Osvitka na DPS

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

aero
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 26 Okt 2009, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Osvitka na DPS

Príspevok od používateľa aero » 06 Nov 2017, 09:24

Takto vyzerá moja osvitka na DPS (alias expozičná jednotka) na výrobu dosiek fotocestou a nanášanie masky. Ako základ je použitá skrinka z multifunkcie (tlačiareň-skener). Zdrojom UV žiarenia sú 4 kusy UV žiarivky Philips , s príkonom 15 W. Je doplnená aj o osvetlenie priestoru žltým svetlom. Súčasťou je riadiaca jednotka (na meranie času, ovládanie pomocných funkcií a dozor nad prevádzkou). Upozorňujem, že toto zariadenie bolo stavané s dôrazom na funkčnosť, nie krásu :-) .

Mechanická konštrukcia
Ako základ osvitky poslúžila multifunkcia HP. Dôvodom je získanie väčšej vzdialenosti medzi žiarivkami a exponovaným materiálom ako pri použití skrinky stolového skenera, teda zníženie nehomogenity intenzity žiarenia na povrchu materiálu.
Osvitka
Osvitka
Takáto skrinka je tvarovo dosť komplikovaná a po odstránení prebytočných stien zostala konštrukcia s veľmi nízkou tuhosťou. Výslednú tuhosť som zabezpečil pripevnením nosného plechu na spodok. Na plech je pripevnená samotná skrinka, nožičky a vnútorný zrkadlový plech.
Žiarivky sú osadené na zrkadlovom plechu, na bokoch skrinky sú pásky s ledkami na podsvietenie, zboku vetracie otvory s ventilátorom:
Pohľad dovnútra - Žiarivky a podsvietenie
Pohľad dovnútra - Žiarivky a podsvietenie
Využil som aj pôvodné tlačítka z ovládacieho panelu, doplnený je LCD a bzučiak:
Ovládací panel
Ovládací panel
Dosky s elektronikou sú na boku skrinky:
Zdroj + menič + RJ
Zdroj + menič + RJ
Zdroj UV žiarenia
Použil som 4 ks žiariviek Philips BL-TL 15W. Sú to UVA žiarivky (špička 370 nm). Na ich napájanie som vyrobil menič založený na obvode IR2520DS od International Rectifier. Žiarivky sú zapojené paralelne. Menič je spínaný cez relé, na príkaz RJ.

Elektronická výbava osvitky
Zostavu elektroniky tvorí napájací zdroj (pôvodný z multifunkcie (16 a 32 V)), menič pre žiarivky, riadiaca jednotka a ovládací panel.
Zo zdroja sú využité obidve napätia – 32 V pre podsvietenie a relé, 16 V pre RJ a ventilátor
Menič je popísaný vyššie, ďalšie informácie o návrhu meniča s IR2520DS môžete nájsť v článku na mojom webe. Jadrá v tlmivkách sú Ferroxcube 3C90.
Menič
Menič
Riadiaca jednotka (založená na ATmega8A) slúži ako časovač, komunikuje s používateľom, kontroluje otvorenie veka, môže merať teplotu a spína výstupy. Pri návrhu RJ som chcel využiť zásoby súčiastok doma, preto puzdro DIP apod.
Na ovládacom paneli je k tlačítkam doplnený LCD s radičom ST7032i:
Ovládací panel
Ovládací panel
Na obrázku tiež vidíte umiestnenie jazýčkového spínača pre snímanie uzavretia veka. Dosku s tlačítkami som vyrobil novú, snímanie beží pomocou posuvného registra 74HC165D (z pôvodného plošáku :-) ).
Podsvietenie pracovného priestoru (žlté ledky) slúži ako bezpečné osvetlenie pri ukladaní materiálu na expozičné sklo. Je zapnuté pri otvorenom veku osvitky.

Riadiaci program
RJ nefunguje len ako hlúpy časovač, ale zabezpečuje aj ochranné funkcie (používateľa aj zariadenia). Pre zjednodušenie používania si pamätá posledný použitý expozičný čas a má možnosť vybrať a uložiť 8 predvolieb času. Niektoré parametre riadenia sú nastaviteľné pomocou hodnôt zapísaných v EEPROM. Pripojenie snímača teploty je nepovinné.
Riadiaci algoritmus (stavový automat) kontroluje podmienky, ktoré musia byť splnené, aby mohla začať expozícia. Ak počas expozície dôjde k otvoreniu veka, tá sa preruší a pokračovať bude až po zatvorení. Okrem toho kontroluje teplotu v pracovnom priestore. Ak je snímač pripojený, tak sa teplota kontroluje a pri prehriatí sa preruší expozícia.
Základné info na displeji
Základné info na displeji
Na základnej obrazovke sú zobrazené informácie o čase expozície (nastavený, uplynutý), aktuálna teplota vnútri skrinky. Prevádzka je indikovaná podsvietením štartovacieho tlačítka. Menu slúži na nastavenie expozície, ukladanie a načítanie času.

Skúsenosti z používania
Hlavné očakávanie z použitia veľkej skrinky sa splnilo – fotorezist je polymerizovaný homogénne. Prítlak cuprextitu na filmy len vekom je podľa mňa nedostatočný, preto na veko pridávam záťaž (knihy). Oteplenie vnútorného priestoru je v norme.

Podklady k osvitke nájdete na mojom webe.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Osvitka na DPS

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Nov 2017, 09:47

Osvitka pekná. Linky na tvojej stránke nefunkčné.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Osvitka na DPS

Príspevok od používateľa jezevec » 06 Nov 2017, 12:21

Pěkná práce. :thumbup:
Máš tam FW ke stažení, ale schéma časovače jsem nenašel.
0

aero
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 26 Okt 2009, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvitka na DPS

Príspevok od používateľa aero » 06 Nov 2017, 15:36

Problém s linkami objasnený, funguje to bez problémov. Môžte sťahovať.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Osvitka na DPS

Príspevok od používateľa enigma » 06 Nov 2017, 21:08

a ja povyhadzoval aspoň 5 " obalov " tlačiarní ..... :evil:
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Osvitka na DPS

Príspevok od používateľa kamilko » 07 Nov 2017, 06:47

No ja som to natrepal do mikrovlnky. Dole je nahrieveacia plocha pre schnutie rezistu a hore osvetlovacia vybojka. Tj 2 v 1. Predlohu a dps strkam do fotoramceka pritlak ok.
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Osvitka na DPS

Príspevok od používateľa troodon » 07 Nov 2017, 08:12

pekne to mas, idealne vyuzitie starej tlaciarne.
adapter ti to utiehne vykonovo ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok