Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • INDUK─îN├Ł OHREV-inform├ície,n├ívrhy,v├Żroba a sk├║senosti

INDUK─îN├Ł OHREV-inform├ície,n├ívrhy,v├Żroba a sk├║senosti

Sem mo┼żete nap├şsa┼ą ak potrebujete nie─Źo vyrobi┼ą napr. plo┼ín├Ż spoj alebo nejak├ę zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Re: INDUK─îN├Ł OHREV-inform├ície,n├ívrhy,v├Żroba a sk├║senosti

Odosla┼ąod mechabox » 23 Aug 2016, 11:38

Caute ludia, vedel by mi niekto postavit indukcny ohrev s regulaciou teploty ? Napr. taketo cosi a cenovy nastrel ? https://www.slideshare.net/mobile/studentskyweb.gymun/konferencia-uniov-indukn-ohrev ?
mechabox
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 17
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2012

Odosla┼ąod spin90 » 20 Okt 2017, 15:23

A som tu zas :)
Znova som sa vratil k ind. ohrevu aj napriek tomu, ze elektronike som sa uz nechcel velmi venovat. Nasiel som pren ale vyuzitie (drobne kovacske prace, remesla) a preto to asi znova rozbehnem. Snad uz konecne do zdarneho konca. Alebo aspon nejak zacnem.

Po precitani mnozstva prispevkov, mnozstva zapojeni na skoro celom nete som sa rozhodol pre seriovu rezonanciu (aj napriek tomu ze spociatku som preferoval paralelnu). Ma svoje pre ale aj proti. Samozrejme ale s pouzitim prisposobovacieho znizovacieho transformatora. Tym zabezpecim oddelenie od siete ale aj imped. prisposobenie.
Na riadenie, ako som uz spominal, pouzijem 4046 (fazovy komparator s generatorom) a nejake budice na GDT.

Trocha riesim dilemu co pouzit na vystupe, ci full alebo half bridge. Indukcny by som chcel postupne vylepsit na vykon asi 6-7 kW (je mi jasne ze hned to nepojde, preto bude vyvoj postupny, ale cast komponentov uz spociatku chcem na to prisposobit). Na takyto vykon sa zvacsa odporuca plny mostik, ale nie som o tom uplne presvedceny, budenie je dost zlozite. Co Vy na to ? Ist do plneho alebo polovicneho ?

Okrem problemu s vystupom ale premyslam aj nad problemom na vstupe. Ide o to, ze v dielni mam obmedzeny privod na 3x16 A (prakticky skor 3x10 koli rezerve aj na ine spotrebice) Cize napajanie musi byt 3 fazove. Ma to aj vyhody (netreba kapacitu na vyhladenie, ucinnik je blizky 1). 400V ale prinasa urcite problemy s tranzistormi. Usmernenych 400 V s urcitou rezervou (+20%) sa blizi k 700V DC. To teda vyzaduje tranzistory IGBT na napatie 1200 V.
Tie su, ale su pomerne drahe. Zrejme ale nebude inej moznosti. Napadlo ma ale zapojenie usmernovaca, pri ktorom by som usmernil kazdu fazu zvlast cez mostik a nasledne prepojil + a - spolu. Je mozna takato prevadzka usmernovaca ? Nikdy som sa s tym nestretol, ale teoreticky by som vedel ostat na 330 VDC a zaroven tahat pozadovany vykon zo siete s nizkym zvlnenim a bez neziaducej kapacity. Navise s moznostou hrubej regulacie vykonu odpajanim faz.
Stretli ste sa s niecim takym ?
Vdaka.
"Je to smutn├í epocha, ke─Ć je ─żah┼íie rozbi┼ą at├│m ako predsudky."
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4467
Vek: 28.73
Zalo┼żen├Ż: 12.01.2008

Odosla┼ąod fractal » 21 Okt 2017, 10:56

Indukcny by som chcel postupne vylepsit na vykon asi 6-7 kW (je mi jasne ze hned to nepojde, preto bude vyvoj postupny, ale cast komponentov uz spociatku chcem na to prisposobit).

Preco to chces "postupne" vylepsovat? Preco by to nemalo ist hned? Ked chces autobus tak si nekupujes osobne auto a postupne ho vylepsujes ale hned beries autobus. Tu je to iste, chces 6-7kW tak to hned navrhuj tak aby to malo poziadovany vykon.

Na riadenie, ako som uz spominal, pouzijem 4046 (fazovy komparator s generatorom) a nejake budice na GDT.

Ked pouzijes na riadenie PLL tak ako planujes riadit vykon? Ci neplanujes?

Na takyto vykon sa zvacsa odporuca plny mostik, ale nie som o tom uplne presvedceny, budenie je dost zlozite.

Cim je budenie plneho mosta zlozitejsie ako budenie polomosta? Pridaju sa len 2 identicke drivre naviac a to je vsetko. Tym zase ziskas vyssiu spolahlivost celeho zapojenia. Doporucoval by som pouzit plny most, najma na take vykony.

Usmernenych 400 V s urcitou rezervou (+20%) sa blizi k 700V DC.

Napadlo ma ale zapojenie usmernovaca, pri ktorom by som usmernil kazdu fazu zvlast cez mostik a nasledne prepojil + a - spolu. Je mozna takato prevadzka usmernovaca ?

Nikto ta nenuti usmernovat medzifazove napatie 400V. Existuje viac typov trojfazovych usmernovacov a kazdy dava na vystupe nieco ine. Zapojenie troch mostikov paralelne je znama vec, a hej, budes mat na vystupe okolo 320V. Toto zapojenie ale nie je velmi rozsirene preto ze vyzaduje 12 ks diod. Skor sa pouziva zapojenie "3 polomosta paralelne" spojene hviezdou alebo trojuholnikom kde sa pouziva len 6 ks diod. V pripade zapojenia hviezdou mas na vystupe cca 540V, v pripade trojuholnika cca 320V.

Obrázok
Hviezda

Obrázok
Trojuholnik

To teda vyzaduje tranzistory IGBT na napatie 1200 V.

Aj keby si zvolil taky usmernovac co ti da na vystupe vyssie napatie tak to nie je dovod pre pouzitie IGBT na 1200V. Je plno MOSFETov na napatia 700-1000V a prudy 40-60A, napriklad http://sk.farnell.com/stmicroelectronics/stw40n90k5/mosfet-n-ch-900v-40a-to-247-3/dp/2729686. A nie su az tak drahe, 10 Eur za ks ta urcite nezabije.

Pri takych vykonoch je tiez vhodne porozmyslat o nejakej ochrane mosta pred pretazenim, MOSFETy radi vybuchuju.
...live to fight another day...
fractal
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 169
Vek: 30.85
Zalo┼żen├Ż: 11.09.2014

Odosla┼ąod 5ko » 24 Okt 2017, 22:37

Prep├í─Źte chlapi, ┼że sa zamie┼íam mo┼żno blbou ot├ízkou,ale m├ím trojf├ízov├ę trafo z nab├şja─Źky aku voz├şkov ktor├ę d├íva 50V a 150A,├║aj diody/ tak ma napadlo, ┼że ─Źi by sa nedalo nejako vyu┼żi┼ą na ten induk─Źn├Ż ohrev,alebo je tam potrebn├ę vy┼í┼íie nap├Ątie? Moc som to ne┼ítudoval, len by ma to zauj├şmalo pr├íve na to kov├í─Źske vyu┼żitie-ohrieva┼ą materi├íl pri kovan├ş bez po┼żitia uhlia.
Sorry a d├şk.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8554
Vek: 63.62
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod miroja » 24 Okt 2017, 22:44

Hlavny rozdiel je vo frekvencii.
Tvoje trafko by pri 50 Hz mozno uzivilo oblukovy ohrev, alebo priamy ohrev odporovym drotom.
Indukcny ohrev je vysokofrekvencny (povedzme nieco ako ohrev v mikrovlnke).
miroja
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2023
Vek: 57.34
Zalo┼żen├Ż: 01.02.2010

Odosla┼ąod Marek1975 » 24 Okt 2017, 22:54

5ko nap├şsal:Prep├í─Źte chlapi, ┼że sa zamie┼íam mo┼żno blbou ot├ízkou,ale m├ím trojf├ízov├ę trafo z nab├şja─Źky aku voz├şkov ktor├ę d├íva 50V a 150A,├║aj diody/ tak ma napadlo, ┼że ─Źi by sa nedalo nejako vyu┼żi┼ą na ten induk─Źn├Ż ohrev,alebo je tam potrebn├ę vy┼í┼íie nap├Ątie? Moc som to ne┼ítudoval, len by ma to zauj├şmalo pr├íve na to kov├í─Źske vyu┼żitie-ohrieva┼ą materi├íl pri kovan├ş bez po┼żitia uhlia.
Sorry a d├şk.

Zdar 5ko, na inducny ohrev nie, skor na zvaracku, alebo po uprave na startovaci vozik - na zimu super vec

Indukcny ohrev ma rozpracovany danyk na svojom webe

link: http://danyk.cz/induk.html
https://www.elektrolab.eu inzertn├í str├ínka pre predaj a n├íkup elektronick├Żch komponentov, retro elektronika, n├íradie a pom├┤cky, ponuka slu┼żieb, pracovn├ę ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktor├í re├ílne pred├íva v├í┼í tovar.
Marek1975
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1528
Vek: 44.35
Zalo┼żen├Ż: 25.10.2016

Odosla┼ąod 5ko » 24 Okt 2017, 23:16

No jasn├ę, m┼ła l├íkal ten jeho v├Żkon, ale samozrejme tam je to o frekvencii
Len mi nejde do hlavy, ┼że ked som mal ned├ívno rozobrat├Ż induk─Źn├Ż vari─Ź, jednoplatni─Źku, tak tam neboli ┼żiadne velk├ę kapacity, len cievka, mal├Ż plo┼í├í─Źik s jedn├Żm ┼ív├íbom , asi jeden v├Żkonov├Ż prvok a p├ír s├║─Źiastok ...

PS - doplnil som fotku len pre porovnanie.V├Żkon tam bol tu┼í├şm 800 W.
Pr├şlohy
2017-08-25 18.20.52.jpg
Naposledy upravil 5ko d┼ła 25 Okt 2017, 09:04, celkovo upraven├ę 2 kr├ít.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8554
Vek: 63.62
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod Marek1975 » 24 Okt 2017, 23:19

s tvojim trafom by to tiez slo ohrievat, nakolko prudu ma dost, ale musel by tam byt zabezpeceny kontakt s materialom a trafo by slo prakticky do skratu, ked sa to tak zoberie a urcite by sa nedalo uchladit
https://www.elektrolab.eu inzertn├í str├ínka pre predaj a n├íkup elektronick├Żch komponentov, retro elektronika, n├íradie a pom├┤cky, ponuka slu┼żieb, pracovn├ę ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktor├í re├ílne pred├íva v├í┼í tovar.
Marek1975
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1528
Vek: 44.35
Zalo┼żen├Ż: 25.10.2016

Odosla┼ąod spin90 » 25 Okt 2017, 05:32

Dakujem za odpoved.
Dostal som sa k stranke: http://www.utaes.g6.cz
Tam popisuje I O s vykonom 10 kW, z vacsej casti sa inspirujem. Napriklad tym, ze vykon riadi napatim medziobvodu. Je tam stepdown.
Takze v plane mam vyrobit najprv modul s usmernovacom a tymto menicom.
Nepaci sa mi ale pouzitie asi 10 kg trafa na vystupe, pretoze on cez neho tlaci aj jalovinu (kondik ma na primare koli nizsim prudom). Tiez rozhodne neplanujem vyrabat spinane zdroje, ktore sa daju kupit za bakatel z ebay. Zaberie to spustu casu, panazi atd.

Ak by som pouzil stepdown v medziobvode, ponuka sa moznost riadit ho ako prudovy zdroj, co by nasledne otvorilo cestu k vyuzitiu paralelnej rezonancie. No u┼ż tieto uvahy ci pouzit paralelnu, ci seriovu r. to si asi necham na potom, teraz vyrobim ten menic v medziobvode a plny mostik podla tych zapojeni na spominanej stranke. Riadenie a zapojenie LC zatial nemusim riesit, je nezavisle od tychto dvoch veci.
Par praktickych otazok:

V zapojeni uziva IGBT tranzistory fgl40n120and . V samotnom H-moste 8 ks a v stepdowne 3 ks.
Samozrejme som pokukoval po nete na nejake lacne (cize aliepres, taobao a pod.) ale mam obavu o autentickost. CIze otazka znie, ci sa da spolahnut na tieto cinske stranky, ci su tam aj solidni predajcovia a ako si to pripadne overit. Ono je rozdiel cena 8ÔéČ za kus a povedzme 4ÔéČ. Pri kazdej suciastke to su znacne naklady, ktore sa daju usetrit.

Dalsia vec su zdroje plavajucich napati pre IGBT a pre meranie U a I v medziobvode. Nasiel som DC/DC menice o vykone 2W, napriklad http://www.engtaobao.com/item/taobao/534637999425.html
Niektore su so symetrickym vystupom, niektore len s obycajnym.
Na nabitie 3 IGBT zrejme jeden takyto DC/DC stacit nebude, cize planujem pouzivat 2 kusy s obycajnym vystupom, ktore prepojim do symetrickeho, tym dosiahnem +-12V / 4W . Je to dostatocne ? Da sa spolahnut na izolacnu pevnost 1 kV ? Pouzitim tychto zdrojov sa mi vyrazne znizi velkost a komplikovanost zapojenia. Znova ale potrebujem 10 ks, cize hladam nizku cenu. Snad nebude na ukor kvality... Vzdy by to ale malo byt lacnejsie ako to vyrabat z impulzneho trafa a stabilizatorov.
"Je to smutn├í epocha, ke─Ć je ─żah┼íie rozbi┼ą at├│m ako predsudky."
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4467
Vek: 28.73
Zalo┼żen├Ż: 12.01.2008

Odosla┼ąod fractal » 29 Nov 2017, 13:05

Musim povedat ze z tej stranky sa moze inspirovat asi kazdy, velmi kvalitna praca. Avsak nic nie je idealne a vela veci by sa dalo zjednodusit alebo vylepsit.
Zaprve, jednoznacne nema vyznam skladat nejaky pomocny pulzny zdroj kedze sa ho da kupit za rozumne peniaze. Autora zrejme bavi navrhovat a letovat plosaky bez ohladu na casove a penazne investicie, nemozem to iste povedat o sebe.
Dalsia vec ktora sa mi nie velmi paci je pouzitie paralelne zapojenych IGBT namiesto jedneho vykonnejsieho modulu. Nevidim v tom velky vyznam, skor si myslim ze autor mal zasoby konkretnych tranzistorov a vychadzal z toho co ma. Cena jedneho FGL40N120AND v ochode je zhruba 6 Eur, na ebay to vies kupit za cca 3.5 Eur za ks. Je to ale za cenu rizika ze dostanes nejake fejkove trandy. Bohuzial sa neda povedat dopredu ake budu, mozem len poradit predavajuceho od ktoreho beriem obcas suciastky a zatial som s nim nemal problem. Podla mna vhodnejsia cesta je kupit vykonnejsie IGBTcka od niekoho na fore. Napriklad Merak ma obcas v ponuke IGBT moduly za rozumne ceny, pred casom som od neho kupil 4ks 1200V/400A/65kHz IGBT za 20 Eur (i.e. takmer zadarmo).
Zapojenie vystupneho trafa nie je velmi stastne riesenie. Jednak preto ze kondik je v primari, jednak preto ze zvolena frekvencia menica je az prilis nizka. Keby som to staval ja tak by som tam dal frekvenciu 60 az 100 kHz co by dovolilo zmensit prierez trafa na cca 1/4 z toho co pouzil autor. Akurat vtedy by sa museli pouzit MOSFETy preto ze IGBTcka na takych frekvenciach sa velmi nepouzivaju. Tiez by som poskladal kondik z lepsich kondenzatorov ako su WIMA cokolvek a nemusel by som sa bat prudovych spiciek. Kondenzator by sa dal do sekundaru a cele zapojenie by sa zjednodusilo, napriklad uz by nebolo potrebne chladit trafo.
Co sa tyka budenia trandov a riadenia celeho systemu tak podla mna je to "overcomplicated". Riadenie rychlosti ventilatorov? Vazne? Ideme sutazit o najmenej hlucnu indukcnu pec? Normalne polovicu tej riadacej elektroniky by som skrtol hned bez akejkolvek ztraty v kvalite a bezpecnosti. To na co sa dalo pouzit obycajne ARDUINO sa rozrastlo do fakt nezmyselne komplikovaneho systemu. Ako nic v zlom, krasna praca, ale vela veci su ako pozlatena retaz na bicykel "Ukrajina" - zbytocne. Rovnako by som zjednodusil aj budenie tranzistorov, potom by uz nebola potreba v galvanicky oddelenych zdrojoch, a cca 70% celej elektroniky co tam ma.
Na zaver by som povedal ze z tej stranky by bolo rozumne pouzit len prvu cast zapojenia - 3-f filter, usmernovac a stepdown, ostane veci, ako su most, riadenie a rezonancny obvod by som na tvojom mieste navrhoval sam.
...live to fight another day...
fractal
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 169
Vek: 30.85
Zalo┼żen├Ż: 11.09.2014

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Potrebujem nie─Źo vyrobi┼ą

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist