Fotovoltaický pokus

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

eSKo-man
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 12:10
Bydlisko: Oslany

Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa eSKo-man » 23 Nov 2017, 18:07

Ahojte borci,

1. pokus
Chcel by som skúsiť malý pokus s fotovoltaickými článkami, ktoré by napájali 20m led svietidla, kde je spotreba 10W/m (o ledkách nie som úplne presvedčený, uvítam typy) . Keďže by som chcel svietiť aj počas noci je treba dajakú batériu, ktorá by vydržala napájať ledky minimálne celú noc (pokiaľ možno) a vždy ak by sa dalo batériu dobíjať z fotovoltaických panelov. V týchto veciach som laik. Tak mám otázky na vás odborníkov. Aké panele, aké batérie, akú nabíjačku by som mohol použiť a ako to celé vlastne vypočítam?

2. pokus
Rovnako ako pri prvom pokuse, ale tentokrát by som chcel do systému pridať el. sieť. Upgrade, čiže pri slabej batérii a nedostatku svetla by sa ledky napájali z el. siete a zároveň by sa dobíjala batéria. Pri možnom nadbytku elektriny by dodávalo energiu do siete. Toto by už chcelo navrhnúť nejaký obvod. Má niekto chuť? :)

Všetko budem nakupovať a robiť si osvetlenie pri baráku pod strechou, takže by ma zaujímala cena pri dokonalej verzii a minimálnej verzii. Budem vďačný za každé rady.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Nov 2017, 18:22

Měl bys slevit z tvých požadavků.
Příkon bude 10x20=200W, když to bude v noci svítit 10 hodin, spotřebuje to 2kWhod.
Kdybys to chtěl krýt z akumulátoru 12V, proud bude skoro 20A a potřeboval bys kapacitu baterky 200Ahod, a to snad není ani v tanku.
0

eSKo-man
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 12:10
Bydlisko: Oslany

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa eSKo-man » 23 Nov 2017, 18:34

A čo tak batéria
https://www.battery-import.sk/trakcne-g ... 2v-vrla--/

Pri týchto typoch batérii je dôležitá prevádzková teplota pravda? V zime vonku by som to asi nemal mať...

-- Spojený príspevok 23 Nov 2017, 18:49 --

Tento kit sa mi celkom pozdáva.

https://www.ebay.com/p/WindyNation-200- ... 1304487222

Ono by mi stačilo aj 10m lediek, tak spotreba by klesla.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa Milos66 » 23 Nov 2017, 18:51

Za tie vstupne naklady toho projektu mozes min. 10 rokov svietit priamo zo siete.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa alidedko » 23 Nov 2017, 18:55

Viac ako 700€ vstupne naklady.

Pri cene 20-25 centov / kWh a spotrebe 2kWh/noc (podla bretovho vypoctu) svietis za 700€ dokopy viac, ako 1400 noci :D

A to este treba mysliet na fakt, ze s 200W panelmi (bez uvahy o stratach) by muselo slnko na panely svietit 10 hodin nepretrzite, aby pokryli 10 hodin svietenia.

A ani akumulator nie je nesmrtelny. 800 cyklov pri 50% vybijani (ty budes vybijat pravdepodobne nizsie) robi tak 2, maximalne 2,5 roka zivotnosti. Potom hajde novy akumulator ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa StefanST » 23 Nov 2017, 20:09

Mal by si si ujasniť, čo vlastne chceš:

* znížiť platby za dodávku elektriny (aj spočítať návratnosť investície?)
* konkurovať elektrárňam (dodávať elektrinu do siete)
* minúť prebytočné peniaze na "pokusy"
* ????
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Nov 2017, 20:17

Snívajte s nami. Trochu drahý špás na pokusy. :wink:

Už s tých výpočtov je jasná celá nezmyslenosť dnešnej fantasmagórie okolo elektromobiov a podobných ,, šetriacich,, teorií.

Nevravím, že niektoré takéto solárne serepetičky nedokážu fungovať, napríklad také parkovacie automaty so solárnym panelom na strieške, ale tie majú maximány odber asi len pri chode motorčeka, ktorý vydáva lístok, ostatná elektronika je pár wattov,takže pri občasnej prevádzke to aj tá baterka zvládne.
Ale svietiť celú noc 2kW je iná káva.

Neviem prečo tam chceš LEDky s takým výkonom 10W na 1bm,zbytočne o vela spotrebuje, kedže sú aj LED hadice na 230V, ktoré majú spotrebu 3,5 W/m.Mám dve také hadice okolo chalupy dokopy cca 50bm a na normálnu orientáciu v noci to úplne stačí.
takže to nemá ani 200W.
Prílohy
2016-11-13 17.07.47.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa peterple » 23 Nov 2017, 20:47

Diabol je v detailoch. Ono sa zdá, že ak potrebujem 200W tak zoberem dva panely po 100W a je to. Lenže nie je všetko pravda čo sa píše. Ono to ani nie je klamstvo. Iba sú tam nejaké fyzikálne podmienky za ktorých to platí (intenzita osvetlenia, teplota panela, uhol dopadu, .....) No a realita je potom niekde úplne inde. Ale to nebráni technicky neznalým ľudom aby si vzali kalkulačku a na základe takýchto priamočiarych úvah počítali a stavali vzdušné zámky.
Ak chceš robiť pokusy, kúp si panel, akumulátor a rob pokusy, potom daj vedieť ako to dopadlo. Zároveň pritom zistíš, že bez odborných znalostí to nepôjde.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Nov 2017, 21:55

Za tie vstupne naklady toho projektu mozes min. 10 rokov svietit priamo zo siete.
Viac ako 700€ vstupne naklady.

Pri cene 20-25 centov / kWh a spotrebe 2kWh/noc (podla bretovho vypoctu) svietis za 700€ dokopy viac, ako 1400 noci :D

A to este treba mysliet na fakt, ze s 200W panelmi (bez uvahy o stratach) by muselo slnko na panely svietit 10 hodin nepretrzite, aby pokryli 10 hodin svietenia.

A ani akumulator nie je nesmrtelny. 800 cyklov pri 50% vybijani (ty budes vybijat pravdepodobne nizsie) robi tak 2, maximalne 2,5 roka zivotnosti. Potom hajde novy akumulator ...
A preto fotovoltaika pri sucasnych cenach panelov a baterii je nezmysel.

Chcelo by to Edisonove baterky (Repeated deep discharge does not reduce life significantly) aj napriek tomu ze uchovaju iba cca polovicu energie ako olovenne, aj maju mensie napatie - je treba mat aspon dva-tri krat viac bateriek, lenze tie vydrzia "iba 30-50 rokov" a to by sa vyrobcom olovenych bateriek asi nepacilo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martin3450
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 08:22
Bydlisko: žilina
Vek: 33

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa martin3450 » 23 Nov 2017, 22:04

Ja mám jeden 25w panel+dc pumpa 12v3a ,a12voltovy pc ventilator v práčovni a super odvetranie vlhkosťi.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Nov 2017, 22:43

Aku baterku mas k tomu (napatie a kapacita v A/h ) a ako dlho a casto ti ide pumpa a ventilator?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martin3450
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 08:22
Bydlisko: žilina
Vek: 33

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa martin3450 » 23 Nov 2017, 23:21

bateriu žiadnu a pumpa DC3HV - 13,8V / 3A ,a panel 24v.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Nov 2017, 02:05

Tebe ten ventilator ide iba vtedy, keď je slnecno?

Som myslel že ti to ide z panela/z baterky keď máš vlhko V práčovni.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alois

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa alois » 24 Nov 2017, 05:19

eSKo-man:

Pokus číslo 2 už nie je pokusom, ale reálnym zásahom do distribučnej siete a na to potrebuješ povolenie a iné drobnosti.
Pre tých, čo teraz povedia: " povolenie ser...iem na to" to napíšem ináč. Tvoj elektromer keď dodávaš energiu do siete spätne neoprávnene, tak to zaznamená. O.K., ale všetko čo si dodal, tak spätne pripočíta k tvojmu odberu. Pokiaľ teda nemáš ešte prastarý mechanický s koliečkom. Ten sa spätne netočí a stáva sa, že sa zasekne.
Okrem toho, distribučky majú zoznam produktov, ktoré ti povolia oficiálne pripojiť k sieti. Nech si kúpiš hocičo lacné z PRC, tak to nepripojíš a domáce výrobky už vôbec nie.

Základným faktom výpočtu, ale aj realizácie je to, že v zimnom období vyrobíš z rovnakého panela iba 20-25% energie, oproti výrobe v lete.
Údaj 200W na panely je za laboratórnych testovacích podmienok, tj. v reálnom živote iba max. 85% tohoto údaju tu v SR....
Baterky by sa mali skladovať pri konštantných teplotách....
A iné drobnosti, ktoré treba vziať do úvahy.


Pokus číslo1 je klasická ostrovná prevádzka.
Ale na jej výpočet potrebuješ zadať údaj aj KDE to bude namontované (lokalita), AKÝ typ strechy máš s AKÝM sklonom a pod AKÝM uhlom je strecha s AKOU plochou pre FV panely.
- 10 hodín svietenia? O.K., cez leto zbytočné, cez zimu možno že aj viac....
- baterku ti tu kapacitne vypočítali, ale k tomu potrebuješ napasovať typ a počet panelov. Takže zase potrebuješ vedieť max. povolený nabíjací prúd do baterky, aby si ju nezničil
- ty nesmieš vybrať kapacitu baterky na nulu, takže musíš počítať zostatok 25%, pokiaľ sa k nej chceš správať aspoň trochu slušne
- kapacitu baterky počítaš na jednu, alebo viacero nocí? Zálohu treba mať.

Takže tvoje zadanie je iba laborka v škole ako domáca úloha, ale nekorešponduje s reálnym stavom.


martin3450
píšeš: DC3HV pumpa - tou pumpou máš na mysli menič napätia DC/DC, ktorý vstupné napätie max.60V zníži na 13,8V? Lebo pumpu pod týmto označením som nenašiel.
PC ventilátor??? je tiež široký pojem, ale aký má výkon? Tých pár desiatok miliapér máš aj za zamračeného počasia z difúzneho osvetlenia. Energetický článok z viacerých rozkrojených zemiakov v sérii ti urobí tú istú funkciu. (pokus - školská fyzika 8 trieda...)

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa alidedko » 24 Nov 2017, 07:48

Ano, DC3HV je klasika DC/DC spinak :)
Ale to sa tu zamiesala tema, ktora nema s povodnou nic spolocne, iba to, ze je tam solarny panel.

A ked sa tak teraz pozeram na vypocty, este nemame v cene led pasy a nejake profily, aby sa ledky neuskvarili :) Nech je pas solidny a stoji 6-8€/m, 120-160€ vyjdu pasy a asi rovnako profily, necele 3 stovky navyse. Do porovnavania s el. sietou by to bolo samozrejme neobjektivne, ledky s profilmi potrebujes tak ci tak.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

eSKo-man
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 12:10
Bydlisko: Oslany

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa eSKo-man » 08 Dec 2017, 23:09

Pre nedostatok času a iné záujmy sa tejto veci budem venovať o pár mesiacov, ozvem sa.
Vďaka všetkým za cenné rady, najmä aloisovi. Je skvelé, že existuje takéto fórum s takýmito odborníkmi. :thumbup:
0

martin3450
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 08:22
Bydlisko: žilina
Vek: 33

Re: Fotovoltaický pokus

Príspevok od používateľa martin3450 » 09 Dec 2017, 00:50

Stým pokusom máš pravdu.Ale za tri roky prevádzky ,by som zminul koľko vriec zemiakov? pumpa dc-dc avelmak,ventilator sunon dc12v-6,8w.
0

Napísať odpoveď