smerovka

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Bratranc1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Dec 2015, 10:38
Bydlisko: spisska nova ves

smerovka

Príspevok od používateľa Bratranc1 » 27 Dec 2015, 11:13

Nazdar sudruhovia, prosim vas o radu.Chcem si spravit smerovku ktora by postupne po riadkoch alebo stlpcoch sa rozsvecovala. Teraz mam tam zlte diody: 2.1V-12x.je to na 12V. ako na to a ake diody pouzit.vsetko bude v original svetle. Dakujem
0

purdo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 16 Nov 2015, 23:11
Bydlisko: Kremíková Chalúpka
Kontaktovať používateľa:

Re: smerovka

Príspevok od používateľa purdo » 27 Dec 2015, 20:15

Tak že, tri integráče HCMOS, pár odporov a kondíkov, kúsok univerzálneho plošáku a chuť do práce :thanks:
Celé zapojenie je jednoduché a pracuje na prvé zapojenie. Po pripojení napájania sa postupne rozsvietia LED1 až LED16 a zostanú svietiť až do vypnutia napájania. Po opetovnom zapnutí sa to celé opakuje. K použitým súčiastkám:
R1 až R16 - obmedzujú prúd LED-kami na max. 20mA. I keď obvody 74HC595 dovoľujú výstupný prúd až 35mA,musíme brať ohľad na celkovú povolenú výkonovú stratuobvodu, čo je 750mW
R18,R19 a C1 určujú rýchlosť "nábehu" LED, vztah je približne: f=1/0,8*C1*(R18+R19)
R17, C2 je reset po zapnutí napájania, D17 urychluje vybitie C2 po vypnutí napájania
Celé zapojenie možno rozšíriť na viac LED pripojením ďaľších obvodov 74HC595. Pokiaľ nie je potreba toľkých LED, tak sa jednoducho nezapoja. Na obvod 7805 doporučujem pripevniť aspoň malý chladič. Celé zapojenie sa dá v prípade použitia SMD súčiastok nabastliť na pomerne malý priestor.
POZOR! Obvody 74HC132 a 74HC595 sú obvody CMOS a tak sa k ním aj správajte :prayer:

Obrázok
0
Čomu nerozumieš, toho sa zbav !
Myslieť, znamená hovno vedieť

Bratranc1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Dec 2015, 10:38
Bydlisko: spisska nova ves

Re: smerovka

Príspevok od používateľa Bratranc1 » 27 Dec 2015, 20:56

purdo: dakujem za schemu a vycerpavajucu odpoved. ALE nakolko som vyuc. KUCHAR!!! vobec som nepochopil o com pises. Mam snahu sa trocha poucit ale toto je na mna vela.
Mal som na mysli 4-5 diod v riadku, riadov bude 5 a kazdy riadok sa rozsvieti cca po 0,2 s oneskorene. Zhruba.
Alebo vie mi to niekto vyrobit? A aka by bola cena? Dakujem
0

Bratranc1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Dec 2015, 10:38
Bydlisko: spisska nova ves

Re: smerovka

Príspevok od používateľa Bratranc1 » 03 Júl 2016, 12:43

Zdar sudruhovia. tak projekt je hotovy.Velke Dakujem FABulOus-ovi! Sice trvalo to trochu dlhsie ale vysledok si myslim ze stoji za to a link: https://www.youtube.com/watch?v=26IzbNRcAbQ
Bratranc
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: smerovka

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Júl 2016, 13:37

pokud dobře vidím, tak to ale neodpovídá zadání.
Tady se rozsvěcuje vždy najednou celá řada a navíc současně shora i zdola, těch řádků vidím 10, takže vlastně stačí rozsvěcovat jen 5 řad.
Je to tak?
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: smerovka

Príspevok od používateľa alidedko » 03 Júl 2016, 13:55

Tych spodnych 5 riadkov je odraz od spodnej steny smerovky, pane :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: smerovka

Príspevok od používateľa StefanST » 03 Júl 2016, 15:11

Bratranc1 napísal:Nazdar sudruhovia, prosim vas o radu.Chcem si spravit smerovku ktora by postupne po riadkoch alebo stlpcoch sa rozsvecovala.
Nepatrím síce medzi oslovených, ale ...
Efekt je to síce pekný, ale aj účelný? Ak sa niekto zadíva do zaujímavej animácie a neuvedomí si, že ty chceš vlastne odbočiť.

K riešeniu: dalo by sa to urobiť aj pomocou LM3914 a snímania napätia na nabíjanom kondenzátore
(a) ako prechodový jav - po nabití kondenzátora svietia LED trvale až do vypnutia napájanie
(b) periodicky sa opakujúci efekt - využiť nabíjaný kondenzátor v astabilnom multivibrátore s 555
0

Bratranc1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Dec 2015, 10:38
Bydlisko: spisska nova ves

Re: smerovka

Príspevok od používateľa Bratranc1 » 03 Júl 2016, 22:20

Česť súdruhovia. Zadanie bolo aby sa to rozsvecovalo po riadkoch a je ich 5. Ostatne su odraz od chomovanej casti smerovky. A pocet diod sa zvýšil aby konecny efekt a sila svietenia bola podobna žiarovke. A efekt rozsvecovania po riadkoch je zamerny. Podobny princip ma audi, psa.
Dik Bratranc
0

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: smerovka

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 03 Júl 2016, 22:33

A schémička by nejaká bola? Ak to nieje tajné.
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Bratranc1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Dec 2015, 10:38
Bydlisko: spisska nova ves

Re: smerovka

Príspevok od používateľa Bratranc1 » 04 Júl 2016, 04:23

MAKOSYS : robil mi to kamos zo ziliny. citaj vyssie. ale skusim ho poprosit.
0

alois

Re: smerovka

Príspevok od používateľa alois » 04 Júl 2016, 05:09

Je to pekný elekt, no iba do prvéhostretu s "neúplatným" policajtom, alebo na dedinu kde policajta videli podledne vojenského, keď tade prechádzala fronta 2. svetovej.

Súdruženko prečítaj si vyhlášku o veciach neoriginálních na vozidle. (homologizácia) Je definovaná plocha a konštantná svietivosť blinkrov, pomer času svietenia a zhasnutia, ako aj veci okolo brzdových svetiel. Tuning O.K., ale v medziach normy a logiky.

Napísať odpoveď