Signálny generátor 0,4 až 40 MHz

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Signálny generátor 0,4 až 40 MHz

Príspevok od používateľa stefanSK » 29 Nov 2019, 17:47

1. Pre vlastnú potrebu som si postavil signálny generátor. Po doplnení detekčnej sondy je vhodný na kontrolu a nastavenie medzifrekvenčných zosilňovačov AM a FM prijímačov a krátkovlnných prijímačov a snímanie frekvenčnej charakteristiky ladených obvodov.
Podklady pre konštrukciu som čerpal z rôznych zapojení generátorov uvedených na internete. Zapojenie som upravil tak, aby konštrukcia bola čo najjednoduchšia a mohol som použiť súčiastky väčšinou zo „šuplíkových“ zásob. Pre zachovanie jednoduchosti konštrukcie som na nastavovanie a zobrazovanie frekvencie nechcel použiť mikrokontroler. Schéma generátora je na Obr. č.1 a rozmiestnenie súčiastok na PCB na Obr. č.2.
2. Parametre RF generátora:
-frekvenčný rozsah je od 400kHz do 40 MHz, ktorý je rozdelený do šiestych rozsahov mierne sa prekrývajúcich
- 400KHz až 1,1 MHz
- 1,0MHz až 2,5 MHz
- 2,2MHz až 5,5 MHz
- 5,0 MHz až 13,5 MHz
- 13,0MHz až 35,5MHz
- 30,0 MHz až 40 MHz.
Pokles výstupnej úrovni signálu je v rozsahu 400 KHz až 30 MHz o 3dB, potom úroveň rastie o 3dB až do konca rozsahu (asi by bolo treba zmeniť hodnotu cievky L9),
- maximálna výstupná úroveň signálu je 0,63 Vpp (dá sa nastaviť s P1),
- výstupná úroveň je plynule regulovaná od 0 do max. hodnoty,
- možnosť AM a FM modulácie pripojeným externým napätím,
- výstupný BNC konektor (vyvedený vzadu ) na pripojenie meranie nastavenej frekvencie,
- napájanie 230V AC. Zdroj dodáva stabilizované napätia 5V(zatiaľ nepoužité) a 12V.

3. Popis zapojenia
Oscilátor je tvorený operačným zosilňovačom MA3006. Frekvenciu kmitov určujú cievky L1 až L6 a dvojica varikapov D9, D10, ktoré sú zapojené do vstupu diferenciálneho zosilňovača. Zisk zosilňovača je riadený tranzistorom zapojeným v emitore zosilňovača. Cievky sa postupne zapínajú do obvodu tak, že bod B2 až B6 je pripojený buď na GND (cievka je pripojená do obvodu), alebo je pripojený na spoločný bod cievok (cievka je skratovaná). Pri najvyššej frekvencii sú všetky cievky zapojené paralelne. Signál z oscilátora je privedený na oddeľovací tranzistor T4 a ďalej na zosilňovač tvorený obvodom NE592. Zisk tohto obvodu určuje kombinácia L9 a R26. Cievka L9 znižuje zisk zosilňovača pre vyššie frekvencie. Na výstupe je zaradený tranzistor ako emitorový sledovač . Maximálna výstupná úroveň signálu je riadená ½ obvodu LM358, ktorý zosilňuje diferenciu napätia z nastaveného potenciometra P1 a výstupného napätia signálu, ktoré je dvojcestne usmernené dvojicou germániových diód. Výstup obvodu riadi tranzistor v oscilátore tak, aby výstupné napätie z generátora bolo konštantné.
Napájanie generátora je zabezpečené jednoduchým zdrojom s LM317 pre 5V vetvu a 7812 pre 12V vetvu. Z 12V je pomocou odporov vytvorené ladiace napätie s rozsahom 5 až 8.5 V. Pre ladenie je použitý viacotáčkový potenciometer s hodnotou 10kΏ.
4. Konštrukcia
Celý generátor je postavený na dvoch jednostranných doskách – napájací zdroj a samotný generátor. Doska zdrojov je umiestnená na zadnom paneli a doska generátora na dne univerzálnej škatuľky. Na prednom paneli sú umiestnené:
- sieťový vypínač s indikáciou LED,
- prepínač rozsahov frekvencie,
- potenciometer na plynulé ladenie frekvencie,
- potenciometer na nastavenie výstupnej úrovne,
- výstupný konektor BNC,
- konektory na vstup rozmietacieho napätia pre AM a FM.
Na prednom paneli je rezervované miesto pre umiestnenie modulu merania frekvencie. Napr. lacný modul z ebay – Obr. č.7. Kto by chcel, tak namiesto potenciometra pre nastavenie úrovne by mohol vyskúšať modul elektronického útlmového čláku (64 úrovní) Obr. č.8. Použitím týchto modulov sa zvýži "užitková hodnota" generátora, ale sa stratí výhoda jednoduchosti.
Na zadnom paneli je umiestnený konektor na pripojenie 230V a výstupný BNC konektor pre externé meranie frekvencie.
Obr č.1 schéma zapojenia
Obr č.1 schéma zapojenia
Obr. č.2 rozloženie súčiastok generátora na plošnom spoji
Obr. č.2 rozloženie súčiastok generátora na plošnom spoji
Obr. č.3 pohľad na predný panel zostaveného generátora
Obr. č.3 pohľad na predný panel zostaveného generátora
Obr. č.4 pohľad na rozloženie PCB a ovládacích prvkov vo vnútri krabičky
Obr. č.4 pohľad na rozloženie PCB a ovládacích prvkov vo vnútri krabičky
Obr. č.5 výstupný signál z generátora s f=413 kHz a jeho spektrum
Obr. č.5 výstupný signál z generátora s f=413 kHz a jeho spektrum
Obr. č.6 výstupný signál z generátora s f=43 MHz a jeho spektrum
Obr. č.6 výstupný signál z generátora s f=43 MHz a jeho spektrum
Obr. č. 7 modul merača frekvencie
Obr. č. 7 modul merača frekvencie
Obr. č.8 modul útlmového článku
Obr. č.8 modul útlmového článku
0
S.K.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Signálny generátor 0,4 až 40 MHz

Príspevok od používateľa oravan » 29 Nov 2019, 19:47

Dobréééé :thumbup:
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Signálny generátor 0,4 až 40 MHz

Príspevok od používateľa stefanSK » 07 Jan 2020, 09:12

Tak som doplnil meranie frekvencie.
Prílohy
Meranie frekvencie
Meranie frekvencie
0
S.K.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok