Kto vyrobi plne automaticky rotator?

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Kto vyrobi plne automaticky rotator?

Príspevok od používateľa djwiktor » 25 Júl 2010, 19:28

Ahojte.. kedze ja uP este programovat neviem ( a potrva chvilku dlhu kym sa to naucim), potreboval by som niekoho, kto by si dokazal najst nejaky ten kus casu a pomohol mi s vyrobou jedneho zariadenia.

Moja predstava je nasledovna :
Jedna sa o rotator, ktoreho zjednodusena funkcia je natocit nieco(zakladnu) stale na sever.
Mal by byt plne automaticky, teda by sledoval aktualne natocenie zakladne a na zaklade toho by napr sprevodovanym motorcekom natacal zakladnu tak aby ta jedna urcena strana mierila neustale na sever.

MOja predstava je vyuzit dake PIC a jeden, pripadne dva digitalne kompasove integrace( tusim ze bud su I2C alebo A/D prevod). Fungovat by to malo zhruba tak, ze by PIC program sledoval polohu zakladne cez jeden kompas a napriklad by nameral ze je otoceny na juh(180stupnov). Na zahlade toho by urcil, ci je potrebne otocit vlavo alebo vpravo zakladnou ( napriklad obycajnym pomerom > od 180 po 360 by otocil vpravo aby sa dosiahlo koncovej polohy 360 , a ak by to bolo menej ako 180, tak by zakladnu otocil vlavo, aby sa dosiahla nula(teda resp vlastne 360)). tym by sa usetrilo to, ze by sa zakladne nemusela otacat o celych 360 stupnov do jednej strany..
Vystupom by bol elektricky napr. H mostik na DC sprevodovany motorcek modelarsky ( tusim 5-7 otacaok za minutu) tym by odpadlo zbytocne komplikovanie zapojenia o krokovy motor.


Vedel by mi niekto na toto spravit software do mikroprocesora plus daku schemu , plosak, proste cele zariadenie elektricky? samozrejme cenu by sme sa dohodli, nechcem to zadarmo.
0

AnonyMouse
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 591
Dátum registrácie: 16 Júl 2010, 00:00

Príspevok od používateľa AnonyMouse » 25 Júl 2010, 19:33

Nechcem to robit, ale mala rada: mozno by ti stacilo na vystupe modelarske servo (su rozne vykonne modely) a usetris za vykonovy mostik aj prevody...
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 25 Júl 2010, 19:36

KLudne da sa aj tak, ten motor som pisal, pretoze ho mam doma, okrme toho sa najde aj daky z tlaciarne ale tam som si neni isty ci je krokovy alebo 3f.
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 25 Júl 2010, 19:38

zaujímave. Neviem ti ohľadom tohoto pomôsť ale mám k tomu otázku .

ono by to samozrejme šlo real time nie ? Neustále by to kontrolovalo polohu plošinky a polohu zeme a korigovalo odchýlky. Lebo z toho čo píšeš to nie je celkom jasné (vyplýva mi z toho že to chceš za nejaký čas len smerovať)

tam by bol asi lepší jemný krokáčik ktorý by to neustále korigoval ktok po kroku a myslím že naprogramovať ovládanie krokáču je jednoduchšie ako sa srať s DC -nemám pravdu?

Split

Príspevok od používateľa Split » 25 Júl 2010, 19:40

ak je krokovy tak ak sa trafis na vyvod prave jednej cievky a pripojis tam obycajnu ledku (kludne aj bez odporu) tak sa pri toceni musi rozsvietit..krokovy motor ma vacsinou pisany na sebe parameter na kolko stupnov pripada jeden krok...v tlaciarni bude krokovy motor..

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 25 Júl 2010, 19:47

Ale ak je základňa mobilná, kroky ti nestačia, je potrebné vedieť aj celkovú polohu základne... Hlavne natočenie.

Solar tracker? Sledovač slnka?

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 25 Júl 2010, 19:48

right13 > ano je potrebne aby to bolo realtime, napajanie bude 12V aku, takze spotreba neni problem, preto som uvazoval o nejakom kvalitnejsom motorceku ,pretoze vaha zakladne bude vratane celej elektroniky a baterie asi tak 2 kg.
Realne oneskorenie vzhladom na mechaniku moze byt max 1sekunda.

Ten motorcek pozriem aky je.

Nejedna sa o solartracker. na tej zakladni bude umiestneny kompletny bezdrotovy anemometer aj s veternou ruzicou, preto je potrebne mat jednu stranu neustale na severe. Bude to umiestnene na aute.
0
Naposledy upravil/-a djwiktor v 25 Júl 2010, 19:51, upravené celkom 1 krát.

ondrozf
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 995
Dátum registrácie: 06 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Pobedim
Vek: 43

Príspevok od používateľa ondrozf » 25 Júl 2010, 19:50

ved ked niečo natočiš na sever tak to ostane natočene na sever stale ,,,,,
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 25 Júl 2010, 19:52

Nu, ako kompas odporucam HMC6352 - celkom presny, cenovo relativne dobry. Dost citlivy - ako vsetky kompasy, priblizis sa k nemu cimkolvek i trocha magnetickym a mas +50stupnov hore dole.

Inak, pozor ci myslis sever ako magneticky sever alebo sever ako skutocny sever. Je tam rozdiel.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 25 Júl 2010, 19:55

daqq vdaka za taktnu poznamku, naozaj som pozabudol, sever musi byt skutocny, nie magneticky, teda si ale myslim ze doratat nejake cislo k vysledku neni problem
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 25 Júl 2010, 19:57

Čiže základňa bude auto, na aute sa bude pohybovať základňa anemometra a na nej bude ešte ružica...

Chápem?

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 25 Júl 2010, 20:02

daqq vdaka za taktnu poznamku, naozaj som pozabudol, sever musi byt skutocny, nie magneticky, teda si ale myslim ze doratat nejake cislo k vysledku neni problem
Asi to budes vediet, tak len upozornim, ze toto cisielko sa v zavislosti od polohy na zemi meni - nie o strasne vela (na http://en.wikipedia.org/wiki/File:IGRF_ ... nation.gif je celkom pekne znarornenie), plus sa aj to meni casom. Podla toho, ako komplexne to chces, a ci ti nevadi zadavat obcas dake udaje, by si mohol uvazovat o dakej GPS kompenzacii. Pripadne kuknut na gyrokompasy (radovo drahsie/pomalsie/vacsie ale ukazuju rovno skutocny sever)
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 25 Júl 2010, 20:03

Ano kofo.. bude auto, na streche auta zakladna ktora bude pevne spojena s anemometrom s ruzicou ( ruzica musi byt vzdy jednou stranou natocena na sever aby sa z toho meteostanica vysomarila a neboli z toho koniny). a cela tato zakladna sa bude sama automaticky natacat na sever vzhladom na aktualnu poziciu. takze napr parknm auto a zrovna bude kompas na juhu, tak elektronika to otoci hned tak aby smer bol na sever..
Edit >
Daqq, auto sa pohybuje zvecsa zapadne SVK, pripadne okraj moravy, a vieden, takze si myslim ze tam extremne velka odchylka nebude, teda nebude potrebne doupravovavanie podla GPS (samozrejme takemuto upgradu sa nebranim ak je to niekto schopny zbuchat dokopy)
0

AnonyMouse
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 591
Dátum registrácie: 16 Júl 2010, 00:00

Príspevok od používateľa AnonyMouse » 25 Júl 2010, 20:15

Zasiahnem do tvojich myslienkovych pochodov: Zakladna, na nej otocna plosina, na nej otocny anemometer... Nieje to trocha prekombinovane?

:idea: Proste zmerias odchylku od severu (su magneticke kompasy s vystupom priamo umernym odchylke od severu) a tu jednoducho matematicky odpocitas od udaja natocenia anemometra. Ziadna mechanika - ziadny problem. A mikroprocesor + kompas musis mat tak ci tak. :idea:
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 25 Júl 2010, 20:21

Anonymouse, upravim ja tvoje pochody :) ta cast anemometer a veterna ruzica su hotovy vyrobok. original maju byt umiestnene na nejakej tycke, a potom si to na tej tycke otocis tak aby ti ryska na ruzici smerovala na sever.. a proste tuto vec potrebujem nahradit. aby si nemusel nikam nic zatlkat do zeme v burke, ani pak sa tam este ohanat s kompasom ked ti tam lietaju blesky okolo.. to ze je ruzica otocna to neries, ona sa otaca okolo vlastnej osi a meria smer vetra.. do tohto zariadenia nie je mozne nijak zasahovat. preto sa vlastne ta tyc, ktoru by si musel rucne otocit, nahradi tou zakladou, ktora sa ti proste na ten sever otoci sama.. :)
0

AnonyMouse
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 591
Dátum registrácie: 16 Júl 2010, 00:00

Príspevok od používateľa AnonyMouse » 25 Júl 2010, 20:35

Mozno mi neuveris, ale viem, co je anemometer, aj otocna ruzica. To nic nemeni na tom, ze ty nepotrebujes zariadenie smerovat na sever. Vsetko, co potrebujes vediet, je jeho presna odchylka od severu. A tu v realnom case odpocitas od udajov z otocnej ruzice.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 25 Júl 2010, 20:37

Anonymouse, ale ono je to hotove zariadenie, prenos je do meteostanice, a data idu do pc. ako tam chces este v realnom case daco priratavat ? Okrem toho uvazuj, ze poloha auta sa pri love burok meni zhruba kazdu pol hodku.. to mas zakazdym zmeny odchylky..
0

AnonyMouse
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 591
Dátum registrácie: 16 Júl 2010, 00:00

Príspevok od používateľa AnonyMouse » 25 Júl 2010, 20:47

Stale si ma nepochopil. Budes mat na tej plosine elektronicky kompas. Ten ti v realnom case bude dodavat informaciu, ktorym smerom je natocena plosina. A tieto data vyuzijes na priebezne korigovanie udajov z meteostanice. Takze aj keby si autom na tom parkovisku zatacal, tak plosina ti v kazdom okamihu bude posielat presnu odchylku v stupnoch od severu.

A teraz mas dve moznosti:

1) medzi meteostanicu a pocitac zapojis "ciernu skrinku" ktora prijme udaje z meteostanice, pozmeni ich podla udaja z elektronickeho kompasu a posle dalej do PC.

2) do PC prijmes jednak udaje z meteostanice a sucasne aj udaje z elektronickeho kompasu. A v PC si prepocitas hodnoty z meteostanice tak, aby ti sedel sever. To je mozne v realnom case, ale aj dodatocne. Predstav si ze budes mat tabulku:
[cas] - [poloha veternej ruzice v stupnoch]
a tabulku
[cas] - [odchylka veternej ruzice od severu v stupnoch]
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 25 Júl 2010, 20:49

Ale šak ak bude natáčať podľa odchýlky priamo anemometer...

Odpadá frame sniffing a podobné veci.

AnonyMouse
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 591
Dátum registrácie: 16 Júl 2010, 00:00

Príspevok od používateľa AnonyMouse » 25 Júl 2010, 20:52

Skus sa zamysliet: co je jednoduchsie, lacnejsie a odolnejsie: Vyroba mechaniky, ktora musi odolat burkam, vetru a poveternosti, alebo mala krabicka s elektronikou?

A to uz nehovorim o tom, ze k tej mechanike tiez musi byt elektronika...
0

Zamknuté
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok