Kovovy medzikus

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
warp
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 14 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: NITRA

Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa warp » 09 Sep 2015, 15:54

Ahoj, potreboval by som vyrobit kovovy medzikus medzi rotatorom a stoziarom.
Niesom strojar, ale hadam je to z nakresu jasne, podrobnosti doladime. Material - nejaky kov - hlinik, mosadz.... co sa najde, niesu tam ziadne velke sily

diky
medzikus-a.jpg
0
Naposledy upravil/-a warp v 10 Sep 2015, 10:28, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Sep 2015, 18:39

No to je teda nákres...

Na hriadeli je klinek, na spojke nie je perodrážka, to neviem, čo s tým.

Hoď to na papier a skús navštíviť:

1. http://www.remars.sk/kontakt/
2. http://pstools.sk/kontakt/ (pozor, adresa v kontaktoch nie je adresa prevádzky!)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa straciam » 09 Sep 2015, 19:09

ten medzikus potrebuje drazku na pero z hriadele rotora alebo sa rotor zaisti v medzikuse cervikmi?
alebo ako?
na tom medzikuse musi byt ten prstenec okolo? na co to sluzi?
celkovy vonkajsi priemer toho medzikusu ma byt aky?
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
warp
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 14 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: NITRA

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa warp » 09 Sep 2015, 22:17

Straciam: vies mi stym pomoct, ci pytas sa len zo zaujmu?
Telefonat za 2 minuty vyriesi to co tyzden vypisovania na fore

(Drakoush - dakujem za typi, mohlo to byt aj bez blbych reci)
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa straciam » 09 Sep 2015, 23:13

pytam sa to preto, aby som ti vedel povedat ci sa mi to bude dat vyrobit alebo nie.
to co som sa opytal, su dolezite informacie pre kazdeho.
nie kazdy ma sustruh a nie kazdy ma drazkovacku ale vrtacku ma vacsina. bez tych informacii ti neviem povedat ci sa mi to bude dat vyrobit alebo nie.
od priemeru zase zalezi ci taky material mam alebo nie..
a keby si sa ma nepytal ze preco to chcem vediet ale rovno napisal co treba uz som ti prave teraz mohol pisat ci ti to spravim a do kedy alebo nie.
takto to stale neviem posudit..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Sep 2015, 23:38

warp napísal:(Drakoush - dakujem za typi, mohlo to byt aj bez blbych reci)
Daj si pozor na jazyk. Snáď nečakáš, že Ťa pochválim za neplnohodnotný nákres...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
warp
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 14 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: NITRA

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa warp » 10 Sep 2015, 10:00

Ako z tohto mohli spravit moderatora :pain: :pain: :pain:

poprosim prispevky iba k teme, idealne SS


dakujem

-- Spojený príspevok 10 Sep 2015, 10:17 --
straciam napísal:pytam sa to preto, aby som ti vedel povedat ci sa mi to bude dat vyrobit alebo nie.
to co som sa opytal, su dolezite informacie pre kazdeho.
nie kazdy ma sustruh a nie kazdy ma drazkovacku ale vrtacku ma vacsina. bez tych informacii ti neviem povedat ci sa mi to bude dat vyrobit alebo nie.
od priemeru zase zalezi ci taky material mam alebo nie..
a keby si sa ma nepytal ze preco to chcem vediet ale rovno napisal co treba uz som ti prave teraz mohol pisat ci ti to spravim a do kedy alebo nie.
takto to stale neviem posudit..
ja kazdemu rad odpoviem, len je mi zbytocne zabijat cas s teoretikmi, (cize keby si napisal, ze mas pristup k materialu a sustruhu, informacie by sa len tak sypali)

otazka drazky sa vyriesi podla toho ci ju mas moznost urobit, alebo nie, ak nie - rotor sa zaisti srobami, alebo cervikmi
prstenec drzi trubku stoziaru aby nepadla celkom dole a nezakryvala pristup k cervikom (ked bude drazka prstenec sa da celkom dole)
celkovy priemer je - 40mm
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa lh » 10 Sep 2015, 12:26

Ale Drakoush má pravdu. Z toho náčrtu teda vidno "houby".
Keď spravíš ∅22 dieru pre rotor, ∅34 stožiar Ti tam nemá ako zavadzať červíkom, pretože sa do tej ∅22 diery sa proste nezmestí.

Ten stožiar máš nejak uložený v ložiskách?
0

Používateľov profilový obrázok
warp
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 14 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: NITRA

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa warp » 10 Sep 2015, 13:33

"Keď spravíš ∅22 dieru pre rotor, ∅34 stožiar Ti tam nemá ako zavadzať červíkom, pretože sa do tej ∅22 diery sa proste nezmestí. "

??? prepac priatelu, nerozumiem :-(
myslis, ze chcem strkat trubku z priemerom 38mm do diery s priemerom 22mm ??? ci.....?
0

Používateľov profilový obrázok
scd
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 17 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 35

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa scd » 10 Sep 2015, 13:57

Ja už viem, čo pánko tou omalovávankou myslel :)
Tá akože kóta v strede toho stožiara podľa neho znamená, že v tom stožiari je diera priemeru 34mm, pričom vonkajší priemer nezakótoval (ani vlastne nenaznačil že je tam diera).
Medzikus je v podstate valček s prstencom, ktorý ma zospodu dieru na hriadeľ motora a pri vrchu je durchom diera na ten zaisťovací kolík, pri spodku sú ešte tie otvory pravdepodobne aj zo závitom na zaistenie (stačila by jedna).
No a toto je názorná ukážka načo bolo vymyslené technické kreslenie - stačili by základy a hneď by všetci pochopili :)

warp keby si býval bližšie vedel by som ti to zo silónu urobiť, no hádam sa nájde niekto s tvojho okolia.
0
Keyboard not present. Press ENTER to continue...

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa lh » 10 Sep 2015, 14:21

Presne tak. Veď práve o to ide. Ak nie si ochotný dať si tú prácu, a zadať otázku presne a čakáš, že sa budú všetci predháňať v zisťovaní Tvojich požiadaviek, tak čakaj.

Ja som si len tak pre srandu dal tú prácu a porovnal priemery v Tvojom náčrte... Stožiar má menší priemer ako medzikus. Síce už chápem ,ako si to myslel, ale takto sa požiadavky nezadávajú.
Prílohy
medzikus-a_x.jpg
medzikus-a_x.jpg (20.59 KiB) 4081 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
warp
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 14 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: NITRA

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa warp » 10 Sep 2015, 14:49

scd napísal:Ja už viem, čo pánko tou omalovávankou myslel :)
Tá akože kóta v strede toho stožiara podľa neho znamená, že v tom stožiari je diera priemeru 34mm, pričom vonkajší priemer nezakótoval (ani vlastne nenaznačil že je tam diera).
Medzikus je v podstate valček s prstencom, ktorý ma zospodu dieru na hriadeľ motora a pri vrchu je durchom diera na ten zaisťovací kolík, pri spodku sú ešte tie otvory pravdepodobne aj zo závitom na zaistenie (stačila by jedna).
No a toto je názorná ukážka načo bolo vymyslené technické kreslenie - stačili by základy a hneď by všetci pochopili :)

warp keby si býval bližšie vedel by som ti to zo silónu urobiť, no hádam sa nájde niekto s tvojho okolia.
Hned je vidno kto je z praxe :-)
zajst do Dubnice by nebol problem, ale silon sa mi na toto nepozdava, pri otacani nieje problem, je to pomaly pohyb, skor treba mat rezervu na veterne dni, predsalen ked sa do 3m dlhej anteny oprie vietor....
Ale neviem ako si v tomto stoji silon voci hliniku, necham si poradit
0
Naposledy upravil/-a warp v 10 Sep 2015, 15:20, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Sep 2015, 14:57

No jo, neviem, kde si čítal ten silikón :lol:

Písal silón a to je zásadný rozdiel, to je polyamidové vlákno typu 6.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
warp
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 14 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: NITRA

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa warp » 10 Sep 2015, 15:11

lh napísal:Presne tak. Veď práve o to ide. Ak nie si ochotný dať si tú prácu, a zadať otázku presne a čakáš, že sa budú všetci predháňať v zisťovaní Tvojich požiadaviek, tak čakaj.

Ja som si len tak pre srandu dal tú prácu a porovnal priemery v Tvojom náčrte... Stožiar má menší priemer ako medzikus. Síce už chápem ,ako si to myslel, ale takto sa požiadavky nezadávajú.

Priatelu - ten nakres je to najlepsie co sa dalo za 5 minut do odchodu z prace zhotovit s dostupnymi prostriedkami a dostupny prostiedok bol windowsacky skicar, hadam to kazdy vidi na prvy pohlad. Tam sa akosi priemery dimenzovat nedaju
Od dokonalosti to ma daleko, ale kto uz ma nieco odrobene - pochopi, iny premeriavaju

-- Spojený príspevok 10 Sep 2015, 15:17 --
Drakoush napísal:No jo, neviem, kde si čítal ten silikón :lol:

Písal silón a to je zásadný rozdiel, to je polyamidové vlákno typu 6.
Sorry silon :prayer:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Sep 2015, 15:21

Ja len preto, lebo je to naozaj zásadný rozdiel, kým silikón je pružný (na prsia), silón je niečo úplne iné, má dokonca vyššiu pevnosť v ťahu, než oceľ. Ľahko sa opracuje a na Tvoje účely poslúži dokonale.

ALE! Problém bude vo fixácii hriadeľa... Ak to z toho nákresu (ktorý naozaj nesplňuje požiadavky podkladu pre výrobu) čítam správne, tak rotor je fixovaný dvoma skrutkami oproti sebe, pričom v medzikuse je narezaný závit. JE TAK?

No a závit v silone nebude držať asi zrovna najlepšie, pri doťahovaní hrozí pretrhnutie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa ferguson » 10 Sep 2015, 15:23

Niekedy mi to pripada, ze tu ludia ako keby nechceli chapat... Ano, s technickym kreslenim to nema nic spolocne. A co? Nie je strojar, nema to odkial vediet. Kazdy, kto sa na to pozre na viac ako 2 sekundy pochopi o co ide. Gulatina, zvrchu otvor priemer 34, zdola otvor 22. Vonkajsi priemer podla toho "co sa doma najde". Dlzkove rozmery sa doladia. Je to take zlozite?

Na pero sa vykasli, vyroba by bola zbytocne zlozita. Poisti to kolikmi/skrutkami a mas to bez problemov.
0

Používateľov profilový obrázok
warp
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 14 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: NITRA

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa warp » 10 Sep 2015, 15:29

Drakoush:
Sranda, teba v suvislosti so silikonom napadli prsia a mna, ze musim pretesnit vanu :biggrin:
( z coho vypliva, ze mas uplne ine povinnosti ako ja) :biggrin:
ale mas pravdu, ak sa nebude dat vyrobit drazka, budem to musiet fixovat skrutkami, cize ostavame pri kove
v pripade nudze kupim material u Decka, len ta mechanizacia keby je

-- Spojený príspevok 10 Sep 2015, 15:31 --
ferguson napísal:Niekedy mi to pripada, ze tu ludia ako keby nechceli chapat... Ano, s technickym kreslenim to nema nic spolocne. A co? Nie je strojar, nema to odkial vediet. Kazdy, kto sa na to pozre na viac ako 2 sekundy pochopi o co ide. Gulatina, zvrchu otvor priemer 34, zdola otvor 22. Vonkajsi priemer podla toho "co sa doma najde". Dlzkove rozmery sa doladia. Je to take zlozite?

Na pero sa vykasli, vyroba by bola zbytocne zlozita. Poisti to kolikmi/skrutkami a mas to bez problemov.
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Sep 2015, 15:35

Mechanizácia je... Poslal som Ti dve firmy, cinkni do oboch, Remars je na čermáni oproti medartu, oni Ti to spravia, len to musíš lepšie nakresliť a riadne okótovať, na to sú alergický všetci strojári a ja tiež, ak mi niekto dá projekt, z ktorého sa nedá vyčítať nič, hlavná vec, že v kuchyni je zakreslený stôl aj stoličky a hajzel s umývadlom...
A myslím, že ani materiál nemusíš kupovať, oni robia kovania a gulatinky tam majú, ale to Ti povie on. Je to najrýchlejšia cesta. Zajtra tam behni, uvidíš.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
scd
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 17 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 35

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa scd » 10 Sep 2015, 16:14

ferguson napísal:Niekedy mi to pripada, ze tu ludia ako keby nechceli chapat... Ano, s technickym kreslenim to nema nic spolocne. A co? Nie je strojar, nema to odkial vediet. Kazdy, kto sa na to pozre na viac ako 2 sekundy pochopi o co ide. Gulatina, zvrchu otvor priemer 34, zdola otvor 22. Vonkajsi priemer podla toho "co sa doma najde". Dlzkove rozmery sa doladia. Je to take zlozite?

Na pero sa vykasli, vyroba by bola zbytocne zlozita. Poisti to kolikmi/skrutkami a mas to bez problemov.
Aj mne to niekedy tak pripadá no teraz to malo svoje opodstatnenie, lebo to čo sa podla teba dalo pochopiť za dve sekundy, si pravdepodobne pochopil aj ty zle, pretože ten medzikus má otvor len zospodu a vrch sa vsunie do stožiara ktorý má vonkajší priemer 38mm a vnútorný priemer diery je 34mm (tazateľ si asi myslel, že sa automaticky dovtípime podľa toho že na stožiari má tú čiaročku v strede čela a na hriadeli ju má na povrchu). A preto kvôli takému nejednoznačnému nákresu vznikli tie dohady. V ostatnom máš pravdu, že sa to dá doladiť od oka a dá sa to aj zjednodušiť, keď už sa vie o čo presne sa jedná.
0
Keyboard not present. Press ENTER to continue...

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Kovovy medzikus

Príspevok od používateľa lh » 10 Sep 2015, 18:06

warp napísal:
ferguson napísal:Niekedy mi to pripada, ze tu ludia ako keby nechceli chapat... Ano, s technickym kreslenim to nema nic spolocne. A co? Nie je strojar, nema to odkial vediet. Kazdy, kto sa na to pozre na viac ako 2 sekundy pochopi o co ide. Gulatina, zvrchu otvor priemer 34, zdola otvor 22. Vonkajsi priemer podla toho "co sa doma najde". Dlzkove rozmery sa doladia. Je to take zlozite?

Na pero sa vykasli, vyroba by bola zbytocne zlozita. Poisti to kolikmi/skrutkami a mas to bez problemov.
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
Nemyslím že by som bol nechápavý. Asi to až také jednodznačné nebude, keď to aj ferguson pochopil inak, ako si to myslel, a Ty mu tlieskaš, aj keď hovorí presne to čo ja...

Aby si bol v obraze. Som strojár-konštruktér a zopár výkresov do výroby som už zadával. Tvojmu nákresu chýbajú proporcie a aspoň trochu verné zobrazenie, to nezáleží od toho či si strojár, alebo pekár. V pôvodnom obrázku chýbali aj rozmery. To by bolo v pohode, keby si aspoň do popisu zrozumiteľne napísal, čo požaduješ. Jasné, že s trochou zmyslu pre abstrakciu sa dá odhadnúť, čo chceš, len som Ti chcel ukázať, že sa to celé dá pochopiť aj inak, a to je pri výrobe neprípustné. A vyhovárať sa na skicár? Tak nakresli rukou za 1min, odfoť mobilom za 30s a upni na SE za pár min.

Zrejme máš už riešenie vybrané, tak Ti nebudem do toho kafrať, ale 3m anténa na takomto niečom, ako si navrhol, pôjde zrejme čoskoro k zemi.

EDIT: scd ma predbehol
0

Zamknuté