VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 29 Máj 2019, 12:10

Nazdar, postavil som VTTC pl504. Celé zariadenie som osadil do uzemnenej plechovej krabičky. Primárna cievka 15z. a spätovazebná 10z, rezonančný kondik som skúšal 1,5 - 2,2nF. Zariadenie obsahuje aj tyristorový prerušovač katódy. Celé to je regulované triak. reg. s IO u2008b ktorý je odskúšaný na jase žiarovky. Problém je ale v tom, že po zapnutí vttc triakový regulátor nereguluje lineárne a po pridaní výkonu nastáva rušenie regulácie ktorá skáče ako chce. Kde nastáva hlavný problém? A ako ho vyriešiť? (nevlastním variak) Za všetky rady vopred ďakujem. Pridávam foto (vypínače - žhavenie, hl. vypínač, tyr. prerušovač, potenciometre - triak. reg., ladenie prerušovača)
Prílohy
20190519_155349.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa medved » 29 Máj 2019, 12:46

Schémy !!

Prvý rýchly tip... nie je problém kombinácia prerušovača v katóde elky a triaková regulácia ? skúšal si to aj bez prerušovača v katóde ?

Triakovú reguláciu mám tiež s u2008b a je bezproblémová. No je v samostatnej plechovej krabici a nie priamo v krabici VTTC.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 29 Máj 2019, 13:47

Tyr. prerušovač katódy nie je funkčný, nemám tyr. KT119a preto teslák spúštam bez prerušovača. Regulátor pracuje dobre do asi 50% výkonu potom začne blbnuť (pridávať a uberať výkon). Vttc vtedy začína mať charakterističké dunenie nesimetrické a náhodne rušené.
Prílohy
vttc.png
AC-Motor-Speed-Controller-SCH.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa medved » 29 Máj 2019, 14:24

To bude najskôr len rušením od VTTC, skús v krabici tieniť elektroniku. Zrejme je proste blízko cievok. Podobne od niekoľko % mi tu reguláciu tiež rušil veľký 5kVA VTTC aj keď som to mal bokom ďalej. Alebo skús filter pred VTTC dať, do nejakej Al krabičky a pod. Alebo ešte skús pokusne vybrať elektroniku a dať ju úplne bokom ďalej a otestovať, či sa to bude správať rovnako.

Nemusíš dávať do prerušovača KT119a, daj čokoľvek podobné, čo máš na dané napätie.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 29 Máj 2019, 16:03

Ešte som skušal som dať preč zemniaci kábel z kostry krabičky, výsledok - regulacia takmer nefungovala. Tak som to radšej pekne uzemnil späť. Takže skusiť spraviť špeciálne malú krabičku na plošák triak. regulátora.? A nemôže to nejak ovplyvňovať ta plechova škatula?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa medved » 29 Máj 2019, 16:40

Kovová krabica na VTTC a všeobecne TC sa musí uzemniť. NIKDY sa nedáva plech pod cievky TC ! Budeš tam mať indukčný ohrev pod cievkami... taktiež nikdy žiadnu kovovú skrutku na uchytenie sekundárnej cievky. A áno tak som myslel, malá krabička čisto na regulátor a tú uzemniť alebo nejako inak vhodne tieniť elektroniku regulátora. No celkovo krabicu máš dosť malú, tam ani nie je veľmi ako, to dať niekde ďalej bokom od cievok. Skús najprv test s regulátorom mimo krabice, ďalej od toho...
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 29 Máj 2019, 19:48

Dobre, ale mojim cielom je mať prenosný, malý a celkom výkonný teslák ktorý sa dá regulovať. Takže mám to celé rozobrať, odskúšať, naladiť, nastaviť reguláciu potom tu plechovú krabicu dať do..., a pre dosiahnutie najlepších výsledkov to dať do nejakého plexiskla a regulátor do osobitej krabičky ktorá bude uzemnená... Takže + 1mesiac roboty keďže mám na to čas len cez víkendy...
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa medved » 30 Máj 2019, 10:32

celkom výkonný teslák / PL504 .. to veľmi dokopy nejde :)
Takže mám to celé rozobrať, odskúšať, naladiť, nastaviť reguláciu potom tu plechovú krabicu dať do..
nie, len triakovú reguláciu dať bokom na otestovanie rušenia, ak to bude ono, spraviť nejaké tienenie a vráť späť do krabice a otestovať tak.. s krabicou veľa nespravíš.. skús to tak, ako to pôjde aj tak s PL504 nebudeš mať veľký výkon.. nabudúce pri ďalšom VTTC to spravíš inak..

prečo myslíš, že tak často sa používa drevo pri TC :D alebo potom hliník... Ja mám na SSTC II plechovú krabicu, ale je do šikma od cievok a ďalej... nikdy nie pod
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 30 Máj 2019, 22:31

Nevadi, ale dnes som si už narezal plexisklo na jednotlivé strany "novej" krabičky. Poskúšam to v budúcnosti tak ako si pisal zatiaľ aj s tou plechovou a niekedy keď sa mi bude fakt chcieť tak by som to asi prehodil do toho plexiskla nech to bude "dokonalé" ja viem že pl504 nie je gu5b ale ja fakt momentalne nemám peniaze na nič lepšie a ani nevlastním žiadnu výkonnejšiu elku ako pl504ku, tých mám asi 5ks. Tak mi už zostáva experimentovať s tým čo mám.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa medved » 30 Máj 2019, 22:42

Tak nevravím práve o GU-5B :D .. odporúčam napr. GU-81M, tá sa dá ešte relatívne ľahko zohnať aj za prijateľnú cenu a VTTC sa s ním robí tiež ľahko plus dnes už je toho na internete kopec okolo VTTC s GU-81M. Potom aj 6P45S sú dosť dobré, ale tie sa mam dojem už horšie zháňajú, ale možno budeš mať šťastie. Veď uvidíš časom a k čomu sa dostaneš.

Ja som raz tú chybu spravil, som si to neuvedomil a dal plech pod cievky, to bolo SSTC.. hneď, ako som to zapol, som rozrezonoval celý plech a pekne sa hrial, no tam som už bol s výkonom predsa niekde inde. Jedna malá kovová skrutka na sekundárnej cievke pre uchytenie zemniaceho vodiča sa nejaví, ako problém a stále to tak robím.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: VTTC PL504 rušenie triak. regulacie

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 07 Jún 2019, 14:13

Ako som zistil chyba bola zlým umiestnením netieneho regulátora blízko cievok. Ten plechový kryt berie tej cievke z výkonu preto to prerobím do plastu. Triakový regulátor umiestnim do tieneneho krytu a dám ďalej od cievok.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok