Soldering Station alebo Mikropajka

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Andy99
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 05 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Soldering Station alebo Mikropajka

Príspevok od používateľa Andy99 » 26 Dec 2019, 22:31

Dobry vecer zelam.

Rad by som Vam predstavil jeden vyrobok, na ktorom som pracoval za posledne obdobie. Ide o "Soldering station" alebo mikropajku. Viem, ze existuje velmi vela komercnych rieseni. Ne vela z nich je cenovo niekde inde. Samozrejme chapem, ze cena za vyvoj sa musi niekde odzrkadlit. Preco nesklbit profesionalne riesenie s vlastnym a vymysliet nieco alternativne? Koniec koncov, pocas vyvoja sa clovek velmi vela nauci. A ako som uz raz cital, "vysledok je len vedlajsi produkt, vyvoj je cesta". Existuje niekolko open-source rieseni, ktore mi boli inspiraciou, ako napr. Unisolder http://dangerousprototypes.com/forum/in ... pic=7218.0. No nepotreboval som taku velku univerzalitu a funkcie.
3D model
3D model
Ako som teda postupoval... . Vybral som si pero od JBC, konkretne T-245. O tomto pere viem, ze ma velmi dobre vlastnosti a spracovanie. Samotne pero je vlastne len rucka, do ktorej sa vkladaju hroty s termoclankom. Pre niekoho to moze byt nevyhoda, napr. aj v cene. No na druhej strane, vsetky (originalne) hroty maju rovnaky typ termoclanku, co zjednodusuje ich riadenie.

Male technicke informacie. Pero je napajane 24V AC toroidnym transformatorom. AC napajanie je vyhodnejsie pre pero, no horsie sa riadi. To je zabezpecovane pomcou 2-jice MOSfetov. Samotna stanica je napajana izolovanym DC/DC menicom (18-36V/5V). Jeho vystup je prehnany cez LDO na 3v3. Na riadenie som pouzil 32-bitovy MCU PIC32MM0128GP. Preco 32-bit, ak by to zvladol 8-bit? A preco nie, chcel som si odskusat aj trochu dospelejsi MCU. Pero je spinane v 0, inverzne k meraniu. Ked sa nespina, tak sa meria. Ich pomer je automaticky upravovany podla rozdielu teplot. Zariadenie je ovladane pocmou 2och TACT tlacidiel a jedneho enkodera. Aktualny stav je zobrazovany na OLED displeji. (Ano viem, mohol som pouzit aj vacsi :).)
OLED driver test
OLED driver test
Viac hadam povedia fotografie.
Sleep time
Sleep time
PCB
PCB
Komplet
Komplet
Stanica v akcii


Priebeh vyvoja s podrobnejsim popisom a fotografiami je mozne najst na https://hackaday.io/project/159143-jbc- ... ng-station.
Na zaver by som chcel povedat iba tolko, ze dakujem vsetkym ludom, ktori mi pomahali pocas vyvoja. Myslim, ze sme spolocne vytvorili jedno velmi uzitocne zariadenie do nejedneho pracoviska :).
Odkaz pre "slovencinarov". Preco zariadenie obsahuje anglicke popisy v ovladani? Pretoze mu bude rozumiet vacsia skupina ludi, nakolko bolo prezentovane najprv na medzinarodnych strankach.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Soldering Station alebo Mikropajka

Príspevok od používateľa Milos66 » 27 Dec 2019, 08:04

Až na ten tragicky malý displej je to naozaj pekná práca.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Andy99
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 05 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Soldering Station alebo Mikropajka

Príspevok od používateľa Andy99 » 27 Dec 2019, 09:29

Milos66 napísal:Až na ten tragicky malý displej je to naozaj pekná práca.
Ano, to som uz spominal. No myslim, ze na jeho velkost je to pomerne prehladne.
Mozno som tu zabudol spomenut, akymi funkciami vlastne stanica disponuje. Kalibracia, spaci rezim s moznostou nastavenia casu/teploty, nastavenie kontrastu, prirastku/ubytku teploty a pipanie. Kazda zo spominanych poloziek ma vlastny obrazok v nastaveni.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Soldering Station alebo Mikropajka

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Dec 2019, 10:05

To je 0,98 displej? Ten mam na vrtacke a plne postacuje, biely sa mi paci viac :D
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Soldering Station alebo Mikropajka

Príspevok od používateľa mac26 » 27 Dec 2019, 10:51

Display je OK, len ten vypinac zozadu mi pride dost nestastny.
Inak super! :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Soldering Station alebo Mikropajka

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 27 Dec 2019, 13:12

@Andy99, naozaj pekna robota. Mohol by si sa podelit o detaily krabicky, rozmery a ak sa podari aj link na shop? Thnx
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
Andy99
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 05 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Soldering Station alebo Mikropajka

Príspevok od používateľa Andy99 » 27 Dec 2019, 14:13

Vazim si, ze sa Vam vyrobok rovnako paci ako mne :).
mac26 napísal:Display je OK, len ten vypinac zozadu mi pride dost nestastny.
Inak super! :thumbup:
Co sa tyka vypinaca, pouzil som komplet aj s poistkou https://www.aliexpress.com/item/3284794 ... 4c4dLWzESY.
Tribec Zacks napísal:@Andy99, naozaj pekna robota. Mohol by si sa podelit o detaily krabicky, rozmery a ak sa podari aj link na shop? Thnx
Co sa tyka krabice, povodne som ju chcel vyrobit, tak ako som ju navrhol. No nahodou sa ku mne dostala krabica, ktora viac-menej splnala vlastnosti, ktore som pozadoval. (Tu ju maju asi tiez https://www.komplett-konzept.de/produkt ... ii/a-2965/- rozmery: 180x125x73) Jedine co som nechal vyrobit bol predny a zadny panel na zaklade rozmerov z povodnych.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Soldering Station alebo Mikropajka

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Dec 2019, 19:39

:thumbup: ... a ani si sa nepochválil ...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok