Aktívne filtre + zdroj

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

BOBOR
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Snina, Košice

Aktívne filtre + zdroj

Príspevok od používateľa BOBOR » 27 Okt 2017, 17:27

Keďže pri svojich experimentoch dosť často potrebujem nejaký druh filtra a zapájať ich na kontaktom poli je otravné a nepraktické, rozhodol som sa že si navrhnem univerzálne dosky pre aktívne filtre. Filtre využívajú topológiu Sallen – Key, každý OZ tvorí filter 2. rádu ktoré je možné spájať a vytvárať tak filtre vyšších rádov. Aby bolo možné použiť čo najviac typov OZ, navrhol som dosky pre púzdra DIP, SO (single aj dual OZ), SO-14 (štvoritý) a SOT23-5 (len single). To znamená že na doske s dvojitým OZ je možné vytvoriť filter 4. rádu, so štvoritým až 8. rádu...
Kľúčové R a C od ktorých závisí frekvenčná charakteristika sú zapojené paralelne vo dvojiciach aby sa ich výsledná hodnota dala „naladiť“ dvoma prvkami keďže vypočítané hodnoty sú často neštandardné. Pre rýchly návrh filtra je možné použiť napr. Analog Filter Design alebo TI FilterPro:
http://www.analog.com/designtools/en/filterwizard/
http://www.ti.com/tool/filterpro&DCMP=h ... +filterpro

DPS som sa snažil navrhnúť tak aby sa moduly dali spájať. Každá doska má tri napájacie konektory (jeden hore, dva postranné) – kolíkové alebo dutinkové lišty. Ako IN/OUT konektory je možné použiť SMB alebo kolíky/dutinky.

Filtre vyžadujú symetrické napájacie napätie. Pre tento účel som navrhol zdroj s TPS65130 od TI ktorý predstavuje boost menič a invertor v jednom púzrde takže na napájanie stačí použiť napr. Li-Ion akumulátor, čo sa týka jeho zapojenia, použil som v podstate len datasheetovu schému. Zdroj som navrhol ako univerzálny, konektory (kolíky) na kraji sú v takej vzdialenosti aby sa dali zapichnúť do krajných líšt kontaktného poľa, k dispozícii sú aj pájkovacie plôšky pre vodiče. Výstupné napätie je možné nastaviť v dvoch stupňoch SMD prepojkami osobitne pre + aj – vetvu.

Prikladám schémy, DPS, fotky a nejaké merania.
Ak by mal niekto záujem o DPS, píšte SS.
Prílohy
Schema pre 1 OZ, od nej su odvodene ostatne
Schema pre 1 OZ, od nej su odvodene ostatne
Single OPAMP, SO-8
Single OPAMP, SO-8
Dual OPAMP, SO-8
Dual OPAMP, SO-8
Quad OPAMP, SO-14
Quad OPAMP, SO-14
DIP + SOT
DIP + SOT
IMG_20171027_161252.jpg
Dolnopriepustny filter 4. radu - skokova odozva
Dolnopriepustny filter 4. radu - skokova odozva
DP 8. radu - skokova odozva
DP 8. radu - skokova odozva
HP 2. radu - skokova odozva
HP 2. radu - skokova odozva
FILTRE.rar
Subory pre FilterPro
(10.01 KiB) 44 stiahnutí
Zdroj
Zdroj
Zdroj- schema
Zdroj- schema
0

  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok