Prístroj pre impulznú magnetoterapiu

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Prístroj pre impulznú magnetoterapiu

Príspevok od používateľa Pozitron » 29 Nov 2019, 21:31

V časopise Praktická elektronika uverejnil od roku cca 2004 viacero článkov s touto tématikou pán Luboš Matyásek.
Vyhotovil som prístroj podľa jeho schémy (PE 01/2011), i keď som si prezrel aj novšie články, táto schéma sa mi najviac pozdávala.
Je to veľmi jednoduché zapojenie a môže si ho vyskúšať každý, aj začínajúci elektronik - amatér. Cena tých niekoľko jednoduchých súčiastok by nemala presiahnuť ani 10€, plus k tomu napájací zdroj a jedna aplikačná cievka.
Prístroj pre domáce liečenie magnetickým poľom predávajú na Slovensku díleri zahraničnej firmy za cca 1500€, pre objektivitu musím napísať že dodávajú niekoľko "aplikátorov", na ktorých možno ležať, sedieť, navliekať si ich na telo ... atď.
Takú istú službu však vykoná aj tento jednoduchý prístroj s jednou aplikačnou cievkou.
Čo sa s tým dá liečiť ? Indikácie popisuje pán Luboš Matyásek v PE 02/2011. Nie som odborník ani v medicíne, ani v šarlatánstve, ale terapeutické účinky impulzného magnetického poľa som vyskúšal sám na sebe - bolesti kĺbika palca pravej ruky. Teraz len stručne vymenujem čo píše autor v citovanom článku : bolestivé stavy pohybového systému, artrózy kĺbov, artrózy chrbtice, ischiasch, útlak nervov, artritídy kl´bov a chrbtice, Bechterev, reumatizmus, stavy po implantácii endoprotéz, pooperačné stavy, zlomeniny, karpálny tunel, tenisový lakeť, zápal prostaty, nedokrvnosť končatín, tintinus, diabetická noha, bércový vred, paradentóza, svalová únava, očné ťažkosti.
Prosím váženého čitateľa, nech mi odpustí terminologické chyby !
Teraz ešte niekoľko poznámok ku konštrukcii a vyhotoveniu :
Na schéme nie je LED, indikujúca napájacie napätie, v skutočnosti je na prístroji namontovaná aj zapojená.
Hodnoty a typy niektorých súčiastok sú oproti pôvodným mierne zmenené, čo však nemá negatívny vplyv na činnosť obvodov.
Táto verzia prístroja je napájaná zo sieťového adaptéra, ktorý je nestabilizovaný a dáva naprázdno cca 14V. Odber prístroja aj s dvomi LED je asi 20 mA, veľký kondenzátor C4 zabezpečuje dostatok energie pre špice impulzov.
Mám rozpracovanú aj verziu so vstavaným sieťovým trafáčikom, o tom možno inokedy.
Obal prístroja (krabička, škatuľka, púzdro - čo sa vám bude viac páčiť) som vyrobil z odpadu plávajúcej podlahy. Doštičky majú hrúbku 6 mm a povrchová úprava je celkom prijateľná pre tento účel. Prístroj treba chrániť pred pobytom vo vlhkom prostredí, o polievaní vodou radšej ani nehovorím. Kto by chcel vyšší stupeň krytia, nech zvolí odolnejší materiál. Steny krabičky sú navzájom zlepené, iba nožičky sú priskrutkované.
Rozmery krabičky : 135x75x95 mm a hmotnosť bez sondy : 350 gramov.
Aplikačná sonda je jedna z dvoch vychylovacích cievok starého ČB TVP. Veľmi dobre slúži na tento účel, je veľmi podobná autorovej cievke v PE 08/2014. Kto by chcel iný typ cievky, nech vyhľadá všetky autorove články v PE. Ja budem musieť rozobrať ešte nejaký starý televízor. lebo vinúť sa mi nechce a nemám ani poriadny drôt.
To je zatiaľ všetko, prípadné otázky technického rázu rád zodpoviem - ak budem vedieť.
Prílohy
Schéma podľa pána Matyáska, mierne zmenená. P1 slúži na zmenu frekvencie impulzov.
Schéma podľa pána Matyáska, mierne zmenená. P1 slúži na zmenu frekvencie impulzov.
Steny krabičky, pripravené na lepenie.
Steny krabičky, pripravené na lepenie.
Steny krabičky, čelný panel a DPS
Steny krabičky, čelný panel a DPS
Lepiaci prípravok. Ak šuflík nie je rozheganý, mal by držať pravé uhly.
Lepiaci prípravok. Ak šuflík nie je rozheganý, mal by držať pravé uhly.
Zostava - adaptér, prístroj, aplikačná cievka.
Zostava - adaptér, prístroj, aplikačná cievka.
Švici, trubi - a idze !
Švici, trubi - a idze !
Aplikačná cievka s tieneným káblikom
Aplikačná cievka s tieneným káblikom
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Prístroj pre impulznú magnetoterapiu

Príspevok od používateľa Atlan » 29 Nov 2019, 21:45

Zaujimave, origo pristroj ma toroid 33V niekolo W, isteny 10A poistkou, dva nezavisle obvody pre dve cievky, istene 5A poistkami, budene uP s moznotami nastavenia. Impulzi sa vyrabaju vybijanim kondenzatora do pracovnej cievky. Osadene irf740 a nejake diody. Tak ze nejaky ucinok to asi bude mat.

Akurat to troska pokazene je :D
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Prístroj pre impulznú magnetoterapiu

Príspevok od používateľa Mek » 29 Nov 2019, 22:47

Svojho casu som s magnetoterapiou tiez experimentoval. Tiez som si zobral schemu z Amara, ale inu, v PE05/2012 co bola. K tomu som pridal mikrokontroler na odpocet casu a meranie frekvencie (0-80Hz bohate stacilo). Ako cievku som tiez pouzil polovicu vychylovacky z TV. Fungovalo to dobre, a ze tam skutocne spicky su, sa dalo overit permanentnym magnetom v poli cievky. Koho by zaujimali aj detaily, publikoval som ich aj na mojom webe. Skusenosti s terapiou - aka diagnoza, ci to pomohlo, prip. ako casto a ako dlho aplikovat terapiu, s akou frekvenciou, atd... zatial ziadne nemam.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Prístroj pre impulznú magnetoterapiu

Príspevok od používateľa Jerry19 » 03 Dec 2019, 08:13

Druha moznost ako si vyrobit takyto pristroj je zobrat stary blesk z fotaku a do serie s vybojkou zapojit tu cievku...

To je cele, nic viac netreba, uplne jednoducha uprava blesku... Je tam dost velky kondenzator, nabija sa na 300V cca, je tam menic ktory ten kondik nabija (ten je zdrojom typickeho zvuku nabijania blesku) a je tam obvod ktory ten kondik vybije do vybojky a mate zablesk...

Lepsie ako davat velke kapacity a male napatie, je 300V a mensia kapacita... tym sa obmedzi vplyv odporu cievky... co sa tyka energie moze to vychadzat aj narovnako... ale lepsia je varianta s vacsim napatim...

S bleskom su tie prudove spicky dost vysoke nato, ze sa to da vyskusat uplne jednoducho, staci ze k cievke date hocijake zelezo, klieste, srubovak a uvidite, ze tam tie impulzy su... :)

+ v bleskoch su specialne kondenzatory, ktore su urcene do bleskov a na to aby sa takto rychlo vybijali a dodavali velke spickove prudy...

To ze to funguje dobre, tym si mozete byt isty uz len preto, ze sa to uz davno prestalo pouzivat... A to co sa dnes pouziva je len slabucka varianta...
0

lacosebosik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Aug 2017, 10:21
Bydlisko: Revúca

Re: Prístroj pre impulznú magnetoterapiu

Príspevok od používateľa lacosebosik » 20 Dec 2019, 00:06

Našiel som aj túto staršiu schému A3/1995, možno niekomu pomôže...
Prílohy
pristroj-pre-magnetoterpiu-A3-1995.jpg
0

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: Prístroj pre impulznú magnetoterapiu

Príspevok od používateľa m6r3k » 20 Dec 2019, 01:11

Miesto KFY môžete použiť aj zenerku.
Zaujímavé ako sa dá takýto generátor sumu a elektro smogu využiť na liečebné účely :potlesk:
0

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Prístroj pre impulznú magnetoterapiu

Príspevok od používateľa Pozitron » 22 Dec 2019, 19:41

Práve že zenerka sa na tento účel nedá použiť, pretože jej charakteristika v závernom smere má koleno, ale napätie neklesne na nižšiu hodnotu. Popozeraj čo sa píše v článkoch p. Matyáska v PE, z ktorých som čerpal.
Videl som kedysi niekde generátor šumu so zenerkou, ale tam sa využívala oblasť charakteristiky v oblasti kolena a šum sa musel zosilovať. Malo to slúžiť na vnímanie toho šumu sluchom a liečenie - upokojovanie psychiky človeka.
Generátor impulzov to ale určite nebol.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok