Odpalovac pre modely rakiet

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa bobo87 » 23 Máj 2019, 22:43

Ahojte,

k modelom rakiet som hladal nieco bezpecnejsie a spolahlivejsie na ich odpalovanie, ako len bateriu a spinac.
V podstate sa jedna o kontroler, ktory riadi externy zvysujuci menic/bateriu kondenzatorov 40mF/50V. Palnik sa da od obvodu uplne odpojit a vyskratovat koliskovym vypinacom. Zariadenie je napajane zdrojom 9-15V (osobne pouzivam LiPo bateriu). Toto napatie z baterie je cez poistku vyvedene aj na externy vystup pre pripadne ine zariadenia. Kontroler dostava napatie az po otoceni kluca a pracuje v dvoch rezimoch - jeden je nastavovaci, kedy odpal nie je mozny a v druhom je mozne kondenzatory nabit a spustit odpalenie. Cele je to riadene mcu ATmega64 (v scheme je uvedena ATmega128, mal som ich doma hafo, aj ked je to overkill). Menic aj kondenzatory sa podla potreby galvanicky pripajaju a odpajaju cez rele. Medzi funkcie zariadenia (vela z nich je nastavitelnych) patria:
* moznost nastavenia odpalovacieho napatia (krok 5V v rozmedzi 15-40V)
* odpalenie bud iba jednym tlacidlom, alebo nutnost stlacenia oboch
* odpocitavanie casu
* kontrola pripojenia palnika (tlacidlom aj kontrola kontroly ;) )
* monitorovanie napatia baterie, aj kondenzatorov
* automaticke vybite kondenzatorov po odpale
* zablokovanie po odpale
* zablokovanie, ak pri zapnuti je stlacene tlacidlo
* nemoznost odpalu bez palnika
* rozna dlzka odpalovacieho impulzu
* vysup odpalovacieho signalu pre externe zariadenie

Samotny riadiaci obvod je na obojstrannej PCB od cinanov, doska s kondenzatormi a menicom je vyskriabana. Napad s vystupom signalu prisiel az ked boli PCB doma, preto ten kablik priamo na vyvod MCU. Cele je to v jednej krabici, s vyuzitim 3D tlace je robeny ovladaci panel/tlacidla, prepazka a dvierka baterie.
Ak by to niekoho zaujalo, na otazky odpoviem. :)
Prílohy
Schematics.pdf
(138.94 KiB) 78 stiahnutí
Image03.jpg
Image09.jpg
Image10.jpg
Image04.jpg
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa jenda23 » 24 Máj 2019, 07:28

Pěkné, až bude "rudá záře nad kladnem" budu vědět odkad to letí :lol:
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa medved » 24 Máj 2019, 07:47

Fajne fajne.. nestacilo by len skrtnut o seba 2 droty ? :D :D ..bude aj dalsia elektronika na odpal raketky uz vo vzduchu aj s patricnymi efektmi ? :D
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa juraj77 » 24 Máj 2019, 09:07

Bobo, robíš aj viacstupňové rakety ?
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa jenda23 » 24 Máj 2019, 09:29

Mezikontitentální :lol:
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa josek » 24 Máj 2019, 10:38

jenda23 napísal:Pěkné, až bude "rudá záře nad kladnem" budu vědět odkad to letí :lol:
Nebolo to "rudí řádí nad Kladnem"?
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa jenda23 » 24 Máj 2019, 11:53

ti řádili v Kladnu :biggrin: ovšem to co nestihli "opravit" za 40 let, to stihli modří a jiní barevní za 15 let :( :rolleyes:
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa Victorio » 24 Máj 2019, 16:29

zaujímavé "sofistikované" riešenie, ale pri takej zložitej elektronike by som si nebol istý, či "jej neprepne" a neodpáli raketku keď práve budem vkladať palník :confused:

mne stačil 20m kábel, zo spínačom, neskôr som to nahradil klasickým ručičkovým budíkom patrične upraveným na spínanie cez minútovú ručičku, aby som nemusel zakaždým naťahovať káble.

najväčší problém ale robily neodpálené motory, lebo bolo treba čakať "bezpečný" čas, či sa odpal neoneskorí.

juraj77: raz som sa pokúsil spraviť dvojstupňovú raketu, prvý stupeň zo silnejším motorom po vyhorení cez kovovú rúrku odpálil druhý stupeň. Háčik bol v tom, že motor mal hore oneskorovaciu zmes, takže druhý motor sa odpálil keď už raketa padala špicom dole, takže to bol riadny šok, keď v sekunde napálila do zeme pár metrov odo mňa :evil:
zo zeme ostal trčať iba stabilizátor.

potom sa mi už nepodarilo zohnať motory pre dvojstupňové rakety.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa juraj77 » 24 Máj 2019, 17:01

Tá oneskorovacia zmes bol strelný prášok ktorý sa zapálil ked motor dohorel. Slúžilo to na vystrelenie padáku. Asi to stačilo len vysypať....
Mimochodom, v dnešnej dobe mikrosenzorov a procesorov je ovela lahšie spraviť viacstupňovú raketu,preto som sa pýtal Boba či niečo také robil
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa Victorio » 24 Máj 2019, 20:09

Nie, pusny prach bol na vymet padaku ale motor mal hore este asi pol cm inej pomalyhoriacej zmesi.
Aspon tak si to pamatam, dvojstupnova raketa lepsie ak ma tri motory ale problem je aby naskocili naraz a udrzali tah. Teraz su ine moznosti dat tam procesor a ovladat stabilizatory pri par gramoch elektroniky,
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa cs001 » 24 Máj 2019, 21:13

...ako 13-14 ročný som "vyvíjal" raketoveé motory na TPH z práškového cukru a sanitry. Absolútne som nemal šajnu o chemických reakciach, len som namiešal zmes, mapechoval do ampulky od Akutolu (pre mladších- volalo sa to tiež tekuty obväz), vložil do precízne vyrobenej rakety a odpálil zapaľovacou šnúrou(neskôr palníkom) ktorú som ukradol susedovi, strelmajstrovi ( používal ju ako šnúru na prádlo).
Výsledky pokusov boli čisto náhodné, niekedy to aj pár metrov vyletelo, žiadna sláva, ale bol som z toho nadšený. Stále som si naivne myslel, že úspech závisí od pomeru zmesi, dnes už viem, že oveľa dôležitejšie je zmes v rúrke poriadne natlačiť, nalisovať. Neskôr som objavil v modelárskej predajni raketové motory RM5 a to už potom boli konečne rakety ako sa patri...
Dnes mam niekedy nutkanie vyskúšať vyrobiť raketový motor (na nete je mnoho návodov ako nato), len by som potreboval k tomu ešte jedného takého blázna... :lol:
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa bobo87 » 24 Máj 2019, 22:06

Ahojte, dostal som sa k tomu az teraz, tak skusim zaradom odpovedat. Kazdopadne dik za zaujem. :)

@medved
Stacili by aj tie 2 droty, prakticky to tak mam teraz, len namiesto skrtnutia bolo tlacitko. :D Dalsia elektronika na odpal vo vzduchu bude, ale len na padaky/dalsie stupne. ;)

@juraj77
Viacstupnove som zatial nerobil, iba na viac motorov naraz. Aj to bol jeden z dovodov, preco som staval toto - radsej sa spolahnem na iniciaciu z kondenzatora, ako baterie. Hlavne kvoli takej narazovej zatazi, aby sa zapalili palniky naraz.

@Victorio
Snazil som sa to vymysliet a naprogramovat dostatocne bezpecne, ale ano, mas pravdu, elektronika/software moze zlyhat. Preto je tam aj ten koliskovy vypinac (I-II). Ked je clovek pri rakete, tak sa prepne do polohy I, kde sa stane to, ze vystupne svorky su od elektroniky uplne odpojene a vyskratovane, az pri polohe II su pripojene k doske elektroniky.

@cs001
Takych blaznov je viac, ako sa moze zdat, kludne napis SS. :D
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa juraj77 » 25 Máj 2019, 08:45

raketovému modelárstvu sa nevenujem už dlhší čas,pamatám si že na rozhorenie palníka bolo treba aspoň 9V batériu. Preto by ma zaujímalo, z hladiska minimálnych rozmerov a váhy ako by sa dal zažehnúť druhý motor . Nejakým kondenzátorom ? Vystrelovať 9V baterku by asi nebolo moc rozumné....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa djwiktor » 25 Máj 2019, 10:51

cs001, s motormi na TPH som robil aj ja dost pokusov. Klasicke zmesi, aj zmesi RM5 a podobne.
Chemikalie si momentalne nakupujem v BA cez firmu.
Zakladom dobreho tahu nie je len zmes, ale aj kvalitna tryska - kovove z duralu som zvykol pouzivat, znamy vytocil a bolo.. teraz mam niekde zasite este plany od takej trochu zlozitejsej, ale to uz treba dat CNC vysustruzit.

uricte ked tak pisni SS, myslim ze podobnych ludi tu najde sa vela.

Juraj77 - mala Li-po baterka, step-up menic a ides :) male rozmery aj vaha. Kamos davnejsie robil odpal iba cistym skratom lipolky a vlastnym palnikom - skratovy prud lipolky je vyborny. Jediny problem mal s tym, ze neni lipolka ako lipolka. co vyrobca, to ine parametre, hoci akoze kapacita rovnaka.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa bobo87 » 25 Máj 2019, 15:40

@juraj77
Tak najlepsie z hladiska hmotnosti by asi bolo priamo pyrotechnicky predchadzajucim stupnom, len tam by sa mi nepacil nedostatok kontroly, neviem, ako je to so spolahlivostou. Inak ako djwiktor pise, LiPol, pripadne vymet padaku som videl robit aj obycajnou 9V bateriou. :)
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 25 Máj 2019, 17:18

cs001 napísal:...ako 13-14 ročný som "vyvíjal" raketoveé motory na TPH z práškového cukru a sanitry.
Travex si neskúšal ?
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa cs001 » 25 Máj 2019, 23:15

...tie moje pokusy sú z roku 1973-4. Mal som veľmi malo informácii, nebol internet. Skúšal som len cukor a sanitru KNO3. S travexom som neexperimentoval, ten sa používal na vybuchujúce guličky, toho som sa bal. Zase až taký blázon som nebol, ako môj kamarát, ktorý pri chem pokusoch prišiel len o palec na ruke. Travex a minium, nechceli ani veľmi v drogérii predávať 12-15 ročným chalanom, lebo dobre vedeli načo to kupujú a žiadať o to dospelých nebol dobrý nápad. Rodičia o mojich pokusoch nemali ani tušenia...
Veľa informácii o raketových motoroch som našiel až teraz na internete napr http://raketky.x2u.cz/.
V dobe pokusov som robil veľa chyb, čo znamenalo neúspech. Napríklad cukor som si mlel na mixerovom mlynčeku úplne na jemno, sanitru som sa bal namliet, čo bola samozrejme chyba. Ako som písal najväcsiu chybu som robil v "zhutneni zmesi" stále som si myslel že úspech je zavisly od spravného pomeru zmesi. Raz sa mi to podarilo natlačiť tak dobre, že raketa letela možno aj 50m, bolo to bez svedkov, potom sa mi to už nepodarilo zopakovať. Motor som mal z fixky, vtedy to bola novinka, mala plechové hliníkove telo a strašne smrdela, pamätníci možno pamätajú. Po vyhorení zmesi vnutro "motora" bolo úplne prázdne, trochu vlhke, čo svedčilo o dokonalom spálení zmesi. Nerozumel som tomu, pretože väčšinou tam ostal spečený cukor- karamel. Dôležitá je aj vlhkosť komponentov, ja som ich žiaľbohu nesušil...
Neviem ako by som dopadol dnes, keď si myslím, že cukor už nie je cukrom, zato sanitra by sa asi dala zohnať aj v pa kvalite. Miesto cukru sa dá použiť myslím sorbit. Motor by som vyrobiť zvládol, mam k dispozícii aj malý sústruh Proxxon 400, len času je akosi malo. Dnes som kosil záhradu, urobil som 33000 krokov (pritom som kosil len polovicu),
Donedávna som lietal s RC modelmi, zajtra asi pôjdem pozrieť na letisko, aspoň sa "nabiť pozitívnou energiou" a stretnúť sa s kolegami modelármi...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Odpalovac pre modely rakiet

Príspevok od používateľa Victorio » 27 Máj 2019, 00:15

Travex je dusicnan sodny, kno3 draselny, ten som pouzival tiez ak si dobre pamatam bol agresivnejsi.
Inak pokusy s motorom som robil tiez dostali sa ku mne vzorce na raketove motory tusim Challenger alebo nejaka ina raketa tak som skusal zmesi, a verzia s kaucukom bola fakt ohromujuca, dlzka horenia par minut...
Ale teraz nikomu neodporucam riskovat v mladosti si riziko nikto neuvedomuje
Druhy stupen tu je asi dolezite nacasovat odpalenie druheho motora ked prvy dohori ale este leti par sekund a stihnut odpal kym sa raketa neotoci smerom dolu ako mne. Teda ani zbytocne skoro ani neskoro. Motoru chvilu trva kym naskoci a potom hori iba cca 3sekundy tak to chce poznat charakteristiku motorov alebo zopar ks otestovat staticky

-- Spojený príspevok 26 Máj 2019, 23:21 --

Este doplnim ze "pyrotechnicky" som to riesil tak ze nad prvym stupnom bola zatka s kovovou trubickou ktora viedla do trysky druheho motora dlha asi 10-15cm,a asi som do teysky dal palnik. Zapalilo to spolahlivo na prvy pokua
Teraz by ak elektronicky tak bud dal casovac ktory odpali druhy motor po zvolenom case od startu prveho
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok