podľa oka by sa tam mali vojsť. V utorok to overím a ak budú sedieť, prekreslím na ne dosku a urobím novú. Štve ma že tá doska po opravách vyzerá nepekne. Ja viem že to nevidno ale ja o tom viem a sralo by ma to. SSR nieje zlí nápad len mi príde zbytočné to "chladiť" v rozpálenej rúre keď pri relátku táto starosť odpadá.
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa Kado » 27 Aug 2017, 20:59

no, to je uz lepsie relatko, aky prikon maju spiraly?
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa AEdison » 27 Aug 2017, 21:04

Na špirálach je watáž už nečitateľná ale celá rúra udáva 1,8KW
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa Kado » 27 Aug 2017, 21:23

kolko je tam spiral? 2 ks? jednym relatkom spinas jednu, druhym druhu?
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa AEdison » 27 Aug 2017, 21:46

Presne ako píšeš. Jedna hore jedna dole.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa StefanST » 27 Aug 2017, 23:07

Pekná práca, hodná pochvaly, ALE:
AEdison napísal:Termostat ma taktiež funkciu prepínania špirál a to
po kombinácii tlačidla stop/start a tlačidiel tep. +, tep. -, čas. +.
Horný ohrev = iba horná špirála
Stredný ohrev = oba špirály
Spodný ohrev = iba spodná
(1) Milujem takéto kódované ovládanie. Ako stvorené pre domácu gazdinku :rolleyes:
Nebolo by jednoduchšie (samozrejme pre obsluhu) mať dve samostatné tlačítka s aretáciou (alebo aj bez s ledkami pri každom)? Umiestnené nad sebou a s malou ikonou dvoch vyhrievacích telies by indikovali, čo je zapnuté, resp. čo stlačiť, ak to chce inak.

(2) Prostredné tlačidlo predstavuje dôležitú funkciu, slušil by mu farebný gombík (napr. červený), aby sa nemusel dlho hľadať medzi päticou tlačidiel.

(3) Tie teploty na displeji by mohli byť zarovnané, ľahšie by sa prečitali hodnoty.
AEdison napísal:Riadok N: znamená Nastavená požadovaná teplota a nastavený čas pečenia.
Riadok A: znamená aktuálna teplota a čas do konca po spustení.
(4) K popiskám "N" a "A" zobrazované na displeji treba školenie pre začiatočníkov. Možno by pomohli popisky na paneli s úplným významom riadkov.

(5) Ak by si nedal zvislú čiaru oddeľujúcu gombík a legendu pre Teplota+ / Teplota-, stačilo by uviesť slovo teplota len raz (a písmo zjednotiť so stredným tlačidlom). Podobne aj pre nastavenie času.
Teraz to vyzerá príliš komplikované - na prvý pohľad je tam 5 funkcií, po úprave by tam boli len 3 funkcie.

Možno to vyzerá, že sú to somariny, ale používateľ rúry - laik do elektroniky, možno expert na pečenie, iste viac ocení jednoduché a prehľadné ovládanie, ako peknú DPS, kvalitný program i dobré káblovanie vo vnútri.
A vzhľadom aj ovládaním sa získavajú body od koncového používateľa (spoľahlivosť neopomínajúc).

A ešte trochu "OT":
(6) Ak teplota DPS dosahuje až 70°C, ako to vidíš z hľadiska dlhodobej spoľahlivosti (displej, procesor, elektrolyty)?
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa alidedko » 27 Aug 2017, 23:42

K tomu ovladaniu ma Stefan pravdu, ja by som tam volil maximalne kombinaciu mechanickeho prepinaca a enkodera. Mechanicky by som zvolil ohrev (vrch/spod/oba) a enkoder by nastavoval teplotu. Nic viac, nic menej. Maximalne ak chceme cas, tak enkoder s tlacidlom, ktory by prepinal medzi nastavovanim teploty a casu :)

Neviem si nejak predstavit, aby som niekoho ucil nastavovat ruru piatimi tlacidlami. Zeny zvlast :D

Ale ako celok fajn. Tiez sa raz za cas pustim do starych veci.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa AEdison » 28 Aug 2017, 20:56

StefanST napísal:(1) Milujem takéto kódované ovládanie. Ako stvorené pre domácu gazdinku
Nebolo by jednoduchšie (samozrejme pre obsluhu) mať dve samostatné tlačítka s aretáciou (alebo aj bez s ledkami pri každom)? Umiestnené nad sebou a s malou ikonou dvoch vyhrievacích telies by indikovali, čo je zapnuté, resp. čo stlačiť, ak to chce inak.
Na tejto rúre som nikdy nevidel aby sa prepínal ohrev. Dokonca to pôvodné "točítko" neslúžilo ani na vypínanie, rúra sa totiž zakaždým vytiahla zo zásuvky.
Bolo by to jednoduchšie, súhlasím. Ale zbytočné. Tak ako som túto funkciu naprogramoval, ostane nedotknutá do smrti termostatu alebo rúry.
StefanST napísal:(2) Prostredné tlačidlo predstavuje dôležitú funkciu, slušil by mu farebný gombík (napr. červený), aby sa nemusel dlho hľadať medzi päticou tlačidiel.
Taktiež súhlasím. Mať takýto farebný hmatník, určite by som ho použil. Schotter takéto mikrospínače predáva no o hmatníkoch (akýchkoľvek) by som darmo sníval. TME, GM, SOS, samozrejme ale platiť poštovné 4€ za kus plastu keď tam nenakupujem? Na ebayi sú hmatníky všetkých farieb, no minimálny odber 50ks. Vieš mi povedať kde by som ten zbytok použil?
StefanST napísal:(4) K popiskám "N" a "A" zobrazované na displeji treba školenie pre začiatočníkov. Možno by pomohli popisky na paneli s úplným významom riadkov.
Dobrý postreh. Keďže termostat budem otvárať pri výmene dosky, Nove popisky už nalepím upravené.
StefanST napísal:(5) Ak by si nedal zvislú čiaru oddeľujúcu gombík a legendu pre Teplota+ / Teplota-, stačilo by uviesť slovo teplota len raz (a písmo zjednotiť so stredným tlačidlom). Podobne aj pre nastavenie času.
Teraz to vyzerá príliš komplikované - na prvý pohľad je tam 5 funkcií, po úprave by tam boli len 3 funkcie.
Pri vytváraní popisiek som nemal žiadnu predstavu o vzhľade a intuitívnosti. Preto som rád za pohľad niekoho iného. Na nových popiskách to bude upravené.
StefanST napísal:(6) Ak teplota DPS dosahuje až 70°C, ako to vidíš z hľadiska dlhodobej spoľahlivosti (displej, procesor, elektrolyty)?
Citujem riadok kde som tento problém popisoval.
AEdison napísal:Počítal som stým že jedna špirála ma necelí kilowat, no aj napriek tomu sa mi DPS zahrievala na 70°C pri vyhrievaní oboch telies. Tento problém som vyriešil priletovaním hrubšieho drôtu zo strany ciest
Výsoká teplota bola spôsobená úzkymi cestami na výkonovej strane, ktoré prakticky slúžili ako rezistor a poistka do hromady. Navrhujem novú dosku na dostatočne dimenzované relátka z širšími cestami a bez masky na nich. Nech je možné vo finále spevniť cesty cínom.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa StefanST » 29 Aug 2017, 03:01

Som si myslel, že DPS má takú teplotu najmä od vyhriatej rúry.

Keďže budeš DPS robiť nanovo, stojí za úvahu, čo je lepšie vidieť na displeji: čas uplynutý od začiatku alebo čas do ukončenia. Aby si nemusel počítať, či si ešte stihneš dopiť kávu alebo nie.( Aj keď sa pri tom na HW nič nezmení.)

Keď nebudeš mať farebný gombík, možno by stačilo graficky/farebne odlíšiť okolie gombíka.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa AEdison » 29 Aug 2017, 12:09

Ale veď displej ukazuje čas do konca nie uplynutý čas. Nastavíš si čas na hornom riadku a dáš štart, v tej chýli sa hodnota skopíruje dole a začne sa z nej odpočítavať do nuly. Po uplynutý času termostat 3x zapíska.

Mimochodom nové popisky:
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Stará rúra s novým duchom (termostat)

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Aug 2017, 14:06

Napriek niektorým spomínaným výhradám, s ktorými sa tiež stotožňujem,pretože jednoduchosť ovládania musí byť pre široké masy užívatelov pochopitelná,/aj ked možno to budú používať len dvaja/
musím pochváliť recyklačného ducha a tiež programátroský talent.
K DPS asi tolko, že nejako sa zabúda na metodu deliacich čiar,a pritom by vyriešila prehrievanie spojov pri vyšších prúdoch,ale dnes sa všetko robí len tenučkými spojmi a zbytočne sa leptá kopec medi preč.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok