Gitarove kombo Fender "Tweed" deluxe 5E3

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Gitarove kombo Fender "Tweed" deluxe 5E3

Príspevok od používateľa Wili » 05 Aug 2018, 23:00

Potreboval som nejaké malé gitarové kombo na domáce hranie a po dlhšom uvažovaní sa mi zapáčilo fender tweed deluxe. Je to veľmi známe a v DIY komunite veľmi rozšírené kombo lebo je veľmi jednoduché a má super zvuk. Na stavbu tohto zosilňovača je dostupných množstvo už hotový dielov čo značne zjednodušuje a zrýchľuje stavbu. Všetky špeciálne alebo ťažšie zohnateľné veci som nakúpil na tube-town.de

Nechcel som historickú a všeobecne úznávanú stavbu point-to-point, pretože sa mi to ani nepáči a preferujem pekne uhladené súčiastky na DPS, takže som si dosku nakreslil cez eagle. Kým som dospel k finálnej verzii, bohužiaľ som prešiel developingom a testovaním dvoch prototypov lebo ten prvý sa neoveril a ďalej vysvetlím prečo.

Po zadaní do googlu "5E3 schematic" alebo "tweed deluxe schematic" a pod. vám vyhodí kopec výsledkov a schéma je veľmi ľahko dohľadateľná. Jedná sa o klasickú 4-dieru, tj. predzosilňovač (ECC83) s dvoma rozdielnymi vstupmi jeden zameraný na výškovejší zvuk a druhý na basovejší, každý ešte rozdelený na nízkoúrovňový a vysokoúrovňový. Leo fender veľmi dômyselne a omnoho jednoduchšie vymyslel korekcie pre tieto dva vstupy ako je to u marshallu, lebo len jednou korekciou sa v podstate presúva signál ďalej a zároveň aj určuje ktorý z kanálov je ten basovejší a ktorý výškovejší. Za týmto nasleduje ďalší zosilňovací stupeň a za ním už len veľmi jednoduchý invertor s rozdelenou záťažou (cathodyne) tiež osadený s ECC83. Koncový stupeň je osadený elektrónkami 6V6 so spoločnou katodou cez autobias v dvojčinnej dosť otvorenej AB triede, skoro až A triede. Koncový stupeň je napájaný 360V na trafo s prúdom 70mA pre obe elektrónky. Na katóde je 19V, čo cca odpovedá max. povolenej strate elektrónok. Katódový odpor som použil 270R na ktorom vzniká strata cca 1,5W. Vo veľkej väčšine návodou a schém je tu použitý 5W odpor čo ale veľmi nedoporučujem. Odpor bol počas prevádzky extrémne horúci, čo by ani nevadilo, lenže hriali sa od neho aj okolité elyty a to už problém je, ešte keď sa celá skrinka uzavrie a upečú to elektrónky odspodu nedopadlo by to asi dobre. Tak som nakoniec celú DPS prerobil, veci popresúval aby boli menej ohrievané a použil 2x väčší odpor. Trafká som použil Hammond, výstupné trafo ma Raa=8k. Hammond som použil prvý krát a asi fakt platí že dobré gitarové trafká su tie najhoršie trafá aké môžu byť :D je to pomalé ako šľak (už 10k obdĺžnik na tom vyzerá ako sínusovka :D ) a spodný koniec pásma ledva 70Hz, čo aj odpovedá popisu... ale to je dané aj tým, že je zosilňovač úplne bez spätnej väzby, ale zvuk má excelentný :twisted: tie dve 6V6 v skoro A triede zo seba vyžmýkajú 12W ešte v rozumnom skreslení, pri veľmi silnom skreslení to dá aj 15W. Veľa som sa inšpiroval v servisnom manuále reissue tohto zosilňovača (fender 57 custom deluxe, link nižšie) a vypichnem zopár zaujímavostí ktoré som sa tu naučil:

https://www.thetubestore.com/lib/thetub ... ematic.pdf

- Všade stále vidím standby vypínače ako spínajú anódovú vetvu... blud. Vysoké napatie, spínanie DC, lupance, ak je usmerňovač vákuová lampa dostane neskutočnú šupu a samé problémy. Tu je to vďaka tomu, že je symetrické trafo a vákuová dióda, vyriešené tak že sa odpája "zem" teda stred sym. vinutia. Tiež pred vákuovou diódou sú v sérii zapojené ochranné vysokonapäťové lavínové diódy (sinterglas avalanche diode), takže vákuová dióda spracuváva už len DC a pri zapnutí v nej nezaiskrí, lavínové diódy pohltia špičku a dôjde k peknému plynulému nabitiu kondenzátora bez akýchkoľvek lupancov. Nájsť tieto diódy nebolo vôbec jednoduché lebo musia mať schopnosť vydržať aspoň 1000VRMS a musia byť fakt rýchle. (UF4007 majú len 700V RMS) tak som nakoniec našiel a použil BY203/20

- Zaujímavo a veľmi dobre vyriešené zemnenie, kde posledný elyt pre napájanie predzosilňovača je uzemnený k vstupným jackom a potenciometorm na chassis, s výkonovými elytmi pre koncový stupeň sa spoja cez chassis.

- Veľmi pekne nakreslené vedenie žhavenia, tým správnym spôsobom cez stred pätice ako má byť a nie bokom ako sa to väčšinou blbo robí

Ešte som zabudol spomenúť že všetky použité elektrónky sú Tung-Sol, usmerňovacia 5Y3 je NOS Sylvania . Bednička je z borovicovej a brezovej preklejky, osadený reproduktor je Celestion G12M "Greenback", je sakramentsky citlivý s pekne vyváženým a nie ukričaným zvukom a stále s dostatkom basov. S výkonom cca 15W to dokáže spraviť nepredstaviteľný kravál na tak malú bedničku, až sa človeku nechce veriť :finga: :twisted: myslel som, že som si to postaivl na hranie do bytu :rolleyes: :ANAL: ale s tým sa doma hrať dá len veľmi ťažko, asi by mi stačilo aj 1W kombo :D asi si k tomu postavím menší "tweed" champ. Celá bednička vzhľadom na to že je elektrónková a s 12" reprákom je relatívne ľahká a má len 14,5kg 8)

Na záver ešte dodám, nepoužívajte polyuretanovú koženku na reprobox :crying: v domnení použitia viac "eko" materiálu kt. je na dotyk viac pocitovo podobný koži je to katastrofa, lebo sa vôbec nedá naťahovať, pružnosť nulová. S PVC koženkou s ktorou som robil v minulosti sa pracuje jedna radosť, ak niečo nesedí dá sa nahriať pištoľou a jemne natiahnuť, hlavne v okolí rohov, ale tento polyuretan je fakt ťažký na spracovanie. Lepil som to nejakým kaučukovým vodou riediteľným kontaktným lepidlom a lepilo sa to dobre lebo substrát pu koženky obsahuje aj bavlnu ale blbo sa to naťahuje, čo možno vidieť (našťastie len na fotkách) v okolí ovládacích prvkov.

Prikladám aj podklady pre výrobu DPS ak by náhodou niekto chcel čosi podobné...
Prílohy
IMGP9397.JPG
IMGP9415.JPG
IMGP9373.JPG
IMGP9377.JPG
IMGP9389.JPG
5E3 board v2.0.brd
(53.59 KiB) 89 stiahnutí
5E3 board v2.0.sch
(463.08 KiB) 95 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Gitarove kombo Fender "Tweed" deluxe 5E3

Príspevok od používateľa platon.rado » 06 Aug 2018, 12:47

čo dodať...Perfektná profesionálna robota...Ako vždy.Ja som mal niekdy zálusk na Bassman Fender.Ale už na to nie je čas a ani komu..
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Gitarove kombo Fender "Tweed" deluxe 5E3

Príspevok od používateľa vlasto » 08 Aug 2018, 20:35

Tak aj ja sa pripájam a musím pochváliť Viliho prácu ako vždy prevedenie na vysokej úrovni.
By som sa opýtal aké vezobné kondenzátory je dobré použiť?
(zásoby rady TC207/208 sa mi už míňajú)
0

Používateľov profilový obrázok
kimlo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 17 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: JN88US
Kontaktovať používateľa:

Re: Gitarove kombo Fender "Tweed" deluxe 5E3

Príspevok od používateľa kimlo » 23 Aug 2018, 08:30

Krásna a precízna práca a prezentácia.
0

Napísať odpoveď