Regulovateľný zdroj 30v 10A

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

KeXT3r
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 04 Nov 2014, 23:23

Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa KeXT3r » 29 Aug 2017, 16:16

Zdravím už dlkšiu dobu sme plánujem dať moju Prácu SOČ. Viacmenej som sem len prekopíroval skoro všetko čo bolo predložené pod porotu. Upozornujem že fotky sa nemusia stotožnovať s tým čo som robil ..... zdroj bol prerábaný. Preto napr. výkonové tranzistoy budú na fotke 2 no v dokumente bude spomenutý len jeden a zozname tiež inak su rovnaké. Ďalej chcme upozorniť na to že fotky nepôjdu za sebou. Zo zdrojom som mal velké problémy. Preto aj druhá verzia plošného spoja. Inak som na ňom pracoval sám. Sem tam mi pomohol kamarád ked som bol v koncoch s 1. verziou.

3.0 2.2 Regulovateľný zdroj
Toto je stavba stabilizovaného laboratórneho zdroja napätia 0-30V s prúdovým obmedzením.To kontroluje výstupný prúd v hodnotách od niekoľkých mA až ku niekoľkým A. Aktívne obmedzenie prúdu je viditeľne signalizované LED diódou. Zapojenie je pomerne jednoduché.



Zoznam súčiastok:

R1 - 2,2kΩ 1W
R2 - 82Ω 1/4W
R3 - 220Ω 1/4W
R4 - 4,7kΩ 1/4W
R5, R6, R13, R20, R21 - 10kΩ 1/4W
R7 – Tri paralelne zapojené 1,5Ω 5W
R8, R11 - 27kΩ 1/4W
R9, R19 - 2,2kΩ 1/4W
R10 - 270kΩ 1/4W, R12
R18 - 56kΩ 1/4W
R14 - 1,5kΩ 1/4W
R15, R16 - 1kΩ 1/4W
R17 - 33Ω 1/4W
R22 - 3,9kΩ 1/4W
RV1 - 100K trimer
P1, P2, P3 - 10kΩ lineárny potenciometer
C1 - 4700µF/50V elektrolyt
C2, C3 - 47µF/50V elektrolyt
C4 - 100nF zvitkový
C5 - 200nF zvitkový
C6 - 100pF keramický
C7 - 10µF/50V elektrolyt
C8 - 330 pF keramický
C9 - 100pF keramický
D5, D6 - 1N4148
D7, D8 - 5,6V Zenerová dióda
D9, D10 - 1N4148
D11 - 1N4001 (dióda 1A)
Q1 - BC547
Q2 – BC337
Q3 - BC557
Q4 – 2N3773 NPN (výkonový tranzistor) 2X
IO1, IO2, IO3 - OZ TL081
D12 - LED dióda
USM. - Usmerňovací mostík 52A

Má pomerne malé rozmery a jednoduchú konštrukciu. Jeho jednoduchosťou je tiež ovládanie výstupného prúdu a napätia
2.2.2 Sieťový transformátor – silová časť
Na tento regulovateľný zdroj bol použitý toroidný transformátor preto, lebo je výkonnejší za menšiu cenu a má menšie rozmery. Ten s výstupným vinutím 24V/10A je napojený na vstupe obvodu na svorky 1 a 2. Kvalita napätia na výstupe zdroja je priamo úmerná kvalite sieťového transformátora, preto je potrebné ho vyrobiť precízne.

2.2.3 Usmerňovač
Striedavé napätie výstupného vinutia transformátora je usmernené Graetzovým mostíkom, v ktorom sa nachádzajú 4 usmerňovacie diódy. Jednosmerné napätie na výstupe z mostíka je vyhladené RC filtrom, ktorý je tvorený kondenzátorom C1 s hodnotou 4700uF/60V a odporom R1.

2.2.4 Stabilizácia
Na stabilizáciu výstupného napätia sa nepoužíva spätná väzba, ale konštantný zosilňovač, ktorý zaisťuje referenčné napätie pre stabilný výstup. Referenčné napätie je generované na výstupe IO1. Zenerová dióda ZD8 zaisťuje teplotnú stabilizáciu, napätie na výstupe IO1 sa postupne zvyšuje, až kým sa ZD8 nezapne. Potom sa obvod stabilizuje a referenčné napätie ZD8 sa objaví na odpore R5. Prúd, ktorý prechádza cez neinvertujúci vstup IO je zanedbateľný, rovnaký prúd prechádza cez odpory R5 a R6. Z toho vyplýva, že napätie na dvoch sériovo zapojených odporoch bude dvakrát väčšia ako na jednotlivých odporoch (R5 a R6). Napätie na výstupe IO1 (pin 6) je 11,2V, teda dvakrát väčšie ako referenčné ako napätie na ZD8. Integrovaný obvod IO2 má konštantné trojnásobné zosilnenie, podľa vzorca A= (R11+R12)/R11, teda zvyšuje referenčné napätie z 11,2V na približne 33V. Trimer RV1 a odpor R10 upravujú limity výstupného napätia, ktoré môže byť redukované na 0V kvôli toleranciám ďalších súčiastok. [2]

2.2.5 Obmedzenie prúdu
Ďalšou dôležitou vlastnosťou obvodu je možnosť nastaviť hodnotu maximálneho prúdu na výstupe, čím možno zo zdroja napätia v podstate urobiť zdroj konštantného prúdu. Aby toto bolo možné, obvod detekuje úbytky napätia na odpore R7, ktorý je sériovo spojený so záťažou. Integrovaný obvod IO3 je zodpovedný za funkčnosť obvodu. Invertujúci vstup IO3 je nastavený pomocou odporu R21 na 0V. Vtedy môže byť neinvertujúci vstup na IO3 nastavený na akékoľvek napätie pomocou potenciometra P2. Predpokladajme, že pre výstupné napätie niekoľkých voltov je P2 nastavený tak, aby malo napätie na vstupe IO3 hodnotu 1V. Ak je záťaž zvýšená, napätie na výstupe zostane konštantné. Vďaka sekcii zosilňovača napätia a prítomnosť odporu R7 v sérii s výstupom bude mať zanedbateľný vplyv. Kvôli jeho malej hodnote a umiestnenia mimo spätnú väzbu regulačného obvodu. Obvod je stabilný v prípade, že sa výstupné napätie a záťaž nemenia. Ak sa záťaž zvyšuje a to tak, že úbytky napätia na odpore R7 sú väčšie ako 1V IO3 je spustený a obvod poskytuje konštantný prúd. Výstup na IO3 je spojený s neinvertujúcim vstupom na IO2 pomocou D9. IO2 slúži na kontrolu napätia a IO3 je spojený s jeho vstupom, čím môže neskôr efektívne potlačiť jeho funkciu. Napätie na odpore R7 je monitorované a jeho veľkosť sa nemôže zvyšovať nad stanovenú hodnotu (v našom prípade nad 1V). Toto je princíp udržiavania konštantného prúdu na výstupe. Ak je prúdové obmedzenie aktívne tranzistor Q3 rozsvieti LED diódu D12. [2]

2.2.6 Volt-Ampér meter
Na meranie výstupného napätia a prúdu som použil jednoduchý digitálny VA meter, ktorý má rozsah 0-100V a 0-10A. Pre meranie prúdu sme ho spojili sériovo so zápornou svorkou a pre meranie napätia paralelne s kladnou výstupnou svorkou. Na napájanie VA metra bolo použitých 12V, ktoré sa tvoria na stabilizátoroch umiestnených pod plošným spojom na chladiči. Pretože na výstupe usmerňovača je 34V tak sme použili dva stabilizátory zapojené sériovo. Najprv z 34V sa stabilizuje na 24V a až potom na 12V.

2.2.7 Regulátor otáčok ventilátora
Na chladenie boli použité 2 ventilátory. Jeden s priemerom 90 mm na chladenie tranzistora, ktorý je umiestnený na zadnej časti zdroja. Druhý na chladenie vnútra krabice a chladiča na ktorom sú stabilizátory. Tento obvod pracuje na princípe NTC termistora, ktorý je súčasťou odporového deliča a dvoch tranzistorov BC337. Napájanie tohoto obvodu je taktiež cez sériovo zapojené stabilizátory.

2.3 Návrh plošného spoja v EAGLE
Eagle Cad soft sa používa na návrh plošných spojov (PCB) v  počítači. Využívajú ho inžinieri, študenti, programátori, ale aj amatérsky elektrotechnici kvôli jednoduchosti. Nájdeme v ňom kompletnú knižnicu všetkých súčiastok. Návrh začal nakreslením schémy do programu Eagle a  potom sme si schému preniesli na návrh plošného spoja. Tam sme si najprv zadali rozmery a podľa nich sme rozmiestňovali súčiastky. Po rozmiestnení prišla najťažšia časť a to vytvorenie vodivých spojov medzi súčiastkami. Po dokončení sme návrh uložili.

2.4 Technológia výroby plošného spoja
Najprv sme vytlačili laserovou tlačiarňou návrh plošného spoja na lesklý papier (časopisy, letáky). Na prenesenie atramentu na čistý plošný spoj sme použili nažehľovaciu metódu. Táto metóda je jednoduchá, no nemusí sa podariť na prvý krát. Princíp tejto metódy je taký že, papier na ktorom bola vytlačená predloha hornou stranou pritlačíme na medenú stranu plošného spoja. Po pritlačení priložíme na papier žehličku a teplo ňou vyvinuté rozpustí atrament z laserovej tlačiarne.
Rozpustený atrament sa prilepí na medenú dosku a po odobratí tepelného zdroja sa atrament znova zasuší na medenú vrstvu. Po tomto procese sme prilepený papier na doske odstránili navlhčením pod tečúcou vodou. Po odstránení nám zostali na doske len cestičky, ktoré sme videli predtým na papieri. Táto metóda je celkom jednoduchá. Nedokonalosti cestičiek sme upravili alkoholovou fixkou na plošné spoje. Na vyleptanie plošného spoja bol použitý FeCl3 (roztok chloridu železitého). Ten reagoval s medenou vrstvou na plošnom spoji a začal ju leptať. V našom prípade doska bola vložená do vaničky na leptanie a zaliata leptacím roztokom, ktorý bol predtým nahriaty asi na 35°C. Tým sa zvýšil účinok leptania. Tie časti, ktoré boli pod vrstvou atramentu zostali nedotknuté, lebo sa roztok k nim nemohol dostať. Občas sme vaničku potriasli, aby sa roztok premiešal a zároveň kontrolovali štádium leptania. Asi po 15 minútach sme plošný spoj vytiahli pomocou pinzety nato určenej a umyli ho pod tečúcou vodou. Na odkrytie cestičiek, ktoré boli pod atramentom sme použili handru namočenú v liehu. Po odstránení toneru sme začali s vŕtaním dier na súčiastky. Po navŕtaní sme ešte plošný spoj natreli ochranným lakom. Ten sme vyrobili z kolofónie rozpustenej v liehu. Po vysušení bol plošný spoj nachystaný na osadenie súčiastok.

2.5 Osadenie a spájkovanie
Súčiastky sme začali osadzovať postupne najprv najmenšie (odpory, diódy) podľa predlohy, ktorú sme si vytlačili spolu s návrhom. Na spájkovanie sme použili dutinkový cín, ktorý je lepší ako drôtový, lebo v sebe obsahuje živicu. Na páskovanie bola použitá jednoduchá mikro spájkovačka s malým a tenkým hrotom. Na rozdiel od transformátorovej spájkovačky má tú výhodu, že má lepší prístup k súčiastkam a má stálu konštantnú teplotu. Po naspájkovaní súčiastok na cestičky cez, ktoré potečie vyšší prúd boli prispájkované medenú drôty, ktoré boli zaliate cínom.

2.7 Vyhotovenie krytu
Na vyhotovenie krytu sme použili hliníkový plech s hrúbkou 2 mm. Krabicu som vyrobil z 2 častí ohnutých do tvaru U, ktoré presne zapadajú do seba. Otvory boli najprv vyznačené potom vyvŕtané a pilníkom upravené do požadovaného tvaru. Krabica má také rozmery, aby nebola príliš veľká ani príliš malá a aby sa v nej jednoducho dalo manipulovať s časťami zdroja. Je potrebné myslieť aj na dostatočnú cirkuloval vzduch vo vnútri krabice, kvôli zahrievaniu vodivých spojov a vodičov, ktorými bude pretekať prúd. Na jednu zo skrutiek, ktorá upevňuje chladič tranzistora o kryt je tiež pevne uchytený uzemňovací vodič.

4.0 3 Oživenie a meranie na regulovateľnom zdroji
Zdroj sme po dokončení zakrytovali a pripravili na oživenie. Po pripojení na sieť a zopnutí zdroja sme spozorovali červenú tlejivku ktorá indikuje stav zopnutia. Na led display sa nám zobrazuje aktuálna hodnota napätia a prúdu. Napätie si môžeme regulovať okamžite. Indikovanie prúdu začne pracovať až keď na zdroj pripojíme záťaž.

Dúfam že sa vám moj výtvor páči. Sám niesom spokojný moc s tým káblovaním ale už tolko čo som sa s tým zdrojom natrápil tak vôbec nemám náladu sa stým ežte hrať a kvôli práci nemám ani moc času. :?
Prílohy
20160313_201122.jpg
20160322_065710.jpg
20160323_155811.jpg
20160405_170703.jpg
IMG_3992.jpg
schem.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
fandapro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 24 Júl 2015, 10:38
Bydlisko: Litoměřice
Vek: 73
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa fandapro » 29 Aug 2017, 17:51

Zdroj máš pěkný, jen nevěřím, že jsi to v Eaglu navrhoval sám. Abych Ti uvěřil, dej sem schéma a DPS verze 1 a 2. Děkuji fandapro !!
0
fandapro.blogspot.cz fandapro@seznam.cz

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Milos66 » 29 Aug 2017, 18:15

Sú tam síce popísané sprostosti, ale toto ma pobavilo celkom dosť
"Na spájkovanie sme použili dutinkový cín, ktorý je lepší ako drôtový, lebo v sebe obsahuje živicu."
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa nalimko33 » 29 Aug 2017, 18:37

chlapec ukázal ako vie(nevie) používať CTRL+C a CTRL+V
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa AEdison » 29 Aug 2017, 19:12

Nenechaj sa znechutiť ale snaž sa z kritiky poučiť. Ak to funguje a si stým duševne spokojný, tak ten zdroj splnil svoj účel. Ak ťa elektronika baví, snaž sa byť v nej lepší a precíznejší. Možno časom príde aj pochvala.

Chýba mi k tomu tá kompletná dokumentácia. Bol by si ochotný ju zverejniť?
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Kado » 29 Aug 2017, 19:44

10A ani náhodou, ak áno, tak bude z toho pekný varič...
a tie budíky sa nedali napájať zvlášť? nejakým malinkým trafkom??
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa alidedko » 29 Aug 2017, 19:58

Chladenie sa mi tiez zda na 10A dost slabe, chcelo by to vacsie rebra, ak nie vacsi chladic :)

Ako celok pekne, "pokec" by som zavesil asi ako pdf alebo doc, kym to clovek prescrolluje ... :D

Otazka pomimo, nebolo elegantnejsie ist do spinaneho zdroja? Zvlast teraz, v roku 2017, kedy je uz podkladov, literatury a hotovych projektov habadej.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa zipaj » 29 Aug 2017, 20:06

Ak s elektronikou začínaš, je to dobrý začiatok, ale:

Ak si použil transformátor 230/24V - 10A (viď popis), po usmernení a vyhladení 10A za usmerňovačom nemôžeš odoberať, lebo trafo zhorí (bezpečne max cca 6A), chcelo by to 400VA transformátor pre 10V DC. Na vyhladenie napätia pri 10A je 4700uF pomerne nízka kapacita, asi sa pri nastavení 30V a max prúde na výstupe objaví pomerne veľké zvlnenie. Ja by som tam osadil 3 alebo 4 kusy 4700uF paralelne. V rozpise máš uvedené na pozícii Q4 2 kusy 2N3773 (160V, 16A, 150W), ale ak na zdroji nastavíš 10A a nastane skrat na výstupe, kolektorová strata 300W je nízka, pri vstupnom jednosmernom napätí cca 35V je to cca 350W, naviac na chladičoch máš osadené 2 kusy KD607, kolektorová strata jedného KD607 je iba 70W, dvoch paralelne iba 140W a to je problém. S touto dvojicou tranzistorov je max bezpečný odoberaný prúd zo zdroja iba 4A !!!!!!! Pre 10A by som použil 3 kusy KD502, alebo KD503, ak máš na chladiči miesto iba pre 2 kusy, tak by som tam osadil napríklad MJ802G (90V, 30A, 200W). Mechanické usporiadanie a skrinka závisí od možností ktoré máš a to je OK, ešte dodám zlú skúsenosť s použitým čínskym meráčikom, resp. s jeho prúdovým bočníkom, ktorý sa pri prúdoch blízkych k 10A pomerne dosť prehrieva, časom ho asi vymeníš za externý bočník.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa StefanST » 30 Aug 2017, 13:41

alidedko napísal:Otazka pomimo, nebolo elegantnejsie ist do spinaneho zdroja? Zvlast teraz, v roku 2017, kedy je uz podkladov, literatury a hotovych projektov habadej.

Ale asi nie na SŠ SOČ. To by museli ovládať aj teóriu, vedieť merať, oživovať a mať aj prakticé zručnosti. Aj na navrhovanom zdroji je dosť vecí, ktorým treba porozumieť a zapracovať do návrhu (viď. doterajšie pripomienky k výberu trafa, kondenzátorov, tranzistorov, chladiča)

-- Spojený príspevok 30 Aug 2017, 14:31 --
KeXT3r napísal:Zo zdrojom som mal velké problémy. ... Inak som na ňom pracoval sám. Sem tam mi pomohol kamarád ked som bol v koncoch s 1. verziou.
Ak si nevieš rady, je dobré, ak ti má kto poradiť. Pokiaľ tomu aj porozumieš a budeš vedieť prečo ste to práve tak urobili, získaš len ďalšie skúsenosti. Inak by si nemol ani odbornú literatúru čítať, lebo tam ti tiež niekto ponúka informácie...
KeXT3r napísal: Súčiastky:
Q2 – BC337
D11 - 1N4001 (dióda 1A)
* BC337 na pozícii Q2 je výkonovo veľmi poddimenzovaný. Mal by tam byť tranzistor s výkonom β-krát menej ako má Q4, radšej trochu viac. β je prúdový zosilňovací činiteľ tranzistoru Q4. Ak odhadneme pre Q4 Pt=2x150W a β=50, potom Q2 musí byť aspoň na 2x150/50= 6W.
Snáď by to ustál BD137/BD139-16 na dobrom chladiči (alebo radšej o niečo výkonnejší v púzdre TO220 β>=50 Uce>=60 ).

* 1A dióda D11 je slabá - pre 10A zdroj aspoň 10A diódu.

* Dôležité: Ešte jednu diódu 10A treba pripojiť paralelne k tranzistoru Q4 v bodoch (7) a (9) na schéme tak, že anóda bude na emitore a katóda na kolektore Q4. Ak budeš pripájať/nabíjať akumulátor, bez tejto ochrany ti odídu tranzistory Q2 a Q4, pokiaľ pripojíš akumulátor k nezapnutému zdroju.

* Ak máš Q4 vytvorený z niekoľkých paralelne spojených tranzistorov, treba zaradiť do emitoru každého tranzistora rezistor, aby sa prúd rovnomerne rozložil cez všetky tranzistory. Najmä pri maximálnom prúde cez takúto N-ticu tranzistorov. Hodnotu rezistorov zvoliš tak, aby úbytok na rezistore bol okolo 0,5 - 1V pri maximálnom prúde. Podľa max. prúdu dimenzovať aj výkon rezistora - 2-3x viac ako vypočítaš. Max. výkonová strata rezistora je definovaná pre nízke teploty. Pri vyhriatom to bude 2 aj 3x menej (záleží od teploty) a čím vyššia teplota, tým nižšia max. strata - až do nuly pri max. dovolenej teplote.
V tvojom prípade 10A / 2tranzistory = 5A na tranzistor, potom 1V / 5A = 0.2Ω, najbližšia hodnota z radu je 0.22Ω, prípadne po dva rezistory 0.47Ω paralelne. Výkon si spočítaš.

Terminologické chyby:
KeXT3r napísal: 2.2.3 ... Jednosmerné napätie na výstupe z mostíka je vyhladené RC filtrom, ktorý je tvorený kondenzátorom C1 s hodnotou 4700uF/60V a odporom R1.
DPS: ...Po pritlačení priložíme na papier žehličku a teplo ňou vyvinuté rozpustí atrament z laserovej tlačiarne.

* Rezistor R1 netvorí filter na vyhladenie napätia na C1, slúži na vybitie kondenzátora C1 po vypnutí zdroja. Aby si na výstupe zdroja nemal napätie ešte aj minútu po vypnutí napájania zdroja.
* atrament -> toner
0
Naposledy upravil/-a StefanST v 25 Dec 2017, 00:11, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Edgar » 06 Dec 2017, 23:54

Páči sa mi práca s hliníkom. Plošák sa dal spraviť aj menší, si myslím. No z pravopisnej a ani štylistickej stránky tá dokumentácia nijako neohúri, nerozumiem tomu, že v každej jednej dokumentácii k SOČke tu vidím chyby. A "atrament z laserovej tlačiarne" ma už úplne dostal
0

Mlino319
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 03 Feb 2016, 19:17
Bydlisko: KE-okolie

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Mlino319 » 24 Dec 2017, 14:10

Ja som sa rozhodol pre tento zdroj: http://bcmp.cz/laboratorni-zdroj-0-30v-2ma-4a/
Len mam menší problém, OZ TL071 je stavaný na 36V A ja tam mám naprázdno po usmerneni a filtrovani už aj s pripočítaným záporným napätím zo zen.d. 43.6V. Takto myslím že tie OZ nevydržia- ešte som ich neskúšal pripojiť. Myslíte že môžem zenerku D7 vymeniť za nejakú cca 2.7V aby na OZ nebolo také vysoké napätie?
Trafo mám také staršie 24V 100VA, od zdroja by som chcel tých 25V A 3A keďže pri záťaži 2A som z toho prvého usmernovacieho obvodu mal pod 30V
0
Naposledy upravil/-a Mlino319 v 24 Dec 2017, 16:40, upravené celkom 1 krát.

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa MF » 24 Dec 2017, 14:47

LM071 je nějakej Bluetooth modul. Operáky jsou tom zapojení typu TL071.
Pokud je napájení OZ větší, je nutné buď odmotat trafo, nebo napětí pro OZ stabilizovat, viz G400. Příp. použít operáky s větším max. napájecím napětím.
Ty potenciometry má zapojený opět blbě - jakmile začne jemnej chrastit, na výstupu zdroje se objeví plné napětí. O tom tu byla ale také řeč - viz PaJova předělávka G400.
Ono těch kopanců je tam víc - chladič na plastovejch dištancech, mizernej budič výk. tranzistorů, tahá 4A přes plastový diody s mizerně navrženym tištákem, pojistka před usměrňovačem, atd.
0
Naposledy upravil/-a MF v 24 Dec 2017, 15:05, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa StefanST » 24 Dec 2017, 15:04

- Pozri si zdroj http://paja-trb.cz/konstrukce/zdroj.html.
Základ je rovnaký - tu sú operačné zosilňovače napájané z pomocného stabilizátora s Q5 a Z3. Vtedy nech náš akékoľvek napätie z transformátora, operačné to vydržia.
- V Tvojej schéme je tranzistor T2 2N2219 veľmi! výkonovo poddimenzovaný.
- Kritický býva pri týchto zdrojoch chladič. Skoro každý ho má poddimenzovaný. Aj ty, ak budeš chcieť 0-25V/3A budeš musieť uchladiť skoro 100W! Pozri Dolfiho článok https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 9372bb3808
- Vyhľadaj si vlákna k zdroju G400 tu na fóre. Nájdeš tam dosť užitočných (aj neužitočných) informácií.Napr. https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 9372bb3808
- Napätie z transformátora po usmernení a vyhladení zmeraj pri maximálnej záťaži, t.j. 3A na filtračnom kondenzátore. Zároveň môžeš skúsiť dlhodobé zaťaženie, či sa trafo moc nezahrieva.
0

Mlino319
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 03 Feb 2016, 19:17
Bydlisko: KE-okolie

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Mlino319 » 24 Dec 2017, 16:46

Jasné že sú to TL071, zle som napísal.
No ide oto že už som si dosky navrhol A už sú aj vyrobené A osadené, no tak nič, asi to nebude najšťastnejšie zapojenie.
Trafo sa pri takej záťaži zohrieva len mierne. Čím by som mohol vymeniť ten tranzistor? A nejaký nápad ako to upraviť tak aby na tých OZ bolo prípustné napätie? Popr. Dajú sa vymeniť za nejaké iné ktoré zvládnu aspoň tých 43V A majú všetky ostatné parametre rovnaké nech nemusím meniť ostatné súčiastky.
0

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa MF » 24 Dec 2017, 18:01

Umíš číst a chápat psanej text?
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa zipaj » 24 Dec 2017, 21:12

Prečo tam nenarveš staré teslácke MAA741 v kovovom púzdre ? (pozor MAA741C nie, tie sú iba do 36V), rovnako tam môžeš použiť v DIP púzdre napr. LF357, OPA177 atď.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Mlino319
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 03 Feb 2016, 19:17
Bydlisko: KE-okolie

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Mlino319 » 06 Jan 2018, 22:19

Len tak na otestovanie som medzi dosku vstupu a samotného zdroja dal step down menič a nastavil ho na 30V.
Pri meraní na IO3 som nechtiac skratoval 6 a 7, zaiskrilo to a niečo zasmrdelo, diódy sú všetky ok, zhorel T1, vymenil som ho.
Pri otáčaní potenciometrom na prúd sa napätie na výstupe menilo len od 0-5,6V
Napätia na jednotlivých IO sú následovné: IO1-3pin 0 až 1,8V pri točení potenciometrom, 4pin 3,6-5,1V, 6pin plné vstupné napätie
IO2-3pin 5,3V, 4 pin 0V, 6 pin 11V
IO3-3pin 0V, 4pin 3,6-5,1V, 6pin 0V
IO som mal na výmenu len 1 tak som ho vymenil ale dosť sa IO3 zahrieva
pred skratom na IO3 boli iné napätia, tak zrejme zhorelo aj niečo iné
Niekto nejaký nápad čo s tým? som začiatočník tak nato berte ohľad, snažím sa niečo naučiť ale veľmi to nejde
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa nalimko33 » 06 Jan 2018, 22:43

"ale veľmi to nejde"
prepáč ale nadbehol si si sám - na otázku čo s tým mám iba jedinú odpoveď: do koša!
začni na novo a ber na vedomie všetko čo Ti tu doteraz bolo poradené...
takto sa naučíš naozaj najviac!
0
SHARP MZ-811

5kony
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 01 Nov 2011, 19:29

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa 5kony » 14 Júl 2019, 00:01

Ahoj, kúpil som si presne takúto stavebnicu na ebai. Všetky súčiastky okrem ic TL081 som premeral. Skontroloval DPS pred letovaním, či tam nie sú skraty, resp. či nie sú prerušené cestičky. Po osadení DPS som ju pripojil k jednosmernému regulovanému zdroju a zmeral odber. Len pre kontrolu, či som z náhodou niekde niečo neskratol. Všetko v poriadku, odber možno 4 mA. Viem že je tam násobič napätia a že to nemohlo fungovať. Po pripojení transformátora 24V, 2A striedavých, sa okamžite odpálili IC. Prečo? Nie je mi jasné. Na dióde D7 5V zenerka bolo nulové napätie. Vyletoval som IC dal pätice a do nich MAA741. Funguje regulácia napätia bez záťaže. Funguje regulácia prúdu, ale maximálny prúd v skrate je 35 mA. Led D12 sa rozsvieti aj keď nie je skrat, resp. aj keď nie je pripojená záťaž. Ak zdroj zaťažím žiarovkou, maximálne napätie je cca 4,3V. Napätie na D7 a D8 je 5.1V. IC MAA741 som preventívne vyskúšal viac kusov, bez zmeny. Premeral som všetky súčiastky, všetky sú v poriadku. Ak nie je použitý IC3 (U3) a teda nie je prúdová regulácia, regulácia napätia bez záťaže funguje správne, ale aj tak nie je väčší skratový prúd. Za rady od odborníkov dopredu ďakujem?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Júl 2019, 01:15

Možno sa ti prerušil aj odpor T7.

Zdá sa, že si to slušne "pototo". Najskôr zmeraj napätie naprázdno na tom 24 V trafáčiku. Asi bude vysoké a preto IO odišli.

Si ochotný merať podľa inštrukcií ? Ak hej, môžeme sa pokúsiť ten zdroj dať dokopy.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok