Zváračka MIG / MAG Co2

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Nov 2018, 18:30

Zdar, takže som sa konečne dokopal k tomu aby som konečne dokončil rozrobenú (asi pol roka) Co2 zváračku. Viem, že ich je na trhu plná :butthead: , ale kúpiť je jedna vec a vyrobiť niečo rukami je druhá vec a osobne som radšej ak mám doma veci k robote viac menej spravené systémom DIY - teda vyrobené ručne (teda tie, ktoré sa dajú). Ale k veci... Zváračka je riešená ako odbočková a vychádza z osvedčeného modelu českého omicronu (nechcem robiť reklamu), konkrétne sa jedná o model OMI 165. Zváračka umožňuje zváranie s plynom (MIG) a aj bez plynu (MAG) a to prepólovaním výstupu vo vnútri stroja.
Diely ktoré som použil k stavbe boli :
Zváracie trafo 165A
Tlmivka 165A
Usmerňovač 165A
Dvoj kladkový podávač z kladkami 0.6 a 0.8 mm

Skrinka bola použitá od kolegu fóra Meraka, konkrétne sa jednalo o skrinku zo záložného zdroja, ktorá prešla drobnými úpravami, tak aby do toho všetko "sadlo" a bol s tým miestami boj :D . Rovnako aj vyhladzovací kondenzátor je od neho (10000 uF/63V). Ďakujem :agree:

A tu končí celá podobnosť z modelom spomínaným vyššie, nakoľko som upustil (kvôli miestu v skrini) od napájania klasickým trafom a použil som spínaný zdroj 230V AC / 24V DC / 5A. Tento zdroj napája všetky drobnosti použité pri stavbe - ventil plynu, pomocné relé pre riadenie ventilu,spínanie od horáka, ovládanie posuvu drôtu (aliexpress 7€) a 2 ks ventilátorov 50mm a 60mm na 24V DC. Zváračka je doplnená jednoduchým, no účinným systémom "Softstart" (kvôli tomu, že mi pri teste na nečisto dokázala zhodiť pri 4tej polohe spoľahlivo 25A istič). Inšpiráciu naň som čerpal z netu "svarforum" link tu : http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.p ... azvu-1.png

Zváračka obsahuje aj "sofistikovanú" ( :biggrin: ) , ale pritom funkčnú jednotku pre dofuk plynu, ktorej základom je troj polohový spínač, ktorý je napojený na 2ks kondenzátorov (1000uF a 3300uF), z následným napojením na ventil plynu. Pri polohe "1" je dofuk 1 sekunda, poloha "0" je bez dofuku a poloha "2" je dofuk 3 sekundy. Ovládací panel ešte obsahuje kontrolku zapnutia (spodná zelená LED), kontrolku prehriatia "horná číra samoblikajúca LED) a ovládanie posuvu zo stupnicou, kvôli lepšiemu nastaveniu posuvu pri rozličných materiáloch a prúdoch.
Zadná strana obsahuje prieduch zadného ventilátora, ventil ochranného plynu, zásuvku na pripojenie ohrevu plynu (24V DC/4A) chráneného poistkou 4A, sieťovým prívodom a vývodom "220V AC OUT) pre napojenie prípadného ďalšieho zariadenia (napr. externé chladenie horáka).

Spínanie silovej časti je riešené polovodičovým relé SSR (nie čínskym).

Takže "kukajte", pokiaľ sú otázky, tak ich rád zodpoviem. Ďakujem

-- Spojený príspevok 05 Nov 2018, 18:32 --

A ešte jedna "várka" fotografií
Prílohy
Predná strana
Predná strana
Bočný pohľad
Bočný pohľad
Otvorená
Otvorená
Zadný pohľad
Zadný pohľad
Ovládanie
Ovládanie
Napajanie
Napajanie
Silova cast
Silova cast
Softstart
Softstart
SSR silovej casti
SSR silovej casti
Usporiadanie z hora a jednotka dofuku
Usporiadanie z hora a jednotka dofuku
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Nov 2018, 18:45

Ja sa s teba :butthead: .Tak toto sa mi páči.Mohol by si dať blokovú a aj podrobnú schému,pre lepšiu orientáciu. :thumbup:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Nov 2018, 18:51

Ahoj, zvaracky vychadza z tejto schemy, moja ma akurat niekolko uprav.

Napajania nieje trafom, ale spinanym zdrojom
Jednotka riadenia posuvu je nahradena inou (aliexpress 7€)
Vypusteny "smiesny stykac" - pouzity softstart je dvojrelatkovy z dvomi brzdnymi odpormi 2 x 50R / 50W (koli rozlozeniu zataze)
Vlastny dofuk 0s, 1s a 3s ovladany 3 polovy prepinacom
Prílohy
OMI 165 original
OMI 165 original
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa straciam » 05 Nov 2018, 18:52

ako robis to prepolovanie, ktore spominas ze je vnutri stroja?
z ovladacieho panela asi nie, kedze tam nie je na to ovladaci prvok, ci to musis manualne prehodit vystupne kable na svorkach? ci ako?
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Nov 2018, 18:53

este soft start, oproti originalu su tam 2 odpori 50R / 50W

-- Spojený príspevok 05 Nov 2018, 18:56 --
straciam napísal:ako robis to prepolovanie, ktore spominas ze je vnutri stroja?
z ovladacieho panela asi nie, kedze tam nie je na to ovladaci prvok, ci to musis manualne prehodit vystupne kable na svorkach? ci ako?
Ahoj, manualne, nakolko beriem MAG iba ako doplnkovu funkciu, dalo by sa aj na panely, ale volajako by sa to tam asi ani nemestilo. Na prepolovania staci 13tka kluc a 5 minut :)
Prílohy
Softstart
Softstart
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Nov 2018, 19:25

Pe"K"na praca. Ja by som na to nervy nemal
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Nov 2018, 19:26

Dakujem Milos66, ja som tiez miestami nervy stracal, ale ked som sa uz do toho raz dal, tak uz by bola hanba nedokoncit :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa anakondiel » 05 Nov 2018, 19:32

Pekná práca, foto nejakých zvarov?
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Nov 2018, 19:37

Dakujem, cez vikend budem testovat, casu volajako nevidalo :) az budu, dam aj foto z "ladenia" stroja a aj zvarov
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Merak » 05 Nov 2018, 19:51

Nádhera, aspoň tie kryty z UPSky padli na osoh.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Nov 2018, 19:54

Dakujem, velmi dobre sa s tym robilo, nakolko to nieje blato jak su dnesne plechy na kadecom, ale kvalitny a solidny material.

Ps: mas este tie male UPS co mas v ponuke? Ak ano, tak sa dohodneme na jednom kuse
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Nov 2018, 20:46

Marek1975 napísal:Zváračka umožňuje zváranie s plynom (MIG) a aj bez plynu (MAG) a to prepólovaním výstupu vo vnútri stroja.

Poopravím Ťa - obe metódy (MIG aj MAG) sú pod plynnou ochrannou atmosférou ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Nov 2018, 20:54

Pri MIG metode vyuzivas externy plyn - Co2, Ar, alebo ich mix. Pri MAG pouzivas trubickovy drot, ktory pri horeni vytvara ochrannu atmosferu plynov. Formulacia "aj bez plynu" je prakticky "obchodnicka" nakolko nieje potrebne tahat zo sebou flasu z plynom, zas na druhej strane trubickovy drot tiez nieje lacny, obe metody maju svoje plus aaj minus. :wink:
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa magic_touch » 05 Nov 2018, 21:30

Mašinka pekná, naozaj fajn. Ale s terminologiou by si mojho stareho profaka na zvaracaku dostal do hrobu. CO2 je MAG - aktivny plyn. Okrem CO2 sa davaju este dalsie plyny, napr CORGON-co+argon. MIG je zvaranie inertnym plynom, napr. Argon. To G na konci je vzdy plyn,neplet sem tie trubickove sracky, to je iba vylepsene MMA. Proste obycajna zvaracia elektroda v kotuci.
0

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa otep69 » 05 Nov 2018, 21:34

Marek1975 napísal:Pri MIG metode vyuzivas externy plyn - Co2, Ar, alebo ich mix. Pri MAG pouzivas trubickovy drot, ktory pri horeni vytvara ochrannu atmosferu plynov. Formulacia "aj bez plynu" je prakticky "obchodnicka" nakolko nieje potrebne tahat zo sebou flasu z plynom, zas na druhej strane trubickovy drot tiez nieje lacny, obe metody maju svoje plus aaj minus. :wink:
MIG technologia znamena Metal Inert Gas tj. zvaranie v ochrannej atmosfere inertneho plynu (nepodiela sa na zmene chem. zlozenia zvaroveho kovu) a ten plyn byva vacsinou Ar, ale moze byt aj He

MAG Metal Active Gas - plyn sa podiela na zmene chem. zlozenia zvaroveho kovu ... Najcastejsie to byva CO2, alebo zmes s Ar :wink:
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Nov 2018, 21:37

magic_touch, ok beriem, nespecifikoval som do podrobna, nakolko som si myslel, ze vacsina osadky vie o com je rec. peace :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Nov 2018, 21:39

MAG- Metal +Active Gass--- kov+aktívny plyn--CO2
MIG - Metal +Inert Gass----kov+ inertný plyn..Argon...

vsjo jasno :wink:začem bukvy.

už ma predbehli.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa SMITH » 06 Nov 2018, 02:44

Veľmi pekná práca "K" . Čo ťa to vyšlo kompletne ?
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračka MIG / MAG Co2

Príspevok od používateľa Marek1975 » 06 Nov 2018, 07:16

Zdar, kupovane diely asi tak 300€ max
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok