Generátor náhodných spínacích časov.

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

alois

Generátor náhodných spínacích časov.

Príspevok od používateľa alois » 09 Mar 2016, 06:12

Dobrý deň páni.

Potreboval by som vyrobiť pre jedného známeho: "Obvod, ktorým by sa dalo v náhodných časových intervaloch zopínať spotrebiče."
Dobrý nápad aj pre "sponzorovanú" ročníkovú prácu.

Ide asi o toto.
Dom je na "samote" toho času mimo zastavanej oblasti, ale je to miesto, kade prejde v letnom období dosť náhodných ľudí. Konkrétne korčuliarsko/cyklistická dráha v meste XY. Budova slúži ako reštaurácia, požičovňa bicyklov, korčulí, rýchle občerstvenie, ale aj byt na 1.poschodí. Je tam alarm Jablotron100, kamerový systém v exteriéri a aj interiéri a najnovšie aj exteriérová perimetria. Ale stále sa nájdu občania negatívnej farby pleti, ktorí si myslia, že sú to atrapy. Aj polointeligent vie, že ak tam nikto nie je, tak kým príde majiteľ, je to minimálne 15 minút, kukla na hlave proti kamerám a alarm po 5 minútach je ticho, takže nie je čoho sa obávať...Škody v roku 2015 boli väčšie, ako stála zabezpečovačka a kamerový systém dohromady.

Ídea je taká, že alarmová ústredňa by dala povel v určitý čas na simuláciu pohybu v objekte. Zásuvkové obvody a aj svetelné obvody sú pripravené tak, že v rozvádzači stačí pripojiť 230V a svetlo bez dotyku vypínača sa rozsvieti a zásuvka sa stane funkčnou. Druhý vstup by mohol byť pre súmrakový spínač a ten by blokoval funkciu pre osvetlenie.

Čiže v skratke:
OBVOD ČÍSLO1:
1 vstup.............12V, vstup oddelený optočlenom
3 výstupy...........spínajúce optočleny s otvoreným kolektorom na 12V

po aktivácii vstupu sa zopne výstup č.1 na čas "určitý" (1 hod.) po určitom čase sa zopne výstup č. 2 zase po čase sa vypne a zopne výstup č.3. poprípade čiste náhodné kombinácie zopínania a vypínania. Ide o simuláciu prítomnosti v objekte. Ale NIE každý deň rovnakú v rovnaký čas a v rovnakom slede. Aby sa jednoduchým porovnaním časovaní nedalo zistiť, že ide o automat. Ináč by to pár NE555 urobilo bez problému....

Obvod č.2 (2x obvod číslo 1 riadený jedným čipom) 2 vstupy a 2x3 výstupy. Vstup1 riadi výstupy 1,2,3 a vstup 2 riadi výstupy 4,5,6.

Stačí univerzálny nadrátovaný plošák, netreba sa zdržovať jeho návrhom. Súčiastky podľa súpisky dodám. Vývoj programu zaplatí môj známy.

V prípade, že by niekto mal záujem prosím prejdite na komunikáciu cez môj Email na priamo: ivan@nepras.biz odpoviem na upresňujúce otázky. Termín výroby nie je včera bolo neskoro, ale bolo by fajn, keby to bolo hotové do začiatku sezóny, t.j. koniec júna 2016....

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Generátor náhodných spínacích časov.

Príspevok od používateľa mirosne » 09 Mar 2016, 07:47

S týmto sa to nedá urobiť?:
http://www.dtelektronik.sk/kategoria/do ... e-7-dnove/

Píšu tam o náhodnom programovateľnom spínaní
0
Pozdravuje vás Miro.

alois

Re: Generátor náhodných spínacích časov.

Príspevok od používateľa alois » 09 Mar 2016, 07:56

Nie nedá.
1. Toto by robilo každý deň to isté. Každý deň to preprogramovávať, tak to nech objekt radšej znova vykradnú.
2. Nie je tam synchronizačný vstup na reálny začiatok spínania. Za týmito hodinami by muselo byť ešte aj súmrakové relé a za ní riadiace relé z ovládacej GSM ústredne. Ak by mi niekto odporučil relé Elko SOU2 - spínacie hodiny a súmrakový spínač, tak je to ten istý problém.
3. Je to iba na jeden výstup, takže by som ich musel mať minimálne 3 až 6 kusov.

Viem si to urobiť pomocou Siemens Logo, ale hľadám lacnejšie a jednoduchšie riešenie problému.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Generátor náhodných spínacích časov.

Príspevok od používateľa xmilos » 09 Mar 2016, 08:49

Ked dojdu zasoby studakov a "to je jednoduche" ozvi sa, idealne s hotovym HW.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Generátor náhodných spínacích časov.

Príspevok od používateľa helios » 09 Mar 2016, 09:10

Dajú sa zohnať časové spínače s náhodným spínaním, prípadne aj so súmrakovým spínačom, napr. tu: http://www.elkoep.sk/produkty/elektroni ... ou-2-1464/ , vyrábajú ich aj v prevedení do zásuvky. Svojho času boli také zásuvkové aj v Lidli, tie nemali hodiny, len súmrakový spínač, avšak aj s funkciou náhodného spínania za tmy.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Generátor náhodných spínacích časov.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Mar 2016, 09:19

cez vikend pohladam knihu "zabezpecovaci zarizeni svepomoci", alebo tak nejak sa vola. Je tam nieco riesene nieco podobne, nahodne zapina svetlo, radio, ale iba za sumraku a na nahodny cas. je to bez mcu, cisto logicke obvody, operaky a klasicke suciastky.
Je tam aj kopec schem na rozne primitivne snimanie rozbitia skla, zvuk, svetlo...

EDIT: je to tato knika
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Generátor náhodných spínacích časov.

Príspevok od používateľa Amaterr » 09 Mar 2016, 15:29

predpokladam , ze myslis na nieco taketo ,
0

alois

Re: Generátor náhodných spínacích časov.

Príspevok od používateľa alois » 09 Mar 2016, 18:02

Amaterr: veľmi podobne to mám v logike Logo Siemens urobené teraz. Posuvné registre a modifikované časovače. Díky za ídeu.

pocitujlasku: tú knihu nepoznám, aj keď je staršia. Je z obdobia, kedy som prešiel od môjho rádioamatérčenia ku dcérinému boju proti škole :) , takže mi to s prehľadom ušlo. Ak by bola v PDF.... :oops:

helios: tieto časové hodiny so súmrakovým snímačom mám doma v šuplíku...len ide o to, aby to nebolo každý deň v tom istom vopred nastavenom čase. Ľudia sú zvedaví a neskočia na všetko.

xmilos: aj u teba mám ešte resty, ale nezabudol som. Budem to riešiť cez Email.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Generátor náhodných spínacích časov.

Príspevok od používateľa xmilos » 09 Mar 2016, 19:18

Absolutne neries, pohladaj niekoho, ak sa nik nenajde, ozvi sa, poriesime.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok