Led osvetlenie schodiska

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

leimon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 24 Sep 2009, 00:00

Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa leimon » 08 Jún 2013, 17:45

Dobry den prajem,chcel by som sa pokusit vyrobit led osvetlenie schodiska v nasom dome.
Predstavujem si to asi tak ze pod kazdym schodom by bol led pasik o dlzke 1m vypocital som ze na cele schodisko by som potreboval 20M led pasiku.
Chcel by som to spravit aj s neakym stmievacom na ktorom by som vedel regulovat jas podla uvazenia alebo podla potreby jas led diod...
Ale hlavne oco ide a tuto technicku otazku by som chcel s vami zdatnejsimi prebrat je ze kazdy schod by som chcel spravit na snimac
a to tak ze ked noha stupi na schod tak sa led pasik automaticky rozsvieti ... akonahle noha stupi na dalsi schodik tak sa rozsvieti dalsi schodik...A spodny zhasne takto cele dokolecka az na poschodie...
Bolo by nieco take mozne zrealizovat ?
Led diody si viem zohnat aj ten stmievac jedna sa mi hlavne oto ako to cele vyspekulovat s tym automatickym zapinanim led pasiku ked stupi noha na schodisko...
Nieco podobne ma sused ale on ma po bokoch led osvetlenie 2 svetla na kazdom schode...Ale toto riesenie je financne narocnejsie a mne by sa uz take nieco nedalo spravit.
Dakujem za neake tie rady :)
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Jún 2013, 17:55

není to pozdě, aby se schod rozsvítil až potom, co jsem na něj šlápnul? jako senzor by mohl sloužit třeba tlakové čdlo, což by bylo teda náročnější (peníze) a asi i zbytečné... já bych to viděl na IR senzor, který reauguje na odraz nebo IR bránu... ale ať je to jedno nebo druhé stejně to bude tahání kabelů (i když tenkých)...
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa martin63 » 08 Jún 2013, 18:26

A nebolo by lepšie, ak by sa rozsvietil vždy o jeden schod viac? Napr.: stojím na prvom schode a mám rozsvietený aj ten kde stojím a aj nasledujúci. Podľa mňa by to bolo lepšie takto ako keby sa mal rozsvietiť až keď naň stúpiš. Toť môj názor :).
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa petersno » 08 Jún 2013, 18:46

to bude jedno, meter pasika, aj toho najslabsieho, osvieti velku cast schodiska. tu ide skor o ten efekt, ze svetlo kraca s tebou :wink:
ako napad je to pekne, ale senzorova cast nebude jednoducha. asi najlacnejsie vyjde maly tlakovy senzor, nedavno som kdesi videl okolo 2 dolacov/kus. lenze dostat jeden pod kazdy schod ? a ako vravel Petus, treba ratat s kabelazou
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Jún 2013, 18:50

tak teď jsem dostal naprosto parádní nápad... co takhle měření vzdálenosti? na začátku schodiště ( nebo na konci, to je jedno) bude třeba ultrazvukový měřič vzdálenosti a čím dál/blíž člověk bude, z toho se vypočítá vzdálenost a rozsvítí se patřičné schody, tím pádem ubude kabeláž, protože budou stačit jenom 2 kabely na napájení každého schodu... jestli tohle nikdo předemnou nevymyslel, tak to mám jako (c) copyright :-D
Prílohy
osvetleni_schodu.png
osvetleni_schodu.png (5.88 KiB) 11869 zobrazení
0
Naposledy upravil/-a Peťus v 08 Jún 2013, 19:03, upravené celkom 1 krát.
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa daniel1212 » 08 Jún 2013, 18:53

videl som to na internete riešené snímačom pred prvým a posledným schodom, a ostatné schody boli rosviecované určitým oneskorením pre "prirodzenú" chôdzu po schodoch.
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa Najgel » 08 Jún 2013, 19:00

Doplním príspevok daniel1212 o video:
https://www.youtube.com/watch?v=Ir_cqS6oV5U
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Jún 2013, 20:08

0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Jún 2013, 20:23

este dodam ked pojdes sem http://alan-parekh.com/projects/stair-lights/ je tam aj manual a vnom aj schema
http://alan-parekh.com/stair_light_kit/ ... Manual.pdf aj plosak ale osadeny.A ked napisem autorovi stranky mozno ti posle aj program
http://alan-parekh.com/contact-information/

trosku to funguje inak ako si chcel ale aj toto je dobre a programatori by soft vedeli hadam aj upravit :D :D
0

leimon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 24 Sep 2009, 00:00

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa leimon » 08 Jún 2013, 22:16

Zdravim tak som si presiel vsetky odkazy aj diskusiu na tuto temu v starsom prispevku z roku 2011...
Tak mne sa paci riesenie ako je na tomto videu ...
https://www.youtube.com/watch?v=xhhohkL ... re=related
Myslim si ze takto by to bolo najkrasie ...
NO ale som zvedavi ako sa to da cele vymysliet lebo ja sa na programovanie necitim ...
Vyleptat plosny spoj a osadit ho suciastky to by som este zvladol... Ale technicka stranka veci to je bohuzial mimo moj odbor :-)
Co navrhujete ako by sa to dalo cele zrealizovat ? Najlepsie tak ako to je na videu ktore som poslal...
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Jún 2013, 22:21

na tom videu mají jenom jeden senzor na začátku a pak se rozsvěcují jenom přes zpožďovací smyčku... prostě se sepne první, počká se 0.5s zapne se druhý opět se čeká třeba 0.5s a opět se zapne další na konci se zase postupně vypínají zase podle času
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Jún 2013, 22:28

Petus:

No ked vies ako je to robene tak uz len program staci napisat .Schema by bola :D
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Jún 2013, 22:33

Peťus napísal:... jestli tohle nikdo předemnou nevymyslel, tak to mám jako (c) copyright :-D
samozrejme domyslel, už dávno . takže smola :D
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa martin63 » 08 Jún 2013, 22:33

s tým ultrazvukom to nie je zlý nápad. Ale museli by byť chody rovne, nemohli by sa zatáčať.
0

Používateľov profilový obrázok
djtoxic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 26 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Lipany
Vek: 30

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa djtoxic » 08 Jún 2013, 22:53

Zdravím páni, skúsim opísať môj postreh.
Osvetlenie schodiska pre rodinné domy riešim jednoznačne s plným svitom po celú "noc" bez ohľadu na prítomnosť človeka. Príklad - z hora postupujde dole človek, a v strede sa pošmykne, spadú mu okuliare, svetlo sa zhora pomaly zhasína, tma.
Potom by bolo treba snímať aj dolú polohu, či už zo schodov zišiel.
Rodinné domy a situácie v nich sú nevyspitateľné, a preto podľa mňa, je stále svetlo rozumnejším riešením.
O plynulom rozsvecovaní a podobných efektoch by sa dalo, podľa môjho názoru, rozprávať pri spoločenských budovách, hoteloch a pod. kde však potrebujem riešiť premávku viacerých ľudí.
Prílohy
Photo-0153.jpg
Photo-0236.jpg
0
ALEA Lights™ k Vaším službám...

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Jún 2013, 23:04

Potom by bolo treba snímať aj dolú polohu, či už zo schodov zišiel.
a kde je problém snímať aj túto polohu ? kým neprejde, tak sa nič zhasínať nebude, prípadne bude al o 5 min. tak isto aj keď ide viac ludí, ak neprejdú všetci, tak to zhasne po 5 minútach. lebo ak niekto ostane v noci na schodoch , asi nechce mať pri svojej činnosti svetlo :wink:

samozrejme s tou logikou máš pravdu, nedá sa to spraviť bez dostatočných skúseností s programovaním a dobrej predstavivosti o možných situáciách. ale všetko sa dá

tak isto nevidím problém v skrášlení toho podsvietenia s PWM
0

leimon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 24 Sep 2009, 00:00

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa leimon » 08 Jún 2013, 23:28

NO ty kokso ani som netusil ze taky ohlas bude :-D
Tak led diody ako som spominal led pasiky 1 meter dlhe 5050smd... cca 20 metrou
Neaky ten stmievac k tomu ... A neaku sikovnu hlavicku ktora to vie cele spracovat do navrhu :-D
Ps:Ja sa nato nechytam ;-)
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Jún 2013, 23:37

no šikovných hlavičiek je tu dosť, ale šikovné hlavičky majú aj veľa roboty, takže asi najlepšie bude, ak sa do toho nevyznáš, tak si niečo kúpiť hotové. lebo takéto niečo nadstaviť neni úplne triviálna vec a neviem či si dakto nájde aj čas.
0

leimon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 24 Sep 2009, 00:00

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa leimon » 08 Jún 2013, 23:48

OKey tak ja nemam sajnu ako to zostavit...Ak vie niekto o neakej full hotovej verzii ako na videu ktore som posielal tak nech sem hodi link...
Ak to vie niekto cele poskladat a ozivit navrhnut plosaky cele to vymysliet od A do Z nech ma kontaktuje cez sukromnu spravu
Ahoj :mrgreen:
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Led osvetlenie schodiska

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Jún 2013, 00:08

prečo cez SS, šak nech majú aj iní možnosť vidieť riešenie, ak o to majú záujem. často sa aj na mňa obracajú ludia s takouto požiadavkou, ale je na to nemám čas. tak nebuďte takí súkromníci :wink:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok