Elektromotor s reguláciou otáčok

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa atipo » 26 Dec 2015, 11:16

Dobrý deň,

Vedel by mi tu niekto poradiť, alebo vyrobiť nasledovné.

Potreboval by som spraviť okrúhly stol ktorý by sa točil pomocou elktromotoru. Časť ktorá by sa točila by mala do 100kg. Potreboval by som regulovať rýchlosť otáčok motora, a tiež nejaký pedál s ktorým by sa dal stol zastaviť a znova spustiť.

Vedel by mi niekto poradiť aký motor by som na to potreboval, a ako by sa dala zrealizovať tá regulácia a zastavenie, prípadne kolko by ma to vyslo?

Za rady vopred ďakujem.
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa Sender » 26 Dec 2015, 11:50

To si děláš srandu,nebo to myslíš vážně ?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Dec 2015, 11:52

Regulácia otáčok musí byť plynulá,alebo po stupňoch?
Bude to na nejaké predvádzacie účely, alebo brúsny kotúč,hrnčiarsky kruh... treba špecifikovať,ináč sa ťažko radí,lebo nevieme otáčky,priemer....spôsob zaťaženia...
Ak plynulá tak asynchronny motor s frekvenčným meničom,ten je najtichší,
ak nevadí hlučnosť, tak aj univerzálny s uhlíkami,/práčkový s reguláciou/...
Ak stačí stupňová regulácia tak prevod klinovými remeňmi s viacstupňovými remenicami oproti sebe....možností je vela.
Podla toho načo to bude slúžiť, sa dá navrhnúť aj brzdenie...plynulé, okamžité...
teda pásová brzda na pedál, alebo elektromagnet...

sender- nie každý kto sem príde je elektrikár...možno je hrnčiar. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa Samanko » 26 Dec 2015, 12:27

S tym, ze by bol frekv.menic najtizsi by som si nebol taky isty.. Predsa len, frekv menic vdaka mod f "piští"..
Pokial by stacila manicka tychlost otacania, bola by moznost aj krokovym motorom, ci ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa atipo » 26 Dec 2015, 13:46

Dakujem za rychle odpovede. Mozno je to banalna otazka ale elektrike moc nerozumiem takze som vdacny za kazdu radu.

Na stole by boli ulozene stroje na vyrobu oblatok.
Takze potrebujem aby sa ten stol tocil uplne pomaly aby som stihol vyberat oblatky.

A za kolko by sa to dalo zrealizovat podla vas?

Nasiel som nieco taketo: http://m.michal-imre.sk/products/triac- ... reg2350w-/

dalo by sa to pouzit keby na to napojim takyto motor http://dom.bazos.sk/inzerat/56195286/Elektromotor.php
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Dec 2015, 13:57

Predpokladám, že budeš sedieť alebo stáť pri okrúhlom, stole,ktorý sa bude točiť pomaly a ty budeš obsluhovať tie železá.
Mali by sme vedieť aspoň približne priemer stola a za aký čas sa má otočiť o jednu otáčku,/obvodovú rýchlosť/,podla toho sa použije spôsob pohonu,rozbeh, brzda,jej ovládanie...
Ten regulátor je vhodný na komutátorové motory s uhlíkmi,teda je nevhodný na ten asynchronny motor,ten potrebuje frekv.menič.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa atipo » 26 Dec 2015, 14:08

Priemer stola by bol 1,5m -2m. Rychlost otacania neviem prave pre to by som potreboval regsulovat rychlost pomocou potenciometra. Zeleza by sa otvarali automaticky boli by tam vyrobene kolajnice ktore by stroje otvorili.

Ten pedal by som potreboval pri vyrobe trubyciek s pedalom by som stroj zastavil natocil by som trubycku a s pedalom by som znova spustil.
0

Používateľov profilový obrázok
Michal02
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 14 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Dunajská Streda
Vek: 64

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa Michal02 » 26 Dec 2015, 14:22

Podľa Tvojho opisu by sa ten stôl mal otáčať veľmi pomaly, aby si stihol spraviť portebný úkon, ale predsa by sme boli zvedaví na aké otáčky myslíš, aký je priemer stola, pretože sa obvodová rýchlost zväčšuje úmerne k priemeru, aby z neho neodleteli pekáče :). Ten motorček má 1330 otáčok za min. Najprv by bolo dobré znížiť otáčky cez mechanický prevod a tie otáčky reguľovať elektroncky.

-- Spojený príspevok 26 Dec 2015, 15:24 --

Priateľu, tak to chceš spraviť výrobnú linku?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Dec 2015, 14:45

http://www.haltex.sk/eshop.php?ItemID=1235&show=1

Potreboval by si niečo takéto.
Volakedy sme mali s takým motorom poháňaný stroj na pletenie pletiva z drôtu.Motor beží stále a pákou sa zapína cez tanierovú spojku pohon na hriadel. cez šnekovú prevodovku by to kludne potiahlo ten 2 metrový stôl.
Páku môžeš ovládať pedálom .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa Samanko » 26 Dec 2015, 15:18

Treba cas za ktory sa ma otocit ten stol o jednu otacku a ako velmi to ma byt regulovatelne (napr. od 1 otacky za minutu po 60 otacok za min, a podobne.. ) podla toho sa zvoli vhodne riesenie.

Ak je to okruhly stol a bude pekne v loziskach tak tam nam staci uplne mala sila na tocenie...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa atipo » 26 Dec 2015, 16:40

Najkratsi cas kym sa otoci uplne stol bude 20sekund a najdlhsie 2 min
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Dec 2015, 17:19

Takže je natebe aký motor si vyberieš,trojfázový s frekvenčným meničom ,alebo jednofázový univerzál s nejakou triakovou reguláciou,
ale aj tak to musíš sprevodovať dopomala cez nejakú šnekovú prevodovku./ako je na miešačke/.
Myslím, že bude stačiť motor s výkonom od 0,55 do 1,5 kW.
Podla otáčok motora sa vypočíta prevodový pomer,remeníc aby si mal 0,5-2ot/min.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Michal02
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 14 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Dunajská Streda
Vek: 64

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa Michal02 » 26 Dec 2015, 17:32

No pri týchto vstupoch vychádzajú veľké prevodové pomery.
pri otočení za 20 sekúnd máš 3otáčky/min. A na dvojminútovú otočku 0,5otáčok/min. pre motor s 1330/min vychádza prevodový pomer i1=443,3
a pre druhý prípad až i2=2660, treba voliť nízkootáčkový motor.
0

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa senior » 26 Dec 2015, 21:48

Ja by som osobne volil komulátorový motor z pračky. Vysvetlím aj prečo. Pred časom som si obstaral malý sústruh MN80 a to do garáže v bytovke. Pôvodný motor bol 3~ a tak som si pozháňal takýto komutátorový. Napájanie som si k nemu vyrobil jednosmerné a zapojil ako derivačný. Stator do 7 V a do rotora dávam do 150 V. Pri nastavení predlohy na najnižšie otáčky a zároveň najvyšší krútiaci moment mám otáčky od 60 rpm do 550 rpm. Pri prepnutí predlohy do najrýchlejšej pozície max otáčok 1300. Motor má neskutočnú silu a nie je možné ho zastaviť, to skôr preklzujú remene. Minule som skoro celý deň sústružil materiál priemer 40 aj 50 mm so záberom 2 až 3 mm na priemer a s nožom s výmenným plátkom, narobil som 2 vedra špôn a motor bol len veľmi slabo vlážny.
0
Naposledy upravil/-a senior v 28 Dec 2015, 09:02, upravené celkom 1 krát.

hajdusko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 16:43
Bydlisko: Bratislava
Vek: 51

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa hajdusko » 26 Dec 2015, 22:09

Ahojte , on potrebuje vyrobit asi nieco taketo. http://www.varime.sk/magazin/kuzlo-horickych-trubiciek/ je to ten stroj s pekacmi , ten stroj sa otaca asi za 20 az 40sekund .
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Dec 2015, 23:49

Ja by som chcel vidieť tie káble, ktoré vedú k formám na stole. Spravíš 20 obrátok a vyrúbeš aj vedenie zo steny. Genitálne :lol:
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Dec 2015, 00:02

Krúžkové zberače na hriadeli,ináč môže pliesť aj velkonočné korbáče,alebo lodné laná. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa atipo » 27 Dec 2015, 04:13

Ano potrebujem podbny stroj ako ste poslali: http://www.kovopn.sk/stroje-na-kupelne-oblatky/pes/

Vedli by ste mi sem dat linky aky motor kupit, aky regulator?

Pripadne by ste mi vedeli napisat za kolko by ste mi to mohli vyrobit?
0

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa atipo » 27 Dec 2015, 22:45

Dobry den,

islo by to podla vas aj s motorom pracky, a regulatorom ktory som sem daval?

ďakujem
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Elektromotor s reguláciou otáčok

Príspevok od používateľa Sender » 27 Dec 2015, 23:29

Pokud je potřeba dostatečná životnost,bylo by vhodnější použít třífázovej asynchronní motor s převodovkou,kterej se dodatečně zpřevoduje (případně sežene převodovka na míru). -stačilo by mezi hnaným stolem a převodovkou.Převod by stačil klýnovým,nebo ozubeným řemenem. Elektromotor ovládaný frekvenčním měničem.Pokud je třeba řešit vypínací síla,tak se konstrukce zkomplikuje jak po mechanický,tak i elektrický stránce.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok