LCD Textový Terminál

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Diallix

LCD Textový Terminál

Príspevok od používateľa Diallix » 08 Feb 2018, 19:52

Zdravím.

Rozhodol som sa tu uverejniť môj projekt LCD Textového terminálu.

Návrh zariadenia


Schéma zapojenia LCD terminálu je na obrázku schémy 1:
Obrázok


Schéma zapojenia zdroju pre LCD terminál je na obrázku schémy2:
Obrázok


Riadiaca jednotka U1 je pinmi 2, 3 ako PGED3/PGEC3 pripojená na ISP rozhranie. PGED sa využíva ako dátový vstup/výstup, PGEC ako vstupný hodinový impulz Clock programátora. Reset MCU MLRC je na rozhranie ISP privedené ako VPP. Napájanie ISP je pripojené na lokálne napájanie VDD2. Tlačidlo BTN1 je pripojené k MCLR procesora ako reset privedené ku GND rezistorom R1. Na odpore R1 vznikne úbytok napätia a zabráni sa poškodeniu programátora. Rezistor R3 je zapojený ako pull-down rezistor na udržanie log. 0 na porte MCLR. Ako filtračný člen medzi VDD2 a GND je použitý kondenzátor C1. Dátové vodiče USB rozhrania D+ a D- sú privedené na I/O procesora RB10/RB11.
Procesor U1 má na týchto portoch implementované vnútorné pull-down rezistory, preto ďalšie použitie pull-down rezistorov nie je potrebné.

Displej LCD1 je pripojený pomocou dátovej zbernice na dátových vstupov D0 - D7 k I/O portom procesora RB1, RB2, RB3, RB7, RB8, RB9, RB13, RB14. Na dátovej zbernici sú použité pull-down rezistory na udržanie napäťovej úrovne log. 0 pri stave neaktivity, v podobe rezistorového poľa RP1. Riadiace vstupy LCD1 RS, E sú pripojené na I/O porty procesora RA0, RA2. Riadiaci pin R/W, môžeme pripojiť na GND, nakoľko pri zápise dát na LCD musí byť na ňom log. 0 a čítanie z LCD nevyžadujeme. Riadiace piny E, RS sú pomocou rezistorov R2, R4 privedené na GND na udržanie log. 0 pri neaktivite. Trimrom RV1, pripojeného medzi GND a VEE LCD1, regulujeme úroveň jasu displeja. Signalizačná dioda D1 je pripojená na port procesora RB0. Piny 8, 27 procesora U1 sú pripojené na GND, piny 28, 13 k napájaciemu napätiu VDD2. LCD1 je pripojený k napätiu VDD1 5 V.

Zdroj LCD terminálu, schéma 2, je tvorený dvomi stabilizačnými modulmi Q1 a Q2, ktoré sú zapojené do série. Vstupné napájacie napätie stabilizátor Q1 ustabilizuje na VDD1 5V, ktoré je použité na napájanie LCD1. Stabilizátor Q2 ustabilizuje napätie VDD1 na napätie VDD2 2V, ktoré napája procesorovú jednotku. Kondenzátory C2, C3 sú zapojené ako filtračné prvky napätí VDD1 a VDD2. Signalizačná dioda D2 je v sérii s rezistorom R5 zapojená paralelne medzi VDD1 a GND. Ako zdroj napájania je použitý spínavý zdroj 5.9V, 375mA.


Zoznam súčiastok

Obrázok

Download
Trialware firmwaru je možné stiahnúť z mojích stránok, a to : http://www.diallix.net/lcd_terminal
Upozorňujem, že trialware umožňuje prenos 10 znakov naraz.

Obrázky terminálu:
Obrázok

Obrázok

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: LCD Textový Terminál

Príspevok od používateľa kamilko » 08 Feb 2018, 22:51

Co ta D1 bez zrazacieho odporu, jeto problem keed je to napajane z 2V co. Nejako tam nevidim ziadne blokovacie kondiky pri stabilizatoroch ani uP. Mclr je dobre tiez blokovat 100n k zemi, a k pullup odporu mclr diodu pre rychle vybitie C.
Llepsim riesenim je 1odpor a trimer aby to slo jemne regulovat kontrast.

Usb by som k uP pripojil cez 33R odpory sice to vela nezachrani ale pre dobry pocit. Teda ak by to uP zvladol pri 2V ono by sa nojlo stat ze to nebude spolahlivo komunikovat.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: LCD Textový Terminál

Príspevok od používateľa AEdison » 09 Feb 2018, 17:01

Kedysi som robil niečo podobné s N3310 displejom a LPT. Fungovalo to dobre len časom ma to omrzelo a začalo mi prekážať že to svieti. Samotný výrobok je podľa mňa zbytočnosť, ale skúsenosti z USB komunikáciu sú odsoť cennejšie. Neskôr na týchto vedomostiach, môžeš postaviť aj niečo lepšie. :wink:
0

Diallix

Re: LCD Textový Terminál

Príspevok od používateľa Diallix » 28 Júl 2018, 11:19

Dna 6. 8 2018 vyjde tento vyrobok v casopise A-Radio.

V článku budú dopodrobna popísané kroky fungovania Terminálu, tak ako aj diagramy, popisy rozhraní a mnoho iného.

Pre tych, ktori si číslo kúpia, dúfam, že sa vám bude článok páčiť :thumbup:

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: LCD Textový Terminál

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Júl 2018, 14:59

Diallix,
Zaujimavy projekt.
ake to ma realne vyuzitie v praxi? Co sa stym da robit? K comu s to da vyuzit? To si tu nenapisal.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: LCD Textový Terminál

Príspevok od používateľa peterple » 28 Júl 2018, 15:53

Veď vidíš na fotkách. Ukazuje sa ti tam čas (napr up time) a zaťaženie procesora. Ak máš doma pod stolom server tak sú to informácie ktoré by si inak musel zháňať podstatne zložitejším spôsobom. Niečo ako v inom vlákne LED ktorá svieti ak je radiátor teplejší ako okolie.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Diallix

Re: LCD Textový Terminál

Príspevok od používateľa Diallix » 28 Júl 2018, 17:11

romiadam napísal:Diallix,
Zaujimavy projekt.
ake to ma realne vyuzitie v praxi? Co sa stym da robit? K comu s to da vyuzit? To si tu nenapisal.
Ako napisal peterple, prostrednictvom USB rozhrania, ktore sa sprava ako Com port mozes odosielat hocico na externy display. To zariadenie navyse obsahuje deterministicky konecny automat, ktory sa da upravit na spracovanie funkcionality a spustania rele. Dorobilo by sa rozhranie na klavesnicu alebo otisk prstov co len chces.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok