Repro UMD365

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Repro UMD365

Príspevok od používateľa Coolbass » 28 Júl 2020, 21:28

Takže, rád by som Vám predstavil môj zatiaľ najväčší, pol-ročný projekt, na ktorom som sa na makal zo všetkých hračiek čo som doteraz robil zrejme najviac...

Jedná sa o pasívne reproduktory, UMD365, ktoré navrhol, zmeral, spočítal, vydelil a vynásobil hehe TheLastUnicorn (TLU), a ja mu za jeho snahu, čas a chuť venovať niečo ľudstvu ZADARMO! nesmierne ďakujem :potlesk: :thanks: ...
Samostatný projekt, ako aj použité meniče, litráž, výhybka a pod, môžeme nájsť na susednom fóre : http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=61&t=7880 ), preto to nebudem zasa a znova písať ja sem.

Ale pekne od začiatku...
Už dlhší čas som rozmýšľal, že si urobím bedne, ktoré budem mať aj do budúcna, ktoré sa budú môcť rovnať aj o hodne drahšej konkurencií a ktoré budú samozrejme perfektne hrať a budú aj skvelo vyzerať! V tom čase ma zavolal Penjo na posluchovú akciu do Streženíc, kde sa jeho UMD365 nachádzali a tak som mal možnosť vypočuť si ich na vlastné uši a dokonca nie len to, ale ich aj porovnať s inými ! Samozrejme, bola to láska na prvé počutie hehe. Ako sa povedalo na susednom fóre, sú to také malé skvosty, proste treba vidieť, treba počuť :agree:

Stavba/konštrukcia (keďže jeden pár nestačí, robili sa naraz 4 páry):
Keďže mám švagra, ktorý robí v stolárskej firme, nebol problém zohnať akýkoľvek materiál, a tak padla voľba na surovú MDF hrúbky 22mm... Všetky spoje sú spájané na "tupo", zadná stena a kastlík pre stredový a výškový repro sú naviac ešte zoskrutkované. Aby sa docielila absolútna a dokonalá pevnosť a tesnosť, všetky spoje sú nielen lepené, ale ešte naviac spájané drevenými lamelami! Týmto sa docielilo, že sú bedne krásne vzducho-tesné a tuhé! Samozrejme v strede každej bedne sa naviac nachádza ešte výstuha, ktorá len dopomohla k dokonalej pevnosti a tuhosti celej bedne, nehovoriac o tom, že každý spoj bol naviac ešte nanovo zaliaty lepidlom pre absolútnu tesnosť spojov. Vnútorné steny bední, sú oblepené akustickým rúnom hrúbky 4-5cm, a samozrejme kastlík je vyplnený komplet.
Aby nevznikal tunel za stredovým reproduktorom, bolo potreba ešte zraziť hrany za otvorom reproduktora.

Design:
Nakoľko som sa chcel trochu odlíšiť od klasických konštrukcií bední, kde tvar bedne je klasický kváder s ostrými hranami, vymyslel som si oblé hrany na vrchu a spodku bední, cele predné čelo má zrazenie nie 45°, ale rádius po celom obvode a keďže mi to stále nestačilo chcel som ešte aby predná stena bola k bedni "nepriznaná" to znamená, že je menšia z každej strany o 4mm !! Je to síce len designový prvok, avšak zabrať to dalo neskutočne moc roboty, avšak keď sa chce, všetko sa dá. Týmto by som chcel poďakovať môjmu dobrému kamarátovi Štefanovi, ktorý mi s hranami pomohol a nielen s tým, ale aj samotným lakovaním prednej steny (čela bedne) a môjmu švagrovi, ktorý mal neskutočnú trpezlivosť pri mojom vymýšľaní a ktorý ma neskutočnú presnosť v rezaní a navrhovaní, kto umí, umí !!! :thanks: .

Povrchová úprava:
Keďže som si vybral materiál MDF, mohol som si prakticky s bedňami robiť čo len chcem, a práve preto som dlho rozmýšľal ako vlastne bude vyzerať konečný vzhľad bední. Za toto by som sa chcel poďakovať, aj mojej polovičke, ktorá pomohla pri výbere farebných kombinácií :agree: ... Čo sa týka samotného povrchu bední, je urobený pomocou špeciálnej na mieru urobenej tapety od firmy DIMEX, ktorý mi vytvorili perfektne lepivú tapetu, ktorá nieje tenká ako vlas, má štruktúru dreva, je perfektne tvarovateľná a navyše je odolná vode, slnku, oderom, úderom, buchnutiu a pod... Predná stena, je lakovaná do matnej čiernej farby, v lakovni v Bánovciach, kde sa samotná firma venuje lakovaniu práve MDF materiálom, a aj keď to z fotiek nieje až tak vidieť, predné čelo má na sebe až 11 vrstiev laku !!! Je vidieť, že lakovanie robili profesionáli a som rád, že som si dal poradiť, a nerobil som to doma, kto niekedy lakoval doma MDF, vie, že treba plniče a podobné somarinky :pain: a to sa v domácich podmienkach proste nedá len tak...

Záver/zvuk/zhodnotenie:
Čo sa týka mojej polročnej práce, osobne som nadmieru spokojný a nielen ja, ale aj hrdý ďalší dvaja majitelia bedničiek, a zvyšok budete musieť posúdiť Vy sami, nieje problém prísť vypočuť, stojí to naozaj za to :thanks: ...
Ja osobne som rád, že som konečne dokázal urobiť niečo fakt poriadne a dotiahnuť to do absolútneho konca :thanks: Zvyšok už zvážte Vy sami, budem rád, ak sa vyjadríte prípadne napíšete postrehy a pod... Prakticky som celý projekt fotil od začiatku, od obrovskej dosky až po samotné hotové bedne, avšak nebudem to sem všetko dávať, zbytočne by som to tu len zapratal fotkami.... Ku koncu by som chcel len zhodnotiť zvuk, a ako sa vyjadril už môj ujo, bedničky hrajú krásne medovo a zároveň neskutočne presne a prekvapujúco, malé no zároveň dospelé bedne hehe :potlesk:
Nespomenul som akurát ceny, celkové náklady na stavbu (nepočítam moju robotu, šikovnosť že mám známych a robotu švagra) ma vyšli niečo málo cez 400€ za pár :axe:

Ak sa bude konať aj tento rok posluchová akcia, je dosť možné, že ak budem pozvaný samozrejme hehe, bedničky tam budú, takže bude možnosť si ich vypočuť, avšak nieje problém dohodnúť sa a prísť si osobne vypočuť :agree:

Ešte by som chcel spomenúť, že jeden pár bedničiek ostal a teda je na predaj!!! :thanks:
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

bandi-p
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 08 Máj 2012, 09:56
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 42

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa bandi-p » 28 Júl 2020, 21:34

Veľmi pekná práca
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa deepspace » 28 Júl 2020, 21:57

Veľa chvalenia a celkovo ako promo článok, ale dotiahnutie do pekného vizualu sa cení :)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Júl 2020, 21:59

Hodili by sa mi také - klavírová čierna s bielymi bokmi ...K+
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 28 Júl 2020, 22:33

Pekné bedničky :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa Wili » 28 Júl 2020, 23:40

velmi pekne a krasna povrchovka. Co mi ale trochu bije do oci su nezpusteny stredovy a basovy reproduktor, to je ale predpokladam naschval aby cievky reproduktorov boli blizsie v jednej rovine aby boli lepsie sfazovane?
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa penjo » 29 Júl 2020, 13:36

Príruba toho SPXka má len 2mm, nie je tam teda taká nutnosť zapustenia. Pri base to už vôbec nie je potrebné, tam to rieši len vizuálnu stránku. Pre jednoduchosť výroby je to plus. Už teraz sa s tým hýbať nemôže, lebo by sa rozhodila fáza. Ako boli spravené prvé bedne, tak treba dodržať vzdialenosti a prípadné zapustenia aj pri kópiach. Je to totižto zohľadnené vo výhybke.
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa Coolbass » 29 Júl 2020, 15:38

Áno Penjo to povedal za mňa :thanks: .... A naviac kvôli jednoduchosti je to to naj hehe... Samozrejme, že sa vychádzalo z odladeného projektu a preto nebolo treba špekulovať nad niečim iným :pain:
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa nalimko33 » 30 Júl 2020, 19:39

pekné Andy - toto bolo teda v Streženiciach na posluchovke?
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa Coolbass » 30 Júl 2020, 20:00

Presne tieto moje nie, Martin tam doniesol svoje avšak tie mali trochu inú výhybku (prvú "rovnú" verziu) než tie moje :thumbup:
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa penjo » 30 Júl 2020, 22:31

Prvá verzia bola trochu viac zatlmená. O druhej by sa teda skôr dalo povedať, že je bola "rovnejšia". Aj keď rovné sú oboje, akurát prvé mali viac sklonenú frekvenčku smerom k vyšším frekvenciám.
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa Lennox » 30 Júl 2020, 23:20

Pekná práca, ale tie skrutky, to je hrôza chlape. Čo tak niečo elegantnejšie čierne s nižšou hlavičkou? Ale ak to bol takto zámer, tak OK.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa cool-zool » 31 Júl 2020, 08:46

No na ,,reprománii,, je toho popísané viac a ,, vraj čaká na čierne skrutky z číny ,, tak to by mohlo kus zmeniť pohľad , aj keď ani mne sa nepáčia skrutky ktoré trčia z okrajov jednotlivých košov reproduktorov , aj keď sú celkom zaujímavé čierne / imbusové a pod .... Aj ja som natrafil na podobný problém keď som robil svoje ( https://svetelektro.com/modules.php?nam ... a&start=40 ) ....
Inak pená práca a ako pri všetkých tvojich výrobkoch - vidno že si si dal záležať ! Klobúk dolu !
P.S. píšeš že jeden pár je na predaj , jedná sa o presne takýto dizajn ( povrchovka ) ???
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa Lennox » 31 Júl 2020, 09:27

Pekné elegantné. Keď už, tak tu je moja konštrukcia repro z pred asi 10. rokov.
http://repromania.net/projekty-hifi/sto ... 104-04.php
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: Repro UMD365

Príspevok od používateľa Coolbass » 31 Júl 2020, 11:19

Vďaka za pochvalu, aj keď samozrejme zvuk sa zdielať nedá, preto by bolo najlepšie si bedničky aj vypočuť, rád by som počul aj takú kritiku. V každom prípade ma teší, že sa Vám moja práca páči... :thanks: samozrejme 100 ľudí 100 chutí :pain:

Čo sa týka tých na predaj a ostatných, ktoré boli urobené.... Na stránke https://www.elektrolab.eu/ (kde sa môj projekt dostal dokonca až na titulku) nájdete viac fotiek zo stavby, tam je vidieť, že všetky 4 páry, ktoré sa vyrábali boli na takmer na vlas rovnaké...
Prečo takmer, pretože:
Počas celej výroby bedničiek až po hotové kusy som premeral jednotlivé elektrické, ale aj vizuálne vlastnosti meničov a dokonca som sa snažil vyrobiť aj výhybky s čo naj-podobnejšími súčiastkami aby jednotlivé páry k sebe najviac sadli, koniec koncov keď už človek robí s viacerými kusmi, je z čoho vyberať....
Nerobil som to tak, že tieto budú moje tak tie urobím najlepšie a ostatné sa len zvezú popritom.... Nie, každí, kto má pár či už ja alebo ďalší dvaja majitelia, majú dá sa povedať na vlas rovnaké bedne, ktoré k sebe "jedinečne" pasujú... Nejedná sa tu o žiadnu ultra veľkú odchýlku, meniče boli vyrobené s maximálnou presnosťou a bolo veľmi jednoduché medzi nimi vyberať nakoľko ich elektrické vlastnosti boli takmer rovnaké, skôr sa pozeralo na farbu membrány, lepenie a pod, tam sa trochu kus od kusu odlišovali a snažil som sa aby si v konečnom dôsledku k sebe perfektne sadli....

Čo sa týka skrutiek, každí to tu rieši, áno je to len do času, zatiaľ sa čaká ešte na skrutky z Číny (čierne a pre mňa osobne zlatý chróm i keď mi vyhovuje aj toto prevedenie)... To že skrutky trčia, za to môže výrobca, i keď si myslím, že by to inak ani nešlo heh :pain: Nakoľko som použil skrutky pre uchytenie meničov s metrickým závitom a natĺkaciou matkou zo zadu čela, tým pádom som eliminoval poškodenie predného čela a celkovo jeho naozaj kvalitného lakovania, keď už pri skrutkovaní meniča na čelo bedne dostáva predné čelo na :butthead: keď sa viac krát skrutka vyťahuje, prípadne už len prvý krát priskrutkuje menič o čelo...

Čo by som chcel ešte časom doriešiť, sú kovové podstavce s nožičkami pre bedničky, lasérom vyrábané nalepovacie logo a možno nejaké krytky pre meniče, nakoľko milujem deti, avšak taký premačknutý vrchlík by vo mne vyvolal infarkt :mrgreen:
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok