Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 28 Mar 2020, 10:49

Tento projekt som nedávno donkočil. Jedná sa o klasické zapojenie s násobičom siete pre elektrónky GU-50 pre HF-VTTC. Pozmenil som len pár vecí: filtračné kondíky za násobičom 220uF, rezonančný kondenzátor zo spätnej väzby 5nF, rezistor na G2 39k. Pri tomto zariadení sa treba hlavne pohrať s rezonančnou cievkou, s anodovou tlmivkou a hlavne so spätnou väzbou. Treba to ladiť na najväčší plameň pri najmenším začervenaním elky.

Elektronky GU50 som objednal za 10€ z ebayu z Ruska. Pôvodne mi prišli 2 kusy z toho 1. kus nemal pin pre žhavenie, 2.kus mal trochu škrabnutú hliníkovú čiapku, ale funguje v poriadku. Po reklamáci mi prišli ďalšie uplne nové 2ks GU-50.
Takže za 10€ 4 kusy z toho 3 funkčné a 1 mám na výstavke :D

Zariadenie som postavil do skrinky ktorá pochádza z bloku avioniky ruskej stíhačky :D (dural)
Samotná skrinka je uzemnená a prepojená z Nulovacím vodičom. Pri dobrom naladení, ak nechcete aby vás pálila krabička pri jemnom dotyku je nutné pridať vf zem (Al chladič, alebo hocičo vodivé a dostatočne veľké) vodivo pripojenú o kostru. Na vrchu skrinky je plexisklo do ktoreho sú osadené svorky pre cievky a pätica elky.

Audio modulácia je zabezpečovaná malým trafkom 230/12V. Sekundár tohto trafka je pripojený na zosik (ja som použil na skúšku slabý čínsky z nejakej pc sustavy) a primár sa zapája medzi rezistor na G2 a G2. Funguje to nad očakávania, plameň sa nezmenšil, zvuk počuť dosť hlasne a je cekom kvalitný.

Video:https://youtu.be/kRAo_GICxFA
Prílohy
Finálne naladenie
Finálne naladenie
Celá flotila :)
Celá flotila :)
Pohlad zo zadu
Pohlad zo zadu
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 28 Mar 2020, 12:05

Ako som už písal mimo fóra, krabica a prevedenie na jednotku a na GU-50 je výsledok parádny s veľkosťou plameňa, hraje to tiež super :thumbup: .. inak nechceš tu hodiť aj schému ? bude to lepšie, ako ten popis v úvode :)

Ta VF zem... čiže pripojenie PE neide cez ten chladič (VF zem), ale ten chladič je len napojený bokom na krabicu a položený na stole, kým pripojenie na PE je v konektore v krabici ? A aj tak to funguje a je tam viditeľný rozdiel ?
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 28 Mar 2020, 15:21

Vodič PE aj vodič N sú vodivo spojené a pripojené na duralovú skrinku (očakával som že skrinka bude dostatočná vf zem, nebola tak som pridal žltú svorku prepojenú s kostrou+PE+N)
K tomuto zapojeniu som prišiel experimentami a ladením na najväčší plameň. Čím kvalitnejšia vf zem a uzemnenie tím lepší plameň.

Pridávam ešte upravenú schému s presnými parametrami mojho zapojenia
Prílohy
Schéma
Schéma
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 28 Mar 2020, 15:46

Čiže znova otázka, chladič (VF zem) nie je v ceste na PE, ale len z krabice na stole natiahnutý a funguje to, na toto som sa pýtal. Zo zvedavosti ma to zaujíma, lebo ja som to vždy dával do cesty na PE.

Druhá otázka, čo sa stane, ak prídeš do školy alebo inej budovy mimo domu a zapojíš to do zásuvky, kde bude prehodené L a N.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 28 Mar 2020, 17:30

Žltá svorka je pripojená o kostru, kostra je pripojená o PE a N
Do žltej svorky sa pripája krátky drôt ktorý sa následne pripojí k vf zemi v mojom prípade chladič.

Keď by som prišiel niekde kde je sieť bez ochranného zemniaceho vodiča, samozrejme mám so sebou nejakú vf zem, fungovalo by to úplne rovnako. Ten PE vodič tam nerobí veľký rozdiel plameňa, ten vodič sa len do istej vzdialenosti správa ako vf zem, po prekročení tejto vzdialenosť stráca účinok vf zemi a je úplne jedno keby si mi ho v izbe odštikol.
Vodič PE je tam zapojený hlavne kôli tomu ak by náhodov prerazila fáza na kostru aby ma nezabilo to je celé. Dôležitá je hlavne ta vf zem ta má už na výkon vplyv.

-- Spojený príspevok 28 Mar 2020, 18:39 --

Ak by som prišiel niekde kde je prehodené L a N tak by som dostal šok o kostru, vyhodilo by prúdový chránič, ak by ho tam nemali tak by som si len trochu dlhšie ponadával potom by som vyhľadal toho experta čo to tak zapojil a asi by som ho zabil :D :D
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa nalimko33 » 28 Mar 2020, 18:08

s GU-50 sa dá aj iné poriešiť...
https://radiohata.ru/audio/1478-hramush ... ampah.html
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 28 Mar 2020, 18:41

Spotrebic nesmie mat prepojeny N a PE predsa 8O . Ziadna norma neprikazuje ci ma byt L nalavo ci napravo. Prepojit kdekolvek N a PE je proste prasacina, nic v zlom. Proste to je spotrebic I. triedy a tak aj ma byt zapojeny.
Inak parada, paci sa mi to :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 28 Mar 2020, 19:30

spin90: no presne na toto smerovala moja otázka, či si to uvedomí, akú blbosť spravil...

PE a N nesmieš nikdy spojiť dokopy v zariadení a zariadenie musí byť konštruované tak, aby nebolo závislé na orientovaní L a N v zásuvke. Krabica a všetko, čo treba sa zemní na PE, ale nesmie sa spojiť s N.
Keď by som prišiel niekde kde je sieť bez ochranného zemniaceho vodiča...
Tomuto nejako nechápem... ako, že niekde, kde je sieť bez ochranného vodiča ?
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 28 Mar 2020, 21:27

Odjakživa ma učili že fáza L patrí na ľavo, nulák N na pravo a 3. ochranný zemniaci vodič PE je kolík=sieť TN-S. Potom poznám už len sieť TN-C v ktorej nie je zvlášt ochranný zemniaci 3. PE vodič (kolík) je tam len PEN vodič v podstate nulák na kolíku aj v pravej dierke. Sieť má len 2 vodiče L , a PEN. Táto sieť sa používala hlavne v minulosti, ako asi soudruzi z NDR uzemňovali plechové autonabíjačky, práčky tipnite si...
Takže pripomínam že toto nie je štandardné normalizované zariadenie, je to vysokofrekvenčný oscilátor ladený pre najväčší plameň nie žehlička či mixér. Čo sa stane keď odpojím od seba tieto 2 vodiče? Rovnaka vec ako keby dám na 2cm ku cievkám tohoto zariadenia uzemnenú duralovú plechovku. Zo 4cm bude tak 1cm prdplameň. Uzemnená plechovka pohltí všetku vf energiu. Keď spojím tie 2 vodiče rak docielim to že plechovka bude fungovať ako vf zem a bude s cievkami spolupracovať. Prosím nepíšte mi že sú vodiče PE a N aj tak spojené. Je to vf zariadenie a kebyže tieto vodiče prepojím o 3 metere ďalej tak by to už nemalo žiaden účinok nie to ďalších pár 100 metrov. Strávil som nad touto zábavkou fakt veľa času a jedno som sa naučil, všetky podobné vf zariadenia sú dosť o kompromisoch takže sa treba rozhodnúť medzi 4 cm plameňom ale blbosťou, alebo centimetrovým plamienkom ale s možnosťou ľubovolnej dierovej orientácie fázy...
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 28 Mar 2020, 22:44

Odjakživa ma učili že fáza L patrí na ľavo, nulák N na pravo...
To aj mňa na škole, ale toto dnes neplatí a norma neurčuje umiestnenie L a N, oba sú to pracovné vodiče a zameniteľné. A keď si dobré spomínam, tiež už aj mne na škole vraveli, že v minulosti bolo pravidlo v ľavo fáza a pravo nulák, ale taktiež, že dnes toto norma neurčuje a oba sú to pracovné vodiče a je to zameniteľné.. pravdaže aj na škole a všeobecne u nás sa stále dáva v ľavo fáza. Pravdaže som tiež už mal problém s VTTC a otočenou L a N v zásuvke, keď mi kvôli tomu nesprávne fungovala synchronizácia prerušovača na sieť. Lebo jedna zásuvka mala naopak L a N a už to robilo mi bordel.

To má fakt, takto razantný vplyv na výboj, to spojenie PE a N už v zariadení ?? Na tieto veci treba myslieť od začiatku, a ladiť zariadenie v správnom zapojení L, N a PE.
všetky podobné vf zariadenia sú dosť o kompromisoch
ja som si s tým zažil svoje, no je rozdiel nejaký bastl na stole v dielni, ktorý len testuješ a zapojíš, ako príde na stole s tým, že aj tak to potom rozoberieš alebo prerobíš do krabice a pod. alebo ak to už je hotové zariadenie, ako v tvojom prípade. Ja som experimentálne zapojenia tiež hocijako zapájal a aj zapájam, ale ak to už je hotový výrobok, ako tento.. tak tieto veci musia byť správne zapojené. Raz to vezmeš niekde inde a zapojíš na prúdový chránič alebo s prehodeným L a N a je problém.

Mysli nato pri ďalších hotových zariadeniach.. pri veciach, kde to má vplyv, ako tento VF plameň či čokoľvek iné.. už od začiatku, to musíš správne konštruovať a tak aj ladiť.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 28 Mar 2020, 23:47

Toto nie je o robeni chýb. Musel som si jednoducho vybrať,
a vybral som si. Ak si to tu číta nejaký elektro-fajnšmeker a vadí mu to tak ho ubezpečim že toto zariadenie vyrobili Komanči a použili el.sieť TNC(aspoň pre lepší pocit :D ). Občas je treba porušiť previdlá. Ja som s tou mašinkou spokojný a robí mi radosť.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Mar 2020, 07:06

Jasne, to je v poriadku, ak s tym nemas problem a takto to vyhovuje, samozrejme nechceme Ti do toho nejak kafrat. Ak je kryt spojeny s PE, tak OK a ak sa nedal dosiahnut rovnaky plamen s oddelenymi vodicmi, tak budis. Ako som pisal, paci sa mi ta konstrukcia, je to pekne dotiahnute do konca, co sa pri VN casto nevidi. Tie cievky su vytvarovane ako na stroji, pekne ohyby.

Ide len o to, ze su tu potencialni konstrukteri, ktori to mozno budu chciet staviat a tak som sa rozhodol, ze to spomeniem, aby sa pripadne tomuto vyvarovali. Niekto uz ma doma RCD a cudoval by sa, ze mu to vyhadzuje. A aj z celkoveho nejakeho edukacneho pohladu je dobre pripomenut, akym sposobom sa zapajaju spotrebice triedy I. Nieco ako spotrebic v TNC proste neexistuje. Vzdy su to bud trieda 0,1,2,3. Typu TNC a TNS su siete.
Inak, celkovo by ma zaujimalo, ci by vobec bolo mozne to prevadzkovat na RCD, ak by to aj bolo vyrobene ako I. trieda. Ci by parazitne zvody cez PE nerobili zlobu...
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 29 Mar 2020, 08:32

Inak, celkovo by ma zaujimalo, ci by vobec bolo mozne to prevadzkovat na RCD, ak by to aj bolo vyrobene ako I. trieda. Ci by parazitne zvody cez PE nerobili zlobu...
Čo ako.. tesláky menších výkonov čo mám, tak bežia kdekoľvek.. SGTC, VTTC a SSTC.. už len samotný fakt, že sekundárna cievka sa zemní na PE, tak už tam máš nejaký prúd navyše, keďže zvyšok ide do luftu. Na druhej strane, čím dlhšie rozvody, tak tým skôr sa kapacitou VF prúd stratí a uzemní do okolia.. ako keď zabudneš uzemniť sekundárnu cievku a zemní sa cez všetko, čo sa dá v zapojení kapacitou voči okoliu.

Potom s veľkým VTTC s príkonom 5,4kVA s ktorým som maturoval, bolo problém ho zapnúť na škole.. ističe a RCD boli hneď na chodbe vedľa dielní a v jednom kuse padal RCD, museli sme ho vyradiť a len tak sa dal prevádzkovať VTTC aj keď to bolo zapojené správne.

Doma našťastie RCD žiadne nemáme, takže neviem, čo ako by sa správalo... vonku z domu pre verejnosť nosím len menšie veci do 2kW. Pri týchto veciam, čo robím doma je lepšie RCD nemať, lebo potom by si ho aj tak od nervov vyradil v skrini :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: GU-50 Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa hpeter » 30 Mar 2020, 00:27

adamatejcek2 napísal:Vodič PE aj vodič N sú vodivo spojené a pripojené na duralovú skrinku (očakával som že skrinka bude dostatočná vf zem, nebola tak som pridal žltú svorku prepojenú s kostrou+PE+N)
K tomuto zapojeniu som prišiel experimentami a ladením na najväčší plameň. Čím kvalitnejšia vf zem a uzemnenie tím lepší plameň.

Pridávam ešte upravenú schému s presnými parametrami mojho zapojenia
bezpecnost nadovsetko, bez toho sa neda fungovat.
je to v podstate vykonovy oscilator-vysielac, je fajn sa inspirovat literaturou.
v koncovych stupnoch pouziva sa napr bifilarne niekolko zavitov na ferit tycke- ako vf tlmivka medzi zhavenim a zdrojom. (pripadne toroid) dal by som tlmivky aj do napajania medzi elyty a 10n; aj vstupy do modulacneho trafa by znieslo filtraciu vf. lebo v tomto zneni je antena aj privodna snura, to neni dobre.
vf si cestu najde, ak ho nezastavis.
https://db.tubetest.net/other/Eimac/Eimac_1952.pdf
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok