Kombo Fender Champ Amp 5F1

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Kombo Fender Champ Amp 5F1

Príspevok od používateľa Wili » 07 Júl 2019, 14:45

Po postavení tweed deluxe a zistení, že je pre moje potreby stále príliš silné som chcel postaviť ďalšie menšie kombo Fender Champ. Na toto kombo som sa chystal veľa rokov a nejako som sa nikdy nevedel odhodlať, no konečne na neho došlo. Stále ma odrádzal príliš nízky výkon a maličká bednička, ale po postavení som sám veľmi prekvapený jeho zvukom, o tom až na koniec :wink:
IMG_1868.JPG
Prvotná myšlienka bola postaviť klasické koženkové kombo, lenže takých už mám dosť a tak mi napadlo, že už keď je to také maličké tak nech to je niečo špeciálne, výnimočné, čo nikde nie je. Preto som sa rozhodol postaviť veľmi starú repliku z 50-60 tych rokov. V kôlni u rodičov som našiel pozostatky 70 ročnej laťovky po zosnulej babke zo starej skrine, takže som zohnal aj autentický materiál poplatný dobe 8) Najprv mi to pripadalo ako skvelý nápad, ale je to asi ten najhorší materiál s akým som kedy pracoval a nikomu nedoporučujem z toho čokoľvek stavať :confused: štiepi sa, blbo sa lepí, pretože pri spájaní natupo sa nezlepí celá doska, ale len vrchná dýha laťovky a teda spoj je totálne na nič. Spájať cez hrebeň bolo cez moje technické a psychické možnosti, tak som to husto nakolíkoval dokopy. (asi každé 2cm je kolík). Stena pre reproduktor a zadné kryty, som už vyrobil z brezovej preglejky. Aby som zachoval retro vzhľad a vyzdvihol starobu dreva, celé som ho namoril do tmavo hnedej a potom nalakoval polomatným disperzným lakom. Predná sieťka pre reproduktor je originál vintage fender a je už akoby stará zožltnutá od výroby. Pre úplnú dokonalosť som dodal aj retro fender logo. Ako čerešničku na torte som si ešte vyrobil aj starý výrobný štítok - normálny papier poliatý kávou a upečený v rúre, ten som potom nalepil do vnútra komba. Jediná vec ktorá identifikuje kombo ako "moderný" stroj je rok na štítku (2019) a tiež vnútorná elektronika.

Chassis pre zosilnovač ako aj všetky hore uvedené "gitarové veci" som nakúpil z tube-town. Aj napriek tomu, že je celá bednička veľmi retro, tak som použil zapojenie elektroniky cez DPS a nie point-to-point. Nemám rád point-to-point, nepáči sa mi z viacerých dôvodov, a tak aj napriek schématickej jednoduchosti som použil DPS kde je všetko veľmi úhľadne zapojené, vrátane poistiek a všetkého čo treba. Ak by niekto mal náhodou záujem o DPS je priložená v prílohe, a schéma zapojenia je ľahko dohľadateľná na internete, alebo tu:

https://www.thetubestore.com/lib/thetub ... -Rev-B.pdf

Pre dlhšiu životnosť a nesmrteľnosť zosilňovača, a tiež pre jeho originalitu, som spravil oproti starému originálu niekoľko úprav:
- do série s vákuovou diódou som zapojil do série aj rýchle lavínové diódy
- použil som trochu vyššie filtračné kapacity u anodových elytov, čo pomohlo úplne odstrániť akýkoľvek brum (všetky tri sú 22uF, čo je stále v rámci bezpečnosti 5Y3)
- namiesto poistkového púzdra na prednom paneli som osadil normálny sieťový vypínač, lebo pôvodný zosilňovač ma vypínač integrovaný v potenciometri čo je veľmi nešťastné riešenie, a tak som hlavné poistkové púzdro dal zo zadu na chassis. Aby sedel popis na chassis, musím ešte premazať popisky na paneli, len nemám doma akurát acetón a odlakovačom na nechty to neide dole.
- použil som veľký 24mm potenciometer
- použil som najmenší možný rozmer komba (ešte o kúsok menší ako originál) a osadil "veľký" 8" reproduktor celestion. Plánoval som použiť skvelý 10" greenback, ten by sa tam už ale nevošiel a bednička by musela byť výrazne väčšia. Rozmer môjho komba je 33x30x17cm a reproduktor tam vošiel len tak tak :rolleyes: dokonca je tam tak málo miesta, že som musel reproduktor trochu nezmyselne pootočiť lebo výstupné trafko na chassis nemalo miesto kvôli konektorom na reproduktore :oops:

Ešte nejaké elektrické podrobnosti... výstupné trafko je Hammond určené pre tento fender zosilňovač a má Ra s odbočkami pre 8k, 5k a sekundárne Rz=3.2R. Napájacie napätie zdroja bez zaťaženia, vyletí na zhruba 450-460V. Zdroj je ale hneď po zapnutí zaťažený a tak toto napätie aj bezprostredne po zapnutí málo kedy prekročí 420V. V záťaži a po nahriatí elektróniek je na anóde 6V6-tky 360V, na odpore 470R v katóde je úbytok necelých 20V, čo odpovedá strate zhruba 14,5W pri rozpočítaní straty na G2 a Anódu dokopy, to je presne na hranici katalógových údajov tej elektrónky. Je to asi na ňu ale fakt veľa, pretože v úplnej tme vidno ako sa jemne červená anóda.

Skúšal som pre zaujímavosť osadiť aj väčšiu zvyšnú 6P3S čo som našiel v zásobách a mám pocit že s ňou to hrá ešte trochu krajšie. Tečie ňou ale vyšší prúd pri nižšom napätí, takže by bolo vhodné prehodiť aj odbočku trafka na 5k a asi by bol možno aj trošičku vyšší výkon, ten ale nie je potrebný. Možno s týmto ešte trochu polaborujem podľa nálady, ale asi tam nechám pôvodnú 6V6. Ešte som zabudol napísať že vstupná elektrónka je 12AX7 tung-sol v tieniacej krytke pre čo najlepšie eliminovanie rušenia.

S kombom som veľmi spokojný a má neuveriteľne pekný a jemný zvuk, je veľmi maličké a ľahko prenosné, som prekvapený ako dobre si kombo rozumie s externými efektami a skresľovacími krabičkami. Až keď som ho párkrát vyskúšal, tak som konečne pochopil prečo sa práve toto kombo používa tak často v nahrávacích štúdiach...
Prílohy
IMG_1867.JPG
IMG_1869.JPG
IMG_1871.JPG
IMG_1863.JPG
IMG_1873.JPG
IMG_1842.JPG
IMG_1843.JPG
5F1 board v2.0.brd
(85.3 KiB) 71 stiahnutí
5F1 board v2.0.sch
(601.79 KiB) 70 stiahnutí
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kombo Fender Champ Amp 5F1

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Júl 2019, 20:44

Asi nie som dostatočne vzdelaný, no prečo sa dáva do série s vákuovou diódou aj rýchla polovodičová ? V čom môže vadiť, zrejme pomalšia rýchlosť, vákuovej diódy ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Kombo Fender Champ Amp 5F1

Príspevok od používateľa Wili » 07 Júl 2019, 22:01

U zosilňovačov ktoré majú standby spínač to pomáha ako prevencia proti iskreniu vnútri vákuovej diódy pri častom zopínaní, čo výrazne ochráni elektrónku a veľmi výrazne predĺži jej život. Tu ale standby nemám, ale aj pri bežnom zopínaní sa niekedy stane že vákuová dióda dostane šupu od nenabitého elytu alebo v nej z toho aj zaiskrí pri spracuvávani veľmi vysokého AC na DC, tie ochranné diódy okrem pohlcovania iskrenia usmerňujú, potom vákuová dióda už spracuváva len DC napätie, takže potom funguje len ako "odpor" pre reguláciu napätia...

Tiež vakuové diódy patria medzi najmenej spoľahlivé a veľmi kaziace súčiastky, takže v prípade že by v nej došlo k poruche neodnesie to zvyšok zosilňovača a nevybuchnú elyty. Prezýva sa to v muzikantskom svete aj "immortal mod" :pain:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kombo Fender Champ Amp 5F1

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Júl 2019, 23:03

Tak fajn, zas som o kus múdrejší ...

Ešte ma napadlo, viem že zarytí fandovia elektrónok to nebudú v žiadnom prípade akceptovať, zmenil by sa moc zvukový prejav, ak by sa použili len polovodičové diódy a vhodné odpory ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Kombo Fender Champ Amp 5F1

Príspevok od používateľa Wili » 07 Júl 2019, 23:09

Tym ze je to Acko podla mna by v tom rozdiel nebol, aspon teoreticky by to tak malo byt.V AB by to rozdiel uz byt mohol kedze by sa odber prudu a teda aj napatie menili podla ubytku tej diody.

Aj ked v acku by mal byt odber prudu konstantny v praxi to tak nikdy nieje takze vplyv by tam teoreticky byt mohol tiez ale velmi zanedbatelny
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kombo Fender Champ Amp 5F1

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Júl 2019, 23:36

Podľa mňa, by to malo byť presne naopak. Predsa vákuová dióda má rádovo vyšší úbytok, ktorý sa dokonca výrazne není s odberom. U polovodičovej diódy je úbytok aj zmena úbytku úplne zanedbateľná. Preto som spomenul sériové odpory, aby napätie výrazne "lietalo", ako u vákuovej diódy.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Kombo Fender Champ Amp 5F1

Príspevok od používateľa Wili » 07 Júl 2019, 23:50

Nie opacne, ved u Acka je ten prud konstantny, nelieta ale ustali sa na jednej hodnote takze preto pisem ze si myslim je jedno ci je tam odpor alebo dioda, aj ked v praxi je to polopravda a u AB ten odber lieta podla vybudenia hore dole. Asi rozdiel mezi odporom a diodou bude hlavne v tom ze u odporu bude ten ubytok napatia podla prudu linearny a u diody to tak byt nemusi a uz to bude nejaka nie velmi rovna krivka, v tom bude povodca aj toho rozdielu zvuku o ktorom basnia muzikanti.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kombo Fender Champ Amp 5F1

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Júl 2019, 00:45

Nechcem to už ďalej rozvíjať, no asi sme sa navzájom trochu nepochopili. Nie som hudobník, tak je to jedno. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Kombo Fender Champ Amp 5F1

Príspevok od používateľa hpeter » 12 Júl 2019, 19:15

Dolfi napísal:Tak fajn, zas som o kus múdrejší ...

Ešte ma napadlo, viem že zarytí fandovia elektrónok to nebudú v žiadnom prípade akceptovať, zmenil by sa moc zvukový prejav, ak by sa použili len polovodičové diódy a vhodné odpory ?
kedze sa jedna o gitarovy amp (ma mat zafarbenie), aby boli zachovane dobove parametre je ziaduci aj makky zdroj s vakuovou diodou. ak mas na mysli ten graf, tak teoreticky ano, si diody a odpory do serie by to nasimulovali. ale ak staviam repliku, nemam na vyber.
Prílohy
Screen Shot 07-12-19 at 06.53 PM.PNG
Screen Shot 07-12-19 at 07.04 PM.PNG
0

macomen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 10 Nov 2017, 13:36

Re: Kombo Fender Champ Amp 5F1

Príspevok od používateľa macomen » 23 Mar 2023, 17:48

Pekná robota. Ja som sa rozhodol pre Princeton Reverb a dokončil som ho až teraz. Všetko som robil na kolene, doma v paneláku, ale zvukovo výsledok stojí za to. Z Tube-Townu som si i ja objednával trafáky. Skúšal som ich i navíjať, ale bol to beh na dlhé trate- zháňať plechy, drôty, samotné navíjanie, najmä výstupné trafo mi dalo zabrať, tak nakoniec som sa rozhodol kúpiť Hammondy a s odstupom času myslím, že už navíjať trafá nikdy nebudem. Potrebujem ešte kúpiť nové lampy do preampu, i keď som špekuloval zmeniť žhavenie a dať tam ruské 6N2P-EV, ale zostanem pri ECC83.
Prílohy
IMG_1174.JPG
IMG_1176.JPG
IMG_0994.JPG
IMG_0996.JPG
IMG_1184.JPG
0

Napísať odpoveď