ozubené koliesko

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

ozubené koliesko

Príspevok od používateľa burizon » 04 Júl 2012, 18:33

Nazdar chalani,
neviete mi poradiť niekoho alebo nejakú firmu, kde by mi opravili, popr.vyrobili ozubenie.(viď foto). Je to súčiastka z prevodovky motora z pohonu na ovládanie garážových vrát. Problém je v tom, že to plastové ozubené koliesko pri zábere prešmykuje na oske. Ako náhradný diel sa to nedá zohnať.
Dík.
Prílohy
1a.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa Napster050 » 04 Júl 2012, 19:01

no tak ho na tú osku prilep
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
caprio
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 25 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Senec / vedľa suseda
Vek: 32

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa caprio » 04 Júl 2012, 19:03

Asi by som skúsil zarezať do osky a do kolieska a dať tam medzi nimi taký kúsok železa.
Táto finta má nejaké presné meno ale neviem čo - to ti povie niekto skúsenejší.
Proste sprav taký zárez.
Ale to sa inač bežne používa. - Len otázka je, že či to výdrži ten plast...
Prílohy
Bez názvu.png
Bez názvu.png (2.96 KiB) 8402 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
MISSHO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 19 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 28

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa MISSHO » 04 Júl 2012, 19:08

To čo popisuje Caprio sa volá pero.
0
Radsej sa 2x spytat to iste ako urobit v tom chybu.Ked nieco neviem , tak sa pytam.

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 04 Júl 2012, 19:13

Ja by som to dal niekomu prevŕtať a vložil by som tak taký kúsok železa ktorý by bol skrz a trčal by z oboch strán. Do kolieska by som spravil zárezy nasunul by som ho na osku.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa otep69 » 04 Júl 2012, 19:21

neviem či ti to nejaká firma vyrobí bez presného technického výkresu.
Najjednoduchšie riešenie je najlepšie a to je v tomto prípade to čo dal Caprio.
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa burizon » 04 Júl 2012, 21:11

Fór je v tom, že to ozubené koliesko sa bez poškodenia nedá zdemontovať, takže nie je možné urobiť spomínanú drážku na klinik. Proste to musí dostať do rúk odborník, ktorý si parametre ozubeného kolieska odmeria, vyrobí nové napr. z mosadze, staré koliesko sa demontuje a predpokladám, že sa aj poškodí a potom sa urobí drážka na oske aj koliesku. Nemôžem si dovoliť žiadné "pokusy", musí to byť na sto percent kvalitne urobené. Vŕtaním by som oslabil osku a zrejme by som ju ani v domácich podmienkach neprevŕtal, je z dosť tvrdeho materiálu.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa Thales » 05 Júl 2012, 23:28

Já mám někde uložený kontakt na důchodce, který si přivydělává přesnou mechanikou. Různá ozubená kola a podobně a za dobré ceny. Jen kdybych já věděl kam jsem to zašil...
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Hund17
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 774
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Trenčiansky kraj
Vek: 31

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa Hund17 » 05 Júl 2012, 23:31

počkaj jako prešmykuje na oske ale nejde stiahnuť? Žeby bolo uložené v drážke v oske? :roll:
0

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa Dumitru » 05 Júl 2012, 23:52

burizon napísal:Fór je v tom, že to ozubené koliesko sa bez poškodenia nedá zdemontovať, takže nie je možné urobiť spomínanú drážku na klinik. Proste to musí dostať do rúk odborník, ktorý si parametre ozubeného kolieska odmeria, vyrobí nové napr. z mosadze, staré koliesko sa demontuje a predpokladám, že sa aj poškodí a potom sa urobí drážka na oske aj koliesku. Nemôžem si dovoliť žiadné "pokusy", musí to byť na sto percent kvalitne urobené. Vŕtaním by som oslabil osku a zrejme by som ju ani v domácich podmienkach neprevŕtal, je z dosť tvrdeho materiálu.
a neje to tak že je poistene segerovym krúžkom? preto to nejde stiahnuť podľa mňa, bežne sa to tak zaisťujú takéto kolieska
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa burizon » 06 Júl 2012, 05:56

Predpoklad je, že má podobný profil na oboch koncoch a plast je tam nalisovaný možno za tepla, fakt netuším ako je to tam dané, Zaujímavosťou je, že mi odpísal výrobca, že mi nemôže pomôcť, aby som sa obrátil na ich distribútora a ten mi ponúka celý nový motor za 110 eur. Predpokladám že niekto, kto vyrába ozubenia si s tým poradí.
Prílohy
ozub.2.jpg
0

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa Dumitru » 06 Júl 2012, 06:23

ak je nalisovaný tak stačí nahriať tu železný hriadelík zapalovačom a uvolny sa ti to koliesko ale do rozumnej teploty ne že sa ti roztopí
0

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa MacGyver » 06 Júl 2012, 07:33

Pomoze drazka a perko ako tu uz ludia predomnou uviedli, pripadne nadvrtat osku a koliesko, potom tam hodit cervika alebo kolik. Posledna varianta je nechat vyrobit koleso. Existuju ludia ktori su v tomto borci a koliesko spravia.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Júl 2012, 20:18

A máme tu zase jedno kurvítko.
Keby chceli, aby sa to nepretočilo tak to vyrobia tak aby to držalo.
To koliesko je na hriadelku nastreknuté priamo vo výrobe,takže na hridelke sú v mieste styku drážky alebo viachran.
Je to kôli tomu, že ked sa prevod zasekne, poškodí sa len tento diel a nie iný mechanizmus,ktorý je drahší.
Aj ked v takomto prípade je to jedno, čo sa poserie, ked to aj tak nezoženieš. :D

Ja by som skúsil o návrat do pôvodného stavu tak, aby sa to vovnútri znovu spojilo.
Treba upevniť hriadelku aj koliesko napríklad vo sveráku tak, aby nemohlo dôjsť k vzájomnému posunutiu,a potom by som opatrne nejakým malým horáčikom nahrial koniec hriadelky tak, aby sa jemne začal topiť ten silon okolo osky,čím sa strhnuté drážky znova zlejú s kovom a nechal vychladnúť./pozor však na odkalenie osky,radšej potom rýchlo schladiť/
Tiež sa mi to tak podarilo raz opraviť , ale na menšom koliesku, a stačila mi trafopajka s ovinutím hrotom okolo osky.
Záleží na velkosti toho tvojho prevodu, čo sa bude dať aplikovať.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Júl 2012, 20:50

já myslim že tady nebude problém nějakou dvojkou frézkou udělat z čelíčka kola drážku a provrtat hřídelku a do ní dát kolíček...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Júl 2012, 22:09

Pre teba možno nie, ale pre neho určite.
Z oboch strán, je len velmi tenký krúžok , kde by sa dal prevrtať kolík, ale hlavne preto, že krátky vrták tam nedočiahne a dlhým by to možno aj šlo, ibaže pri vrtaní do kovu, by mu v tom silóne vylágrovalo dieru ,kým by sa vrták chytil.
To už radšej na volnom konci urobiť napr. pilkou na železo drážku krížom cez stred osky, tak hlboko, aby sa urobila drážka aj do kolieska
no a potom tam vložiť kolík, prípadne kramličku s ocelovej spružinky,ktorá by prešla cez dve navrtané dierky v koliesku.
Potom ju opatrne zaistiť v oske rozklepaním okrajov zárezu,tak aby držala a nevypadla.
Prílohy
upevnenie kolieska.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa burizon » 08 Júl 2012, 11:16

Chalani, dík za rady. Ja však chcem nájsť nejakého chlapíka, ktorý vyrobí nové koliesko podľa starého a potom môžem niečo skúšať. Ak by sa poškodilo koliesko pri "pokusoch", tak by som potom už nemal šancu. Musí to byť na sto percent kvalitne spravené.
0

Puskin
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 335
Dátum registrácie: 21 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: KNM
Kontaktovať používateľa:

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa Puskin » 08 Júl 2012, 12:21

tym že si skusiš pomôcť niektorými nápadmi čo tu boli spomenuté nemôžeš nič stratiť, pretože aj keby si to koliesko daako poškodil v okoli osky tak pri výrobe je dôležity priemer celeho kolieska a rozmery zubov, a ďalej otvor v koliesku sa nebude vyrabať podľa toho stareho otvoru ale podľa priemeru osky.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa jova » 16 Sep 2016, 14:48

Můžu ti ho vyrobit - mosaz nebo derlin. Na 100% přesné to nebude, jsou to šikmé zuby, ale při tomhle úhlu by to snad nemělo vadit.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ozubené koliesko

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Sep 2016, 15:25

A si si istý, že po štyroch rokoch ho ešte stále potrebuje? :wink:
Ale možno pomôžeš ponukou niekomu inému, stále tu niekto niečo podobné zháňa.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď