Transiwatt 2x70W // Danwatt //

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Transiwatt 2x70W // Danwatt //

Príspevok od používateľa Wili » 23 Nov 2019, 00:53

S transiwattom som sa naposledy hral keď som mal asi 10 rokov, kedy som o elektronike veľa nevedel, preto z nostalgie som dostal veľkú chuť si tento zosilňovač postaviť a trochu sa s ním pohrať, a keď už, tak poriadne!

Obrázok Obrázok

Už dlhšiu dobu sa na susednom fóre rozoberá danhardom upravený transiwatt, preto názov danwatt... Úprava spočíva v modifikácii zdroja prúdu pre koncové tranzistory, kde sú klasické výkonové odpory nahradené za tranzistor. Staručkému transiwattu to veľmi zásadne zmení parametre, je praktickejší a menší na stavbu (polovodič sa chladí oveľa jednoduchšie ako veľký keramický odpor) je tu tým pádom veľmi ľahko upraviteľná regulácia prúdu a veľmi efektívne zavedená modulácia prúdu. To výrazne pomáha s budením koncových tranzistorov a zvyšuje efektivitu celého zosilňovača. Aj keď je zosilňovač extrémne jednoduchý a pozostáva len zo 6tich tranzistorov, pojal som jeho stavbu moderne, všetko je na profi DPS z číny, na stavbu som použil súčasnú súčiastkovú základňu a žiadne staré komponenty. Ako koncové tranzistory je výhodné použiť kusy s čo najvyšším prúdovým zosilnením a zároveň aby neboli veľmi rýchle, pretože potom je zapojenie veľmi háklivé na stabilitu a je ťažké ho skrotiť. Problém ale je, že väčšina pomalých tranzistorov nemá až tak vysoké prúdové zosilnenie pri vysokom prúde (okolo 50), a naopak rýchle tranzistory mávajú zosilnenie vyššie (okolo 100), prečo to tak je neviem. Modul pri ozivovani a doladovani:

Obrázok

Ako koncové tranzistory som použil lacné a ľahko dostupné Toshiba 2SC5200/2SA1943 pretože majú výborné prúdové zosilnenie, len sú až priveľmi rýchle, čo sa mi trochu vypomstilo a mal som veľké problémy zosilňovač skrotiť. Celý príbeh, verzie, úpravy a všetko možné o danwatte je možné si prečítať tu: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23220

Obrázok

Nedoporučujem ale toto zapojenie začiatočníkom, alebo niekomu s nedostatkom vybavenia a skúseností. Aj keď je zapojenie schématicky jednoduché, je pre jeho vykompenzovanie a nastavenie potrebný osciloskop. Určite by som tiež doporučil použiť pomalšie tranzistory, napr. nesmrteľné MJL21193/4/5/6 a pod... V zosilňovači je veľmi šikovne vymyslený oneskorený nábeh zdroja prúdu, aby najprv došlo napájanie pre vstupný tranzistor a až neskôr nabehlo budenie prúdu pre koncové tranzistory - to úplne zruší akékoľvek strely do reproduktorov pri zapnutí. Trochu som sa obával toroidu uprostred a kablovačky okolo ale brum je absolútne nepočuteľný, skôr počuť len jemný šum pri vytočení hlasitosti. Jedine čo počuť je jemné vrčanie toroidu :roll: asi by to chcelo audio toroid :confused: Trochu sa mi vypomstila príliš malá krabica, bolo to dosť natesno ale naštastie všetko vošlo. Zosilňovač je veľmi maličký, krabica je ako balík kancelárskych A4 do tiskárny, má len 32x21x5,5cm.

Celý zosilňovač som umiestnil do skrinky vyrobenej na mieru, s chladičmi po stranách ale schovaných pod krytom s dostatkom chladiacich otvorov. Každý kanál ma svoj samostatný zdroj. Obidva kanály sú napájané jedným spoločným toroidom umiestneným uprostred s dvojitým vinutím pre dual-mono 160W/2x42VAC. Zeme oboch kanálov sa spájajú až pri regulácii hlasitosti. Kovová skrinka je ukostrená, a je prepojená RC členom 100n+100R/3W s výkonovou zemou u jedneho z kanálov. Predný panel je z quickpanelu kde som pre viac retro pocit použil aj analógové VU metre pre indikáciu vybudenia a vypínateľnú fyziológiu (loudness). Pre VU metre som vyrobil pasívny logaritmus riadený úbytkom na kremíkových diódach. Pre čo najlepšiu citlivosť som použil na usmernenie signálu germániové diódy OA91, ktoré zvládnu vysoké napätie výstupu a zároveň majú pri nízkom prúde ubytok <0,1V. Laborovaním pomerov hodnôt odporov pred diódami v kombinácii s odporom meráku sa mi podarilo dosiahnuť skoro ideálny logaritmus.

Obrázok

Pre fyziologickú reguláciu hlasitosti som použil 22-krokový SMD "alps" s odbočkou, je to trošku upravené zapojenie z AZS223, priebeh pre každú z polôh vyzerá podľa simulácie zhruba takto:

Obrázok

A nakoniec zopar meraní. Všetko do 4R zataze.
Obdlznik 10k:

Obrázok

Sinus 1k, 70W

Obrázok

Skreslenie pri 10W

Obrázok

Dalsie obrazky:

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

EDIT: vymenene lacne sietove trafo za tieneny audio toroid:

Obrázok
0
Naposledy upravil/-a Wili v 09 Jan 2020, 12:57, upravené celkom 2 krát.

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Transiwatt 2x70W // Danwatt //

Príspevok od používateľa vlasto » 23 Nov 2019, 14:48

No paráda,super práca, profi výrobok
0

Napísať odpoveď