Výroba DPS nažehľovaním-návrhy,postupy,skúsenosti

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cartmantt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 13 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 24

Výroba DPS nažehľovaním-návrhy,postupy,skúsenosti

Príspevok od používateľa cartmantt » 25 Apr 2009, 12:33

caute ,nazehloval som na plosak podla toho ako je to pisane tu na stranke uz niekolkokrat ,najprv kancelarskym papierom ,potom farebnym lepiacim a vysledok nic moc..vzdy sa mi prezehli iba jedna cast na plosak a pritom to zehlim rovnomerne ,ze zehlicku prilozim na par sekund na plosak..neviete mi v tom niekto poradit?a este taka vec ma stve ,ze to prezehlene mi potom nechce zist dole z plosaku..


Keďže tém okolo nažehľovania DPS je neúrekom,rozhodol som sa,vytvoriť jednotnú tému.Preto by som poprosil,aby ste príspevky ohľadom nažehľovnaia,písali sem.Ďakujem

! Zlúčenie tém s rovnakým znením,prosím na budúce svoj príspevok vložte do už existujúcej témy.Ďakujem upravil: 2.11.2014 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kukinko » 25 Apr 2009, 12:37

tato tema uz existuje..... :wink: hladaj
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 25 Apr 2009, 12:38

trochu odveci ta sekcia ne?
0

Používateľov profilový obrázok
cartmantt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 13 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 24

Príspevok od používateľa cartmantt » 25 Apr 2009, 12:52

eriko ,trocha odveci tvoja odpoved ,ne?ked nevis ,tak nepis..
a kukinko dik ,tvoja odpoved pomohla :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
diego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 640
Dátum registrácie: 04 Apr 2008, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa diego » 05 Máj 2009, 13:34

Eriko ma pravdu uplne odveci sekcia.... :wink:
0
*MOTTO: Všetko sa zijde :D

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 05 Máj 2009, 13:41

Search (&find???)

http://svetelektro.com/modules.php?name ... pic&t=6032

Mimochodom, pri tvojom prvom príspevku hore stlač krížik "Odstrániť príspevok"... Je v zlej sekcii, zbytočná duplicitná :)

Balzer1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 04 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

re

Príspevok od používateľa Balzer1 » 05 Máj 2009, 13:43

caute ,nazehloval som na plosak podla toho ako je to pisane tu na stranke uz niekolkokrat ,najprv kancelarskym papierom ,potom farebnym lepiacim a vysledok nic moc..vzdy sa mi prezehli iba jedna cast na plosak a pritom to zehlim rovnomerne ,ze zehlicku prilozim na par sekund na plosak..neviete mi v tom niekto poradit?a este taka vec ma stve ,ze to prezehlene mi potom nechce zist dole z plosaku..
Skús poriadne pred nažehlovaním vyčistiť dosku, prebrúsit ju jemnou pastou a odmastniť (aspoň ja to tak robím). Potom si k nej upevni predlohu a nažehluj, ja používam najvyšší stupeň na žehličke a žehlím dosť dlho. Treba skúšať až sa nakoniec dopracuješ k výsledku a potom ti už pôjde odruky.
0

Používateľov profilový obrázok
pedro8412
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 15 Nov 2009, 00:00
Vek: 32

nažehlovanie pomoc

Príspevok od používateľa pedro8412 » 13 Máj 2010, 21:18

ahoj.Chcel by som sa spytat ci sa da nazehlovat na DPS cesticky ktore si fixou nakreslim na foliu a na tu foliu polozim(alebo prilepim) kancelarsky papier a potom to nazehlim??da sa to aj takto spravit??diky
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 13 Máj 2010, 21:21

0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
pedro8412
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 15 Nov 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa pedro8412 » 13 Máj 2010, 21:26

vsak ja sm si okolo toho cital uz mnoho ale chcel by som vediet ci by nevadilo ze by som si to centrofoxou nakreslil na foliu ja nechcem aby mi niekto vravel krok po kroku co mam robit okolo toho som si uz dost nastudoval...len ze folia na nejakom obale z casopisu je ten isty princip ako by som si to nakreslil na foliu nie??ja len toto chcem vediet ci to tak moze byt...
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Máj 2010, 21:28

sranda, ani na to neklikol .......
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 13 Máj 2010, 21:29

A proč bys to měl takhle dělat, není to trošku postavený na hlavu nakreslit to na folii a pak to vobtisknout na DPS, proč to nenakreslíš přímo na měď. A na víc NE nejde to, nebo aspoň sem nikdy nikoho neviděl nažehlovat Centrofix....
0
Naposledy upravil/-a jenda23 v 13 Máj 2010, 21:30, upravené celkom 1 krát.
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
tom4s7
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 06 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: LC
Vek: 31

Príspevok od používateľa tom4s7 » 13 Máj 2010, 21:30

A bráni ti niekto vyskúšať to? Alebo nemáš polhodinku na googlenie? Vyskúšaj si to a uvidíš, či je to úplná hlúposť, alebo funkčný spôsob. Najľahšie je napísať na net a ešte k tomu chcieť krok po kroku návod.

jedna23: kur*a nekaz mi tú radosť...už len to pomyslenie, ako sa snaží nažehliť centro fixku :D :D :D
0
Naposledy upravil/-a tom4s7 v 13 Máj 2010, 21:40, upravené celkom 1 krát.

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 13 Máj 2010, 21:31

V toneri je rozptýlený "plastový prach", ten sa teplom roztopí a prilne na DPS. Čiara z fixky sa ti neroztopí. Nakresli ju rovno na DPS. Fixou "PERMANENT"!
0

Používateľov profilový obrázok
pedro8412
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 15 Nov 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa pedro8412 » 13 Máj 2010, 21:36

no tak to spravim teda tou fixou...dakujem za odpoved a radu..budem si to pamatat :D :D...este raz diky
0

neznámy2

NÁVOD na na¾ehlovanie DPS + fotodokumentácia

Príspevok od používateľa neznámy2 » 10 Jún 2010, 20:23

Ahojte.

Tak¾e v èera mi dorazila nová laserová tlaèiareò, tak som sa rozhodol, ¾e ju odtestujem a tak ma napadlo, ¾e aspoò trochu u¾itoène...

Tak¾e popí¹em postup na¾ehlovania DPS, teda ako to robím ja, u iných sa to mô¾e lí¹i».

E¹te by som chcel upozorni» na to, aby ste pri práci dbali na svoju bezpeènos», tzn.: nechyta» ¾ehlièku od spodu, nachádza» sa vo vetranej miestnosti ak pou¾ívam riedilo alebo lieh a podobne...

Èasy ¾ehlenia, odmáèania papieru sa mô¾u lí¹i», preto nebudte sklamaný ak Vám to po prvý krát nevyjde, mne to na prvý ¹up tie¾ nevy¹lo. Veµa zále¾í aj od toho aký papier pou¾ívate, tu bol pou¾itý fotopapier, ktorý je s oboch strán lesklý


Tak si pome popísa» fotky :) :

1 => Tu máme nachystaný plo¹ný spoj a predlohu, ktorý chcem na¾ehli», ïalej pravítko na nameranie potrebné rozmeru a rysovaciu ihlu, ktorou si na DPS naznaèíme body (èiaru), rezania alebo strihania.

2 => Tu mám vystrihnutú predlohu a v mojom prípade odstrihnutú DPS v potrebnom rozmere. Pravda¾e po odstrihnutí/odpílení, zarovnáme kraje pilníkom.

3 => Tu vidíme, ¾e DPS treba oèisti» od jej neèistôt. Ja to robím spôsobom zubná kefka a solvina. Len¾e doma som mal iba túto, vo forme pasty a na toto je dobrá prá¹ková, tak¾e som bol nútení pou¾i» ¹mirgeµ. Pokiaµ pou¾ijete metódu kefka a solvina, tak DPS treba oèisti» a¾ do zrkadlova.

4 => Oèistenú a osu¹enú DPS, treba odmastni», na èo poslú¾i lieh alebo riedidlo a podobne.

5 => Na tomto obrázku máme oèistenú a odmastnenú DPS.

6 => Ïalej si zapneme, ¾ehlièku na teplotu "dve gulièky/vlna" a necháme ju zohria». Pozor to, ¾e zhasne kontrolka podµa mòa neznamená, ¾e ¾ehlièka je dobre nahriata, preto ju nechávam cca 5 minút poriadne nahria».

7 => Predlohu prilo¾íme stranou, na ktorej máme vytlaèenú predlohu (cesty), na medenú stranu DPS.

8 => Teraz nastáva moment kedy prilo¾íme ¾ehlièku. Na prichytenie predlohy mô¾ete pou¾i» pásku a podobne, ja ju neprichytávam nijako. Robím to tak, ¾e s jednej strany si predlohu pridà¾am prstom a tú druhú polku, nahrejem tak aby sa prilepila k DPS, potom iba ¾ehlièku polo¾ím na DPS.

9 => Na ¾ehlièku tlaèíme urèitou silou po urèitú dobu. Ja som tento krát na¾ehloval 15 min. 10 min som len tlaèil na ¾ehlièku a 5 min som behal po DPS, hlavne po okrajoch. Silou treba tlaèi» takou aby Vás za 3min nebola ruka, nemusí sa to preháòa» a hlavne nie u ¾ehlièiek ktoré nemajú predok toho ucha spojený zo spodkom tela ¾ehlièky. Jednu takú som zlomil u tejto sa to stane »a¾ko.

10 => Po na¾ehlení necháme DPS trochu vychladnú» a zatiaµ si nachystáme kelímok s teplou vodou, do ktorej hodíme DPS a neháme ju tam 5 min - 10 min.

11 => Keï uvidíme ako sa papier od krajov odlepuje a urobia sa po òom také bublinky a vlnky, tak DPS vyberieme von a s jedného kraja zaèneme pomaly »aha» papier dole.

12 => Papier mám strhnutý no e¹te stále nám tam nejaký ostal, zase to hodíme ne chvíµku do vody cca tak na minutu a potom pod vodou bru¹kom na palci ruky zo¹úchame zvy¹ný papier dole.

13 => Hotovú DPS e¹te oèistíme namoèenou kefkou (podotýkam, netlaèi» ako rambo, toner nieèo vydr¾í ale s citom), aby sme dostali dole bieli povlak. No a tramtaradá DPS je na svete :).

Prípadné chyby (niekde odtrhlo cestièku), opravíme liehovou fixkou a mô¾me da» lepta». Prepá¹te, ¾e tu nieje aj foto vyleptanej DPS, ale nemám doma chlorid, keï vyleptám pridám ;).

Tak dúfam, ¾e to niekomu s Vás pomô¾e i keï na nete je toho plno, tak èi tak veµa µudí sa tu na to pýtalo.

Tak¾e ¾elám veµa úspe¹ných DPS.

S pozdravom.

Roman :twisted:

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 4 minútach:

Tak¾e, dodávam aj fotky s leptania, leptám v FeCl3, ktorý si pred leptaním ohrejem na cca 40°C. Hodím tam dosku a priebe¾ne kontrolujem... Po vyleptaní, dosku umyjem pod prúdom vody. Následne treba da» dole toner, na èo znova pou¾ijem kefku a solvinu.

Ïalej u¾ len umy», navàta» a mô¾e sa stava» ;)

Fotky sú na strane 2, nejde mi ich sem prida»...
Prílohy
7.JPG
8.JPG
(197.64 KiB) 1791 stiahnutí
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
(186.45 KiB) 1793 stiahnutí
5.JPG
6.JPG
Naposledy upravil/-a neznámy2 v 11 Jún 2010, 15:43, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 10 Jún 2010, 20:26

Takovýchto návodů je tu i na google přehršel. Za snahu dávám K+

Jinak u každého toneru je to individuální. Každý toner chce drobet jiný papír , čas aby se správně přežehlil. Je to jedno velké laborování , než se to vychytá. Já laserovku nemám , ale nechávám si předlohy natisknout. Než jsem to vyladil k mé spokojenosti musel jsem ke kamarádovi ject 10x :lol: Jinak se mi osvědčil papír z katalogu PROMA.
0

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 10 Jún 2010, 20:30

Ďakujem za podrobný návod. Je ich na internete mnoho ale ďakujem. :wink:
Takže nakoniec pre ktorú laserovku si sa rozhodol?

Honem honem kúpiť FeCl3, urobiť plošák na tie korekcie pôvodom od Gavina a šup sem s tým. :wink:
0
Naposledy upravil/-a eriko v 10 Jún 2010, 20:32, upravené celkom 1 krát.

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 10 Jún 2010, 20:31

@mat100

Áno na googli je toho kopa, ale sám vie¹, ¾e niektorý nevedia pou¾íva» ani google, no èo u¾ keï som taký dobrosrdeèný...

Je pravda, ¾e aj ja keï som zaèínal DPS sa mi podarila na 3 krát, kým som sa do toho dostal. A mne sa osvedèil fotopapier a som s ním spokojný. Myslím, ¾e kto nieje blbý, rýchlo sa do toho dostane ;).

@eriko

Nakoniec padla voµba na Konica Minolta 1480MF, chcel som 1380MF, ale telefonicky mi bolo oznámené, ¾e sa u¾ prestáva vyrába» alebo nieèo v tom zmysle.

Korekcie sem pribudnú aj spolu s LM4780 v priebehu mesiaca, ak teda v¹etko pôjde ako má ;). FeCl3 je v dielni, ale kamarát má kµúèe :evil:

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 10 Jún 2010, 20:34

K+ i když nažehlování na papír nesnáším :D ,ale ten návod je fakt dobrej
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok