HF VTTC (GU-5B) 11MHz

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

HF VTTC (GU-5B) 11MHz

Príspevok od používateľa medved » 03 Nov 2019, 20:09

Nazdar,
premýšľal som, či to tu dať alebo nie.. ale tak prečo nie no.. bude prdel :D je to projekt spred roka, nie teraz aktuálny. Čiže je to už aj dávno rozobraté celé. Prečo, vysvetlím ďalej...

Dávam to tu hlavne a čisto len pre zaujímavosť, dlho tu na fóre nič okolo VN sa nedávalo, dlho žiadne tesláky, v téme VN tiež dlhšie nič.. tak to tu trochu oživím. Zapojenie je to hotové a dotiahnuté do funkčného stavu.. avšak finálna krabica a nejaký výrobok hotový z toho nie je a v podstate ani nikdy nebude. Preto je stav taký, aký je na fotkách.

Je to šialená, nebezpečná, pažravá (odberom) hračka a rušička v jednom.. vzhľadom na povahu zapojenia aj samotné premiestnenie zapojenia zo stola niekde inde je problém a rozladí sa obvod a môže sa to správať mierne neočakávane, zmenšenie výkonu, účinnosti a pod. pri ladení oscilátora a zmätkovaní je to dokonala rušička.. v celom dome výpadok rádia a telky, internet, wi-fi... zamrznutie klávesnice, myšky, brum v reprákoch aj o poschodie nižšie.. :lol: ale po správnom vyladení sa väčšina problémov odstránila a bolo to už relatívne OK.

Cieľom bolo dosiahnuť, ako inak, čo najväčší VF plameň, namiesto klasiky výbojov z tesláku.. toto pracuje na vysokej frekvencií, kedy už výboje prechádzajú do žltého plameňa, teda žltej plazmy. (hranica je okolo 10MHz prechodu na "plameň").
Podmienky sú:
1. frekvencia nad 10MHz
2. CW napájanie alebo dostatočne veľký výkon v kW pre pulzujúce nefiltrované napájanie
Potom bežné výboje prechádzajú do takéhoto plameňa.

Cieľ bol splnený, postavil som najvýkonnejší a najväčší takýto VF plameň na SR/CZ, zdokumentoval, nafotil, natočil a potom po čase, keď ma to prestalo baviť celé rozobral :lol:

Dotyk výboja je smrteľný (toto nie je, ako klasika teslak), nie je tu žiadne oddelenie, takže je to priamo na výstupe násobiča VN zdroja. Dalo by sa to spraviť aj bezpečnejšie, ale zbytočne komplikovanejšie a nepokladal som to za dôležité. Nič vhodné na ukazovanie na akciách pre verejnosť, nemám to kde doma skladovať, transformátory na napájanie sú veľké a ťažké. Veľký odber, napájanie z dvoch fáz na 400V. Problém zemnenia a umiestnenia. Čisto je to len experimentálna záležitosť zo zvedavosti s tým, že potom to aj tak rozoberiem :D

Zhrnutie:
Príkon: 4kVA z dvoch fáz na 400V (2x C16 ističe)
Dĺžka výboja: 40cm
Frekvencia: 11MHz
Elka: GU-5B
Napájanie: 5kVA oddeľovak na 400V -> RA10 -> 4kVA 4kV trafo z radaru -> zdvojovač na cca 11kV (50Hz pulzy polsinusovky)
Zemnenie: PEN svetelného okruhu, aby som sa vyhol priamemu zemneniu na rozvody, kde je elektronika.. v ceste ešte "VF zem" - ta tacka s ťažítkom fľaše vody
Elektróda: uhlík z veľkej 1,5V baterky zabrúsený do hrotu (jediná vec, čo netaví a nesteká kov dole, nelietajú naokolo roztavené kúsky kovu a dá sa do toho aj pozerať cez slnečné okuliare :mrgreen: )

Celé je to rozmiestnené tak, ako je.. pre dodržanie vhodných vzdialenosti súčiastok a vodičov

A nie, elektrónku som netýral, po celý čas som kontroloval mriežkový prúd, aby som neprekročil za žiadných okolností a tiež som hneď videl ak niečo kmitalo alebo nečakane narastal prúd.. tiež som sledoval príkon. Elka bola drahá z ebay :wink:

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=L5NDC8Gvm5Q (finálne video)
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=14Jqltof7o8 (video 11MHz výboja v argóne)
:arrow: http://www.vn-experimenty.eu/index.php? ... =hf-vttc_4 (web pre viac info, fotiek, schémy)

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: HF VTTC (GU-5B) 11MHz

Príspevok od používateľa hpeter » 04 Nov 2019, 20:56

pekna triodka, kvitujem urob si sam pripoje.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: HF VTTC (GU-5B) 11MHz

Príspevok od používateľa medved » 04 Nov 2019, 21:34

dík, mám 2 kúsky.. na 2x som kupoval a mal som šťastie, náhodou mi Bulhar poslal rozdielne kusy :D

Obrázok

Obrázok

Joo a tu je aj schéma pre zaujímavosť, to je finálna.. na webe mám aj predošle verzie, skúšal som rôzne napájania.. 50Hz, 100Hz, násobič, filtrované.. cievky sa menili atď..

Obrázok

Našťastie toto nie je vec, čo by po mne bezhlavo hocikto kopíroval.. vzhľadom na nie bežné elky a trafaky :biggrin:
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: HF VTTC (GU-5B) 11MHz

Príspevok od používateľa mato3000 » 04 Nov 2019, 22:02

nádhera ...

Ozaj, ako vychádzaš so susedmi ? Zdravia ťa ešte ?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: HF VTTC (GU-5B) 11MHz

Príspevok od používateľa medved » 04 Nov 2019, 22:16

Vďaka :) .. čo sa týka susedov, v tomto mám podstatné plus.. všetci susedia sú ďaleko od nás (teda ich domy) :D .. nemáme dom priamo pri ulici, ale posunutý ďalej od domov a ulice pri poliach, takže naokolo v istej diaľke nikto nič a je od nás istá "bezpečná" vzdialenosť :D .. jedine pred pár rokmi späť sa tu vybudoval jeden sused, našťastie je len zatiaľ jeden, tak sa to dá a zvyčajne som skrytý v dome, alebo von za domom medzi šopami z opačnej strany od neho, tak zatiaľ všetko oka :) .. sem tam som mal zvedavé hlavy na oknách ak som vytiahol pred garáž veľký SGTC (1,3m výboje) ale len zvedavé, nikto nič nevravel. Zvyčajne som stále skrytý za domom, kde ma nie je vidieť, nemám rád zvedavé hlavy na oknách.
0

Napísať odpoveď