vyroba reprobedni

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

profistudent
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 31 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: SA,NR
Vek: 39

vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa profistudent » 08 Apr 2017, 20:34

Ahojte potreboval by som vyrobit par malych reprobedni dyhovaných bukom, vedeli by ste mi niekoho odporucit? stolarstva ma odmietli.





diki za info
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa E001 » 08 Apr 2017, 20:40

Mám podobné skúsenosti, neviem síce pre čo, či pri cenotvorbe vychádzajú s plochy použitého materiálu, ale tiež som neuspel. Až by si kohosi ochotného našiel, daj vedieť. Tiež mám jeden projekt v šuplíku. :thanks:
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa cool-zool » 12 Apr 2017, 20:47

Prepáčte že zneužijem toto vlákno za vlastným účelom ale mal by som prosbičku na odborníkov vo výrobe a návrhu reprobení .
Chcel by som si urobiť kvalitnejšie 8ohm. dvojpásmové regálovky a potrebujem poradiť .

Mám v domácich zásobách nasledovné veci :
výhybky : BS Acoustic CN 01-2-12 / 8
http://www.bsacoustic.sk/vyhybky-hifi/cn-01-2-128/
kalotónové výškače : RT-S2560-803
https://www.dtelektronik.sk/kategoria/o ... 25s60-803/
a rozmýšľam nad nasledovnými basákmi :
https://www.sos.sk/products/visaton/w-200-s-8-46270 alebo http://www.bsacoustic.sk/high-end-repro ... fi/200510/ prípadne http://www.monacor.sk/product/sph-210
Ktorý mi z nich doporučujete , prípadne nejaký iný ale nie príliš drahý nad 100 eur za dva kusy by som nechcel ísť !

Tiež by som potreboval poradiť akú bedňu robiť či s bassrefexom , alebo bez a s akým objemom . . .

Vopred ďakujem za rady , postrehy a návrhy , (ako som spomínal vyžšie , výhybky a výškače mám a chcel by som to využiť takže aké basáky a akú bedňu ??? ) ???
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa nalimko33 » 12 Apr 2017, 21:04

prečo si neskúsiš naštudovať odladené projekty?
poznáš časopis K+T?
tu sú napríklad ich Chaep Tricks
http://www.lautsprechershop.de/index_hi ... bau_ct.htm
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa E001 » 12 Apr 2017, 23:18

O tých výškáčoch okrem DT nevie ani ujo gúgl nič. Teda u mňa mlčal... čo sa týka tých výhybiek, je to taký univerzál od BS. Ono to zahraje, je len otázka, ako. A odladiť basreflex je tiež veda. Ako tu už @nalimko napísal, radšej pozrieť po overenej zostave. Ušetríš veľa času, skúšania a nervov.
0

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa staffy » 13 Apr 2017, 07:53

Zas a znova, radšej si daj rozpočet a postav niečo ku čomu je odladená výhybka (projekty na repromania.net a audioweb.cz).
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa cool-zool » 13 Apr 2017, 09:33

Ako keby som to cítil , že presne takáto bude odpoveď - v krátkosti na toto sa vyje.. a postav si toto ...

To som nechcel , ale nevadí ! Nemusíte robiť zo stavby reprobední takú dilemu ! V mojom prípade napr. : Výhybkou je daná deliaca frekvencia 2500 Hz so strmosťou 12db čo si myslým že pre dvojpásmovú zostavu je fajn a čo sa týka doladenia výhybky podľa citlivosti reproduktorov nie je také strašné ( http://www.taelektro.sk/?p=488 ). A naviac po nejakých skúsenostiach s bežne predávanými výhybkami je na tom BS Acoustic asi najlepšie (aj keď v niektorých výhybkách treba meniť bipoláre za svitkáče) , v porovnaní SAL a pod.
Chcel som len radu ktorý basák vybrať a akú veľkú bedňu stavať ( bassreflex či nie , radšej by som bol bez - menšie rozmery) .
Viem že ten výškač nie je zázrak , dakedy ho okrem DT núkal aj BS (a tý mali o ňom viac info) a v porovnaní s nejakými lepšími Monacor je na tom rovnako ak nie lepšie , ale určite lepšie ako DT104 alebo ARV104 či 3608 .
Čo sa týka basákov tak najviac kritiky som čítal o tom Zetagu (oranžovom) , nejaké dobré odporúčania boli na Visaton (ale 170 , nie 200 ) a Monacor neviem (aj keď som videl nejaké projekty ale bez recenzií ), preto tá otázka : TAK KTORÝ ???
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa Juroo » 13 Apr 2017, 10:51

Takto sa stavalo 10 rokov dozadu. Všetko ladené od buka do buka, síce to nejak hralo, niekedy lepšie niekedy horšie ... no doba slušne pokročila, aby si týmto postupom nezistil že tebou zamýšlané bedne hrajú horšie ako cenovo rovnaké alebo lacnejšie sériovky z obchodu ...
V prvom rade, zožeň si WinISD alebo Amplion (z audiowebu) a návrh objemu a či BR alebo uzavretú si spravíš sám, tak isto ako jeho rozmery. Zrovna na tom spomínanom webe je dosť teórie a návodov ...
Pozeraj len reproduktory kde sú uvedené TS, keď nie sú, má to dôvod. Väčšinou pre to že je tam s určitosťou nejaký problém ... zmerať TS je pár eurová/centová záležitosť ...
K tej uni výhybke, platí tá prvá veta ... deliaca frekvencia je síce povedzme 2-2,5kHz tak ako sa píše, ale absolútne nie je zohľadnené že každý reproduktor má trocha inú impedanciu, iný sklon daný kombináciou parametrov "Fs", "Re", "Le", samotnou bednou atď, a keď je tá iná, cestuje s ňou aj deliaca frekvencia, čím sa to viac či menej rozladí ... nezohľadnuje sa vzájomná poloha, či už Z os alebo vzdialenosť, nezohľadnuje sa samotná "rýchlosť" a teda celkové fázové otočenie zvuku samotnými reproduktormi čo to môže absolútne rozladiť ... nezohľadnuje sa veľkosť prednej steny a teda žiadna kompenzácia bafflestepu ... tak isto sa nezohľadnuje vplyv predných hrán prednej dosky u vysokých frekvencií ... a takto môžme pokračovať do zajtra čo všetko sa nezohľadnuje ...
Tak že sú tri možnosti ...
1. Postav to s uni výhybkou ... ale potom zbytočne uvažuješ s lepšími reproduktormi, stačí čokoľvek čo nie je problém sám o sebe ...
2. Okopíruj dobrý odmeraný projekt ... na webe je dosť projektov aj zvučných návrhárov ... stačí si vybrať čo sa ti zapáči a na čo máš peniaze
3. Navrhnúť si a odladiť vlastnú výhybku až na základe meraní reproduktorov v reálnej finálnej reprobedni. Dá sa to aj v domácich podmienkach, ale je to dlhá cesta ...
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa cool-zool » 13 Apr 2017, 14:39

Takže som si našiel kalkulačku na elWebe ( http://www.elweb.cz/kalkulator.php?obvod=9 ) pre výpočty objemov reprobední a zadal som tam požadované hodnoty daných reproduktorov.
Tie reproduktory sú na prvý pohľad skoro rovnaké 20cm a 8 ohm no výsledky sú veľmi rozdielne :

Pre ZETAG - 25 l uzavretá a 55L bassreflexová ozvučnica EPB-92 vhodné obe typy ozvučníc , bližšie k BR . . .
Pre VISATON - 20 l uzavretá a 45L bassreflexová ozvučnica EPB-83 vhodné obe typy ozvučníc . . .
Pre MONACOR - 11 l uzavretá a 21L bassreflexová ozvučnica EPB -104 vhodné hlavne do BR ozvučníc . . .
Pre Dexon -26 l uzavretá a 57L bassreflexová ozvučnica EPB-70 vhodné obe typy ozvučníc,bližšie uzavretá. .

Môže byť v tom až taký veľký rozdiel , alebo som sa niekde kopol ??? Hlavne ten Monacor mi nejako nesedí . . .


Podľa porovnania Qes a prepočítaní EPB som upravil informácie ! Na moje požiadavky ,,regálovky,, asi zvolím Visaton alebo Dexon (čo tu pridali) nakoľko mi cenovo - objemovo -aj rozmerovo (25x25x50cm s hrúbkou 2cm MDF) najviac vyhovujú . Skúsim to dať dokopy s tou UNI výhybkou a nejako to potom doladiť , uvidíme . . .
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 16 Apr 2017, 13:26, upravené celkom 5 krát.

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa Juroo » 13 Apr 2017, 15:18

Samozrejme, výsledky môžu byť veľmi rozdielne ... vo všeobecnosti veľmi záleží od reproduktoru a jeho magnetického pohonu a taktiež od akosti (hodnota Q) na akú chceš bednu naladiť (akosť určuje strmosť zlomu frekvenčnej charakteristiky smerom k nižším frekvenciám, najviac viditeľné na BR) ...
Pozri na parameter EBP (vysvetlivka http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=236009#p236009)
Veľmi orientačne ti povie kam sa reproduktor viac hodí (uzavretá/bassreflex) ...
Skús ten Amplion (http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=10933) ... tam si vieš tie grafy postaviť vedľa seba a porovnať, nech vieš čo je lepšie ...
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa amater63 » 13 Apr 2017, 19:18

Ahoj,-jurro ale, ne jenom tebe chci oslovit. Mne vždy fascinují různé grafy a výpočty s porovnáním s realitou.Chtěl jsem jenom -že každý má své nároky.Setkal jsem se tím,že majitel chválil své RS ,ale mne to moc neupoutalo.(" byly drahé ne je 1" bedna-výrobce,značka),potom řeš kde je máš postavené,pověšené,a kde je používáš. Snad jedině "bílí šum"... .Ale to pro HiFi sty.Tak omluva za komentář. :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa Juroo » 16 Apr 2017, 01:56

Amater, ja plne chapem ze kazdy ma ine naroky, to je samozrejme v poriadku a svoje komentare vobec nemyslim zle. Prave naopak, tou uni vyhybkou nedostane z tych reproduktorov to co dokazu. Prave ona bude ten limitujuci faktor. Na tuto uroven naozaj stacia reproduktory na urovni byvaleho TVM a teda repraky na urovni 20-30€ ... Kupovat repraky na urovni 50-60€/ks a viac pri tomto pouziti je kontraproduktivne. Myslim si ze ani ten Zetag, ani Visaton a ani Monacor nema zle reproduktory pokial to nie je ich univerzalna najlacnejsia rada.
Este za zmienku stoji dexon a ich staronova rada irb : http://www.dexon.cz/katalog/reproduktor ... -hifi.html ...
Kazdopadne zvazil by som ten osempalec ... na dvojpasmo je privelky, inymi slovami stredne pasmo bude prilis smerove a utlmene ... radsej by som 6,5palec ...
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

peterhostak77
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Dec 2012, 20:27
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 46

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa peterhostak77 » 16 Apr 2017, 12:37

K univerzálnym výhybkám poviem len toľko, že sa im treba vyhnúť veľkým oblúkom. Tiež som staval bedne meniče boli ARN226-03/4
ARP150-00/4 ARV104-00/4 výhybky BS Acoustic CN-3-3-12/4 Zvuk Katastrofa. Po rokoch som našiel na Audiovebe Projekt s týmito repro a aj návrh výhybiek ale návrh vraj nebol na základe merania ale na základe uverejnených grafov k reproduktorom.
Od Monacoru som kúpil výhybky DN10 ktoré mali najbližšie hodnoty súčiastok k uvedeným v projekte. Kondenzátory som pomenil aby sedeli a dve cievky taktiež. Zvukovo to bolo výrazne lepšie ale stále to nebolo ono.
Reproduktory som rozpredal, a postavil som projekt s Monacor SPH200KE SPH102KEP a RBT95 ku ktorým som pripojil UNI Výhybky DN10 zvuk bol mizerný, Ale po zapojení odladenej výhybky navrhnutej TL-Unicorn, zvukovo je to paráda.
Že si niekto kúpi aj dobré meniče a myslí si že to bude hrať dobre je poriadny omyl, môže sa to stať ale išlo by o riadnu náhodu, myslím že lepšie ako dobré reproduktory + UNI výhybka zahrajú reprosústavy z obchodu aj keď budú v hodnote iba 200€.
Pozor na meranie Bipolárnych kondenzátorov s ktorými majú multimetre problémy, napríklad 33uF zmeria ako kľudne 40uF a pomocou zvukovej karty nameria program Limp 33-36uF.
Tolerancia týchto kondenzátorov býva tiež dosť veľká.
Prílohy
WP_20170416_12_33_45_Pro.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa cool-zool » 16 Apr 2017, 13:04

V tomto vôbec neprotestujem , áno mal som viac nedobrých skúseností s Uni výhybkami pre trojpásmové reproboxy , tam sú naozaj výsledky chabé , ako aj pri niektorých dvojpásmách (SAL) , ale ako som spomínal s BS pri dvojpásmách to vcelku ujde , výmena bipolárov za svitkáče , nastavenie výškáča podľa citlivosti a naozaj to celkom ujde !!! Nehovorím o High edn - to určite nie ale v porovnaní s niektorými sériovými dvojpásmami (nehovoriac o bedničkách k midi vežiam SONY , AIWA atd., a koľký ich majú a nesťažujú sa) v cenovej relácii (max.150-200e) hrajú krajšie . Ako tu bolo spomínané grafi a simulácie je jedna vec a skutočnosť ako to vnímame (a to každý inak) , je druhá !
Samozrejme že ak sa mi to nebude pozdávať tak začnem s výhybkou laborovať (možno aj s nejakého overeného projektu) ?!
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa Juroo » 16 Apr 2017, 21:17

Cool-zool, nehnevaj sa, ale ides si tvrdohlavo za svojim. Tu sa naozaj neda radit.
Tie uni vyhybky, nech su od kohokolvek, stale to je jednoducha horna a dolna priepust bez akejkolvek kompenzacie ...
Stacilo keby si dobre odladenu bednu vypocujes na tebe dobre znamych skladbach a pochopis ...
K tym grafom, co ma dobru frekvencku/smerovky a skreslenie na grafe bude zarucene aj hrat dobre ... ked sa tu spominaju mini veze ... low endy su katastrofa ako aj posluchom tak aj na grafoch ... tie lepsie pouzivaju biamp a aktivne delenie pred koncovymi stupnami, tie uz aj celkom zahraju ... neviem z kade je ta mienka ze realita s meranim alebo grafom nesuvisi ... co zle hra zle meria, co meria dobre zle neni ... tam uz sa riesia ine veci ...
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa nalimko33 » 16 Apr 2017, 21:40

juroo: niekomu pomôžeš a poradíš - iným nie

snáď si toto vlákno prečíta aj niekto kto má reálny záujem o radu...
tu je napríklad všetko čo vyšlo v K+T od firmy Monacor (stačí si hore na lište vybrať iného výrobcu - projektov odladených reprobední je tam za tie roky čo časopis vychádza neúrekom)
http://www.lautsprechershop.de/index_hi ... bau_ct.htm
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa amater63 » 16 Apr 2017, 22:26

Ahoj," bi- amp aktive" jak jsi dal příklad, se požívá dávno, jako že aktivní RS ,(100.200,...400W .. )V dnešní době snad každá "kapela" nemluvě o pohodlnosti a nastavení, pokud se po nějakém čase vrací hrát do -stejných prostor.Nastavíš i mobilem.....,chtěl malé na doma.
O aktivních RS se za dávných časů věnovalo i celé modré amatérské radio,ale to je dávno...Tak snad prominete za komentář. :confused:
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa nalimko33 » 17 Apr 2017, 08:57

dúfam že túto povinnú literatúru máš prečítanú...
Obrázok
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Apr 2017, 10:10

:D Ano,i cenu za výtisk-,tohle bylo co jsem měl na mysli ,ale někdy dříve vyšlo modré AR aktivní RS - za 6Kčs ?? , :confused:
Prílohy
AKUSTIKA.pdf
Nemohu najít,tak jen něco staré,dávné. z AR i AR_B 5 1993
(37.48 KiB) 144 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a amater63 v 17 Apr 2017, 13:05, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: vyroba reprobedni

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Apr 2017, 12:54

Chlapci , samozrejme že nejakú literatúru ohľadom stavby reprobední naštudovanú mám a mám aj nejaké skúsenosti so stavbou https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 25e1b03384 a z týchto som mal 6 ks a všetky sa predali , to bola tiež celkom slušná zostava . Ako to už Juroo spomínal ,, tak ako sa to robilo pred 10 rokmi ,, :lol:
Juroo - netvrdím že neverím grafom , len som spomenul že každý má iný sluch , to je ako 99,9% hifistov bude odsudzovať korekcie v zosilňovačoch a napriek tomu ich plno ľudí používa . . . :rolleyes:
Nechcem robiť veľké High-end bedne , chcel som niečo malé regálové čo slušne zahrajú aj na slabšom zosíku (niečo ako Visaton Alto 1) , ktoré vlastním a mám ich v spálni . Toto nejdú do obývačky , ani na poslucháreň ale do haly ku krbu na rádio , kde sa občas stretávame a rozprávame , takže nie diskotéky , ale tichá a dobre znejúca hudba !
Ostatný - nechcem sa hádať , ale v podstate ja som na začiatku opisoval , čo mám a z čoho vyberať , nejaké možnosti návrhy , pravdu povediac možno by mi stačili aj nejaké staršie dvojpásmové Tesly , ale tie nemám . Chcel som použiť to čo mám .
Možno by mi stačilo aj niečo ako som dával do sekcie ,,Bazoš,, https://elektro.bazos.sk/inzerat/722515 ... C-1810.php , ale to nie je to pravé , na to som dosť citlivý ,chcem niečo málo kvalitnejšie - hlavne čo sa týka zosilňovača a rádia možnosti pripojiť notebook internetové rádiá , YouTube a pod . Jednoducho spracovať to čo doma mám a tie basáky dokúpiť .
0

Napísať odpoveď