napojenie ventilatorov na usb

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

gajdos.gabriel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 28 Nov 2009, 00:00

napojenie ventilatorov na usb

Príspevok od používateľa gajdos.gabriel » 19 Dec 2010, 01:31

ahojte. napadlo ma spravit si chladic pod notebook. mam tu dva ventilatoriky a chcel by som ich vyuzit.kodtru uz mam. vie mi niekto poradit a presne popisat ako mam zapojit trebarz do serie dva ventilatoriky aby fungovali na usb? je potrebne dat to cez poistku.potreboval by som nejaku schemu zapojenia a ci vobec je to mozne spravit nieco take. dakujem vam.
0

Používateľov profilový obrázok
CicoX
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 613
Dátum registrácie: 08 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Trstená
Vek: 30

Príspevok od používateľa CicoX » 19 Dec 2010, 01:33

ventilatoriky mas na kolko voltov? Pretoze USB port dava 5V.
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 19 Dec 2010, 01:49

USB dá 5V a 500mA. Ventilátory zapojíš paralelne!
Poistka teda bude rýchla - F500mA (pre oba ventilátory jedna). A pri pokusoch si dávaj bacha na skraty na tom porte - neviem ako to znášajú dosky v notebookoch.
Zapojenie USB si nájdeš na nete.
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

gajdos.gabriel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 28 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa gajdos.gabriel » 19 Dec 2010, 01:58

uuuuuuuuf mikkip, necakal som taku pohotovu odpoved, nevedel by si mi poskytnut nejaku presnejsiu schemu? nie som vtom tak dobry ako ty, ale bavi ma to. dik
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa alexandr » 19 Dec 2010, 07:27

Každý výstup USB portu - jeho napájania je ,,chránený " SMD tlmivkou , ktorá prenesie maximálne 500mA . Pri prekročení tohoto prúdu tlmivka bez pozdravu odchádza do večných lovíšť . Je možné zvýšenie tohoto prúdu paralelným zapojením, ale pozor na prechodové odpori na kontaktoch konektorov , lebo by nemuselo byť dodržané, že z oboch potečie rovnaký prúd ....Nech sa darí !
0

gajdos.gabriel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 28 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa gajdos.gabriel » 19 Dec 2010, 09:13

takze vznika tu problem. ventilatorik je na 12V, ale ved existuju tie podlozky pod book, tam je to este s nejakym plosakom? skuste nieco navrhnut, a potreboval by som schemu nie len slova, ja to tak az neovladam. vdaka.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Príspevok od používateľa nalimko33 » 19 Dec 2010, 09:30

ak sa dá, vyhni sa použitiu USB. tu je niečo schodnejšie - ak máš PC Game port:
http://en.wikipedia.org/wiki/Game_port

zaťažiteľnosť až 575mA, a USB zostane voľný...
0

gajdos.gabriel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 28 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa gajdos.gabriel » 19 Dec 2010, 09:44

no ono o usb sa mi nejedna, kludne nech mi ho zaberie lebo vyuzivam len dva usb konektory a to na mys a sem tam flash, takze to by mi nevadilo ale ja by som potreboval nejaky nakres, alebo schemu ako by to bolo mozne napojit na to usb a na 12v ventilatorik (teda kludne spravit aj nejaky plosak alebo ja neviem co) len potrebujem na to schemu.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Príspevok od používateľa nalimko33 » 19 Dec 2010, 09:51

máš problém prispájkovať dva drôtiky od ventilátora k USB konektoru???
tak ta radšej nič nerieš!!!!
0

gajdos.gabriel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 28 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa gajdos.gabriel » 19 Dec 2010, 10:22

hej vdaka nalimko, pomohlo mi to... super rada ze to mam vzdat. (to radsej kasli na odpisovanie. Nie som elektrikar ale hlupi tiez nie som vies, takze odcenujem presnejsie navody) ostatni tu riesia ze da mi to iba 5V (usb ) a pisem ze mam 12v ventilatorik.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 4 minútach:
CicoX napísal:ventilatoriky mas na kolko voltov? Pretoze USB port dava 5V.
ahoj. a je to problem ked je na viac voltov. lebo tusim ze som skusal nejaky zapajat na trafko ktore davalo este menej a tocilo sa. tak je neviem, ci moze zhoriet alebo co.
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa remusator » 19 Dec 2010, 10:28

Gabriel,
12V ventilatorik ti roztočí aj 5V. Otázka však je ako rýchlo. Záleží na konštrukci toho ventilátora. Ak je ťažký, velké lopaty, vysoká watáž - nemusí ho roztočiť vôbec..
Mne však štandardný 12V ventilátor rozmerov 9x9cm šiel aj na 5V, avšak pomaličky...
Btw, v desktopoch sa bežne tak robí, že keď nemajú regulovaatelný ventilátor, tak ho napájajú z 5V vetvy aby točil pomalšie a tichšie...

Ale každopádne by som napájanie neriešil cez usb. Radšej by som si priplatil pár korún (srry - €ur :D) za takýto zdroj.
Obrázok

Jednak vyriešiš dilemu, či ti ventilátory roztočí, jednak tam máš prepínatelné napätie, takže si môžeš regulovať otáčky ventilátora. Za ďalšie, využiješ to ešte milion krát..
A za ďalšie, bežne to kúpiš v obchode.. Ja som presne tento napríklad kúpil v Bille.

Chladiacu podložku aj tak nebudeš mať na kolenách, ale niekde na stole, doma, takže nevidím problém ak by si mal mať jeden hentaký adaptér..
0

gajdos.gabriel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 28 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa gajdos.gabriel » 19 Dec 2010, 11:19

remusator napísal:Gabriel,
12V ventilatorik ti roztočí aj 5V. Otázka však je ako rýchlo. Záleží na konštrukci toho ventilátora. Ak je ťažký, velké lopaty, vysoká watáž - nemusí ho roztočiť vôbec..
Mne však štandardný 12V ventilátor rozmerov 9x9cm šiel aj na 5V, avšak pomaličky...
Btw, v desktopoch sa bežne tak robí, že keď nemajú regulovaatelný ventilátor, tak ho napájajú z 5V vetvy aby točil pomalšie a tichšie...

Ale každopádne by som napájanie neriešil cez usb. Radšej by som si priplatil pár korún (srry - €ur :D) za takýto zdroj.
Obrázok

Jednak vyriešiš dilemu, či ti ventilátory roztočí, jednak tam máš prepínatelné napätie, takže si môžeš regulovať otáčky ventilátora. Za ďalšie, využiješ to ešte milion krát..
A za ďalšie, bežne to kúpiš v obchode.. Ja som presne tento napríklad kúpil v Bille.

Chladiacu podložku aj tak nebudeš mať na kolenách, ale niekde na stole, doma, takže nevidím problém ak by si mal mať jeden hentaký adaptér..
vdaka za odpoved, snad to aj ja takto poriesim. a ako ich mam zapajat ak mam dva ventilatoriky. paralelne alebo seriovo. (inac vsimol som si tvoj navod na tvojom blogu, fajny je. ten s plosnymi spojmi) a keby si mohol tak nejaky jednoduchy nakres by si mi mohol hodit ze ako presne to zapojit. len uplne jednoduche nieco. dik. a ci tam nemam zapracovat aj poistku alebo hocico ine. vdaka ti. vazim si tvoju odpoved
0

Používateľov profilový obrázok
CicoX
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 613
Dátum registrácie: 08 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Trstená
Vek: 30

Príspevok od používateľa CicoX » 19 Dec 2010, 11:59

zapojis ich paralelne a pokial to ides davat na to trafko, tak ja osobne by som tam poistku nedaval(neviem aky nazor budumat ostatny), ale podla mna ak to napojis cez to trafko, tak ju tam netreba.
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa remusator » 19 Dec 2010, 12:13

Hmm, gabriel áno.
Tá schéma, čo mám na webe je funkčná, podla mňa nenáročná na peniažky, malo to však zopár múch ktoré som nedoladil, lebo už som to potom moc ani nepotreboval a to :
1, Tá navrhnutá doska, čo mám k tomu je úplne zlá. Tenké cestičky, moc jemnučké a je tam bordel na nej, robené cez autorotuer. No a lepšiu som zatiaľ nenavrhol.
2, Prehrieval sa tam ten odpor na báze. Riešením by bolo použiť buď odpor s vyššou hodnotou alebo použiť tam odpor stavaný na väčšiu záťaž..

Ventilátoriky zapájaš paralelne. To znamená že spojíš oba červené drôtiky ventilátorov k sebe a pripojíš na +. Oba čierne a pripojíš na -. Ak by si ich dal do série (za sebou) tak by na každom z nich bolo len 6V.

Všeobecne. Pri zapojení do série sa celkové napätie "rozloží" na súčiastky čo sú tam zapojené...
Pri zapojení paralelne, alebo vedľa sebe, je na každej vetve rovnaké napätie...
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 19 Dec 2010, 12:16

@Nalimko
Teba by som niekam poslal. On nechce stavať DPA, on chce pospájať pár drôtikov dokopy. Naozaj veľmi, veľmi si mu pomohol. Keď nemáš nervy na začiatočníkov, tak prečo sa tu vôbec ozývaš?
A mimochodom: ty máš notebook s GAME portom?

A teraz k veci....
Najprv by si trebalo stanoviť "hodnoty". Ide ti o to ušetriť? Alebo si to chceš proste postaviť sám? Ak to druhé tak máš moju plnú podporu...

Nápad s externým zdrojom sa mi vôbec nepáči (netvrdím že to nemá svoje podstatné výhody), pri veľkej opatrnosti sa môže ako zdroj napájania použiť USB. Pamätaj ale na max prúd: 0,5A!!!
K ventilátorom: neviem či máš niečo doma, alebo ideš kupovať. Existujú samozrejme na 5V napríklad:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=5551
Ale ani použitie 12V (ak teda nejaký máš doma) by nebol veľmi zlý nápad. Neviem samozrejme povedať exaktne, že každý 12V ventilátor sa bude točiť už pri 5V. Keď si pozrieš túto tému:
http://svetelektro.com/modules.php?name ... highlight=
Tak sa dozvieš, že tento ventilátor:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=77362
sa točí už od cca 3V - a rozbehne sa hneď na 900 otáčok / min.
Niekde som počul, že je dať lepšie väčší ventilátor pomaly ako malý rýchlo - vraj menej hluku, pri rovnakom prietoku vzduchu. Myslím, že trošku kreslenia a matiky a dalo by sa to overiť v číslach.
Len ťa chcem upozorniť - pokiaľ bude ventilátor tesne pred rozbehom, tak bude mať odber a bude pískať... Ale to sa dočítaš na tom odkaze.

Ku konštrukcii:
Ešte pred tým, ako to pripojíš na USB, tak by si to mal vyskúšať a pomerať na inom zdroji: trebalo by mať regulovateľný zdroj a ampármeter. Pri zostavovaní použí USB konektor, ktorý sám poskladáš:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=86056
Do vnútra by si zabudoval podľa schémy SMD poistku (nie je to vôbec malé) a najlepšie ešte nejakú diódu zapojenú v závernom smere. Možno bude zbytočná, ale dal by som ju tam.
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=9272
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=14090
Zapojenie USB nájdeš na nete, sú to krajné piny - stačí voltmetrom zmerať polaritu.

A každopádne: laboruj s tým, veď to je to najkrajšie na domácom amatérčení... len ako zdroj napájania pri tom laborovaní nepoužívaj USB...to až keď dojdeš k nejakému výsledku s použitím rýchlej poistky
Prílohy
PC195209.JPG
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

gajdos.gabriel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 28 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa gajdos.gabriel » 19 Dec 2010, 12:48

dakujem vam za rady, urcite skusim ten druhy navod lebo ten prvy, je dobry(teda aj za tento vrela vdaka) no ten druhy je zlozitejsi a bude ma viac tesit ked to pojde. A na to setrenie: velmi ma tesi ked si dokazem nieco spravit sam. ak sa i to podari tak potom sem skusim hodit nejaku foto. fakt velka vdaka vam.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Príspevok od používateľa nalimko33 » 19 Dec 2010, 12:59

mikkipp: iba nadšenie nestačí... ale držím palce!
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 19 Dec 2010, 13:00

Veľa zdaru... podarí sa to určite, a veľmi ti závidím tu radosť z výsledku. Po čase sa to vytratí.. :cry:

A PS: fakt bacha na to USB... :wink:
EDIT:
Nalimko: Veľký omyl! Práve to nadšenie je veľký základ. Ja keď som začínal tak som nemal nič a nikoho, kto by mi poradil. Jediné čo ma hnalo vpred bolo nadšenie... Na začiatok treba hlavne to...
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

sonovec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 20 Júl 2014, 11:58

Re: napojenie ventilatorov na usb

Príspevok od používateľa sonovec » 20 Júl 2014, 12:20

Ja som pouzil malý 12V 0.15A ventilatorik o priemere 80mm tuším zo stareho stolného compu ale neviem čí z boxu alebo z 200W zdroja a napojil som to na nabíjačku zo starého Sony Ericsson ,ktorá dáva 4.9V 450mA. Ventilatorik má asi take stredné otáčky ale uplne stačí na chladenie hdd na mojom staršom laptope. Ked som na ventilator zapojil zdroj (asi zo stareho scaneru) ktorý dava 15V 1.25A tak ventilátor isiel tak ako by som chcel ale už bol dosť hlučný tak som to nechal na tej nabíjačke. Načo to dávať na USB a riskovať odpalenie portu. Na ten zdroj 15V pripojim další taky istý (až sa mi niekedy zasa podarí zohnať :ň ) a zapojim paralelne( malo by to byť červený s červeným a čierny s čiernym), tym by sa malo rozdeliť napatie na polovicu tuším a obidva pojdu hladko a ticho a chladiť budu akurát. Do starej umelej podložky čo používam ,(ked mam notas na kolenach alebo vylihujem v posteli), som si iba vykružil dieru pre ventilator ( zatial je tam len jedna ) a prišroboval povodnými šrobkami z ventilatora a zo zadnej strany podložky (má tvar zedka) som si dal ešte uplne idealny vypínač čo sa používa na zadnej časti boxu stolneho compu. Šupol som tam aj tu nabíjačku na ktorej som len predlžil napajací kabel na dva metre aby to malo pre prípad dobrý dosah :D Pripojil a frčí to uplne skvele :D Žiadne poistky som neriešil. Možno do buducna tam dam nejaku (ak by sa nahodou porušili kable na napajani tak nech ma to tam neprizabije :D) Je to možno pre niekoho uplne zbytočná robota lebo sa daju kupit taketo chladiace podložky za par eur a s pripojením na USB ale - nezabavíš sa keď možeš :D :D :D
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: napojenie ventilatorov na usb

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 20 Júl 2014, 13:31

Len pozor na maximalny odber z USB portu. Tych 500mA je k dispozii az vtedy ked medzi pripojenym zariadenim a USB-portom prebehla poziadavka na odoberie prudu do 500mA. Kym o to teda pripojene zariadene nepoziada, tak z USB portu sa smie odoberiat len 100mA !!!

Viem ze sa to nedodrziava, niektore porty s tym nepaju problem ale toho hovori specifikacia http://www.ti.com/lit/an/slyt118/slyt118.pdf

Teda tie ventilatory priamo napojene na Vcc a GND nemaju USB port ako poziadat o vacsi prud, to by tam musela byt dalsia elektronika.
Nieco o tom pise Miroslav Cina v Amaro 6/2013 na str.22.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok