Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
garulus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 02 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Gloucester UK
Vek: 42

Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa garulus » 03 Sep 2015, 13:01

Zdravím priatelia.

Pred časom som tu dal požiadavku na návrh a výrobu oddelovaciej dosky. Problém som vyriešil komerčným riešením, ale chyba tomu niečo.....

Už prerábam štvrtú cnc mašinku a vždy mi robí najväčší problém elegancia, jednoduchosť a modulárnosť zapojenia elektroniky. Preto dozrela myšlienka pre svoju potrebu a možno potreby iných (open source), urobiť a navrhnúť čo by mi vyhovovalo. No a tu sa obraciam s prosbou na Vás, lebo sám to určite nezvládnem.
Potreboval by som niekoho kto by podľa rozvíjajúcej sa diskusie a nápadov v konečnej fáze navrhol plošaky a nejak skompletizoval dokumentáciu. Následne by sme dali plošaky vyrobiť (asi niekde v čine) a cely koncept predstavili verejnosti(cnc fórum.....)

Sám sa budem snažiť čo najviac pomôcť a po dohode dotyčnému rad zaplatím (cením si dobru pracu)

Zatiaľ ma napadajú tieto moduly:

Oddeľovacia doska pre LTP port (galvanicky/negalvanicky)
Zdroj (5V,12V,24V)
PWM prevodník na 0-10V(0-5V)
Doska na indukčne snímače(pnp/npn prepinatelne na doske)
Nejaká univerzálna IO prepojka...
A par ďalších.....

Ako vidno z obrázku, rad by som aj možnosť upevnenia na DIN listu, nejaké plastové úpinky si nemám problém vyrobiť, ale ak existuje hotové riešenie ktoré by sme mohli použiť, tak mi dajte vedieť prosím.

A ešte jedna otázočka trochu „mimo“ tému. Existuje nejaký modul (rozumej malý plošačik ) USB klávesnice z ktorého by som si vytiahol iba klávesy čo potrebujem? Nebaví ma “rozčrevovať“ :confused: už hotové klávesnice (zasa tomu chyba elegancia.. ) :)
Prílohy
UPLNE prvotný hrubý nápad pre predstavu:
UPLNE prvotný hrubý nápad pre predstavu:
0
Naposledy upravil/-a garulus v 04 Sep 2015, 00:46, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa dxr » 03 Sep 2015, 13:25

Rozcervovanie je najlacnejsie... inak hladaj USB HID emulator nieco taketo
http://www.saelig.com/product/IO046.htm a je ich kopa treba si vybrat aj na SK/CZ su firmy co maju svoje
jeden taky modul sme mali v terminaloch ale to su roky nepamatam si firmu...
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
garulus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 02 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Gloucester UK
Vek: 42

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa garulus » 03 Sep 2015, 13:51

Ďakujem za typ. Už som aj niečo zaujímavé našiel, ale je to ako z kanónom na vrabce
http://www.ebay.co.uk/itm/181385376109
Tak možno ďalší typ pre niekoho šikovného komu by sa chcelo naprogramovať nejakého švaba aby sa choval ako USB klávesnica.... Či si to moc jednoducho predstavujem? :?
0

Používateľov profilový obrázok
garulus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 02 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Gloucester UK
Vek: 42

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa garulus » 13 Sep 2015, 14:07

Tak ako to tu sledujem asi som veľmi nezaujal(prečo?). Skúsim to teda ešte rozvinúť, a ukázať že to myslím vážne.
Dokázal by niekto (viem že áno) navrhnúť zapojenie pre indukčné snímače ?

Predstava:
Prepínatelny vstup pre NPN/PNP typ.
Stavová ledka
Logicky výstup 5v.

Inak som z vlastnej iniciatívy a asi zúfalého odhodlania vyhrabal starý programík LAYOUT 5.0, a aj keď to nie je žiadny zázrak, tak sa pokúsim navrhnúť si dosky sám (len potrebujem schémy). Tiež som našiel výrobcov dosiek v čine, a ceny sú podľa mňa v pohode. Napr. https://www.seeedstudio.com/service/index.php?r=pcb
Prílohy
Proximiny.jpg
0

MrLama
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 24 Okt 2010, 00:00

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa MrLama » 13 Sep 2015, 14:29

Tak ako to tu sledujem asi som veľmi nezaujal(prečo?)
Mě to třeba zaujalo, jenom s tím mám asi tři či spíš čtyři problémy:

První je tento: Sice bych se rád na něčem takovém podílel, leč práce mám tolik, že bych to určitě nezvládl v tebou stanovené lhůtě, která by ti vyhovovala a ještě bych musel trochu krátit své ostatní povinnosti.

Druhý: Potřeba mít hardware certifikovaný, splňující veškeré normy a předpisy. Zkušebnu zaplatí kdo? Právní stránku věci (krytí průserů, záruka, reklamace,..) vyřeší v daném případě kdo?

Třetí: Cena samotného vývoje. Žádnou nabídku honoráře zde nevidím, tudíž dostávám lehký pocit, že se jedná spíš o sen, než vážnou nabídku. Vývoj takovéto věci vyjde na desítky tisíc CZK (pár tisíc ojro po vašem). Pochybuji, že bys byl ochotný (nebo že počítáš s tím) někomu platit takový honorář. To kde se nechají vyrobit plošáky je opravdu ten nejmenší problém z toho. Leda bys počítal s tím, že nějaký zdejší šmudla něco ušmudlá na ardujínu a pak se s tím někdo bude tvářit jako s vážným produktem. Bohužel tak to fungovat nebude.

Čtvrtý (související vlastně s třetím): Vzhledem k tomu, že ani nejsem živnostník (ale momentálně zaměstnanec), takovéto věci ani dělat nemůžu, příjmy se (bohužel) musí danit a v tomto případě by s tou byrokracií byl asi docela problém. Navíc zřejmě ty v SR a já ČR. To taky nemám zdání, jak se toto řeší. A vlastně ani netuším, zda si živnost vůbec můžu udělat.


Klávesnice rozčrevovat nemusíš, každý trochu rozumný designér je schopný si s tímto poradit líp. Ať už s PS2 nebo USB typem klávesnice a ať už její emulací nebo čtením tlačítek z ní.

Zkus to trochu víc poscpecifikovat, popřemýšlet se nad těmi čtyřmi body výše a mooooooooooožná bych byl ochotný se nad tím aspoň zamyslet, zda by mělo smysl se tím zabývat. Z tvého inzerátu jsem nedostal přesný dojem co vlastně potřebuješ zhotovit, je třeba to hodně zkonkretizovat. Zadání jsi nechal příliš volné.

PS: Pokud si sám neporadíš se schématy, nepouštěj se ani do návrhů desek. Nedopadne to tak, jak by mělo.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Sep 2015, 14:42

ale zaujal, lenže CNC tu je len zopár .... ono problém je radiť ti, pretože SE má jednu čarovú vlastnosť, pri každej odbornejšej rade sa na teba vyrojí koooopa mudrlantov a ruku na srdce, kto bude s nimi zabíjať čas :pain:


Moja rada je , zabudni na LPT a choď do USB, vyhni sa tomu čarovnému prevodníku LPT/USB , proste si zaobstaraj poriadny plnohodnotný radič na USB. Koncové stupňe sa dajú spraviť ľahko, alebo si ich objednaj z eBay, neoplatí sa všetkému venovať a za tie prachy ich nepostavíš. A za druhé, k takému normálnemu CNC porebuješ aj normálne vstupy/výstupy a k tomu aby to všetko poriadne spolupracovalo s poriadným SW , MACH3 sa mi neosvedčil. Takže vyvýjať toto všetko koli stroju, ktorý potrebuješ na prácu, neni najlepšia cesta. Samozrejme ak ťa to baví a chceš mať svoj radič, tak ti v tom nič nezabráni.


načo tam potrebuješ indukčné snímače ? bežne sa používajú mechancké mikrospínače.

A z toho čo píšeš, " nak som z vlastnej iniciatívy a asi zúfalého odhodlania vyhrabal starý programík LAYOUT 5.0 .... " a pod mi je jasné, že si si ukusol trochu viac ako by si mal. Samozrejme sa o tom môžeme baviť, neni problém, len si ujasni, či to ozaj chceš vyvýjať, či to chceš poskladať, alebo či neni lepšie si to rovno kúpiť. Daj vedieť, teda čo je pre teba schodné.

Inak pre inšpiráciu odomňa zopár fotiek, sám ešte všetko nemám dokončené, ak to bude, možno o tom napíšem ... niekedy v zime .

https://plus.google.com/photos/11009486 ... banner=pwa

-- Spojený príspevok 13 Sep 2015, 14:45 --

naspodku tých fotiek je výmena origilnál LPT radiču za normálny USB
0

Používateľov profilový obrázok
garulus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 02 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Gloucester UK
Vek: 42

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa garulus » 13 Sep 2015, 14:47

To MrLama:
Ďakujem za názor. No až tak vážne to brať nemusíš. V prvom príspevku som si dal pozor a snažil som sa všetko definovať (všetko sa ale nedá...). Je to pre vlastnú potrebu a ak niekto bude mať záujem, tak mu par kúskov(alebo iba plosakou... poskytnem). Chcem to riešiť ako open source a NEPLANUJEM s toho robiť “BIZNIS”. Takže väčšina veci s toho čo si napísal odpadá....
Schémy budú naozaj jednoduché, a myslím že ak sa niekto prihlási že mi s tým pomôže, tak sa určite dohodneme. Ty to nebudeš, lebo toho máš veľa(ver že aj ja) A obrátil som sa na hobby fórum a nie na profi firmu, tak k tomu aj tak pristupujme....Niekto mi pomôže, ja sa mu po dohode odmenim.
0

MrLama
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 24 Okt 2010, 00:00

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa MrLama » 13 Sep 2015, 15:14

Ok, možná jsem trochu přestřelil, ale z toho zadání mi nebylo moc jasné, kolik se toho má vyrábět a jak, když píšeš "představit veřejnosti".

V zadání byl určitý výčet věcí, ze kterého se mi zdá (vzhledem k modularitě) chceš vyvinout celou sadu "věciček". Je potřeba to konkretizovat, stylem např:

"Potřebuju galvanické oddělení pro LPT. Oddělit všechny I/O linky, vstupní konektor CAN25-F, výstup na šroubovací svorkovnici, napájení 24V"
Nebo "potřebuju zhotovit IO kartu na USB (HID) mající X vstupů Y výstupů, vstupy kompatibilní s PNP i NPN senzory, výstupy 24V 50mA každý schopný spínat malá relé. USB pokudmožno galvanicky oddělené. Rozměreký mají být ABC aby se to vešlo na DIN lištu do krabice JKL"

Toto je zhruba zadání, se kterým já jsem schopen pracovat. Líp to bohužel neumím :-)
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Sep 2015, 15:15

Schémy budú naozaj jednoduché, a myslím že ak sa niekto prihlási že mi s tým pomôže,....
niečo mi tu nesedí, ako vieš že budú schémy jednoduché ?
0

Používateľov profilový obrázok
garulus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 02 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Gloucester UK
Vek: 42

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa garulus » 13 Sep 2015, 15:32

Ako som písal, tak prerábam staršie strojky, a tým pádom riešim periférie ktoré tam už sú..(indukčne snímače....) USB na priame riadenie cnc (real time) je absolútne nevhodne. Ja keď môžem tak používam MESA karty, ale zákazníci stále chcú LTP.
Dole je ukážka mojej prace.

Rad by som aby sme sa oprostili od rozoberania všetky veci okolo(aj keď sú občas podnetne) a iba priamo reagovali na moje požiadavky. Možno na konci uvidíte výsledok a pochopíte prečo chcem univerzálny modulárny systém.
Zatiaľ jednoducho potrebujem kto by mi chcel pomoc, a za predom dohodnutú odmenu navrhol/pozháňal/opravil moje schémy.

Prva vec je:
Dokázal by niekto (viem že áno) navrhnúť zapojenie pre indukčné snímače ?

Predstava:
Prepínatelny vstup pre NPN/PNP typ indukčného snímača(vid obrázok vyššie).
Stavová ledka
Logicky výstup 5v

mato3000 ver mi!

zatiaľ to zadanie vyzerá jednoducho, nie? Proste mam napríklad MESA kartu 7I48 a koli par indukčným snímačom nebudem kupovať ich oddeľovaciu dosku(majú parádne ale $$$) ,ale použijem moju malú lacnú univerzálnu.
Prílohy
Ele.jpg
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Sep 2015, 15:40

to si vybral fotku toho zariadenia ? nechápem , čo tam chceš meniť ? alebo chceš také poskladať ? šak tam mám všetky moduly z eBay, teda presne také ako píšem.
Za dalšie píšeš že nie USB a pritom si hodil USM kartu, smozrejme tú najhoršiu.

USB a real time pre CNC je problém ? no zaujímavé toto mi vysvetli ....

mám v tom chaos, ale ako vidím , ani som sa nemal ozývať, tak mi trerba .....

AJ podla SS čo si mi písal, sa nič menení, kúp si poriadny radič , to je tá kktina kam sa napája tvoje LPT, to bude mať na sebe všetko aj v/v aké potrebuješ, vývoj ťa vyjde drahšia a budeš sa s tým kašlať mesiace.

aha :::: Obrázok

máš tam všetko pekne opticky oddelené, úplne bažná vec a aj nejaké A/D

-- Spojený príspevok 13 Sep 2015, 15:55 --

P.S.: na tom tvojom module sú dokonca nejaké vstupy pre dorazy, tak čo vlastne riešiš ?
Prílohy
Ele.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
garulus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 02 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Gloucester UK
Vek: 42

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa garulus » 13 Sep 2015, 16:07

Nejak si nerozumieme. Ja používam karty odtiaľto http://www.mesanet.com/
Ty máš usb interpolator a to je v pohode, ale celkovo usb nie je podľa môjho názoru vhodne do industriálneho prostredia, ale keď nám to hobykom funguje, tak prečo nie.

To čo vidíš na obrázku je to čo zákazník chcel. Súhlasím s tebou že ta oddeľovacia doska je zla! A viem že tam sú vstupy aj výstupy...dokonca je tam aj prevodník z pwm na 0-10V

Prosím ber to tak že som zadávateľ a „viem čo chcem“. Momentálne chcem aby mi niekto pomohol navrhnúť :
schemu zapojenia pre indukčné snímače

Predstava:
Prepínatelny vstup pre NPN/PNP typ indukčného snímača.
Stavová ledka
Logicky výstup 5v

Tuto dosku by som následné používal na pripojenie indukčných snímacou do karty MESA 5I20 FPGA based PCI Anything I/O card bez toho aby som si kupil ich oddelovaciu dosku. Dava to zmysel?

-- Spojený príspevok 13 Sep 2015, 16:16 --

Keď bude čas(asi nie dnes), tak svoje zadanie upresnim tak, že už ho hádam každý pochopy. Viem že takýmto spôsobom komunikovať nie je najlepšie a cením si vašich názorov. Zatiaľ vám prajem pekný zvyšok nedele a keď by sa našiel niekto kto by mi chcel pomoc, tak sa ozvite do súkromnej posty. Ďakujem
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Sep 2015, 16:18

No ale to si mal povedať hneď na začiatku, že to je zadanie a musíš sa toho držať. ALe aj tak nechápem prečo LPT a nie usb. Ak ide o dĺžku kábla a rušenie , tak prečo nie eternet alebo RS XXX

dokonca aj tie tvoje mesy majú USB a RS-232 :thanks:, ale LPT tam nejako nevidím :pain: , žeby neboli do priemyslu ???
0

MrLama
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 24 Okt 2010, 00:00

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa MrLama » 13 Sep 2015, 16:21

Prepáčte ale vážně toto? Hlavně že je tam ta Olflex 110 CY nebo co to je za šňůru.

K té zologické zahradě čínských modulů dole se raději nebudu vyjadřovat. :(

Přitom by to zajisté šlo udělat tak pěkně.
Prílohy
sadasdasdasd.png
0

Používateľov profilový obrázok
garulus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 02 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Gloucester UK
Vek: 42

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa garulus » 13 Sep 2015, 16:55

Prečo mi nikto z váš dvoch nechce navrhnúť zapojenie ktoré požadujem, len tu rozoberáme veci ktoré s tým nesúvisia. :? Ten obrázok je nedokončené zapojenie a ten kábel je tam provizórne(odskúšanie motora)!!!. Proste dávame toľko energie do „zbytočného“ kecania :(

Precitajte si prosím môj prvý príspevok.

Už asi 4krat som dal zadanie:
Momentálne chcem aby mi niekto pomohol navrhnúť :
schému zapojenia pre indukčné snímače

Predstava:
Prepínatelny vstup pre NPN/PNP typ indukčného snímača.
Stavová ledka
Logicky výstup 5v
Doplním: optické oddelenie

Dáva toto zadanie zmysel? Dokázal by to niekto z vás navrhnúť? Mam byť natoľko arogantný a poprosiť vás aby ste uz neprispievali, keď mi nechcete pomôcť s tým čo potrebujem(zapojenie pre indukčne snímače z výstupom 5v, stavovou ledkou a optyckym oddelením?) Na to čo s tým budem robiť už predsa „nezáleží“ keď sa vám po dohode odmením(žalovať vás keď ma skope nebudem :D )!

Ďakujem.
0

MrLama
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 24 Okt 2010, 00:00

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa MrLama » 13 Sep 2015, 17:16

Prepáčte ještě raz. Dostal jsem v SS vynadáno, že již nemám přispívat, zřejmě protože upozorňuji na zásadní nedostatky daného provedení nebo zřejmě proto, že se snažím dobrat nějakého konkrétního smysluplného zadání.

Čidlo s PNP i NPN výstupem lze na I/O kartu přidělat přímo, stačí aby seděly logické úrovně. LEDku s odporem na indikaci stavu to snad není už žádný problém. Přidat galvanické oddělení je prd problém. Vlastně jen optočlen a dva odpory, z každé strany jeden. Bude to fungovat jak na PNP, tak na NPN čidlo.

Ale vzhledem k tomu, že jsem dostal vynadáno, že se snažím něčeho konstruktivně dobrat, je toto zde již pravděpodobně můj poslední příspěvek.

Tohle snad zvládnete vyrobit i sám. Dokonce se to už dávno vyrábí jako hotové modulky na DIN lištu.

Obrázok
Prílohy
sadasdasdasd.png
0

Používateľov profilový obrázok
garulus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 02 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Gloucester UK
Vek: 42

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa garulus » 13 Sep 2015, 17:22

Poprosil som ta aby si uz neprispieval z vysvetlenim! Ziadne vynadanie tam nebolo! :( Dakujem za schemu. Konecne konstruktivny prispevok k zadaniu. Dakujem!

-- Spojený príspevok 13 Sep 2015, 17:28 --

Mato3000 ja som ti vravel ze tie schemy budu jednoduche ;)
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Sep 2015, 19:37

takéto oddelenie už máš na karte :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
garulus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 02 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Gloucester UK
Vek: 42

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa garulus » 13 Sep 2015, 20:03

Ja viem ;) Ale.....

Mozem poprosit admina o zmazanie tohto vlakna. Na takychto zakladoch a "energii" co tu vznikla neviem dalej pokracovat.

Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Modulárna elektronika pre riadenie CNC

Príspevok od používateľa straciam » 13 Sep 2015, 20:26

a co, ja by som sa do toho mozno aj pustil...
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok