Mini CNC - Plotter

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Softy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 18 Mar 2007, 00:00
Vek: 33

Mini CNC - Plotter

Príspevok od používateľa Softy » 07 Mar 2009, 22:34

Tak, teda všetkym tu prajem pekny den, chcel by som prispieť sem do fóra s mojím vlastným výrobkom, ktorý mi dúfam poslúži. Takže pred dvoma rokmi som sa rozhodol že si postavím nejaký ten súradnicový zapisovač. Fascinovala ma myšlienka riadenia niečoho čo sa hýbe a dokážem to ovládať cez pc, prípadne to ide samo podľa programu. Pomaly som vyriešil všetky problémy za pochodu pri stavbe plottera.
Môže to kresliť, rezať, vŕtať, frézovať mäkké materiály, prípadne gravírovať a pod.
Nejake tie informácie o tomto :
Maximálny rozsah - Os X : 250 mm, Os Y : 190 mm, Os Z : 30 mm.
Maximálne rozlíšenie - Os X, Y - 320/640 krokov na mm. Os Z - 200/400 krokov na mm.
Maximálna rýchlosť posuvu - Os X,Y : 1900 mm/minútu, Os Z : 320mm/minútu.
Napájanie 230V , Transformátor 2x24V 230W. Vinutia zapojené po usmernení paralelne. Spínací zdroj 18V pre ventilátory a externé zariadenia (modelárska vŕtačka).
Riadenie cez LPT port. Softwér pre hobby CNC : Mach v2 - 3.
Na doske riadí naprogramovaný uPC ATmega 8515, spínacie tranzistory na konkrétne vinutia motorov.
Motory sú krokové, 400kr/ot. Dvojfázovo riadené alebo s polovičným krokom (800kr/ot.).
Motory majú prúdovu limitáciu (prúdový zdroj) troška nižšiu ako podľa štítku (1.15A na vinutie).
Je to zároveň moja ročníkova práca. Ale nieje to ešte konečná podoba, chýba tomu vizuálna úprava, ak to bude na 100% hotové, pridám dalšie fotky. Ak máte otázky, pýtajte sa.

Sem pár obrázkov a videá kde to beží:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok


Video 1 - Špirála

Video 2 - Obrázky

Video 3 - Obrázky + text
0
Teória bez praxe je nanič.

Používateľov profilový obrázok
matinko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 23 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Partizánske
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa matinko » 07 Mar 2009, 22:44

no tak toto je paradna vec, podla mna jedna z najlepsich co tu kto uverejnil. uz len preto, lebo taketo nieco neni sranda urobit. nevidel osm to moc dobre,ale na posuvy si pouzil metricku skrutku? trapzovu, alebo gulickovu?
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 07 Mar 2009, 22:49

Velmi fajn praca! Ake si pouzil krokace?
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 07 Mar 2009, 22:50

matinko napísal:na posuvy si pouzil metricku skrutku? trapzovu, alebo gulickovu?
Vizerá to na metrickú...ale neviem to isto...takže ma to tiež zaujíma.

Ináč paráda...vec dobrá zíde sa určite(nie len na kreslenie výstražných tabúľ na verejné záchody:wink: ) .
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Softy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 18 Mar 2007, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa Softy » 07 Mar 2009, 22:52

matinko napísal:na posuvy si pouzil metricku skrutku? trapzovu, alebo gulickovu?
Metrická M8 pre Os X,Y. Metrická M6 pre os Z. Vymedzenie vôle dvoma maticami v jednom puzdre s medzerou medzi nimi.
0
Teória bez praxe je nanič.

Softy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 18 Mar 2007, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa Softy » 07 Mar 2009, 22:58

daqq napísal:Velmi fajn praca! Ake si pouzil krokace?
Vextra PX-245M-01AA - 400kr/ot (0.9°) DC 4V / 1.2A 0.32Nm
0
Teória bez praxe je nanič.

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa borec » 07 Mar 2009, 22:58

toto je naozaj najlepší projekt uverejnený na fóre. Perfektná a zároveň užitočná vec. Gratulujem, niet čo dodať, je to perfektné :)
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 07 Mar 2009, 22:58

A prečo máš na X osy dva motory ??? malá sila, nedostatok remeňov ??
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Softy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 18 Mar 2007, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa Softy » 07 Mar 2009, 23:04

Robio napísal:A prečo máš na X osy dva motory ??? malý sila, nedostatok remeňov ??
Pôvodná koncepcia bola , jeden motor + gumenný zubkovaný remeň. Pôvodne plánovanie bolo pre nedostatok motorov. Ked sa mi podarilo splašiť motory, tak som to urobil takto. Hlavne kôli dynamickosti pohybu (s modelárskou vŕtačkou by posuv najskôr strácal kroky), taktiež i kôli pružnosti remena, na vyššie zrýchlenia by bol moc pružný v ťahu (meškanie otočenia jednej osi, hoci o malý uhol ale môže to sposobiť zaseknutie), jednak by sa mohol prešmyknúť. Takto je to istejšie a silnejšie.
0
Teória bez praxe je nanič.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 07 Mar 2009, 23:21

Tak pri tom pere moc presnosti nemáš a sú rôzne remene ktoré nepružia a sú ozaj kvalitné...Tak ale ak máš možnosť tak dať dva motory tak prečo nie...odpadá niekoľko problémov a ak to ide podľa tvojich predstáv tak je všetko v poriadku.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
seman11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: huncovce
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa seman11 » 07 Mar 2009, 23:43

je to perfektne jedno z najlepsich prac mna by zaujimalo kolko to cele stalo ak by si to mal vsetko kupovat
0

Používateľov profilový obrázok
33zuli
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1424
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Blava, né??
Vek: 29

Príspevok od používateľa 33zuli » 08 Mar 2009, 09:14

dobra praca. ja tiez uvazujem o vyrobe CNC. povodne som planoval trocha ine prevedenie (drahsie :D ), ale teraz uz budem rozmyslat inak :D :D :D
a schemu a program by si nedal???
BTW inspiruj sa :wink: : http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php? ... ers/ploter a http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=lasers/cnc2
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 08 Mar 2009, 12:10

no,hlavne ze ked som potreboval nieco vyfrezovat do plexiskla tak nikto nic,a zrazu je vas tu ako mravcov

Používateľov profilový obrázok
logan105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 06 Mar 2008, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa logan105 » 08 Mar 2009, 13:52

No tak ja si myslim ze si asi zmaturoval :D krasna robota
0

Softy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 18 Mar 2007, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa Softy » 08 Mar 2009, 14:00

seman11 napísal:mna by zaujimalo kolko to cele stalo ak by si to mal vsetko kupovat
Tak, to ti presne vyčísliť neviem. Závisí to od toho akú konštrukciu si navrhneš a čo použiješ. Môžem tu vymenovať tie základné drahšie veci ktore som ja použil (no niečo som nekupoval, iba vyoperoval z použitých zariadení). Takže : malé gulič. ložiská, krok. motory, uPC, tranzistory (výkonove a spínacie), chladiče, rýchle výkonove diódy + konštrukcia (kĺzne, závitové tyče, hlinikové profily, silonové puzdrá, plasty a pod.). Približne som do toho vložil 100-120€, no kopu vecí som mal zo šuflíkových zásob.
0
Teória bez praxe je nanič.

Softy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 18 Mar 2007, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa Softy » 08 Mar 2009, 14:04

33zuli napísal: a schemu a program by si nedal???
BTW inspiruj sa :wink:
To môžem dodať neskôr. Celú dokumentáciu pre ročníkovu prácu. Len ju ešte nemám spísanú.
k tomu laseru, áno rozmýšľal som nad tým. Doma mám i laserové diódy, z cd a dvd napaľovačiek, len nieje veľa času to dať dokopy.
0
Teória bez praxe je nanič.

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 08 Mar 2009, 14:07

na niecom podobnom zaciname pracovat s alexandrom,zatial zhaname material na to,je to slusne. krasne zvuky to vydava.niektore pripominaju piskot R2D2 zo starwars :D

P.S. vedel by si mi vyfrezovat nieco do plexiskla z obalu na CD? keby som poslal navrh v autocade...viac SS ak by si bol ochotny

Používateľov profilový obrázok
seman11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: huncovce
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa seman11 » 09 Mar 2009, 00:01

Softy napísal:
seman11 napísal:mna by zaujimalo kolko to cele stalo ak by si to mal vsetko kupovat
Tak, to ti presne vyčísliť neviem. Závisí to od toho akú konštrukciu si navrhneš a čo použiješ. Môžem tu vymenovať tie základné drahšie veci ktore som ja použil (no niečo som nekupoval, iba vyoperoval z použitých zariadení). Takže : malé gulič. ložiská, krok. motory, uPC, tranzistory (výkonove a spínacie), chladiče, rýchle výkonove diódy + konštrukcia (kĺzne, závitové tyče, hlinikové profily, silonové puzdrá, plasty a pod.). Približne som do toho vložil 100-120€, no kopu vecí som mal zo šuflíkových zásob.
no tak nieje to az tak wela ako som si myslel ja som ratal tak kolo 200-250€
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 09 Mar 2009, 06:48

Nieje nič ako zvuk krokového motora pri rozbehu a ešte krajšie je servo :lol: Krásna práca. Normálne si ma nakopol aby som konečne dokojčil moju 3-osú CNC frézu. Inak ako máš vyriešenú home pozíciu a kalibráciu nástroja?
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 09 Mar 2009, 10:51

softy, veľmi pekný a užitočný výrobok! Obdiv aj mechanickému prevedeniu.
Pri tejto príležitosti príde na um namiesto gravírovania do povrchu použiť fixovku a ako plotrom kresliť rôzne obrazce a plošné spoje, ako to bolo u veľmi drahých plotrov aj veľmi lacných, napríklad Minigraf Aritma A0507 a Colorgraf 512, kde sa predloha pohybovala po osách x a y. Viacej povie ilustrácie na
http://thool.org/page/bastlirna/aritma_pcb.htm a
http://www.pablox.net/index.php?option= ... &Itemid=40

S aritmou sa robia veľmi pekné plošné spoje priamo kreslené na dosku prilepenú na papier, ktorý sa pohybuje.
Amatérsky sa dá urobiť vela, ale mechanika je velká prekážka a softy je ozajstný majster - mechanik
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok